Jump to content

τι σας εχω???? hydrolycus tatauaia!!


antonis t83

Recommended Posts

δεν μπορεσα να τον μαθω να τρωει κατεψυγμενες τροφες.

τρωει μονο οτι κινειται.

ταϊζεται 2 με 3 φορες την εβδομαδα με ζωντανες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεσα να τον μαθω να τρωει κατεψυγμενες τροφες.

τρωει μονο οτι κινειται.

ταϊζεται 2 με 3 φορες την εβδομαδα με ζωντανες τροφες.

οταν λες ζωντανες τροφες???

Link to comment
Share on other sites

τι σου χω!!

αφου τρωει ακριδες κτλ το ψαρι σου ξερω ενα site που μπορεις να παραγκ. μεσο ιντερνετ και στα στελνουν σπιτι.

πηρε πριν 3 μερες ο φιλος μου 3 κουτακια απο 20 γρυλους το καθενα..(ολοι ζωντανοι και σε αριστη κατασταση)

και η τιμη τους 1,40ευρω το κουτακι!!! (εχει επισης ακριδες κατσαριδες και πολλα ηδη σκουλικιων)!!!

οριστε και το link

http://www.reptilica.gr/index.php/category/-904-957-964-959-956-945-947-953-945-964-961-959-966-942_(5_1352)

:unsure::unsure::wacko::wacko::wacko::glare:

Link to comment
Share on other sites

τι σου χω!!

αφου τρωει ακριδες κτλ το ψαρι σου ξερω ενα site που μπορεις να παραγκ. μεσο ιντερνετ και στα στελνουν σπιτι.

πηρε πριν 3 μερες ο φιλος μου 3 κουτακια απο 20 γρυλους το καθενα..(ολοι ζωντανοι και σε αριστη κατασταση)

και η τιμη τους 1,40ευρω το κουτακι!!! (εχει επισης ακριδες κατσαριδες και πολλα ηδη σκουλικιων)!!!

οριστε και το link

http://www.reptilica.gr/index.php/category/-904-957-964-959-956-945-947-953-945-964-961-959-966-942_(5_1352)

:unsure::unsure::wacko::wacko::wacko::glare:

αυτα που προτεινεις νομιζω δεν ειναι ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που προτεινεις νομιζω δεν ειναι ζωντανα.

οχι ειναι ζωντανα.. πηρε ο κολητος μου και κατσαριδες και γρυλους.. και ηταν ολα ζωντανα!!!!

:unsure::unsure::wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι ζωντανα.. πηρε ο κολητος μου και κατσαριδες και γρυλους.. και ηταν ολα ζωντανα!!!!

:unsure::unsure::wacko::wacko::wacko:

και ταιζετε με ζωντανα;!!! δεν τα λυπαστε?!!!

Link to comment
Share on other sites

τις κατσαριδες??? :unsure::unsure::wacko::wacko:

ναι και τις κατσαριδες και οτιδηποτε ζωντανο. για τα χρυσοψαρα που τα ριχνουν καποιοι στα πιρανχας πως τα λυπαστε;

Link to comment
Share on other sites

1) Πριν κάνετε την οποιαδήποτε αγορά μέσω νετ φροντίστε να μάθετε από που αγοράζετε και αν υπάρχει αξιοπιστία. Το αναφέρω αυτό καθότι από το συγκεκριμένο site που αναφέρει ο Στάθης υπάρχουν πολλές "περίεργες" αναφορές!

2) Το να δίνεις ζωντανή τροφή δεν είναι κακό! Το θέμα είναι να δίνεις τη σωστή ζωντανή τροφή στο κάθε ψάρι. Στο κάτω κάτω, αν αρχίσουμε να λυπόμαστε τα σκουλίκια και τις κατσαρίδες, τί να πω? Είπαμε οικολογική συνείδηση, αλλά όχι και οικολογική μανία!

Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα το link από άλλο φόρουμ γιατί το έβαλες? Για να μας αποδείξεις την "ανηθικότητα" του Αντώνη? Πραγματικά κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω! :unsure:

Στο κάτω κάτω είναι επιλογή του και δεν την προτείνει σε κανέναν!

Προσωπικά αν είχα ένα τέτοιο ψάρι, θα "θυσίαζα" ένα ενυδρείο με ζωοτόκα για αυτή τη δουλειά αν ήταν μονόδρομος ως λύση!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα το link από άλλο φόρουμ γιατί το έβαλες? Για να μας αποδείξεις την "ανηθικότητα" του Αντώνη? Πραγματικά κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω! :wacko:

Στο κάτω κάτω είναι επιλογή του και δεν την προτείνει σε κανέναν!

Προσωπικά αν είχα ένα τέτοιο ψάρι, θα "θυσίαζα" ένα ενυδρείο με ζωοτόκα για αυτή τη δουλειά αν ήταν μονόδρομος ως λύση!

+φωνω απολυτα.. :glare:

φιλε Νικο και εμεις το φοβομασταν πολυ το σιτε που εδωσα..

οταν ομως ειδα οτι ηρθε η παραγκελια ολοσωστη (δν ελειπε τπτ)

και ολα τα εντομα ηταν ζωντανα και σε αριστη κατασταση προχορισαμε και σε αλλες παραγκελιες..

πχ φαρμακα, διακοσμητικα κτλ..

:unsure::unsure::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

και ταιζετε με ζωντανα;!!! δεν τα λυπαστε?!!!

προσωπικα λυπαμαι ακομα κ τις καλιεργιες grindal οπως επισης κ την artemia, τα οποια κ χρησιμοποιει ενα παρα πολυ μεγαλο μερος των ενυδρειοφιλων.

αυτο τι σημαινει?

οτι ολοι ειναι δολοφονοι οπως κ εγω?

Link to comment
Share on other sites

Hydrolycus Tatauaia μολις τελειωσε η προσαρμογη κ μπηκε στο ενυδρειο!

φαινεται πολυ καλα στην υγεια του κ ελαχιστα ταλαιπωρημενος απο το πολυωρο ταξιδι, σε αντιθεση με το cynodon gibbus που δυστυχως το χασαμε...

παραλαβη απο water inn μεσω amazon-exotic. (τα καλα να λεγονται γιατι χωρις αυτους δεν θα ειχα την δυνατοτητα να εχω στο ενυδρειο μου ενα πραγματικα εξωτικο ψαρι)

το μεγεθος του κατι λιγοτερο απο 20cm, βρισκεται προσωρινα σε ενυδρειο 250 λιτρων με ph 7,5 θερμοκρασια 28,5 με βλεψεις για πολυ μεγαλυτερο καθως το συγκεκριμενο ψαρι ξεπερνα σε μεγεθος τα 50 cm!!

ανηκει στην οικογενεια των Cynodontinae κ πιο γνωστα ως dogtooth characins ή vampire tetras οπου το κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι τα τεραστια κυριως μπροστινα δοντια! (δειτε τις φωτο κ θα καταλαβετε)

Το ενυδρειο με μια λεξη ΤΑ ΣΠΑΕΙ!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

καποια μηνυματα σβηστηκαν γιατι ειναι εναντια στους κανονισμους του forum.

παρακαλω τα μηνυματα σας να ειναι γραμμενα στα ελληνικα.

ευχαριστω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

επισης θελω να παρακαλεσω link απο αλλα forum στα οποια δεν ειμαι πλεον μελος κ δεν μπορω να εχω προσβαση να λειψουν.

μπορειται να καταθεσετε την αποψη σας εδω στο aquazone, το μεγαλυτερο ενυδρειακο forum στην Ελλαδα.

υπαρχει δημοκρατια κ ελευθερια λογου.

επισης δεν υπαρχει λογος να ξεφευγουμε απο το θεμα.

οπως κ να χει ο καθενας μπορει να χαρακτιριστει απο την πορεια του, το ηθος κ το υφος του κ απο την γενικοτερη προσφορα του.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

παιδια μιλαμε για απιστευτο ψαρι με εκπληκτικη συμπεριφορα!

ακουστε το τελευταιο απιστευτο που εγινε.

την προηγουμενη κυριακη το ψαρι εσπασε τα 2 μεγαλα μπροστινα του δοντια καθως χτυπησε με πολλη δυναμη στο τζαμι. απο εκεινη την μερα να πω την αληθεια στεναχωρεθηκα λιγο. μου ειπαν οτι θα βγαλει καινουρια ομως...

το ψαρι το παρακολουθουσα αυτες τις μερες γιατι δεν μπορουσε να φαει χωρις να βλεπω κατι αλλα παρα μονο τα σπασμενα δοντια...

.... και ξαφνικα σημερα βλεπω οτι εχει βγαλει καινουρια δοντια ιδια σε μεγεθος με τα παλια!!!

κ ολα αυτα μεσα σε τοσο λιγες μερες....

απιστευτο....

καλημερα αυτο το ψαρι ειναι καλο να το εχουμε σε ενυδρειο εγω ειχα καλαχερ και οταν αρχισε να χτυπιετε στα τζαμια τον χαρισα εχθες εδωσα 2 πιν φοιλντ εχω ριξει τετοιο διαβασμα δεν θελω να παρω αλλη φορα ψαρι να το μεγαλωσω και να μην το εχω ειδικα το καλαχερ το ταιζα με το χερι μου τι θα το κανεις οταν μεγαλωσει

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό του μέγεθος δεν είναι απαγορευτικό για ένα μεγάλο ενυδρείο! Καμία σχέση με τα γκάλαχερ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αυτο το ψαρι ειναι καλο να το εχουμε σε ενυδρειο εγω ειχα καλαχερ και οταν αρχισε να χτυπιετε στα τζαμια τον χαρισα εχθες εδωσα 2 πιν φοιλντ εχω ριξει τετοιο διαβασμα δεν θελω να παρω αλλη φορα ψαρι να το μεγαλωσω και να μην το εχω ειδικα το καλαχερ το ταιζα με το χερι μου τι θα το κανεις οταν μεγαλωσει

σωστη η παρατηρηση σου.

εγω εχω την δυνατοτητα να του προσφερω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και οπως ειπε ο φιλος stormstrumfer το μεγεθος του δεν ειναι τοσο απαγορευτικο οσο ενα γλαλαχερ ή ενα pangasius ή ενα pacu.

μακαρι να μεγαλωσει τοσο.....!

Link to comment
Share on other sites

εχουν δικιο τα παιδια! οριστε:

Hydrolycus tatauaia

Family: Cynodontidae (Dogtooth characins),

subfamily: Cynodontinae

Class: Actinopterygii (ray-finned fishes)

Max. size: 45.5 cm

hydrolycus_tatauaia_2x.jpg

Paroon shark (Galaher)

Family: Pangasiidae

Maximum Standard Length: 250cm and up to 300 kg in weight!

pangasius_sanitwongsei_adult_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο Sta8hs000 αλλα θα πρεπει να αναφερεις τις πηγες κ την ιστοσελιδα για να ειμαστε κ νομικα καλυμενοι.

Link to comment
Share on other sites

εχουν δικιο τα παιδια! οριστε:

Hydrolycus tatauaia

Family: Cynodontidae (Dogtooth characins),

subfamily: Cynodontinae

Class: Actinopterygii (ray-finned fishes)

Max. size: 45.5 cm

hydrolycus_tatauaia_2x.jpg

Paroon shark (Galaher)

Family: Pangasiidae

Maximum Standard Length: 250cm and up to 300 kg in weight!

pangasius_sanitwongsei_adult_2.jpg

οριστε και τα link απο οπου πηρα της πληροφοριες!!!

για το Hydrolycus : http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=57815

για το galaher : http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...gsei&id=635

:wub::P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...