Jump to content

H πρώτη μου σπηλιά


Mixalis

Recommended Posts

Γεαά σας,

Μωλις τελοίωσα την πρώτη μου σπηλιά για Ancistrus και 8α ηθελα την γνώμη σας...

post-4843-1224409904_thumb.jpg

post-4843-1224409980_thumb.jpg

Να κολλήσω και την οροφή η 8α είναι καλύτερα να την έχω αποσπόμενη για να βγάζωτα αυγά(όταν με το καλό γίνουν)??

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια! :chair:

Άν έχεις φόβο ότι τα μικρά θα φαγωθούν από άλλα ψάρια άσε την οροφή αποσπώμενη αλλιώς κόλλησε την....

Η φύση (στην περίπτωση μας ο αρσενικός) μεγαλώνει τα μικρά 1000 φορές καλύτερα από οποιαδήποτε γεννίστρα...... :chair:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα καλυτερα κολλημενη απο πανω....

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι όμως μην μου φάνε τα μωρά τα άλλα ψάρια άρα θα την αφήσω αποσπώμενη...Δημήτρη τέλεια τα ψαράκια που μου έδωσες

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη :chair:

Τι ειδος πετρας ειναι και απο που την προμηθευτηκες?

Σιλικονη χρησιμοποιησες? ποια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η σπηλιά, αλλά γιατί έχει χώρισμα στη μέση??

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο καλή προσπάθεια :chair:

άντε να αυξάνονται ... οι μπαμπάδες :chair:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας σχόλια...

Ναι η πέτρα είναι καριστου και την προμηθευτικα απο μαγαζι που πουλάει αντιστοιχα είδη.Σιλικόνη χρησιμοποίησα ενυδρεική της Akvastabil,την οποία αγόρασα απο την Δανια....Το χώρισμα στη μέση είναι για να δημιουργούνται δυο διαφορετικές σπηλιές,η μια είναι λίγο μεγαλύτερη απ'την άλλη έτσι το ψάρι μπορεί να διαλέξει αυτή που του ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα τη σκληροτητα.

Εχω διαβασει καπου (χωρις να ειναι σιγουρο) οτι η καρυστου ειναι ασβεστολιθικη.

Η καρύστου ΕΙΝΑΙ ασβεστολιθική! Το δοκίμασα! Θα σε συμβούλευα να μην την χρησιμοποιήσεις, όσο δυσάρεστο κι αν ακούγεται αυτό! Αν θες να σου δώσω ακριβή ονομασία σχιστόλιθου να πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να σου δώσω ακριβή ονομασία σχιστόλιθου να πάρεις...

Κατι τετοιο θα ενδιεφερε και μενα παιδια!!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο θα ενδιεφερε και μενα παιδια!!! :chair:

Κάπου έχω την απόδειξη... Θα την βρω και θα σας πω :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο 8α επιρεάσει την χημέια του νερόυ μου?Την σπηλιά την έχώ βάλει δυο μέρες τώρα και ο αρσενικός έχει εγκατασταθεί μόνιμα και η θυλικιά μπαίνοβγαίνει....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο 8α επιρεάσει την χημέια του νερόυ μου?Την σπηλιά την έχώ βάλει δυο μέρες τώρα και ο αρσενικός έχει εγκατασταθεί μόνιμα και η θυλικιά μπαίνοβγαίνει....

Μήν τα ενοχλήσεις.........Και καλές γέννες!!!!!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Mώλις είδα ότι υπάρχουν αρκετά αυγά μεσα στην σπηλιά....είμαι πολύ ενθουσιασμένος.....πείτε μου τη να κάνω,να μεταφέρω τα αυγά ή να μεταφέρω τα άλλα ψάρια που βρίσκονται στο ενυδρείο?Να τα βάλω σε γεννήστρα?

Help pleaseeee :chair:

Link to comment
Share on other sites

Mώλις είδα ότι υπάρχουν αρκετά αυγά μεσα στην σπηλιά....είμαι πολύ ενθουσιασμένος.....πείτε μου τη να κάνω,να μεταφέρω τα αυγά ή να μεταφέρω τα άλλα ψάρια που βρίσκονται στο ενυδρείο?Να τα βάλω σε γεννήστρα?

Help pleaseeee :chair:

Αν έχεις σαρκοφάγα ψάρια τα οποία εκτός των άλλων τρώνε αι σκουλίκια τότε βγάλτα και ρίξτα σε γεννήστρα με μία αερόπετρα. Αν δεν σου τα φάνε τώρα ως αυγά θα σου τα φάνε όταν εκκολαφθούν που θα τα νομίζουν γομίζουν για σκουλικάκια. Το καλύτερο απ'όλα βέβαια είναι να έχεις ένα 2ο ενυδρείο-γεννήστρα (40-50 λίτρα) όπου θα μεταφέρεις όλη τη σπηλιά μαζί με τον πατέρα.

Σημείωση: Οι περισσότερες γεννήστρες έχουν τρύπες μόνο από το κάτω μέρος. Καλό θα ήταν πριν την βάλεις μέσα να τις ανοίξεις μερικές τρυπούλες στο πλάι με μία ζεστή καρφίτσα.

Welcome to the club :chair:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω όλη την σπηλια με τον πατέρα σε ένα 12λιτρο ενυδρείο άδειο που έχω?

Σηγνώμη ,μπήκα με το account του αδερφού μου.....

Link to comment
Share on other sites

Το 12λιτρο είναι νομίζω πολύ μικρό για να χωρέσει όλη τη γέννα. Επίσης τί γίνετε με φίλτρο και θερμοστάτη? Πρέπει να διατηρήσεις τις ίδιες συνθήκες με αυτές που είναι τώρα τα αυγά ή περίπου ίδιες. Αν επιχειρήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να αλλάζεις το νερό πιθανόν 2-3 φορές τη μέρα με το νερό του κυρίως ενυδρείου και πάλι αυτό είναι εικασία και όχι κάτι βέβαιο.

Θα σου πρότεινα σε αυτή τη περίπτωση να τα ρίξεις σε γεννήστρα!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!!!ΜΠΡΑΒΟ!!!ΜΠΡΑΒΟ!!!ΜΠΡΑΒΟ!!!ΜΠΡΑΒΟ!!!ΜΠΡΑΒΟ!!!

:chair:

Αυτά είναι υπέροχα νέα!Έσπασες ρεκόρ...μόνο 11 ημέρες από τότε που τα πήρες........Αυτό σημαίνει ότι κάναμε καλή δουλειά και οι τρείς μας.... :chair: Εγώ που σου έδωσα τα ψάρια, εσύ με τις καλές συνθήκες του ενυδρείου σου αλλά και ο father που σε στήριξε και φτιάξατε την σπηλιά....

Θα σου πρότεινα σάν πρώτη γέννα να τα αφήσεις με τον πατέρα και να τα μαζέψεις σε γεννήστρα που θα την έχεις μέσα στο ίδιο το ενυδρείο μόνο σε περίπτωση κινδύνου.....

Άντε και στις επόμενες γέννες!!!!!!!!!!!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μερικά αυγά μώλις εκκολαύθηκαν... :chair::chair::wootwoot:

Σευχαριτώ και πάλι Δημητρη!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:chair: Μωλις μπήκα στο σπίτι και τ να δώ...ο αρσενικός έφαγε τα αυγά :chair:

Το μόνο που έχει απομήνει είναι 2-3 αυγα που είχαν εκκολαυθεί απο το πρωί :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:chair::wootwoot: :wootwoot:

Ετσι ειναι η φυση!!!

Σου ευχομαι παντος την επομενη φορα να μην τα φαει :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...