Jump to content

Νέο Tanganyika 200lt


viciouscircle

Recommended Posts

To ενυδρείο στήνεται για ένα ζεύγος Julidochromis dickfeldi και ένα ζεύγος Neolamprologus caudopunctatus.

Εμπειρία σε ψάρια βράχων δεν έχω οπότε παραθέτω το πρώτο στήσιμο για παρατηρήσεις.

Οι πέτρες είναι από συμπιεσμένη άμμο από παραλία και το υπόστρωμα αραγωνίτης αλλά θα προστεθεί και άμμος παραλίας, επίσης θα υπάρχουν και κομματάκια από ξύλα φαγωμένα από τη θάλλασα για πιό φυσική εμφάνιση.

(ξέρω... δεν είναι και το καλύτερο φόντο αλλά θα μπεί πλάτη ζελατίνα σύντομα)

Αριστερά επλίζω να πάνε τα julido και δεξιά τα punks.

post-3972-1224574450_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ώραια επιλογή πέτρας Γιώργο...

Απο την στιγμή που 8ες να πανε τα jul's απο τα αριστερα και τα punk's απο δεξια πιστευω 8α ήταν καλή ιδέα να φτιάξεις μερικές σπηλιές ακομα απο τα δεξια για τα punk's αφου υπάρχουν μόνο δυο(εκτός αν υπαρχουν και άλλες που δεν φαίνονται).Απο τα αριστέρα υπάρχουν αρκετές σπηλιές...

Αυτή είναι η προσωπικη μου γνώμη,αν κάνω λά8ος κάπου ας με διορ8ώσει κάποιος ποιο έμπειρος...

post-4843-1224590528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο οι πέτρες είναι πολύ ωραίες, για το στήσιμο θα συμφωνήσω με τον Mixalis ότι θέλει "κάτι" περισσότερο δεξιά. Επίσης σιγουρέψου ότι η μεγαλη πέτρα πάνω αριστερά πατάει καλά, με τον τρόπο που φαίνεται στην photo μοιάζει με ετοιμόρροπη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως κάθε νταμαράς που σέβεται τον εαυτό του, :chair: έτσι και εγώ κάθομαι και χαζεύω το στήσιμο μερικές ώρες αφού το τελειώσω και όλο και κάτι θα αλλάξω... μου ήρθε μία νέα παρτίδα πέτρες και συμπλήρωσα κάποιες σπηλιές και περάσματα, επίσης πρόσθεσα άμμο από θάλασσα της ίδιας περιοχής (πόρτο χέλι) και μοιάζει ακόμα καλύτερο απ' ότι μόνο με αραγωνίτη, τέλος έβαλα και μερικά ξυλάκια φαγωμένα από τη θάλασσα για syper φυσικό λουκ! :chair:

Το νερό είναι θολό από την ανακατωσούρα αλλά δεν πειράζει ε?... :wootwoot:

post-3972-1224605540_thumb.jpg post-3972-1224605553_thumb.jpg post-3972-1224605562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στήσιμο και πολύ όριμη σκέψη για το πώς θα ξοδέψεις τόσα λίτρα με μόλις 4 ψαράκια!!!όσο για τις πέτρες...με τον καιρό δεν θα χαλάσουν; δέν ξέρω γιαυτό ρωτάω :chair:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στήσιμο και πολύ όριμη σκέψη για το πώς θα ξοδέψεις τόσα λίτρα με μόλις 4 ψαράκια!!!όσο για τις πέτρες...με τον καιρό δεν θα χαλάσουν; δέν ξέρω γιαυτό ρωτάω :chair:

Καλά τα λόγια αλλά στην πράξη αποδεικνύει κανείς στον εαυτό του πόσο τα εννοεί...

Αν σε μπερδεύει το "συμπιεσμένη άμμος", είναι φυσικός ο τρόπος που σχηματίστηκε, σπάει σχετικά εύκολα και βολεύει για μικρύνεις ή να χωρίσεις ένα μεγάλο κομμάτι, αλλά είναι αρκετά συμπαγής και γερή όπως οι περισσότερες πέτρες. :chair:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσει πολύ!

Οι πέτρες μου φαίνονται πολύ φυσικές και με τον καιρό πιστεύω θα γίνουν ακόμη καλύτερες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι πολύ όμορφο, μπράβο! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα πολύ καιρό για κατάλληλο πέτρωμα, τον κήπο μου τον έχω κάνει λατομείο... :chair:

Τελικά ο αμμόλιθος είναι πολύ κοντά στο πέτρωμα που βλέπω οτι κυριαρχεί την λίμνη (φώτο από τη λίμνη Tanganyika)

Χωρίς άλγη, έξω απ' το νερό στην ακτή της λίμνης: post-3972-1224609941_thumb.jpg

Μέσα στη λίμνη: post-3972-1224609913_thumb.jpg

Τώρα μένει να κάνω παραγγελία λίγη άλγη από τη λίμνη για να μπολιάσω και να αναπτυχθούν τα ίδια είδη άλγης και στο ενυδρείο μου... :chair:

...πλάκα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιώργο καλή επιτυχία καταρχήν στο νέο σου σχέδιο σου.Μα αρέσει το ενυδρείο σου.Μία μόνο πρόταση :

Αν θέλεις μετακίνησε την μεγάλη πέτρα που είναι όπως βλέπουμε το ενυδρείο δεξιά στην γωνία ( αν γίνεται βέβαια ) να δείς αν το στήσιμο αυτό δίνει περισσότερη '' αρμονία '' στο όλο aquascaping με τις πέτρες.

Το σκεπτικό μου είναι μήπως γίνονταν δυο κορυφές αριστερά δεξιά χωρίς το ίδιο ύψος , και πιο χαμηλά στο κέντρο του ενυδρείου.

Και πάλι καλές επιτυχίες ,

Φιλικά Σωκράτης :chair:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάμε δυναμικά! :rolleyes:

Τελικό rockwork:

post-3972-1229378093_thumb.jpg

Οι πρώτοι ψάρακες ( Julidochromis transcriptus 3 άτομα :rolleyes: ) :

post-3972-1229378078_thumb.jpg post-3972-1229378104_thumb.jpg

Μιχάλη πιάσε τα Buescheri! Δεν καρατιέμαι! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιώργο πολύ ωραίο έγινε.Να χαίρεσαι τα ψαράκια.ΟΙ διαστάσεις του ενυδρείου ποιές είναι ;

Σε ρωτώ γιατί έχω ενα RIO 125 μήκος 80 cm και σκέφτομαι για Ταγκανίκα και ποιά ψάρια θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν.

Ωραίο το ενυδρείο ,εύχομαι καλή επιτυχία.

Φιλικά Σωκράτης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! :rolleyes:

Οι διαστάσεις είναι 100X57X37 περίπου 200 λίτρα, αλλά αν προχωρούσα σε ιδιοκατασκευή θα θεωρούσα ιδανικά τα 130X60X50+ για οποιαδήποτε βραχόβια είδη, σε αυτές τις διατάσεις μπορεί κανείς να κάνει φυσικό στήσιμο μεγάλων βράχων που δημιουργούν στοίβα και όχι τοίχο που φαίνεται πολύ πιό φυσικό, να γίνουν 2 ξεχωριστές στοίβες για καλύτερο έλεγχο περιοχών αλλά και να μείνει ένα ξέφωτο μπροστά για να έχει "αέρα" το ενυδρείο.

Οπότε για το RIO 125 θα πρότεινα ένα μόνο βραχόβιο είδος και ίσως κάποιο σε κοχύλια ή σε ξέφωτο.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:^_^^_^

Συγχαρητήρια!!!!!!Λοίπον ξεκινάω το κυνήγι!!!! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω Μιχάλη :rolleyes: , θα προτιμούσα βέβαια να τα πάρω σε καμία εβδομάδα αν μπορείς για να προσαρμοστούν πρώτα τα Julido καλά και να αντέξουν τον τσαμπουκά των δικών σου.

Επίσης μιας και έχει ήδη σχηματιστεί ζευγάρι, δίνεται το ασερνικό (μάλλον) που έμεινε, πληροφορίες εδώ.

Τιμές νρού:

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=5-10

ΚΗ=17

GH=16

ΡΗ=8,5

Τ=24,5

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....απ'ότι φαίνεται είμαι καλός κυνηγός....και τα δύο ψαράκια είναι πιασμένα!!!

post-4843-1229511547_thumb.jpg

Ελπίζω τώρα να χαίρεσαι γιατί το ενυδρείο απο έτσι....

post-4843-1229511629_thumb.jpg

έγινε έτσι......

post-4843-1229511811_thumb.jpg

:thumbup::thumbup::D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις και τι να περιμένεις...

post-4843-1229612211_thumb.jpg

post-4843-1229612279_thumb.jpg

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή κάνω προσαρμογή στα buescheri του Μιχάλη και οι τσαμπουκάδες με τα julido έχουν αρχίσει πριν καν βγουν απ' το σακουλάκι... :thumbup:

Έχει να γίνει χαμός... ελεγχόμενος χαμός ελπίζω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να περιμένω.......φωτό γρήγορααααααααα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...