Jump to content

Sos κατσαριδα μεσα στο ενυδρειο


Recommended Posts

καλημερα τα εχω λιγο χαμενα για να πω την αληθεια σημερα το πρωι εκανα μια αλαγη νερου στο ενυδρειο 30% οπως καθε εβδομαδα ολα καλα εφυγα κ οταν γυρισα ειδα ενα κοριντορακι νεκρο ανοιξα το καπακι για να βαλω αποχη κ ειδα μια κατσαριδα

τι κανω τωρα εχει μολινθη το νερο τι πρεπει να κανω εχω ροδοστομους μεσα κ κοριντορας

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΟΥ 40% ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΟΚ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΚΟΡΥ.

ΕΙΧΕΣ ΨΕΚΑΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ?ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ ΝΑ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΟΥΣΙΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει να ειναι καιρο στο ενυδρειο σου???(ψωφια?)

Link to comment
Share on other sites

στις κατσαριδες αρεσουν τα μερη με υγρασια. δεν μου φαινεται περιεργο που βρεθηκε εκει.

το προβλημα οπως ειπαν τα παιδια ειναι μηπως ψεκασες εκει κοντα.

μονο τοτε θα εχει αμεση σχεση ο θανατος του ψαριου.

κανε μια αλλαγη νερου για καλο κ για κακο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το περιεργο ειναι οτι αλλαξα νερο το πρωι καθαρισα λιγο τα τζαμια αλλαξα υαλοβαμβακα κ γενικα εκανα πανω απο μια ωρα δουλεια στο ενυδρειο κ δεν ητανε μεσα σιγουρα

πηγα για εναν καφε κ οταν γυρισα βρηκα το κορυ κατο στο χαλικι πεθαμενο ανοιξα το καπακι να το βγαλω κ ειδα την κατσαριδα

πραγματικα τραγικο θεαμα οταν πλενω για 5 λεπτα τα χερια μου για να κανω μια δουλεια στο ενυδρειο να ανοιγεις κ να βλεπεις μεσα οτι ποιο βρομικο υπαρχει στον πλανητη

οχι δεν ειχα ριξει τιποτα για κατσαριδες αλλα το περιοργο ειναι οτι δεν εχω δει ποτε κατσαριδα μεσα στο μαγαζι οπου εχω κ το ενυδρειο 1 φορα μεσα στο μαγαζι κ μεσα στον ποιο καθαρο χωρο αν ειναι δυνατον

κ μετα λενε μην πιστευεις στο ματι

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα ειδες κατσαριδα στο ενυδρειο σου???

περιεργο μου φαινεται.. :chair:

δεν σε καταλαβα ειναι συχνω δηλαδη να υπαρχει μια κατσαριδα σε ενα ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα στις κατσαριδουλες αρεσει η υγρασια!!

εγω εβλεπα συχνα ευτυχως οχι στο ενυδρειο που βρισκεται στο δωματιο μου...

οχι μεγαλες, μικρες κ ξανθιες(!)

προφανως εβρισκαν κομματακια απο τροφες που επεφταν γυρω απο το ενυδρειο κ κρυβονταν κατω απο το καπακι του παλιου DIY ενυδρειου μου...

δεν ξερω γιατι αλλα στο χωριο μου λενε οτι οι κατσαριδες πηγαινουν σε καθαρα μερη...

υ.γ.

στη φυση πολλα ψαρια τρωνε εντομα.

κ η κατσαριδα εντομο θεωρειται...

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις ψεκασει με κατσαριδοκτονο να μην ανησυχεις για την κατσαριδα.Μια αλλαγη νερου

και εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατσαρίδες δυστυχώς έλκονται σαν τρελές από το άρωμα της ψαροτροφής.

Εάν υπάρχει κάποια εστία κατσαρίδας στο χώρο (πράγμα σπάνιο να μην συμβαίνει ειδικά σε παλαιότερα κτίρια με ξύλινα σοβατεπί, πατώματα, ντουλάπια κλπ) τότε να είστε σίγουροι ότι κάποια στιγμή θα βρουν το δρόμο τους προς το ενυδρείο.

Σε μένα έτυχε μια εξωφρενική περίπτωση όπου οι κατσαρίδες (αυτές οι μικρές ξανθές) έκαναν φωλιά (!!!) μέσα στο διαμέρισμα της μπαταρίας της ταΐστρας !!!!! (μία Eheim 3582, αυτή η καινούργια η διπλή).

Κάποια στιγμή και αφού δεν μπορούσα με τίποτα να τις εξολοθρεύσω πλήρως (πάντα έβρισκα και από καμία να περιφέρεται σε ανύποπτο χρόνο γύρω από το καπάκι) το ψιλιάστηκα και απίστευτο, είχαν βρει το ιδανικό μέρος ! Όποτε έπεφτε τροφή όλο και κάτι έμενε γι αυτές (πανέξυπνο το ένστικτο). Όχι μόνο υπήρχε μία μικρή αποικία αλλά υπήρχαν και συνεχείς γέννες ! (Ψάρια δεν ξέρω αν αναπαράγουμε αλλά κατσαρίδες όποτε θέλετε :chair: )

Έβγαλα την ταΐστρα έπλυνα τα μέρη που πλένονται, την ψέκασα με υγρό αέρα (duster) στο ηλεκτρονικό σύστημα και ελπίζω να καθάρισε.

Γι ' αυτό έχετε το νου σας, μπορούν να τρυπώσουν οπουδήποτε.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Οι κατσαρίδες δυστυχώς έλκονται σαν τρελές από το άρωμα της ψαροτροφής.

Εάν υπάρχει κάποια εστία κατσαρίδας στο χώρο (πράγμα σπάνιο να μην συμβαίνει ειδικά σε παλαιότερα κτίρια με ξύλινα σοβατεπί, πατώματα, ντουλάπια κλπ) τότε να είστε σίγουροι ότι κάποια στιγμή θα βρουν το δρόμο τους προς το ενυδρείο.

Σε μένα έτυχε μια εξωφρενική περίπτωση όπου οι κατσαρίδες (αυτές οι μικρές ξανθές) έκαναν φωλιά (!!!) μέσα στο διαμέρισμα της μπαταρίας της ταΐστρας !!!!! (μία Eheim 3582, αυτή η καινούργια η διπλή).

Κάποια στιγμή και αφού δεν μπορούσα με τίποτα να τις εξολοθρεύσω πλήρως (πάντα έβρισκα και από καμία να περιφέρεται σε ανύποπτο χρόνο γύρω από το καπάκι) το ψιλιάστηκα και απίστευτο, είχαν βρει το ιδανικό μέρος ! Όποτε έπεφτε τροφή όλο και κάτι έμενε γι αυτές (πανέξυπνο το ένστικτο). Όχι μόνο υπήρχε μία μικρή αποικία αλλά υπήρχαν και συνεχείς γέννες ! (Ψάρια δεν ξέρω αν αναπαράγουμε αλλά κατσαρίδες όποτε θέλετε :chair: )

Έβγαλα την ταΐστρα έπλυνα τα μέρη που πλένονται, την ψέκασα με υγρό αέρα (duster) στο ηλεκτρονικό σύστημα και ελπίζω να καθάρισε.

Γι ' αυτό έχετε το νου σας, μπορούν να τρυπώσουν οπουδήποτε.

Φιλικά

Ανδρέας

Λύση για σκουλίκια, βδέλλες και κάμπιες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λύση για σκουλίκια, βδέλλες και κάμπιες έχεις?

υπαρχουν κι αλλοι εκτος απο εσενα... :chair:

Link to comment
Share on other sites

οταν πλενω για 5 λεπτα τα χερια μου για να κανω μια δουλεια στο ενυδρειο

Φιλε μου δεν πιστευω να τα πλενεις με σαπουνι η' κατι παρομοιο?

ΕΑΝ ναι να μην το ξανακανεις. ΟΣΟ και να τα ξεπλυνεις παντα θα μεινουν υπολειματα και μετα θα μπουνε μεσα στο ενυδρειο.

ΜΟΝΟ με σκετο νερακι πλυσιμο τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

ποπο...τραγικό αυτό με τις κατσαρίδες.. έχω το ενυδρείο στο δωμάτιο που κοιμάμαι... με την πρώτη κατσαρίδα που θα δω θα μετακομίσω!!

Link to comment
Share on other sites

ποπο...τραγικό αυτό με τις κατσαρίδες.. έχω το ενυδρείο στο δωμάτιο που κοιμάμαι... με την πρώτη κατσαρίδα που θα δω θα μετακομίσω!!

Άσχετο, αλλά πιο παρεξηγημένο (καλώς ή κακώς) και αντιπαθητικό πλάσμα από την κατσαρίδα δεν πρέπει να υπάρχει (...άντε, ίσως εγώ)!!!

Προσωπικά ούτε με τρομάζουν ούτε μου προκαλούν κάποια ιδιαίτερη αηδία. Περισσότερη αηδία μου προκαλούν οι μύγες που -κυρίως το καλοκαίρι- δοκιμάζουν τα φαγητά πριν από εμάς (για 'μας)!

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως θέλω να τις δω μέσα ή γύρω από τα ενυδρεία μου... 4 έχω μέσα στο δωμάτιο μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...