Jump to content

Aquaristic.net


sarevock

Recommended Posts

Μολις ελαβα mail απο το aquaristic

Total products: €359,94

Packaging and shipping: €37,98

Invoice total incl. VAT: €397,92

Comprised VAT: €63,53

Και εχω μια ερωτηση για οποιον ξερει αυτο το Comprised VAT: €63,53 τι ειναι ακριβως?

Εγω θα πληρωσω δηλαδη 397,92+63,53 ???

Link to comment
Share on other sites

Μολις ελαβα mail απο το aquaristic

Total products: €359,94

Packaging and shipping: €37,98

Invoice total incl. VAT: €397,92

Comprised VAT: €63,53

Και εχω μια ερωτηση για οποιον ξερει αυτο το Comprised VAT: €63,53 τι ειναι ακριβως?

Εγω θα πληρωσω δηλαδη 397,92+63,53 ???

Comprised σημαινει "περιλαμβανομενου".... Αρα ειναι μεσα στα 397 :chair:

Λουκάς

Link to comment
Share on other sites

Comprised σημαινει "περιλαμβανομενου".... Αρα ειναι μεσα στα 397 smile.gif

Έτσι ακριβώς! θα πληρώσεις τα 397,92 €

Invoice total incl. VAT: €397,92

*incl=including

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα παιδια ευχαριστω! :chair:

Αγαπητε φιλε δεν ξερω γιατι δεν τηλεφονισες στον επαγγελματια που σου ανεφερα διοτι απο οτι ενημερωθικα θα επερνες το φιλτρο μαζι με τα υλικα του καπως φθηνοτερα απο οτι αναφαρεις μαζι με ναυλα,Μαλλον σου πεζουν πεχνιδι και σε δουλεβουν,παντως αν κανεις επαφη συγουρα θα εξηπιρετιθης καλητερα και θαχεις και την καληψη της εγγυησης ταχηστα για οτι μπορει να συμβει,οποτε αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις ,παντως καλητερα απο το γουρουνι στο σακι.

Φιλικα

Stingray

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε SAREVOCK δεν ξερω γιατι δεν τηλεφονισες στον επαγγελματια που σου ανεφερα διοτι απο οτι ενημερωθικα θα επερνες το φιλτρο μαζι με τα υλικα του καπως φθηνοτερα απο οτι αναφαρεις μαζι με ναυλα,Μαλλον σου πεζουν πεχνιδι και σε δουλεβουν,παντως αν κανεις επαφη συγουρα θα εξηπιρετιθης καλητερα και θαχεις και την καληψη της εγγυησης ταχηστα για οτι μπορει να συμβει,οποτε αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις ,παντως καλητερα απο το γουρουνι στο σακι.

Φιλικα

Stingray

Link to comment
Share on other sites

φιλε stingray

αν θεσ πεσ ποιοσ εινε ο επαγελματιασ που δινει οικονομικοτερα καποια προιοντα απο την τιμη των διεθνών e-shop . δε εινε θεμα διαφήμησησ αλλα αν όντωσ εινε ετσι γιατι να μην περνουμε οτι θελουμε απο αυτον αλλα να δινουμε τα χρήματα μασ στο εξωτερικό ?

και το ξανα λεω . το να ειναι καποιοσ φτηνοσ σε καπ[οια προιοντα και να το λεμε , δε ειναι διαφημηση αλλα ανταγωνισμοσ, και μάλιστα υγειησ .

φιλικα Γιώργοσ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλέ αν υπάρχει μαγαζί φτηνότερο από το aquaristic στην Ελλάδα γιατί δεν το λές ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε δεν ξερω γιατι δεν τηλεφονισες στον επαγγελματια που σου ανεφερα διοτι απο οτι ενημερωθικα θα επερνες το φιλτρο μαζι με τα υλικα του καπως φθηνοτερα απο οτι αναφαρεις μαζι με ναυλα,Μαλλον σου πεζουν πεχνιδι και σε δουλεβουν,παντως αν κανεις επαφη συγουρα θα εξηπιρετιθης καλητερα και θαχεις και την καληψη της εγγυησης ταχηστα για οτι μπορει να συμβει,οποτε αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις ,παντως καλητερα απο το γουρουνι στο σακι.

Φιλικα

Stingray

Αυτο το μαγαζι ειναι στην Αιτωλοακαρνανία ή στην Αλβανία?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι,

Επιδη σερφαρωντας τειχεα επεσα στο θεμα του Sarevock που υπογραφει Ωσ Τριανταφιλος,για το θεμα του ΕΗΕΙΜ 2080 και επιδη στην Πολη του που υποθετω ειναι η Ξανθη οπως δηλωνει συν τα ευτραπελα που αντιμετοπιζει οπως αναφαιρει θεωρισα καλω να του συστισω επαγγελματια σοβαρω στην πολυ του που τεινχανει να γνοριζω (σε προσοπικο μηνιμα)για να κανει επαφει και να συγκρινει το κοστος αγορας του 2080 οπως μας αναιφεραι στην συνεχεια απο το ΝΕΤ και κατοπην να αποφασιση απο που να το παρει,διοτι ειμουν συγουρος οτι θα το επερνε φθηνοτερα απο την τιμη που μας ανεφερε απο το Aquaristic net,οτι του το προσφεραν απο εξω και επισεις θα ειχε και τεκμιριομενη ενημερωση για οτι του προεκιπτε στην συνεχεια,ανταυτου ομως τηρισε σηγην ασηρματου και δεν μαθαμε την συνεχεια? Παντως παρατιρω δηστιχως μια ταση δυσφιμισης ως προς τα Ελληνικα καταστηματα σαν να ειναι ολα ιδια και ολοι οι επαγγεςλματιες ασχετοι,οχι δεν ειναι,ΥΠΑΡΧΟΥΝ και σοστοι επαγγελματιες και ευσυνιδιτοι σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,δεν ειναι δικαιο πηστευω να βαζουμε ολους στο ιδιο σακι, και ΝΑΙ παντα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΔΗΚΤΙΟ ΦΘΗΝΟ,εντιπωση προκαλει παντως το οτι καπιοι με μαγαλη ευκολια προτρεπουν κενουριους στο χομπι να αγορασουν απο το Aquaristic net και οχι απο καπιο ΕΛΛΗΝΙΚΟ μαγαζι.που αφου κρατα τα ψαρια σε στοκ για να τα βρισκουμε εμεις οταν τα θελουμε με οτι αυτο συνεπαγεται για ενα καταστημα ενυδρειου,δικαΩματικα πρεπει να πουλιση και κατι απο το ραφι φισικα οχι εσχροκερδοντας αλλα με καπιο λογικο κερδος και φυσικα μεσα στα πλεσια του ανταγονισμου που αυτο νομιζω οτι συμβενει ,προσοπικα εγω θα προτιμουσα πληρονωντας ισως και λιγο παραπανο, το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ απο οπιοδηποτε ξενο.Ως αφορα τον φιλο που μου ζητα να δημοσιωποιησω το συγγεκριμενο μαγαζι,δηστειχως εγω και οπιοσδηποτε αν το κανει μπορει να υποστη τις συνεπειες απο τον νομο περι αθεμητου ανταγονισμου,αν ο SAREVOCK EKANE THN ΑΓΟΡΑ του 2080 που δεν γνοριζω αν και απο που,μπορει να μας ενημερωση ποσο το αγορασε.Παντως κατι αρχιζει να βρομαει με τα διαφορα ξενα e-shops στο ενυδρειακο,προσοχη λοιπον φιλοι μου και οχι γουρουνι στο σακι.ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΛΑΣΠΗ φιλοι μου στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΛΕΩΣ

Παντα χομπιστας

Stingray

Link to comment
Share on other sites

και για τον φιλο μου τον ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ θα συμιωσω οτι αν ειχε παρακολουθιση το θεμα απο την αρχη θα ηξερε οτι το συγγεκριμενο μαγαζι δεν ειναι ουτε στην Αιτολοακαρνανια ουτε στην Αλβανια (εκτος αν τ εχουμε προσαρτιση την Αλβανια στην Ελλαδα και δεν το ξερω) αλλα εινα στην Ξανθη που ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ που πιστευω κανεις απο εμας δεν το αμφισβιτει.

Φιλικοτατα

Stingray

Link to comment
Share on other sites

...

και ΝΑΙ παντα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΔΗΚΤΙΟ ΦΘΗΝΟ....

:chair:

Νομιζω πως υπαρχει και παραδειγμα σε αλλο ποστ μεσα στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε φιλε stingray επειδη θελεις να στηριξεις τα ελληνικα ενυδρειακα μαγαζια και καλως κανεις κατα την δικη μου γνωμη καθως επισης σε διαβεβαιω οτι κανενας απο εδω δεν εχει αντιθετη αποψη και προθεση στο οτι πρεπει να στηριζουμε τα ελληνικα ενυδρειακα μαγαζια αρκει να μην κερδοσκοπουν.Λοιπον καθαρα προσωπικη μου γνωμη ειναι να κανεις πραξη αυτα που λες.

Πες στο φιλο σου να κανει μια δηλωση εδω να εγγεγραφει και να καταχωρηθει στην κατηγορια μαγαζια και να δινει τις προσφορες του εδω που δεν θα ειναι αθεμητος ανταγωνισμος και ετσι και ο φιλος σου θα κερδισει και ολοι εμεις.Τα μυστικα δεν μου αρεσουν και ελπιζω να με καταλαβαινεις.

Φιλικα Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Χριστo,

Χερομαι πολυ που συνφονεις μαζι μου,θα του προτινω την εγραφη ως καταστημα η επιλογη δικη του,προσοπικα πιστευω οτι θα οφελιθη,δεν υπαρχει θεμα καμιας μυστικοτητας αλλα και καμιας καταστρατιγισης ως προς τον ενδιαφερομενο παρα μονον προταση συγκρισης επι του προκημενου και φυσικα η δημοσιευση στην συνεχεια απο τον φιλο μας τον SAREVOCKE.Κατι που δεν εγηνε οποια και αν ηταν η δεν ηταν η επιλογη του καλα εκανε.Το κιριως θεμα ειναι οτι οταν δημοσιοποιηθηκε το συγκεκριμενο θεμα δεν υπηρξε καμια αναφορα απο κανεναν για οποιοδηποτε ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΛΕς ΚΑΙ ειναι ανοιπαρκτα παρα μονον σε ξενο e-shop ονομαστικα και με ηλεκτρονικη διευθηνση σε στιλ παρτ απο εκει και τελιωσες ως μονοδρομος και προς αποφυγην παρεξηγησεων ,ενημερωσα τον ενδιαφερομενο Sarevock με προσοπικο μηνημα,δικαιωμα του ειναι φυσικα η οποιαδηποτε επιλογη του και αν θα την δημοσιοποιηση η οχι,παντως αν το εκανε θα βοηθουσε στο να ληθουν αποριες πολλων απο εμας για πολλα,καταλαβενεις τι εννοω.

Φιλικοτατα

Stingray

Link to comment
Share on other sites

Αν και η συζήτηση ξέφυγε αρκετά από το αρχικό θέμα του Φίλου μας sarevock, θα ήθελα και εγώ να επισημάνω, ότι καλό είναι να κάνουμε μια καλή έρευνα της Ελληνικής αγοράς, προτού καταλήξουμε στα ξένα e-shops.

Από προσωπική μου εμπειρία, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πολλές φορές οι τιμές συμπίπτουν ή διαφέρουν ελάχιστα, που δεν αξίζει τον κόπο. Ιδιαίτερα σε προϊόντα ευρέως διαδεδομένα και λιγότερο στα πολύ εξειδικευμένα, που σπανίως εισάγονται.

Θα ήθελα να σημειώσω επίσης, ότι τις περισσότερες φορές, οι τιμές που αναγράφονται στους τιμοκαταλόγους των Ελληνικών μαγαζιών, δεν αντιπροσωπεύουν την τελική τιμή λιανικής πώλησης. Αυτό άλλωστε ισχύει σχεδόν παντού στο Ελληνικό εμπόριο. Έτσι λοιπόν, καλό είναι να ερχόμαστε σε άμεση επαφή με τον έμπορο και να μην περιοριζόμαστε στον κατάλογο ή σε κάποιο απρόσωπο τηλεφώνημα.

Ιδιαίτερα για τα μαγαζιά της επαρχίας, που όλοι γνωρίζουμε πως οι τιμές τους είναι αρκετά υψηλές σε σχέση με τα αντίστοιχα της Αθήνας, έχω προσωπική αντίληψη πως για εξειδικευμένα προϊόντα, τα οποία πωλούν κατόπιν παραγγελίας, λόγω του ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο στοκ, έρχονται σε ειδική συνεννόηση με τον αντιπρόσωπο, με αποτέλεσμα ο καταναλωτής να είναι περισσότερο ωφελημένος.

Μην μας διαφεύγει πως η διάδοση του χόμπι μας πανελλαδικά, ενδιαφέρει τόσο τα καταστήματα όσο και τους αντιπροσώπους.

Μια καλή έρευνα αγοράς, λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, δεν βλάπτει, όπως και η αναφορά μας στις ειδικές σελίδες των επαγγελματιών του forum μας, για τους λόγους που προτιμήσαμε τα ξένα e-shops αντί των Ελληνικών καταστημάτων, θεωρώ πως θα προβληματίσει ιδιαίτερα τους επαγγελματίες να αντιληφθούν μήπως έχουν κάποιο λάθος στην πολιτική προώθησης των προϊόντων τους.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε νικο καλλησπερα .

σασ έχω γνωρισει μεσω του φορουμ μα χωρισ ποτέ ή σχεδον ποτε να έχουμε ανταλαξει αποψεισ ,

στην αρχή πριν περοπου 4 χρονια ή 5 καθωσ δε θυμαμαι πότε έκανα εγγραφή εδώ μου έκανε εντύπωση η εικονίτσα κάτω απο το όνομα σασ .

μετά όμωσ μου έκαναν εντύπωση οι γνώσεισ σασ και οι απαντήσεισ που μαζί με κάποιον άλλων μελλών δε σήκωναν αμφιβολια.

και φυσικά δε σηκώνουν ακόμη .

και τώρα στο θέμα μασ .

ειναι η πρώτη φορα που θα πω οτι ο κυριοσ ψαλτησ ισωσ να μη εχει δικιο ή ήσωσ η γνώμη του να μην αντιπροσοπεύει τη γνώμη των πολλών .

καλα για εσασ που ειστε απο αθήνα αλλα για εμάσ που ήμαστε από άκροσ ερπαρχεία τι θέλετε να κάνουμε ? να στηνόμαστε ώρεσ στο τηλ για να δούμε ποιο μαγαζί έχει την φθηνότερη τιμή στο προιον που θέλουμε ?

αν ψάξουμε στο aquazone στη κατηγορία καταστήματα θα βρούμε πολύ λιγα καταστήματα και αυτα στην ατική που έχουν e-shop . και φυσικά οι τιμεσ ειναι πιο ακριβέσ ή λιγο ποιο ακριβεσ απο αυτέσ των καταστημάτων του εξωτερικου. αλλα οκ το λιγο ποιο ακριβο δε πειράζει. παμε στα μεταφορικά , ο ξένοσ μαγαζάτορασ , πχ ebay θα χρεωσει λιγα ευρώ μεταφορικα απο 2-10 . ενω ο έλληνασ θα μασ χρεώσει το λιγοτερο 9 για ένα φάκελλο 11 για ένα μικρό δέμα τυπου υγρού τεστ, και αν πάμε σε τίποτα υλικά φίλτρων ή φίλτρα ή μεγαλήτερεσ συσκευασιεσ ξεπερνάμε τα 15 ευρώ .

και καταλήγω : αν γλιτώσουμε 5 ευρώ από ενα προιον και κανα 8 αρι ευρο απο μεταφορικα παμε στα 13 ευρό συνολο.

13 ευρώ σημένουν περίπου 10 μπουκάλια αμστελ . αν προσθέσουμε και το κέρδοσ απο 2 ή τρεία πράγματα που θα πάρουμε παραπάνω τότε πάει , γίναμε τ΄υφλα. και να μη βάλουμε και το κόστοσ απο τα κινητά που θα χρεοθούμε στα τηλέφωνα μιασ και τα περισσότερα μαγαζια δε έχουν e-shop οπότε θα κάνουμε έρευνα αγοράσ μέσω τηλεφώνου.

θα μου πεισ " ρε γιώργο απο τη μύγα ξιγκι πασ να βγάλεισ ? "

και απαντώ :

εγώ γιατι κοιτάζω στο βενζιναδικο μου να έχω ιδιεσ ή φτηνοτερεσ τιμεσ από τα γύρω βενζινάδικα για να ήμε ανταγωνιστικόσ και να κερδίζω αντι να χάνω πελάτεσ ?

κύριε νίκο συγνώμη για τισ αναφορεσ μου προσ εσασ μα πριν χρόνια που ανακάληψα το aquazone στισ συζητησεισ με φίλουσ όταν στο τραπέζι έπεφτε η φράση " το είπε ο ψάλτησ " τότε η κουβέντα τελειωνε εκεί .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τζαμπα μαλωνετε, ας ριξω φως:

Λοιπον το 2080 το βρηκα στην ξανθη 480 ευρω φυσικα ΧΩΡΙΣ το υλικο το οποιο κανει 120 ευρω αρα 480+120=600

Το aquaristic ειχε ενα τελευταιο στοκ και το εριξε στα 279 + 79 το υλικο οποτε

279+79= 358

Eheim 2080 http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a3e...vid/manufac.420

Υλικο

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a3e...essionel%20III/

Οποτε δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος εδω μεσα που δεν θα χτυπουσε αυτη την προσφορα, γιατι αλλο 358 και αλλο 600.

βαλτε και τα μεταφορικα +30 ευρω...

Εχω αδικο?

και οσο αφορα την Eheim στο θεμα εγγυηση ειναι μια εταιρια κολλοσος, που τουλαχιστον απο της αντλιες που δουλευω στις υδροψυξεις υπολογιστων ειναι ΚΥΡΙΑ με ολα κεφαλαια... σε ολα της ΑΨΟΓΗ...

Οσο αφορα τωρα το aquaristic το μονο που βλεπω σε σχεση με ελλαδα ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ τιμες και συχνα ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ, οποτε δεν βλεπω το λογο να ψαχνω σε ελλαδα για καλυτερες τιμες γιατι πολυ απλα πιστευω πως ΔΕΝ υπαρχουν!!!

Οσο αφορα τον επαγγελματια φιλε μου stingray μονο τα καλυτερα δεν θα ακουσεις για αυτον απο πελατες του... τεσπα

Ελπιζω να εριξα φως!?!

(μια τελευταια ερευνα που εκανα για το pH controller της Sera, το πετ σοπ μου την αφηνει 615 ευρω και εγω την βρηκα σε ξενο site 440...)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

-Μια φθηνοτερη λυση ειναι απο εδω και εδω και με 32,90 ευρω τα μεταφορικα

αθροισμα 356,7 με ολα μεσα

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Στην παραπάνω δημοσίευσή μου, νομίζω ότι παρεξηγήθηκα αρκετά.

Αν διαβαστεί πιο προσεκτικά, πιστεύω ότι θα αντιληφθεί ο καθένας ότι σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να αποδείξω το "άσπρο-μαύρο".

...η αναφορά μας στις ειδικές σελίδες των επαγγελματιών του forum μας, για τους λόγους που προτιμήσαμε τα ξένα e-shops αντί των Ελληνικών καταστημάτων, θεωρώ πως θα προβληματίσει ιδιαίτερα τους επαγγελματίες να αντιληφθούν μήπως έχουν κάποιο λάθος στην πολιτική προώθησης των προϊόντων τους.

Link to comment
Share on other sites

και για τον φιλο μου τον ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ θα συμιωσω οτι αν ειχε παρακολουθιση το θεμα απο την αρχη θα ηξερε οτι το συγγεκριμενο μαγαζι δεν ειναι ουτε στην Αιτολοακαρνανια ουτε στην Αλβανια (εκτος αν τ εχουμε προσαρτιση την Αλβανια στην Ελλαδα και δεν το ξερω) αλλα εινα στην Ξανθη που ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ που πιστευω κανεις απο εμας δεν το αμφισβιτει.

Φιλικοτατα

Stingray

Φυσικα η Ξανθη ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ και απο τις ωραιοτερες πολης της Ελλάδας. Και 10-14 Δεκεμβριου θα βρισκομαι για αλλη μια φορα εκει για να την απολαυσω...

Εγω απλα κοιταξα το προφιλ σου που λεει

Νομος Αιτωακαρνανιας

Χωρα Αλβανια

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή έρευνα αγοράς, λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, δεν βλάπτει, όπως και η αναφορά μας στις ειδικές σελίδες των επαγγελματιών του forum μας, για τους λόγους που προτιμήσαμε τα ξένα e-shops αντί των Ελληνικών καταστημάτων, θεωρώ πως θα προβληματίσει ιδιαίτερα τους επαγγελματίες να αντιληφθούν μήπως έχουν κάποιο λάθος στην πολιτική προώθησης των προϊόντων τους.

θα τουσ προβλιματισει ή θα πουν τιποτα σχολεια " α εγω εχω τουσ πελατεσ μου και δε με νοιαζει . "

μακαρι να αρχισουν να προβληματιζονται λιγο .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια σκεφτομαι να παραγγειλω φυτα απο το aquaristic... αλλα με προβληματιζει αν θα αντεξουν κατα την μεταφορα εδω ελλαδα..

Εχει παραγγειλει στο παρελθον καποιος? του εχουν ερθει ολα οκ ή ειχε προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει δοκιμαστικά 3 Java moss (μαζί με άλλα πράγματα), όπου θεωρητικά είναι και εύκολο φυτάκι. Το ένα από τα 3 ήρθε σε κακό χάλι. Είχε αρχίσει να σπίζει και μύριζε. Τα άλλα 2 ήρθαν σε καλύτερη κατάσταση. Τα έβαλα στο ενυδρείο αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τα συνεφέρω πλήρως. Γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...