Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

τις τελευταίες 3 μέρες μία μελανοταινία μου άρχισε να έχει τα κλασικά συμπτώματα ασθένειας νυκτικής κύστης. Παρατήρησα επίσης ότι τα περιττώματά της κρέμονταν όπως θα δείτε στη φωτογραφία.

Σήμερα επίσης είδα ότι έβγαλε άσπρα σημαδάκια στη πάνω βάση της ουράς και στην κορυφή του πάνω πίσω πτερύγιου, που επίσης φαίνονται στην άλλη φωτογραφία, τα οποία φοβάμαι για ich, αλλά ελπίζω ότι μπορεί να είναι κάποιο χτύπημα επειδή η καημένη δεν μπορεί να επιπλεύσει καλά.

Το ενυδρείο μου τρέχει σχεδόν δύο χρόνια τώρα και τη συγκεριμένη μελανοταινία την έχω από τον απρίλιο. Δεν έκανα καμία αλλαγή στο ενυδρείο πρόσφατα και παρόλο που δεν έκανα μετρήσεις πρόσφατα ήμουν τακτικός στις αλλαγές και δεν είχα απώλειες ψαριών για καιρό.

παρακαλώ δείτε τι μπορείτε να με συμβουλέψετε.

ευχαριστώ

post-2583-1224877700_thumb.jpg

post-2583-1224877711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα πολυ να μας δωσεις περισσοτερες λεπτομεριες και αν θελεις να μας πεις καλυτερα τι εννοείς "κλασικά συμπτώματα ασθένειας νυκτικής κύστης".

Link to comment
Share on other sites

Παράλειψή μου. Νόμισα ότι θα ήταν φανερό από τη φωτογραφία.

Όπως το λέει στον "κατάλογο διάγνωσης ασθενειών ψαριών" του φόρουμ: "Το ψάρι αγωνίζεται να κολυμπήσει, μπορεί να επιπλέει με το κεφάλι κάτω".

Όντως λοιπόν είναι συνέχεια στην επιφάνεια και με μεγάλη προσπάθεια καταφέρνει να κολυμπήσει πιο βαθιά. Βλέπετε και στη φωτογραφία ότι τεντώνει τα πτερύγιά του όταν κολυμπάει, πράγμα που δεν έκανε τόσο έντονα στο παρελθόν

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 30% και αν έχεις τρόπο να το βάλεις κάπου μόνο του θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με Furan 2 .

Ή με μορφή μπάνιου για μισή ώρα με 3πλη δόση 2 φορές την ημέρα .

Στο πρώτο 48ωρο πρέπει να δεις σημάδια βελτίωσης .

Καλή ποιότητα τροφής και βιταμίνες .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τη Δευτέρα πια θα ψάξω να βρω το φάρμακο, θα το βάλω στην καραντίνα κι ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει δυσκοιλιοτητα? Σα να διακρινω οτι "αγωνιζεται" να τα κανει. Εκτος κι αν τα περιτωματα της ειναι παντα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Τελικά παρά τη θεραπεία η μελανοταινία μου δεν τα κατάφερε. Είχα χάσει και στο παρελθόν ψάρια από τέτοια ασθένεια (?) και με έχει ανησυχήσει το θέμα.

Τέλοσπάντων εύχομαι τα υπόλοιπα να μην έχουν κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...