Jump to content

Rio 300- "skeleton Of A Bush"


Raven

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:^_^ Είναι τέλειο!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αποτέλεσμα! :rolleyes:

Μόλις αναπτυχθούν όπως σκέφτεσαι τα φυτά, θα είναι για κάδρο!

Περιμένουμε τις επόμενες ενημερώσεις! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχει δείξει ακόμη πιο υπέροχο μετά την αλλαγή της αριστερής πλευράς... :rolleyes: Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου...!!! :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχως ειχα την τυχη να το δω απο κοντα!ειναι πανεμορφο παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Τα λογια ειναι περιτα νομιζω :rolleyes: :rolleyes:

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites

παρολλου που ασχολουμε με θαλασσινο ενυδρειο το δικο σου με βαζει σε σκεψεις να ασχοληθω με το φυτεμενο.Μ Π Ρ Α Β Ο ΣΟΥ.ΤΡΟΜΕΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Παρα,παρα,παρα πολυ ωραιο συγχαρητηρια! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σας αρεσε. Κι εμενα μου αρεσει πολυ :rolleyes: και αφιερωνω τουλαχιστον 2-3 ωρες την ημερα για την φροντιδα και την παρατηρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σας αρεσε. Κι εμενα μου αρεσει πολυ :rolleyes: και αφιερωνω τουλαχιστον 2-3 ωρες την ημερα για την φροντιδα και την παρατηρηση του.

Εδω αφιερωνουμε εμεις 3 ωρες την ημερα για την παρατηρηση του :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικό στολίδι φίλε μου το ενυδρείο σου! Παράδειγμα προς μίμηση!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τα ξύλα, από τι δέντρα μπορούμε να πάρουμε και πως τα προετοιμάζουμε;

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για τα ξυλα απο την φυση εχουν ειπωθει πολλα αρνητικα. Τα ειδη που ξερω σιγουρα οτι ειναι καταλληλα ειναι ο κισσος , τα κληματα και ο πλατανος, αλλα υστερα απο καταλληλη προετοιμασια. Το δικο μου δεν ξερω τι θαμνος ειναι. Το βρηκα ετσι αφυδατωμενο σε παραλια κοντα σε ποταμι και το ειχα παρει διακοσμητικο στο σπιτι πριν 3 χρονια. Τελικα μου αρεσε τοσο πολυ που ειχα πει οτι θα το βαλω στο πρωτο μεγαλο ενυδρειο που θα φτιαξω. Για σιγουρια ειχα κοψει καποια μικρα κλαδια και τα ειχα βαλει σε μικροτερα ενυδρεια 1 χρονο πριν και αφου ειδα οτι δεν υπηρχε προβλημα, αποφασισα να χρησιμοποιησω ολο το θαμνο για την κατασκευη αυτου του aquascape. Φυσικα εγινε μεγαλη προετοιμασια με βρασιμο,χλωρινη,στεγνωμα κλπ.

Bεβαια αυτο το ξυλο δεν θα κρατησει περισσοτερο απο 2 χρονια πριν αρχισει να διαλυεται.

Σtην δικη μου περιπτωση το ξυλο θα μεινει εκει για 1 χρονο περιπου μεχρι να ολοκληρωθει το project και μετα θα ξηλωθει ολο το ενυδρειο για να φτιαξω το επομενο aquascape που εχω ηδη βρει τι θα ειναι και θα αποτελειται εξ ολοκληρου απο πετρες (οχι iwagumi).

Link to comment
Share on other sites

thnx για τις πληροφορίες φίλε, θα ανοίξω νέο thread στα φυτεμένα γιατί έχω μαζέψει μερικά κλαδιά από πλάτανο, αλλά δεν ξέρω ποια ακριβώς πρέπει να είναι η προετοιμασία τους.

Το σίγουρο είναι ότι μετά από 1 χρόνο θα μας καταπλήξεις πάλι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξερω,ξερω..σας κουρασα με το καμαρι μου , καθε μηνα και παρουσιαση και ζητω συγνωμη :huh:

Απλως εγω το θεωρω ενδιαφερον να παρακολουθειται η εξελιξη ενος φυτεμενου και εχω μαθει πολλα πραγματα παρακολουθωντας πως εξελισσονται τα ενυδρεια των αλλων.

Ενα μηνα μετα λοιπον το aquascape εχει φτασει σχεδον στο τελος του και μονο κλαδεματα και μικροδιορθωσεις ειναι πιθανον να γινουν απο εδω και περα.

Απο εδω κι εμπρος θα συγκεντρωθω στην διατηρηση του ενυδρειου σε υγιη κατασταση και στην παρακολουθηση της ισορροπιας του.

Σας υποσχομαι οτι η επομενη και τελικη παρουσιαση θα γινει μετα απο πολυυυ καιρο. :thumbup:

Με την βοηθεια της νεας μου Nikon βγηκαν και αρκετα καλες φωτο, οποτε ιδου το αποτελεσμα 3μισυ μηνων προσπαθειας.

080109.jpg

8109.jpg

Link to comment
Share on other sites

:huh:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας, το aquascape του ενυδρειου αυτου ολοκληρωθηκε πλεον, γι αυτο επιτρεψτε μου να κλεισω με μια τελευταια παρουσιαση. Ηταν το 1ο μου σοβαρο layout και οσον αφορα το αποτελεσμα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια και την συμμετοχη σας.

Μεσα στο καλοκαιρι θα αλλαξει εν μερει. Ο σκελετος του θαμνου που ειχα βρει στη φυση, αρχισε να σπαει και εχουν μεινει ελαχιστα κλαδια πλεον, οποτε θα φυγει και πρεπει να σκεφτω τι θα βαλω στην θεση του

Τα νεα στοιχεια του ενυδρειου ειναι:

Χωρητικοτητα 300 λιτρα

Διαστασεις: 121x50x55

Φωτισμος: 216 W, Φωτιστικο Solarmax slim 4x54 W grolux T5 dimmable.

Φωτοπεριοδος: 11ωρες, 1 ωρα ανατολη-1ωρα δυση

Φιλτρανση: Eheim 2215, Eheim 2236, Εσωτερικο φιλτρο diy με κυκλοφορητη juwel 1000l/h που εχει αναλαβει και την διαχυση του co2.

Co2: Φιαλη 3,5 κιλων

Θερμοκρασια: 26*

Θερμανση: Elliwell controller + θερμαντικο τιτανιου 300W

Λιπανση: Estimative Index τροποποιημενη με fleet enema και υγρα της Seachem ( flourish, trace, iron)

Διακοσμητικα: Ξυλο moorwood, pagoda πετρες, ξυλα απο την φυση, λευκη αμμος

Ψαρια/ασπονδυλα: Trigonostigma heteromorpha, Iriatherina werneri, Pseudomugil furcata, Melanotaenia praecox, Celestichthys margaritatus, γαριδες αμανο, γαριδες red cherry, zebra nerites.

Φυτα: Φυτά:Anubias coffeafolia, Anubias afzelli,Crinum calamistratum, Microsorum pteropus, Eusteralis stellata, Nesaea crassicaulis, Proserpinaca palustris, Micranthemum umbrosum, Rotala macrandra, Blyxa japponica, Lysimachia nummularia, Pogostemon helferi, Rotala sp."green", Ludwigia repens,Ludwigia palustris, Limnophila aromatica, Heteranthera zosterifolia, Rotala rotundifolia, Cabomba furcata, Mayaca fluviatilis, Echinodorus tenellus, Hemianthus micranthemoides, Cryptocoryne beckettii, Glossostigma elatinoides, Eleocharis parvula, Xmas moss, Willow moss, Triangle moss, Pelia, Riccardia chamaedryfolia.

pH:6,6

Γενική σκληρότητα (GH):7-8

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4-5

Αμμωνία (ΝΗ3):-

Νιτρώδη (ΝΟ2):-

Νιτρικά (ΝΟ3):15-25ppm

Αλλαγές νερού:καθε 7 μερες 50%

Θερμοκρασία:26

Φωτογραφία:

slideshow

10.jpg

2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο

:wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...