Jump to content

Επιστολη διαμαρτηριας στην ΕΠΟΕ που απαγορευσε τους υποτιτλους


Guest orck

Recommended Posts

η πρωτοβουλια ειναι εδω (καντε κλικ, θα σας μεταφερει στην σελιδα-blog ενος ενεργου πολιτη που αξιζει συγχαρητηρια για την κινηση)

Το κείμενο αυτό συμπλήρωσα στην φόρμα επικοινωνίας της ΕΠΟΕ. Σας καλώ να κάνετε το ίδιο. Ελπίζω ότι αν λάβουν αρκετές παρόμοιες διαμαρτυρίες θα αρχίσουν να βλέπουν αλλιώς το θέμα.

Σχετικά posts για όποιον δεν έχει παρακολουθήσει την υπόθεση:

- Έκλεισαν όλα τα ελληνικά site υποτίτλων

- Μερικές ακόμη σκέψεις για την υπόθεση με τα sites υπότιτλων.

"Ως ΠΕΛΑΤΗΣ των εταιρειών που είναι μέλη της ΕΠΟΕ διαμαρτύρομαι έντονα για την απόφασή σας να κινηθείτε νομικά εναντίον των sites με ελληνικούς υπότιτλους.

Ίσως ο νόμος να σας δίνει αυτό το δικαίωμα. Θα πρέπει όμως να γνωρίζετε ότι η κίνησή σας αυτή ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το brand των εταιρειών-μελών σας. Στο μυαλό μου τα ονόματά τους έχουν πλέον συνδεθεί με αστυνόμευση του Internet και διώξεις εναντίον ανθρώπων που με μεράκι ασχολούνται με τα προϊόντα τους.

Η κίνησή σας στερεί και από χιλιάδες ανθρώπους με προβλήματα ακοής την δυνατότητα να παρακολουθήσουν ελληνικές σειρές και ταινίες με υπότιτλους -τους υπότιτλους που χωρίς κανένα οικονομικό αντάλλαγμα δημιουργούσαν και διένειμαν τα sites εναντίον των οποίων κινηθήκατε νομικά.

Σας ζητώ να επιτρέψετε να λειτουργούν ελεύθερα τα sites με υπότιτλους. Δώστε μου τρόπους να αγοράζω τις ταινίες και τις σειρές που με ενδιαφέρουν μέσω Internet. Τότε θα δείτε ότι στην πραγματικότητα τα sites υποτίτλων προσθέτουν αξία στα προϊόντα που πουλάτε."

Link to comment
Share on other sites

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Καλά, πλάκα με κάνετε;

Μετά από αυτή τη διαμαρτυρία να κάνουμε και μήνυση στους κατάπτυστους μαγαζάτορες που κλειδώνουν τα μαγαζιά τους και στις τράπεζες που δεν δημοσιεύουν ελεύθερα τους αριθμούς πιστωτικών καρτών των πελατών τους για να τους χρησιμοποιούμε όλοι :chair:

Εντάξει, άλλο το ότι δεν μας άρεσε το κλείσιμο των συγκεκριμένων site για τους δικούς μας προσωπικούς και ολίγον πονηρούς λόγους και άλλο να κάνουμε και επίσημες διαμαρτυρίες (και μάλιστα με πρόσχημα τους κωφούς συνανθρώπους μας :chair:).

Μία είναι η λύση: Άμα θέλετε να κάνετε πραγματική αντίσταση, να πάτε όλοι να γραφτείτε στα αγγλικά!

Link to comment
Share on other sites

Οι ταινίες που κατεβάζω εγώ δεν θέλουν υποτίτλους :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε

τα μονα επιχειρηματα που εχω να σου αντιπαραθεσω ειναι οτι το υλικο που διακινείται στα συγκεκριμενα site ΔΕΝ ΗΤΑΝ αντιγραμενο απο δουλεια καποιου υπαλληλου για να ειχει πνευματικο δικαιωμα, δεν βγαιναν οι υποτιτλου απο τα DVD για δωρεαν διανομη, οι υποτιτλοι ηταν ΔΟΥΛΕΙΑ των μελων του site και ηταν προιον που προσθετε αξια το υλικο που εκπροσωπει η ΕΠΟΕ

και δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΜΙΑ επιλογη να πληρωσεις για να αγορασεις αυτο που η ΕΠΟΕ απαγορευση

οκ εκανε τα εξωδικα, ας μας πει τι να κανουμε λοιπον, εγω θελω να αγορασω την 12η σεζον του South park με ελληνικους υποτιτλους (ειναι δικαιωμα του καθε ενος να μην ξερεις Αγγλικα) σε ποιο καταστημα θα προμηθευτω το εργο; απο ποιο καταστημα λοιπων κοβει τις πωλησεις;

ας μην μασαμε στα δικηγοριστικα τρυκ, για εμενα αυτο το θεμα με τα πνευματικα δικαωματα ειναι πολυ αρρωστο, οι ισορροπιες ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξουν αλλιως θα καταντησουμε να μας ζητανε και λεφτα και για περιπτωσεις οπως να τραγουδαμε στο μπανιο η εαν παμε για καφε και μου περιγραψεις την πλοκη μιας ταινιας που ειδες προσφατα

Καλά, πλάκα με κάνετε;

Μετά από αυτή τη διαμαρτυρία να κάνουμε και μήνυση στους κατάπτυστους μαγαζάτορες που κλειδώνουν τα μαγαζιά τους και στις τράπεζες που δεν δημοσιεύουν ελεύθερα τους αριθμούς πιστωτικών καρτών των πελατών τους για να τους χρησιμοποιούμε όλοι :chair:

Εντάξει, άλλο το ότι δεν μας άρεσε το κλείσιμο των συγκεκριμένων site για τους δικούς μας προσωπικούς και ολίγον πονηρούς λόγους και άλλο να κάνουμε και επίσημες διαμαρτυρίες (και μάλιστα με πρόσχημα τους κωφούς συνανθρώπους μας :chair:).

Μία είναι η λύση: Άμα θέλετε να κάνετε πραγματική αντίσταση, να πάτε όλοι να γραφτείτε στα αγγλικά!

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Καλά, πλάκα με κάνετε;

Μετά από αυτή τη διαμαρτυρία να κάνουμε και μήνυση στους κατάπτυστους μαγαζάτορες που κλειδώνουν τα μαγαζιά τους και στις τράπεζες που δεν δημοσιεύουν ελεύθερα τους αριθμούς πιστωτικών καρτών των πελατών τους για να τους χρησιμοποιούμε όλοι :wootwoot:

Εντάξει, άλλο το ότι δεν μας άρεσε το κλείσιμο των συγκεκριμένων site για τους δικούς μας προσωπικούς και ολίγον πονηρούς λόγους και άλλο να κάνουμε και επίσημες διαμαρτυρίες (και μάλιστα με πρόσχημα τους κωφούς συνανθρώπους μας :chair:).

Μία είναι η λύση: Άμα θέλετε να κάνετε πραγματική αντίσταση, να πάτε όλοι να γραφτείτε στα αγγλικά!

Ετσι πές τα, πές τα και όσοι θέλετε να παρακολουθείτε και ευρωπαικό κιν/γραφο να μάθετε και Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά. :wootwoot:

Που ακριβώς φίλη μας έχεις το videoclub ή το φροντιστήριο ξένων γλωσσών είπαμε?? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε

τα μονα επιχειρηματα που εχω να σου αντιπαραθεσω ειναι οτι το υλικο που διακινείται στα συγκεκριμενα site ΔΕΝ ΗΤΑΝ αντιγραμενο απο δουλεια καποιου υπαλληλου για να ειχει πνευματικο δικαιωμα, δεν βγαιναν οι υποτιτλου απο τα DVD για δωρεαν διανομη, οι υποτιτλοι ηταν ΔΟΥΛΕΙΑ των μελων του site και ηταν προιον που προσθετε αξια το υλικο που εκπροσωπει η ΕΠΟΕ

:chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν έχω φροντιστήρια ξένων γλωσσών ούτε βίντεο κλαμπ. :chair:

Όμως μεγάλα παιδάκια είμαστε, ας μη παίζουμε με τις λέξεις. Το ότι κάτι δεν πωλείται δίπλα από το σπίτι σου, δε σημαίνει ότι άρα μπορεί να διατίθεται ελεύθερα!

Οι ξένες σειρές δεν πωλούνται σε βίντεο κλαμπ, ούτε σε σούπερ μάρκετ, πωλούνται σε κανάλια και τέλος πάντων μ' αυτόν τον τρόπο διατίθενται στο κοινό.

Οι υπότιτλοι που διακινούνταν από τα συγκεκριμένα sites, όντως δεν ήταν προϊόντα κλοπής αφού οι άνθρωποι κάνανε μόνοι τους τις μεταφράσεις, ωστόσο σχετίζονταν άμεσα με την "κλοπή" πνευματικής ιδιοκτησίας των ταινιών και των σειρών. Τι να τους κάνει τους υπότιλους κάποιος αν δεν έχει "κλεψει" την ταινία; Ή απευθύνονται όλοι στους κωφούς συνανθρώπους μας;

Οι οποίες ταινίες και σειρές διακινούνται πλέον πιο ελεύθερα από τους υπότιτλούς τους, αφού με τη χρήση των torrents, δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομικό ζήτημα, καθώς η διακίνηση γίνεται μεταξύ χρηστών και όχι από κάποιον κεντρικό server.

Και άλλωστε, μ' αυτόν τον τρόπο διακινούνται ήδη και οι υπότιτλοι......

Η αντίρρησή μου ήταν και εξακολουθεί να είναι με τις "κινήσεις διαμαρτυρίας" για τέτοια θέματα . Δηλαδή κάνουμε όλοι κάτι που ξέρουμε ότι είναι παράνομο και θα τους την πούμε και από πάνω. Αυτά! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί "κοφεύουν" οι εταιρίες παραγωγής και διανομής που τα Blu-Ray που εισάγονται για την Ελληνική αγορά στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ διαθέτουν ελληνικους υπότιτλους ενώ είναι υποχρεωμένοι αφού είμαστε μέλος-κράτος της ΕΕ??

Από την στιγμή που το προιόν πληρώνεται το "κλειδώνουν" με DRM και μας αναγκάζουν να "αναβαθμιστούμε"-πουλήσουν νέο εξοπλισμό από μερικές εκαντοντάδες εώς και χιλιάδες ευρώ γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι για το αυτονόητο δηλαδή να συμπεριλαμβάνονται οι υπότιτλοι??

Θελω να μου λύσεις μια απόρία μου ακόμα αν γνωρίζεις πάντα σε φιλικό ύφος γιατί απλά διάλογο κάνουμε.

Πως "διαφεύγουν" οι ταινίες με την γνωστή ένδειξη κάτω ότι ανήκει στην τάδε εταιρία??

Υποτίθεται πριν το στάδιο παραγωγής αφου είναι ακόμα pre-release?

Ποιος ή ποιοί το κάνουν και με ποιά σκοπιμότητα??

Επεκτείνοντας λίγο την γραμμή περί δικαίου και όσων λές τα εκατοντάδες χιλιάδες site που διανέμουν παράνομο λογισμικό γιατί το διακινούν ενω όλοι κάνουν τα "στραβά" μάτια??? Το λογισμικό των υπολογιστών του 80% του πληθυσμού έχει πληρωμένες άδειες για τα πάντα??

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Γιατί "κοφεύουν" οι εταιρίες παραγωγής και διανομής που τα Blu-Ray που εισάγονται για την Ελληνική αγορά στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ διαθέτουν ελληνικους υπότιτλους ενώ είναι υποχρεωμένοι αφού είμαστε μέλος-κράτος της ΕΕ??

Από την στιγμή που το προιόν πληρώνεται το "κλειδώνουν" με DRM και μας αναγκάζουν να "αναβαθμιστούμε"-πουλήσουν νέο εξοπλισμό από μερικές εκαντοντάδες εώς και χιλιάδες ευρώ γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι για το αυτονόητο δηλαδή να συμπεριλαμβάνονται οι υπότιτλοι??

Αν έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή σου ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ! :chair:

Θελω να μου λύσεις μια απόρία μου ακόμα αν γνωρίζεις πάντα σε φιλικό ύφος γιατί απλά διάλογο κάνουμε.

Εννοείται ότι κι εγώ σε φιλικό επίπεδο μιλάω πάντα. Απλά, ρε συ, αν είναι να ξεσηκωθούμε ας ξεσηκωθούμε για κάτι που να έχει πράγματι αξία στη ρημάδα τη ζωή μας και όχι γιατί έκλεισαν τα sites με τους υπότιτλους.

Δηλαδή, ζούμε μέσα στην απόλυτη παρακμή ως χώρα αλλά και ως πλανήτης, σκάνδαλα, οικονομική κρίση, βατοπέδια, μόλυνση......και εμείς να υπογράφουμε γιατί δε βρίσκουμε υπότιτλους για τις ταινίες που κλέβουμε; (Συγγνώμη για την έκφραση "κλέβουμε" αλλά δεν τις αγοράζουμε κιόλας, έτσι:chair:

Πως "διαφεύγουν" οι ταινίες με την γνωστή ένδειξη κάτω ότι ανήκει στην τάδε εταιρία??

Υποτίθεται πριν το στάδιο παραγωγής αφου είναι ακόμα pre-release?

Ποιος ή ποιοί το κάνουν και με ποιά σκοπιμότητα??

Εννοείς τα screeners; Αυτά είναι αντίγραφα που βγαίνουν από τις εταιρείες και στέλνονται σε διάφορους ηθοποιούς, σκηνοθέτες, κριτικούς και δεν ξέρω εγώ ποιους άλλους. Οι ενδείξεις στο κάτω μέρος της ταινίας μπαίνουν ακριβώς για να μη μπορεί να την αντιγράψει και διανείμει κάποιος, ως κανονική.

Επεκτείνοντας λίγο την γραμμή περί δικαίου και όσων λές τα εκατοντάδες χιλιάδες site που διανέμουν παράνομο λογισμικό γιατί το διακινούν ενω όλοι κάνουν τα "στραβά" μάτια??? Το λογισμικό των υπολογιστών του 80% του πληθυσμού έχει πληρωμένες άδειες για τα πάντα??

Καθαρά από νομική σκοπιά το παράνομο λογισμικό όπως και οι ίδιες οι ταινίες διακινούνται μέσω torrents από χρήστη σε χρήστη και όχι από τα sites. Οπότε δεν μπορούν να κλείσουν κανέναν. Μ' αυτόν τον τρόπο άλλωστε έχουν αρχίσει ΗΔΗ να διακινούνται και οι υπότιτλοι.

Έγινε επεξεργασία - dinamar
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή σου ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ! cool.gif

Δεν ξέρω ποιά είναι η εμπλοκή σου με αυτή την αλυσίδα παραγωγής αλλά η απάντηση αυτή νομικά είναι λάθος.

Πρώτον γιατί με έχει εξαπατήσει ήδη αφού την αγόρασα και δεύτερον είναι υποχρεωμένες διαφορετικά να μην εισάγονται αν είναι ασύμφορη η μετάφραση για το σχετικά μικρό κοινό της Ελλάδας.

Δηλαδή, ζούμε μέσα στην απόλυτη παρακμή ως χώρα αλλά και ως πλανήτης, σκάνδαλα, οικονομική κρίση, βατοπέδια, μόλυνση......και εμείς να υπογράφουμε γιατί δε βρίσκουμε υπότιτλους για τις ταινίες που κλέβουμε; (Συγγνώμη για την έκφραση "κλέβουμε" αλλά δεν τις αγοράζουμε κιόλας, έτσι wink.gif

Το θέμα που ανοίχτηκε στο συγκεκριμένα νήμα έχει ξεκάθαρο θέμα και όχι γενικό επομένως το trollάρισμα δεν οδηγεί κάπου.Ανοιξε κάποιο άλλο θέμα με αυτά που βλέπεις και σε ενοχλούν.

Οσο για το κλέβουμε θα μου επιτέψεις να μην συμπεριλάβεις και εμένα στον πληθυντικό σου.Οι λίγες ταινίες που διαθέτω είναι ΝΟΜΙΜΕΣ και πληρωμένες και ελάχιστες απ'αυτές σε extended edition (κοινώς ακριβοπληρωμένες) και το θαύμα της μετάφρασης παντού είναι ¨θαυμάσιο"( π.χ. scout-->μεταφράζεται σε μία απ' αυτές πρόσκοπος αντί του κατάσκοπος) :chair: Φυσικά υπάρχουν δεκάδες λάθη απλά αναφέρω ένα ως παράδειγμα.

Θα μου προτείνεις να το πάω πίσω να πάρω τα χρήματα μου??

Εννοείς τα screeners; Αυτά είναι αντίγραφα που βγαίνουν από τις εταιρείες και στέλνονται σε διάφορους ηθοποιούς, σκηνοθέτες, κριτικούς και δεν ξέρω εγώ ποιους άλλους. Οι ενδείξεις στο κάτω μέρος της ταινίας μπαίνουν ακριβώς για να μη μπορεί να την αντιγράψει και διανείμει κάποιος, ως κανονική.

Ναι δεν μου είπες όμως πως ίσως νομίζεις ότι γεμίζουν τον κόσμο μήνες πριν την επίσημη πρεμιέρα.

Επομένως φταίνε οι ηθοποιοί οι σκηνοθέτες, και οι κριτικοί που δεν σέβονται την δουλειά που παράγουν???

Δεν νομίζω αυτοί μάλλον απ' αλλού υπάρχει "διαρροή". :chair:

Δεν ρώτησα να μου απαντήσεις για το νήμα διακίνησης, αλλά για το ποιός αφήνει να γίνεται και με τι μακρυπρόθεσμο όφελος.Ο διάλογος αυτός δεν οδηγεί πουθενά απ' την στιγμή που το δικό σου συμφέρον συγκρούεται με την κατάσταση και δεν έχει νόημα να ξαναπαντήσω.Δεκτή η αποψή σου και η γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με έπιασες.... Εγώ είμαι η Μάγιερς. Η Μέτρο Γκόλντουιν Μάγιερς!

Για να καταλάβεις και ο ίδιος τι λες: δηλαδή στην τελική, είναι νόμιμο να λειτουργούν sites με υπότιτλους ταινιών και σειρών και πρέπει να βγούμε στο δρόμο να διαμαρτυρηθούμε γιατί:

1. Οι επαγγελματίες μεταφραστές δεν μεταφράζουν καλά τη λέξη scout και γενικότερα είναι οικτροί στη δουλειά τους.

2. Οι εταιρείες κυκλοφορούν screeners για τους κριτικούς και κάποιοι τα βρίσκουν και τα διακινούν μέσω των torrents, οπότε υπάρχει σίγουρα μια συνομωσία εδώ.

3. Επίσης κυκλοφορούν blue ray στην αγορά χωρίς μεταφράσεις.

4. Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάμε και τους κωφούς συνανθρώπους μας......όπως αναφέρεται στην επιστολή.

Βρίσκω τραγικό να βγαίνει ένας άνθρωπος να πει το αυτονόητο, ότι δηλαδή, ρε παιδιά, όλοι μπορεί να την κάνουμε την κουτσουκέλα μας καλώς ή κακώς, αλλά δεν είναι πρέπον να βγαίνουμε να φωνάζουμε κιόλας, και μάλιστα με ανεπίτρεπτα επιχειρήματα. Αν κατάλαβες θεωρώ ανίερο το επιχείρημα με τους κωφούς. Και να του την πέφτουν όλοι θεωρώντας ότι έχει κάποιο συμφέρον, εταιρεία διανομής ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Όντως δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση ως αντιπαράθεση καθώς ούτε εγώ αλλά ούτε κι εσύ θα αλλάξουμε γνώμη. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως υπάρχουν πολύ σημαντικότερα ζητήματα να μας απασχολούν από αυτό. Η οικονομική κρίση έρχετε κι επειδή δεν μας έχει έρθει ακόμα το αγγούρι δεν δίνουμε καμία σημασία. Τώρα το αν θα μπορώ να κατεβάσω υπότιτλους για να δω την παράνομα κατεβασμένη ταινία, είναι όχι απλά δευτερεύον, αλλά σε μία λίστα των 100 ποιο σοβαρών προβλημάτων δεν θα το έβαζα καθόλου.

Δεν το παίζω σοφός, ούτε ψαγμένος. Αλλά επιστολή διαμαρτυρίας γι'αυτό το πράγμα...??? Αν ασχολούμουν με επιστολές διαμαρτυρίας θα έπρεπε να γράφω όλη μέρα στα υπουργεία και σίγουρα δεν θα έγραφα για τους υπότιτλους.

ΥΓ_1: Το θέμα με τους κωφούς είναι τουλάχιστον ΓΕΛΟΙΟ! Οι κωφοί έχουν πολύ ποιο σοβαρά θέματα και είμαι σίγουρος πως κανένας από εμάς δεν εχει ασχοληθεί με αυτά ΠΟΤΕ έμπραχτα και με επιστολές σε αρμόδιες υπηρεσίες (εκτός κι αν το ζει ο ίδιος ή κάποιος κοντινός του άνθρωπος)! Είναι τουλάχιστον @#$!@!##$#@ (αν το γράψω θα φάω μπαν) να χρησιμοποιούμε σαν επιχείρημα ανθρώπους που καθημερινά ζούνε το ΦΤΥΣΙΜΟ της κοινωνίας και του κράτους, μόνο και μόνο επειδή προέκυψε ένα ζήτημα που "τσούζει" εμάς τους υπόλοιπους!

ΥΓ_2: Και πολλοί χάκερ κάνουν "δουλειά" και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους τσάμπα. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι παράνομοι!

Όλα τα παραπάνω σας τα γράφω εγώ που έχω 1Terra ταινίες, 750MB μουσική (κατεβασμένα απ'το net) και τα μόνα γνήσια CD περασμένα στο PC μου είναι τα drivers, ενώ έχω έναν σκληρό 20MB MONO με εγκατεστημένα προγράμματα (επίσης κατεβασμένα απ'το net)!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω σας τα γράφω εγώ που έχω 1Terra ταινίες, 750GB μουσική (κατεβασμένα απ'το net) και τα μόνα γνήσια CD περασμένα στο PC μου είναι τα drivers, ενώ έχω έναν σκληρό 20GB MONO με εγκατεστημένα προγράμματα (επίσης κατεβασμένα απ'το net)!

:chair:

Link to comment
Share on other sites

Νικο ξαναλεω οτι σαφως και υπαρχουν πιο σημαντικα θεματα να ασχοληθουμε (οπως τα παιδακια που πεθαινουν καθε μερα με πρισμενες κοιλιες απο την πεινα στον τριτο κοσμο) εμεις ομως ασχολιομαστε με τα βρωμοψαρα μας και μηπως δεν περνανε καλα εαν δεν τα ταισουμε 3 διαφορετικες τροφες

το θεμα για εμενα ειναι αρκετα πιο σημαντικο απο οτι εσενα και τον/την dinamar, εαν αφηνουμε εταιριες να θεωρουν οτι εχουν τετοια δικαιωματα σε λιγα χρονια θα απαιτησουν να βαλουν μικροφωνα στο μπανιο μας για να πληρωνουμε δικαιωματα για τα τραγουδια που τραγουδαμε, την περιγραφη μιας ταινιας που κανουμε σε εναν φιλο μας η την μουσικη που θα ακουσει ενας φιλος απο το ραδιο στο αυτοκινητο μας (ειτε το πιστευεις ειτε οχι εχει επιβληθει προστιμο σε εργοδοτη επειδη εργαζομενος ακουγε μουσικη απο το ραδιοφωνο της εταιριας :chair: )

ο νομος ειναι λαθος και πρεπει να αλλαξει για το παραγωγο εργο δεν υποστηριξα ποτε την ελευθερη διακινηση ταινιων γιατι οντως καποιοι εργαζονται και πρεπει να πληρωθουν, αλλα εδω δεν μιλαμε για εργασια κανενος ειναι δουλεια ερασιτεχνων δεν ειναι δυνατον να απαγορευεται να δωσεις κατι που εφτιαξες εσυ, το θρασος εαν το αφησεις θα αυξηθει και θα ζητησει και αλλα μετα

οτι βλεπω το βλεπω ειτε χωρις καθολου υποτιτλους ειτε με αγγλικους, με αλλα λογια δεν με επηρεαζει η ενεργεια, αλλα με χαλαει το σκεπτικο της

οσον αφορα τους υπολοιπους προβληματισμους (οπως οικονομικη κριση, βατοπεδιο κλπ) αυτα να τα σκεφτειτε οταν θα εισαστε στην καλπη

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Admin Note:

Το θέμα κλειδώνει μιάς και έχει ξεφύγει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...