Jump to content

Κυριοι , ειμαι σχεδον ετοιμος


Tricky

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια ,

μετα απο περιπου ενα χρονο ασχολειας με ενυδρεια γλυκου και μετα απο πολυ διαβασμα , ξεκιναω μεσα στη εβδομαδα το πρωτο μου θαλασσινο (fish only) ενυδρειο.Καποιες πληροφοριες για αρχη :

1)Ενυδρειο 120 λιτρα περιπου (80 εκατ) με δυο λαμπες των 20 βατ εκαστη , μια λευκη 10.000κ , μια ακτινικη coralstar

2)Βιολογικο / μηχανικο φιλτρο SERAFILL 900 με σιποραξ και λοιπα μηχανικα υλικα/βανες.

3) αραγωνιτης 10 κιλα ψοφιος / 10 κιλα ζωντανος

4) Αλατι Red sea 10 kg

5) σαλινομετρο SERA

6) ανθρακας Α.P / anti phosphate

7) η αρμαδα μου , ενα σκιμμερ H.O.T DELTEC MCE 600 , του οποιου η εξοδος θα ειναι το χημικο φιλτρο

8) για αρχη 5 κιλα ψοφιος βραχος απο aquaristic , και μολις βρουμε λεφτα αλλα πεντε ζωντανος . Επισης μερικα ψοφια κοραλλια απο aquaristic.

Οπως βλεπετε παμε για Overskimming ...για το σκιμερ πραγματι ταλαιπωρηθηκα και εριξα πολυ διαβασμα ...ελπιζω να επελεξα καλα.Το πηρα με γνωμονα καποια μελλοντικη αναβαθμιση . Εχω διαβασει τα καλυτερα παντως για το μοντελο αυτο.

Το κοστος ολων των παραπανω ηταν 620 ευρω (μαζι με το ενυδρειο/βαση) και ολα εκτος απο το σκιμμερ / πετρες αγοραστηκαν απο Ελλαδα (water inn).

Απο ψαρια , προοδευτικα θα μπουν τα παρακατω :

2 occelaris πολυ μικρα

1 Bicolor Angelfish (Centropyge bicolor)

1 Bicolor Pseudochromis ή ενα Royal Gramma Basslet

,συν φυσικα το συνεργειο καθαρισμου.

Το σιποραξ του φιλτρου εχει αρχισει να στρωνεται σιγα σιγα σε ενυδρειο ενος μελους που ηταν προθυμος να βοηθησει (ειναι εκει κανα μηνα τωρα).

Ερωτησεις :

1)Το σκιμμερ ειναι για περισσοτερα λιτρα . Να το ξεκινησω αμεσως ή να περιμενω να στρωσει πληρως το ενυδρειο και να μπουν τα πρωτα ψαρια (τα δυο occelaris) ? Να το δουλευω 24/7 ?

2)Με τετοιο σκιμερ και χημικο φιλτραρισμα , θα εχω προβλημα με αλγες κλπ ? τα nitrates θα διατηρουνται χαμηλα ?

Αυτα για αρχη.Εδω θα ειμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στον υπέροχο κόσμο του Θαλασσινού ενυδρείου φίλε Tricky.

Το skimmer σου είναι αρκετά καλό δίνοντας σου την δυνατότητα αν στο μέλλον πας σε περισσότερα λίτρα να το κρατήσεις ως έχει. Στα λίτρα σου θα έχεις overskimming κάτι αρκετά αμφιλεγόμενο στο χόμπι. Προσωπικά είμαι οπαδός αυτής της μεθόδου μιας και σου δίνει την δυνατότητα να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τα λίτρα σου και να κρατάς τα νιτρικά σου σε μηδενικά επίπεδα. :D

Αν σου είναι εύκολο μαζί με τον νεκρό βράχο βάλε και μια ποσότητα ζωντανού έτσι ώστε η μελλοντική προσθήκη του επόμενου να μην επηρεάσει στο μέγιστο την ροή του ενυδρείου σου.Θα προσπαθήσεις εφόσον η ποσότητα που λες δεν είναι τεράστια ο βράχος που θα επιλέξεις να είναι κουραρισμένος. Θα ήμουν της γνώμης ώμος αντί για 5 κιλά να προσθέσεις 10.

Το σκιμμερ ειναι για περισσοτερα λιτρα . Να το ξεκινησω αμεσως ή να περιμενω να στρωσει πληρως το ενυδρειο και να μπουν τα πρωτα ψαρια (τα δυο occelaris) ? Να το δουλευω 24/7 ?

Το skimmer να το βάλεις αμέσως μόλις τελειώσεις με το υπόλοιπο στήσιμο του ενυδρείου.

Μια μέρα μετά μια μέρα πριν δεν θα έχει καμιά διαφορά

2)Με τετοιο σκιμερ και χημικο φιλτραρισμα , θα εχω προβλημα με αλγες κλπ ? τα nitrates θα διατηρουνται χαμηλα
?

Θεωρητικά δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα βάση του εξοπλισμού σου αλλά αυτό εμπλέκει πολλούς παράγοντες όπως την ποιότητα του βράχου, τον φωτισμό κ.λ.π.

Μην αγχώνεσαι μιας και θα είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια και απορία σου..

Καλή αρχή.. :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ταn , ευχαριστω για τις συμβουλες σου .

Οντως το σκιμερ αγοραστηκε ωστε να υποστηριξει περισσοτερα λιτρα .Η αναβαθμιση σε λιτρα ειναι σιγουρη και αν ολα πανε καλα θα ειναι και συντομα !! αν και μαλλον θα ειναι παλι σε fish only ενυδρειο αφου εχω ερωτευτει μερικα ψαρια που δεν ειναι καταλληλα για reef (βλεπε triggers !!!).Περα απο την αναβαθμιση , θεωρω πως ειναι και πολυ βολικο σκιμμερ αφου δεν πιανει χωρο , δεν κρεμονται αντλιες μεσα στο ενυδρειο (βλεπε ρεμορα , που ηταν η αρχικη μου επιλογη) και εχει χωρο ακομα και για να χωρεσει θερμοστατη τιτανιου !

Μερικα info για το σκιμερ εδω : http://www.advancedaquarist.com/2005/8/review

Μερικες διευκρυνησεις για τη λειτουργεια του σκιμμερ :

Προτεινεις να μπει σε λειτουργια αμεσως μετα το στησιμο του ενυδρειου.Εφοσον παω για fishless στρωσιμο και αφου δεν θα εχω δυστυχως live rock εξ'αρχης , τι θα βγαζει εαν θα δουλευει ?

Θεωρητικα ,μου φαινεται λογικο να μπει σε λειτουργια μαζι με το πρωτο ψαρι.

Σκεφτομαι να κρατησω ημερολογιο στησιματος αυτου του ενυδρειου οποτε καποια στιγμη θα κανω μια ολοκληρωμενη (και ελπιζω επιτυχη) παρουσιαση.

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Προτεινεις να μπει σε λειτουργια αμεσως μετα το στησιμο του ενυδρειου.Εφοσον παω για fishless στρωσιμο και αφου δεν θα εχω δυστυχως live rock εξ'αρχης , τι θα βγαζει εαν θα δουλευει ?

Θεωρητικα ,μου φαινεται λογικο να μπει σε λειτουργια μαζι με το πρωτο ψαρι.

Συγνώμη αν σε μπέρδεψα. Εννοώ εφόσον έχει κλείσει ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο σου. :D

Η αναβαθμιση σε λιτρα ειναι σιγουρη και αν ολα πανε καλα θα ειναι και συντομα !! αν και μαλλον θα ειναι παλι σε fish only ενυδρειο αφου εχω ερωτευτει μερικα ψαρια που δεν ειναι καταλληλα για reef (βλεπε triggers !!!).

Άντε με το καλό Βασίλη. Έχεις πιάσει το νόημα του Fish only.Να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις να κάνεις περισσότερο με κατοικίδια ζώα παρά με ψάρια. :D

10is2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στην αλμύρα Βασίλη..

Με τα κατάλληλα ψάρια ένα fish only ενυδρείο μπορεί να γίνει σημείο αναφοράς.

Έχουμε το ίδιο skimmer και έχω να σου πω ότι με καλύπτει σε όλα τα σημεία. Η deltec έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. :D

Σκεφτομαι να κρατησω ημερολογιο στησιματος αυτου του ενυδρειου οποτε καποια στιγμη θα κανω μια ολοκληρωμενη (και ελπιζω επιτυχη) παρουσιαση.

Περιμένουμε με αγωνιά τα επόμενα βήματα σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό Βασίλη. Έχεις πιάσει το νόημα του Fish only.Να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις να κάνεις περισσότερο με κατοικίδια ζώα παρά με ψάρια

Καλα ο Picasso δεν παιζεται , λες και βλεπεις πλανο απο X-files !! τετοια θελω !!! :D

Οποτε το επομενο βημα θα ειναι 400+ λιτρα !!! ή οτιδηποτε χρειαζεται για να χωραει triggers !!

the trigga lover !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...