Jump to content

καλημερα


xristoskoda

Recommended Posts

καλημερα στο ωρεο κ διαφωτιστικο σαιτ σας, ειμαι νεος απο προχτες εβαλα ψαρια στο ενυδριο εχω μια ερωτιση ευκολη για εσας εχω βαλη ξηλο μεσα φισικα το εχω βραση αρκετες φορες αλλα εβγαλε κητρινιλα αυτην την τραβαη το φηλτρο η φευγη μετης αλαγες νερου? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες φιλε στην παρεα μας.Πολυ κακος που εβρασες το ξυλο γιατι απο μονο του εχει κατι ουσιες που βοηθανε στο ενυδρειο.αφου ομως το εκανες οκ.για την καφετιλα αφου σε ενοχλει μπορεις να βαλεις ανθρακα αλλα καλο ειναι να το αφυσεις να φυγει με φυσικο τροπο οπως ειπες με αλλαγες νερου.Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες,η κιτρινιλα απο το ξυλο θα φυγει με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα εκτος απο χρωμα αφηνουν στο νερο χουμικα οξεα και τανινες που ειναι χρησιμες για τα ψαρια που ζουν σε μαλακο νερο.

Γι'αυτο και ο φυσικος βιοτοπος που ζουν πολλα απο αυτα εχουν σκουρο νερο.

Μπορει να φυγει αμεσα με ανθρακα στο φιλτρο.

Για να ξερεις ομως καποια πραγματα για τον ανθρακα, ο ανθρακας κανει χημικο φιλτραρισμα και μαζι με το χρωμα φευγουν και ολες οι χρησιμες ουσιες που προσθετουμε στο νερο (οπως λιπασματα) αλλα και τα αχρηστα (υπολειματα φαρμακων μετα απο θεραπεια, χλωριο, χλωραμινη κλπ).

Μετα την ολοκληρωση του φιλτραρισματος καλο ειναι να τον αφαιρουμε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!βρηκα το site τυχαια κ αποφασισα να ασχοληθω με το χομπι των ενυδρειων αφου βρηκα κ μια γυαλα 8 λιτρων περιπου στην αποθηκη.αγορασα θερμοστατη φιλτρο και θερμομετρο και εβαλα τα πρωτα ψαρακια μεσα (neon).αλλα σαν ασχετος απο τι καταλαβενετε απο τα 11 που βαλα το σαββατο εχουν μεινει τα 4.

αγορασα αντι-αμμωνια να βαλω απο τι μου παν μπας και σωθει κανενα.μου παν να την βαζω εως το σαββατο αυτο και μετα αν θελω να βαλω και αλλα ψαρακια.

γενικα επειδη θελω να το κανω απο την αρχη και καλα (με τις συμβουλεσ σας βεβαια) θα θελα καποια βοηθεια.

ειναι 8 λιτρων ενυδρειο με τον εξοπλισμο που σας ειπα και χωρισ καθολου διακοσμηση μεσα.επισης το διατηρω στην θερμποκρασια των 27.μην με ρωτησετε τι ψαρια εχω διοτι δεν γνωριζω ειναι παντως στην κατηγορια που σας ειπα (νεον).

πιστευω τα καημενα να συνελθουν απο το σοκ και να μην πεθανουν ολα.θελω να παρω κ αλλα να βαλω (μπορω να βαλω κ αλλα?).

τι πρεπει να κανω απο δω και περα?

ευχαριστω και θα πουμε πολλα μεσα απο το site αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες. :chair:

Αν θελεις να μη χασεις αλλα ψαρακια, δωσε τα πισω επειγοντως.

Ενυδρειο που μπαινουν ψαριΑ (στον πληθυντικο) ειναι απο 60 λιτρα και πανω.

Και αυτο οχι ολα ταυτοχρονως και χωρις διαδικασια στρωσιματος πρωτα.

Επισης να ξερεις και ποσο μεγαλα γινονται, πχ μη βαλεις ενα ψαρι μονο αλλα να γινεται 1 μετρο οταν μεγαλωσει λιγο (πουλανε και τετοια).

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=172

Το 8λιτρο αστο για κανενα σαλιγγαρι ή γαριδα αργοτερα που θα ξερεις να το χειριστεις.

Οσο πιο μικρο το ενυδρειο τοσο πιο δυσκολο να κρατησει ισορροπια στις συνθηκες του νερου ενας νεος στο χομπυ (απαραιτητη προυποθεση επιβιωσης για τα ψαρια).

Ξεκινα να πληροφορεισαι τα "μυστικα" μας απο εδω : "Τα πρώτα μου βήματα"

Οτι δε καταλαβαινεις ανοιγε δικα σου νεα θεματα στην καταλληλη κατηγορια (προς το παρων εδω : Αρχάριοι γλυκού νερού

Μη ξεχασεις να πεις και ενα "επισημο" γεια, με δικο σου "νεο θεμα" στην καταλληλη κατηγορια : "Καλώς ήρθατε"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σπυρο ευχαριστω για την απαντηση.

αποτι βλεπω εχουμε 2 κοινα.

την αγαπη για την μουσικη(www.okband.gr) και την αγαπη για την θαλασσα/ψαρια.

πιστευω οτι θα σε ενοχλησω πολλες φορες και για το ενα και για το αλλο αλλα τωρα πρεπει να φυγω.

cu soon

Link to comment
Share on other sites

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...