Jump to content

Recommended Posts

Δυστυχώς γράφω και εγώ σ' αυτή τη κατηγορία...

Πρόκειται για έναν από τους 2 μονομάχους που διατηρώ, τον κράτησα λίγο παραπάνω με ένα κοπαδάκι black neon και λίγο το στρες, λίγο που ήταν μολυνσμένο μάλλον κάποιο ψάρι, κόλλησε κι αυτός...

Κατά τα γνωστά το ψάρι άρχισε να βγάζει κίτρινα βλανώδη περιττώματα και η κοιλίτσα πρηζόταν μέρα με τη μέρα...

Έκανα θεραπεία με bactopur direct της sera για 3 μέρες όπως λέει στις οδηγίες στο 60ρι μαζί με τα άλλα ψάρια για να αντιμετωπίσω τα παράσιτα συνολικά, τα μεν νέον είναι σχετικά καλύτερα, ο δε μονομάχος δεν έχει σταματήσει να πρήζεται...

Του έκανα μπάνιο σε διάλυμμα bactopur σε 2 λίτρα όπως λέει η εταιρία όταν η μόλυνση βρίσκται σε προχωρημένο στάδιο.

Τον απομόνωσα σε ένα 12λιτρο που είχα εύχαιρο και έκανα πάλι θεραπεία και τώρα είναι εκεί με φιλτράκι και καθαρό νερό αλλά πάλι πολύ πρησμένος.

Τώρα τι?

Να του κάνω επαναληπτική θεραπεία όπως λέειστις οδηγίες?

Χρειάζεται κάποιο άλλο σκεύασμα?

Υπάρχει περόπτωση να κάνω λάθος στη διάγνωση? Υπάρχει άλλη ασθένεια με όμοια συμπτώματα?

Σκέφτηκα και την τροφή της sera για εσωτερική μόλυνση αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας δικός σου παλιά είχε dropsy είχε ανασηκωμένα λέπια... αν τον κοιτούσες από πάνω το έβλεπες αρκετά εύκολα...

Δεν θυμάμαι το φάρμακο που του είχα κάνει θεραπεία όμως :chair:

Μήπως δεν είναι dropsy? Δεν ξέρω τι να πω

Με τόσα που έχεις κάνει και καρκίνο θα τον είχες γιατρέψει :chair:

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες στη τροφή και αλλαγή διατροφής .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, δεν τον ταίζω πολλύ γιατί μου φαίνεται οτι στην κατάστασή του περισσότερο κακό θα του κάνω.

Διάβασα σε οδηγό της sera (μιας και χρησιμοποιώ δικό της προϊόν), οτι το πρήξιμο οφείλεται σε αποκόληση κομματιών του πεπτικού σωλήνα λόγω βακτηριακής μόλυνσης που φράσσουν τον πρωκτό και τα περιττώματα συσσωρεύονται στην σωματική κοιλότητα πιέζοντας όλα τα όργανα. Επίσης, δεν έχει καθόλου σηκωμένα λέπια που ξέρω οτι είναι χαρακτηριστικό εξωτερικής περισσότερο βακτηριακής μόλυνσης.

Η τροφή που του δίνω είναι ειδική για μονομάχους με βάση την πρωτείνη (δεν θυμάμαι μάρκα αλλά η συσκευασία ήταν ένα διάφανο τριγωνικό σωληνάκι, αν σου λέει κάτι) Ποιά μου προτείνεις? Κάποια σπιτική συνταγή με αρακά ίσως?

Φίλε Στάυρο, με κολακεύει αυτό που λες αλλά το λάθος για την κατάσταση του ψαριού είναι καθαρά δικό μου, οπότε έχοντας και την περίπτωση αυτή ως παράδειγμα προς αποφυγή, σημειώστε για ακόμα μια φορά: ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΠΑΝΤΑ Μ-Ο-Ν-Ο-Ι ΤΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και αυτο που λες μπορει ομως να ειναι και πολλα αλλα !!!

Δυστυχώς σωστή διάγνωση δεν μπορεί να γίνει χωρίς εξετάσεις σε εργαστήριο .

Εμεις εδω ουσιαστικά χρησημοποιουμε τις προσωπικές μας εμπειριες που μπορει να εχουμε και τις πιθανότητες .

Στη περίπτωση σου δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα γι αυτο και σου ειπα να προχωρίσεις σε αλλαγη διατροφης (συμφωνω και για τον αρακά) υπολογίζοντας οτι μπορει να εχει βλάβη στο συκώτι ή στα νεφρά ή και στο έντερο , και βιταμινες για να ενυσχυσουμε το ανοσοποιητικο , μηπως και καταφέρει το ψαρι απο μονο του να ανταπεξελθει .

Και για να καταλάβεις καλυτερα αν το προβλημα ειναι πράγματι στο συκωτι ή στα νεφρα με το φαρμακο που εβαλες ειναι σιγουρο οτι το ψαρι επιβαρύνθηκε σημαντικά .

Για βελτιωση συνθηκων δεν σου μιλησα θεωρω δεδομένο οτι εχουν ελεγχθεί .

Παντως αυτο που λες οι μονομάχοι πάντα μονοι τους ειναι κατι σχετικό .

Εχω δει πολλά ενυδρεία να εχουν μονομάχους με αλλα ψαρια χωρις να εχουν προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...