Jump to content

Νέο Reef 750lt


elk

Recommended Posts

γειά σε όλους εδώ και καιρό διαβάζω στο νετ και στο forum σας για reef ενυδρεία και μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί!!!

Σε λίγους μήνες μετακομίζω με την οικογένεια μου στο καινούργιο μας σπίτι και αποφάσισα να κάνω την μεγάλη κίνηση! Η εμπειρία μου με τα ενυδρεία είναι μέτρια, είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου γλυκού νερού εδώ και 2 χρόνια αλλά με το θαλασσινό πρώτη φορά θα ασχοληθώ , πιστεύω ότι δεν έχει καμία σχέση σε ομορφιά με το γλυκό, όπως επίσης έχει και τελείως διαφορετικές απαιτήσεις και φιλοσοφία...

Για να μην πολυλογώ ο προβληματισμός μου είναι ο εξής, θέλω το ενυδρείο να μην υπερβεί τα 750lt για λόγους βάρους και οικονομικούς.

Σκέφτηκα τις εξής διαστάσεις

150 εκατοστά μήκος - 60 πλάτος - 80 ύψος = 720λίτρα

ή

180 - 60 - 70 = 756 λ

ή

190 - 60 - 65 = 741 λ

ή

200 - 60 - 60 = 720 λ

μου αρέσει η ιδέα του ψηλού και βαθύ ενυδρείου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό συμφέρει από άποψη φωτισμού και ευκολία επέμβασης στο εσωτερικό του.

κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη :chair:

ευχαριστώ εκ τον πρωτέρον... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum και στην θαλασσινή παρέα μας.

Το 60 με 70 ύψος θεωρώ ότι θα είναι ιδανικότερο από πλευράς φωτισμού και προσβασιμότητας

Καλή συνέχεια........ :chair:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σκέψη νομίζω ότι επειδή το ενυδρείο θα είναι σαν διαχωριστικό και θα το βλέπει κανείς σχεδόν και από τις 4 μεριές του καλό θα ήταν να έχει πιο πολύ πλάτος παρά ύψος, ίσως να βοηθήσει και στην τοποθέτηση του βράχου αφού τα ψάρια θα έχουν περίσσοτερο χώρο να κολυμπούν από τις δύο πλευρές.

έτσι ίσως να διαλέξω ανάμεσα σε

150Μ - 70Π - 70Υ = 735 λίτρα

ή

180Μ - 70Π - 60Υ= 756 λίτρα

ποιό απο τα 2 άραγε :chair:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, μάλλον το ενυδρείο θα γίνει:

180Μ - 60Π - 70Υ δηλαδή θα θυσιαστούν 10 πόντοι πλάτος για να δοθούν σε ύψος. (οι 70 πόντοι θα είναι το ύψος νερού, νομίζω ότι το ύψος είναι πιο εντυπωσιακό από το ότι το πλάτος του νερού, θα μπορέσω να βάλω και λίγο πιο βαθύ DSB) :chair:

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες !

αν το ενυδρείο όπως λες λειτουργεί σαν χώρισμα και έχει θεα από όλες τις πλευρές ..κατά τη γνώμη μου , τα λίτρα που θα κερδίσεις αυξάνοντας το πλάτος είναι πιο χρήσιμα από αυτά του ύψους ..

με σχετικά χαμηλό υψος βράχου αλλά μεγαλύτερο πλάτος μπορείς να κάνεις πιο ωραία πράγματα που θα φαίνονται και από τις δυο μεγάλες πλευρές , θα φτιάξεις πιο εύκολα πιο πολλές σπηλιές και περάσματα , θα φωτίζεται καλύτερα το ενυδρείο , η τοποθέτηση των κοραλλιών θα είναι πιο εύκολη υπόθεση , θα έχεις καλύτερη κυκλοφορία νερού

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο εμένα...προσωπικά μου αρέσει το βάθος σε reef ενυδρείο, γιατί εκτός του ότι σε αρκετές περιπτώσεις χρειάζεται γιά μερικά πανέμορφα κοράλια που το χρειάζονται, αλά όπως είπαν και οι φίλοι πριν θα έχεις προβλήματα πρόσβασης...(το αντιμετωπίζω στο δικό μου 75 εκ.)και επιπλέον θα χρειαστείς όλα αυτά που είπε και ο Τασος πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε μου!!!

Όσο αφορά τις διαστάσεις θα σου πρότεινα

150X70X70

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το έκανα ............180Μ - 70Π - 60Υ= 756 λίτρα :chair::chair::wootwoot:

+1

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες !

αν το ενυδρείο όπως λες λειτουργεί σαν χώρισμα και έχει θεα από όλες τις πλευρές ..κατά τη γνώμη μου , τα λίτρα που θα κερδίσεις αυξάνοντας το πλάτος είναι πιο χρήσιμα από αυτά του ύψους ..

με σχετικά χαμηλό υψος βράχου αλλά μεγαλύτερο πλάτος μπορείς να κάνεις πιο ωραία πράγματα που θα φαίνονται και από τις δυο μεγάλες πλευρές , θα φτιάξεις πιο εύκολα πιο πολλές σπηλιές και περάσματα , θα φωτίζεται καλύτερα το ενυδρείο , η τοποθέτηση των κοραλλιών θα είναι πιο εύκολη υπόθεση , θα έχεις καλύτερη κυκλοφορία νερού

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...