Jump to content

Σκούπα Βυθού


Settler

Recommended Posts

Γεια σας,

θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο περίπου κοστίζει μια σκούπα βυθού. Και επίσης αν υπάρχει κανένα βιντεάκι στο youtube με χρήση της για να έχω ένα παράδειγμα...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για απλες σκουπες χωρις αντλία, η καλυτερη σκουπα που με εχει βολεψει, ειναι μια που εφτιαξα μονος μου.

Ενα κομματι σωληνα απο το μπαστουνι εισαγωγης του φιλτρου μου (το ειχα κοντυνει για να χωρεσει) και ενα κομματι λαστιχο φιλτρου και ετοιμη.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κάτι ωραιότατες κινέζικες με 5 ευρώ! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια της Sera με 7euro, παντως ειναι πολη απλη κατασκευη, πιστευω οτι μπορεις να φτιαξεις μια πολυ ευκολα, αν κοψεις ενα μπουκαλι στην μεση και προσαρμοσεις εναν σωληνα στο στομιο του μπουκαλιου.. Παντως δεν ειναι και κατι ακριβο οποτε..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κινεζικες σκουπες με μπαταρια που μπορεις να προσαρμοσεις στην εξοδο ενα

τσουβαλακι(υπαρχει στην συσκευασια) που λειτουργει σαν φιλτρο για να καθαρισεις τον βυθο

με την ησυχια σου και οταν θελεις να κανεις αλλαγη νερου βαζεις στην εξοδο λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι ενα βιντεακι που ζητησες!

Μια επισκεψη σε ενα pet shop θα σε ενημερωσει τοσο για τιμες οσο και για μαρκες!

Επειδη ολες δουλευουν με βαση την ιδια αρχη πιστευω οτι δεν παιζει ρολο η μαρκα.

Εγω εχω μια Marina.

Έγινε επεξεργασία - enduraske-30
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και καλα αμα εχεις χαλικι!

Αμα εχεις αμμο λεπτη, την περνει και αυτη μαζι με το νερο..

Το ενυδρειο καθαριζει απο τις βρομιες αλλα και απο την αμμο!

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Και καλα αμα εχεις χαλικι!

Αμα εχεις αμμο λεπτη, την περνει και αυτη μαζι με το νερο..

Το ενυδρειο καθαριζει απο τις βρομιες αλλα και απο την αμμο!

Καμια ιδεα?

Κρατάς την σκούπα πιο ψηλά από την επιφάνεια της άμμου ώστε να τραβάει μόνο τις βρωμιές. Αν και δεν θεωρώ αναγκαία την χρήση σκούπας βυθού!

Link to comment
Share on other sites

..... Αν και δεν θεωρώ αναγκαία την χρήση σκούπας βυθού!

Αν εχει στρωσει καλα το ενυδρειο και τρεχει αρκετο καιρο ειναι περιττη. :thumbup:

Πριν απο τοτε ομως, χρειαζεται ΙΜΟ. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας... ψαχνω αυτην την σκουπα http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d25...1/listtype/list υπαρχει στην ελλαδα για να αποφυγω τα 18 ευρω μεταφορικα? στο water in κοιταξα και δεν την βρηκα(ελπιζω να μην πειραζει που αναφερω το καταστημα) ...

ξερετε κατι? ευχαρηστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

με αυτο http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=160315917903 πιστευετε θα καθαριζει ο βυθος?

Θα καθαριζει και η τσεπη σου, με το ενα ζευγαρι μπαταριες μεσαιου μεγεθους που θελει σε καθε καθαρισμο :thumbup:

Εγω ειχα κανει πατεντα με τροφοδοτικο, αλλα τσαμπα αφου τελικα δεν την χρησιμοποιω αφου καθαριζει μονος του ο βυθος.

σημειωση το κοκκινο καπακι ειναι απο μπουκαλι χλωρινης :thumbup:

P3070073_resize.jpg

P3070074_resize.jpg

P3070075_resize.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κινεζικες σκουπες με μπαταρια που μπορεις να προσαρμοσεις στην εξοδο ενα

τσουβαλακι(υπαρχει στην συσκευασια) που λειτουργει σαν φιλτρο για να καθαρισεις τον βυθο

με την ησυχια σου και οταν θελεις να κανεις αλλαγη νερου βαζεις στην εξοδο λαστιχο.

Αυτες τις θεωρω εντελως μαπα μιας κι εχω δοκιμασει στο παρελθον. καλυτερα προς το παρων φτιαξε μια μονος

σου με ενα μπουκαλι κομενο στα δυο οπως αναφεραν παραπανω και στην συνεχεια αγοραζεις μια παραπλισια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια!

Γιατι δεν θελει καθαρισμα το ενυδρειο?

Δεν μαζευει ακαθαρσιες πανω στην αμμο και αναμεσα στα φυτα? Αυτα που θα πανε?

Καθαριζει το φιλτρο αλλα οχι και ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια!

Γιατι δεν θελει καθαρισμα το ενυδρειο?

Δεν μαζευει ακαθαρσιες πανω στην αμμο και αναμεσα στα φυτα? Αυτα που θα πανε?

Καθαριζει το φιλτρο αλλα οχι και ετσι..

Για ριξε μια ματια εδω

Link to comment
Share on other sites

Sarevok πολυ ενδιαφερον το θεμα αναμφισβητητα (αν και δεν το διαβασα ολο) αλλα αυτο που ειδα ειναι οτι οι αποψεις ειναι διαφορετικες επι του θεματος!

Δεν ξερω που να καταληξω. Νομιζω ομως πως τεινω προς την πλευρα του φιλτρου..

Εσυ αληθεια τι κανεις στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ μεχρι να περασουν μερικοι μηνες και να παλιωσει το ενυδρειο τοσο οσο να γεμισουν και τα διακοσμητικα βιολογια,

η σκουπα ειναι αναγκαια οταν εχουμε πολυ σκουπιδι.

Εγω παντως τη σταματησα τελειως τη σκουπα στους 5 μηνες λειτουργεια.

Τον πρωτο μηνα εβλεπα να αυξανονται καποιες ακαθαρσιες ψαριων ορατες πανω στο βυθο.

Μετα χωρις να κανω τιποτα αρχισαν να γινονται "αορατες" και πλεον το ενυδρειο λειτουργει 1 χρονο χωρις σκουπα.

ο βυθος ειναι πλεον πιο καθαρος απο οταν χρησιμοποιουσα σκουπα καθε 15 μερες.

Pc200004.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...