Jump to content

Νέο ενυδρείο


alex1001

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα κατ' αρχάς θα ήθελα καμία συμβουλή αν είναι εύκολο επειδή σκοπεύω να πάρω σύντομα ένα νέο ενυδρείο στα (RIO)125lt.

Θέλω να βάλω απλά φυτά (δηλαδή χωρίς απαιτήσεις)

Tι είναι καλό κατά την γνώμη σας να χρησιμοποιήσω ως υπόστρωμα να είναι καλό και για φυτά.. θα προτιμούσα κάτι μονόχρωμο βοηθήστε λίγο..

Τα ψάρια που θα ήθελα να υπάρχουν μέσα είναι gapy, platy, neon καμιά γαριδούλα κλπ.

Από ότι μαθαίνω τα νέον δεν ταιριάζουν με τα υπόλοιπα που θέλω :chair: !

θα ήταν σοβαρό λάθος αν τα έχω μαζί;

Και ένα μικρό ιστορικό…

Η εμπειρία που έχω είναι πολύ μικρή έχω ένα μικρό ενυδρείο στα 50lt γύρω στον 1 χρόνο και κάτι.. μέσα έχω ένα φυτό vallisneria στο πίσω μέρος όπου μεγαλώνει κανονικά και ένα cryptocorina που πρόσφατα πήρα και αυτό από ότι φαίνεται βγάζει νέα φύλλα..

Τα ψαράκια είναι νέον & gapy όπου προς το παρόν δεν αντιμετωπίζω προβλήματα..

από χημεία, τεστ και τέτοια δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα! Πέστε μου την γνώμη σας ώστε να φτιάξω και εγώ καλύτερη εικόνα από το τι είναι απαραίτητο και τι όχι τόσο..

Ευχαριστώ :chair:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα νεον δεν ταιριαζουν με τα γκαπυ και τα πλατυ γιατι τα τα προτο ειναι ωοτοκα και τα δευτερα ειναι ζοωτοκα.Τα γκαπι σου γενναν και αν ναι δεν στα επιτιθονται τα νεον(τα μωρα).Φυτο που μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου ειναι το κερατοφυλλο και anubish.

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο φιλε μου αν είναι μονο αυτό ο λόγος που δεν ταιριάζουν neon και gappy τότε εύκολα λύνεται μιας και θα κρατήσω και το δεύτερο μικρό ενυδρείο για βοηθητικό για γέννες κλπ

απλά φοβάμαι μήπως τελικά είναι και άλλοι λόγοι που δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Σε 125lt κρατάει φίλος μου εδώ και κανά τρίμηνο-τετράμηνο ένα κοπαδάκι black tetra και αρκετά γκάπυ χωρίς πρόβλημα.... Αλλά όντως τα ζωοτόκα είναι καλό να μην μπαίνουν με τα ωοτόκα, έτσι μου χουν πει. Από φυτά έχω να προτείνω τις Vellisnerias και τα microsorium, πανεύκολα φυτά που αντέχουν και πολύ. Καλό στήσιμο :chair:

Link to comment
Share on other sites

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που δεν μπαινουν γκαπυ με νεον ειναι οτι τα γκαπυ θελουν σκληρο και αλκαλικο νερο ενω τα νεον μαλακο και οξινο....

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία φιλε "zorba.." αυτό όμως πρακτικά για μας που χρησιμοποιούμε νερό βρύσης φτιαγμένο μόνο με αντί-χλώριο διάλυμα τι προβλήματα θα αντιμετωπίζουμε?

και κάτι ακόμη το ότι δεν έχουμε απώλειες ψαριών τι οφείλεται αφού δεν κάνω κάποια ειδική διαδικασία για το νερό?

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μερικά τεστ στο νερό και δες τι παραμέτρους βγάζεις... Έτσι θα δεις τί νερό έχεις και διαλέγεις ανάλογα ζωοτόκα ή ωοτόκα

Link to comment
Share on other sites

όπως γράφω και στην αρχή δεν ξέρω τίποτα από test.. σε κάποιο παιδί διάβασα που προτείνουν 3 test

1 αμμωνία

2 νιτρώδη no2 και

3 νιτρικά no3

με αυτά θα έχω μια γενική εικόνα ;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εχεις Γενικη Σκληροτητα GH περιπου 9 και Ανθρακικη Σκληροτητα KH περιπου 5.

pH περιπου 7,6

Στη θεση σου θα εβαζα ζωοτοκα γκαπυ, πλατυ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που ζουν άνετα και αναπτύσσονται χωρίς υπόστρωμα. Anubias, Vellisnerias, microsorium, ceratophyllum..... Αφού πάνω λες ότι θες εύκολα φυτά χωρίς απαιτήσεις, τότε τί το θες το υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.. εννοώ τι χαλίκι για το βυθό μπορώ να πάρο οτιδήποτε εκτος πέτρες θαλάσσης;

Link to comment
Share on other sites

Α! :chair: Υπόστρωμα συνήθως λέγεται αυτό το λίπασμα που μπαίνει για να βοηθάει τα φυτά... Στο βυθό βάλε αυτό που σου αρέσει εκτός αν έχεις κάτι-κάποιο ψάρι που θέλει κάτι συγκεκριμένο.... Υπάρχουν πολλά που μπορείς να βάλεις, από χοντρό χαλίκι εώς και πολύ λεπτή σκόνη. Και σε διάφορα χρώματα :chair:

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που πρέπει να προσέξεις για το χαλίκι είναι να το πλύνεις αρκετές φορές και να το ξεπλύνεις με πολύ νερό για να καθαρίσει πριν το βάλεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...