Jump to content

τι σας εχω???? hydrolycus tatauaia!!


antonis t83

Recommended Posts

Δείτε τι έχει να πεί το Animal Planet γι' αυτό το VAMPIRE PIRANHA.

(Δείτε επήσης τον ίδιο τρέλο να κολυμπάει με red belly pacu.)

Έγινε επεξεργασία - n1kos_gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν έμπαινα εκεί μέσα ούτε με σφαιρες! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αντωνη κανε ενα update οπως εκανες με τον αγαθη :thumbup:

κανε παρουσιαση και του piranha room να μας πορωσεις :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κανε παρουσιαση και του piranha room να μας πορωσεις :bowdown::bowdown::thumbup:

ναι Αντωνη,να παμε να παρουμε στεγαστικο για πιρανχα ρουμ μετα!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αντωνη κανε ενα update οπως εκανες με τον αγαθη :thumbup:

κανε παρουσιαση και του piranha room να μας πορωσεις :bowdown::bowdown::bowdown:

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακομα ετοιμο το aquascape σε 2 ενυδρεια γιαυτο καθυστερει η παρουσιαση!

φιλοξενω ενα manueli αυτο τον καιρο κ ετσι πηγαμε αναγκαστικα λιγο πισω :bowdown:

ο λυκος ειναι στα καλυτερα του!

το ενυδρειο του ομως ειναι σκοτεινο κ αν δεν εχεις καλο μηχανημα για φωτογραφηση, το φλας ειναι μονοδρομος κ παλι χωρις καλα αποτελεσματα...

μια φωτο τραβηγμενη στα γρηγορα!

post-6112-1264180102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε ψαρωνει ο ψαρης! :D

πολυ κακια.... :bowdown:

καμια νυφη θα του βρεις να βγαλουμε μωρακια? :D:bowdown::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακομα ετοιμο το aquascape σε 2 ενυδρεια γιαυτο καθυστερει η παρουσιαση!

φιλοξενω ενα manueli αυτο τον καιρο κ ετσι πηγαμε αναγκαστικα λιγο πισω :bowdown:

ο λυκος ειναι στα καλυτερα του!

το ενυδρειο του ομως ειναι σκοτεινο κ αν δεν εχεις καλο μηχανημα για φωτογραφηση, το φλας ειναι μονοδρομος κ παλι χωρις καλα αποτελεσματα...

μια φωτο τραβηγμενη στα γρηγορα!

toubanolycus επρεπε να λεγεται...υπεροχο ψαρι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο λύκος είναι ΑΣΤΕΡΙ!!!!!Είχα την τύχη να το δω από κοντά αυτό το ψάρι και πραγματικά εντυπωσιάστηκα :bowdown::bowdown::bowdown: άσε που οι κινήσεις του είναι αστραπιαίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Αντωνη μπορω να ρωτησω καποια πραγματα που θελω να μαθω?

Λοιπον,αναφερεις οτι ειναι απο τα ειδη που δεν θα επειχειρησει να φαει καποιο ψαρι αν δεν χωραει στο στομα του και δεν μπορει να το εγκλοβισει με τα δοντια του.

Επισης εχει τελειως διαφορετικη κυνεγετικη μεθοδο σε σχεση με ενα πιρανχας.

Αρα...

Μπορει αυτο το ψαρι σε μεγαλο ενυδρειο να μπει με αλλα μεγαλα ειδη?

π.χ.

Αν εγω αποφασισω να παρω ενα τετοιο ψαρι,μπορω να το βαλω με τις arowanas και τον red tail,χωρις να φοβαμαι μηπως βρω κομματια απο τα ψαρια να επιπλεουν?

Απο την αλλη ακομα και να γινεται αυτο που λεω,το ψαρι λογικα θα δειξει μια διαφορετικη συμπεριφορα απο το να ειναι μονο του...μηπως αρχισει να κρυβεται και βγαινει μονο για φαι?

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ψαρια συνυθως δεν εχουν προβλημα συγκατοικισης με αλλα μεγαλυτερα ή ιδιου μεγεθους ψαρια οπως ειναι τα arowana, καθως κ αλλα ¨τερατα¨ του αμαζονιου. βεβαια οι ιδανικοι συγκατοικοι ειναι τα σαλαχια κ τα μελη της οικογενειας hydrocynus.

(βεβαια το δικο μου εχει τελικο μεγεθος 40 cm.)

τα αλλα hydrolycus φτανουν το ενα μετρο οποτε καταλαβαινεις οτι αυτα τα οξυθυμα κ νευρικα ψαρια θελουν παρα πολλα λιτρα για να μπορεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. προσωπικα δεν ρισκαρα να βαλω μαχαιροψαρο κλοουν μαζι με το δικο μου hydrolycus για αυτους τους λογους. ουτε aligator gar ουτε τιποτα δεν θα εβαζα.

σκεψου οτι ειναι σαν να εχεις σε ενα μικρο δωματιο καποιους σεσυμασμενους δολοφονους!!!

ακομα κ το red tail καποιες φορες δεν ξερει που να σταματησει οταν μεγαλωσει αρκετα κ ακομα κ οι arowana σου δεν θα κοιμουνται ησυχες....

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hydrolycus Tatauaia μολις τελειωσε η προσαρμογη κ μπηκε στο ενυδρειο!

φαινεται πολυ καλα στην υγεια του κ ελαχιστα ταλαιπωρημενος απο το πολυωρο ταξιδι, σε αντιθεση με το cynodon gibbus που δυστυχως το χασαμε...

παραλαβη απο water inn μεσω amazon-exotic. (τα καλα να λεγονται γιατι χωρις αυτους δεν θα ειχα την δυνατοτητα να εχω στο ενυδρειο μου ενα πραγματικα εξωτικο ψαρι)

το μεγεθος του κατι λιγοτερο απο 20cm, βρισκεται προσωρινα σε ενυδρειο 250 λιτρων με ph 7,5 θερμοκρασια 28,5 με βλεψεις για πολυ μεγαλυτερο καθως το συγκεκριμενο ψαρι ξεπερνα σε μεγεθος τα 50 cm!!

ανηκει στην οικογενεια των Cynodontinae κ πιο γνωστα ως dogtooth characins ή vampire tetras οπου το κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι τα τεραστια κυριως μπροστινα δοντια! (δειτε τις φωτο κ θα καταλαβετε)

[/quo

ΚΑΙ.................ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΚΟΡΔΑ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

o λυκος συμπληρωνει σχεδον 2 χρονια στο ενυδρειο μου.

η αναπτυξη του ειναι ικανοποιητικη κ αναμενομενη.

αυτη τη στιγμη πρεπει να ειναι κατι λιγοτερο απο 30 cm κ με αψογη σιλουετα! το ειχα παρει κατι λιγοτερο απο 20 cm.

με τελικο μεγεθος 40 cm πλησιαζουμε στην ενηλικιωση κ στο τελικο του μεγεθος.

το ψαρι ειναι πληρως εξοικιωμενο με το ενυδρειο μιας κ δεν εχουν γινει αλλαγες ουτε στο aquascape , ουτε εχει μπει χερι ποτε μεσα στο ενυδρειο οπως γενικα πιστευω πως πρεπει να συμβαινει σε ολα τα αγρια πιασμενα ψαρια.

αυτο τον καιρο που οι θερμοκρασιες ειναι τσιμπημενες, (το ενυδρειο του χθες ειχε 32 βαθμους!) το ψαρι φαινεται να ειναι πολυ ενεργητικο. δεν νομιζω να ειναι σημαδια στρες. το αντιθετο.

εδω να αναφερω οτι ιδανικη θερμοκρασια σε ενυδρεια αναφερεται 28 με 30 βαθμους ωστε να αποφευγεται το ick που ευκολα μπορει να παρουσιαστει σε αυτο το ειδος.

ο μεταβολισμος του με αυτες τις θερμοκρασιες εχει ανεβει, τρωει πλεον καθημερινα κ σε διπλασιες ποσοτητες κ δειχνει μονιμος πεινασμενος κ λαιμαργος.

γενικα πιστευω οτι ηταν παρα πολυ καλη η επιλογη του συγκεκριμενου ψαριου παρα τις δυσκολιες που μπορει να αντιμετοπισσεις σε αυτα τα ειδη, αλλα κ παρα πολυ καλη εμπειρια.

ελπιζω να συνεχισει ετσι κ να παμε αρκετα χρονακια ακομα κ αν ειμαι τυχερος μπορει να του βρω καποια στιγμη κ παρεα (του ειδους του).

αυτα! να μην το ματιασουμε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πιστευω οτι εχεις ενα παααρα πολυ καλο στησιμο ενυδρειου για το συγκεκριμενο ψαρι και ενα ψαρι που δεν βλεπουμε συχνα! ευχαριστουμε που το μοιραστηκες και ειδαμε μια τετοια ψαρουκλα!!!

να σε ρωτησω: ποσο ανοιγμα εχει περιπου σε μοιρες στο στομα του, γιατι με τετοια δοντα οπως ειναι πρεπει να δυσκολευεται να φαει μεγαλο θηραμα ε? επειδη του μικραινουν το ευρος του στοματος...

δωσε και βιντεο ταισματος στο λαο!!! :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη εύχομαι καλή σύνεχεια στην εξέλιξη του πανέμορφου λύκου σου!

Μπράβο για την όλη προσπάθειά σου!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πιστευω οτι εχεις ενα παααρα πολυ καλο στησιμο ενυδρειου για το συγκεκριμενο ψαρι και ενα ψαρι που δεν βλεπουμε συχνα! ευχαριστουμε που το μοιραστηκες και ειδαμε μια τετοια ψαρουκλα!!!

να σε ρωτησω: ποσο ανοιγμα εχει περιπου σε μοιρες στο στομα του, γιατι με τετοια δοντα οπως ειναι πρεπει να δυσκολευεται να φαει μεγαλο θηραμα ε? επειδη του μικραινουν το ευρος του στοματος...

δωσε και βιντεο ταισματος στο λαο!!! :thumbup::P

ευχαριστω παιδια.

το ανοιγμα του στοματος του ειναι πολυ μεγαλο.

ετσι αν κ δεν μπορει να κοματιασει, μπορει να καταπιει θηραματα αρκετα μεγαλα σε αντιθεση με αλλους θηρευτες.

βιντεο ταϊσματος δεν θελω να ανεβασω δημοσια, αλλα αν καποιος θελει μπορω να στειλω σε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.

το ανοιγμα του στοματος του ειναι πολυ μεγαλο.

ετσι αν κ δεν μπορει να κοματιασει, μπορει να καταπιει θηραματα αρκετα μεγαλα σε αντιθεση με αλλους θηρευτες.

βιντεο ταϊσματος δεν θελω να ανεβασω δημοσια, αλλα αν καποιος θελει μπορω να στειλω σε π.μ.

εδω ειμαι :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αντωνη τα εχουμε ξαναπει το θηριο σου ειναι κουκλι το ιδιο και το ενυδρειο!!!το φροντιζεις και το προσεχεις οπως του αρμοζει... :thumbup:

ανεβασα καμια καινουργια φωτο :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα ηθελα να δω το θηριακι σου την ωρα του φαγητου αν δεν σου ειναι κοπος!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντωνη κι εγω θα ηθελα να το δω να τρωει το θηριο. αν μπωρεις στειλε μου πμ. Ευχαριστω

Δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο.

Ελα να δεις εμενα να τρωω.

Φερε μπυρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο.

Ελα να δεις εμενα να τρωω.

Φερε μπυρες.

Χαχαχαχαχα , ωραίος ο παίχτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...