Jump to content

και επειδη πρεπει να μαθαινουμε απο τα λαθη μας...


klaz

Recommended Posts

τελικα αυτο που φοβομουν παντα δυστυχως συναιβει....

η ανεμωνη μου αποφασισε μια πρωινη βολτιτσα εν τη απουσια μου,και κατεληξε μεςσα σε μια tunze 6025..... :wootwoot::chair:

οταν επεστρεψα πριν απο μερικες ωρες,το θεαμα που με περιμενε....με λυγισε...

αν εξαιρεσεις 2 κλοουνακια που αποδειχθηκαν ''πολυ σκληροι για να πεθανουν'',ολα τα υπολοιπα ψαρακια που μοιραστηκα μαζι τους σχεδον 1,5 χρονο κειτονταν νεκρα,προφανως απο την τρελλη αμμωνια και τα χημικα που βγηκανε απο τα σωθικα της νεκρης και πολτοποπιημενης ανεμωνης....

yellow,blue,dimidiadus,magnifica,chromis.........

το σκιμμερ,ακομη και τωρα συνεχιζει δαν διαολεμενο να βγαζει λευκους αφρους.......

δεν εχω αλλο κουραγιο να γραψω.

το μονο που μπορω νασ πω ειναι οτι μαθαινουμε απο τα λαθη μας,και τουλαχιστον εγω θα ειμαι προσεχτικοτερος απο δω και στο εξης...

σαφως θα ετοιμασω γρηγορα νερο για μια καλη και δυνατη αλλαγη νερου,και ο θεος βοηθος. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα λυπάμαι για την δοκιμασία που περνάς, όλοι λίγο πολύ έχουμε περάσει άσχημες καταστάσεις με τα ζωντανά μας,…..είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι. :chair:

Η ανεμώνη είναι πάντα μια χειροβομβίδα με τραβηγμένη την περόνη που δεν ξέρουμε πότε θα σκάσει.

Καλή συνέχεια φίλε :chair:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι Φίλε.

Μην το βάζεις κάτω, απλά ξέχνα τις ανεμώνες.

Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

:chair: :chair: :wootwoot:

Κουραγιο :wootwoot:

Μακαρι να σου πανε ολα καλα

Σε καταλαβαινω....

Με εβαλες σε σκεψεις και μαλλον θα την δωσω την ανεμωνη μου...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εύχομαι να είναι η τελευταία "ζημιά" που παθαίνεις. :chair:

Δυστυχώς είναι πολύ ωραία ζωντανά κι όλοι μπαίνουμε στον πειρασμό

κάποια στιγμή να τις φιλοξενήσουμε έστω κι αν ξέρουμε ότι μπορεί να συμβεί "ατύχημα"

Link to comment
Share on other sites

Κωστα λυπαμαι πολυ για την αναποδια αυτη και ευχομαι να ειναι η τελευταια σου.

Με το μερακι σου ομως τωρα θα το κανεις καλυτερο :chair:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ιδιο ειχα παθει και εγω πριν απο καιρο.αυτες οι ανεμωνες ειναι πολυ ωραιες αλλα και πολυ υπουλες.και εγω την αφησα πηγα να δω εναν αγωνα και μολις γυρισα σχεδον ολα νεκρα.Καλο κουραγιο και καλη συνεχεια.Μην τα παρατας γιατι μια αγάπη εχουμε αν την αφησουμε και αυτη αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Klaz, τα καλύτερα έρχονται, μην το βάζεις κάτω. :chair:

μαζι με αυτα που ειναι να στειλεις πανω...δεν κανεις και καναν ερανο(κανα φραγκακι-κοραλακι απο φιλους εκει) για μενα,να μου τα στειλεις ολα ενα πακετο....(λεμε τωρα..) :chair:
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε συ Κώστα, λυπάμαι τόσο για αυτή σου την κακοτυχία !

Μην το βάζεις κάτω !

Πραγματικά δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο με τις ανεμώνες (αφρικάνος γαρ).

Αν εξαιρέσεις τα ζωντανά που χάθηκαν είμαι σίγουρος ότι στη συνέχεια θα το φτιάξεις πάλι καλύτερο :chair::chair:

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα κοραλλια πολλα.καποια μ****α που εχω,ειναι μια χαρα.

αλλαζω αμμεσα ενεργο ανθρακα,θα γινει αλλαγη νερου,οι μετρησεις ειναι μηδενικες σε αμμωνια-νιτρωδη(ευτυχως),αλλα πολυ ανεβασμενες σε νιτρικα.

η αυριανη ημερα ελπιζω να ξημερωσει σαφως καλυτερη.....

Link to comment
Share on other sites

έχω δει ενυδρείο 120l που είχε γίνει το νερό σαν το γάλα από ανεμώνη μόνο μαλάκα κοράλλια ερημίτες και σαλιγκάρια είχε μέσα αυτά δεν έπαθαν τίποτα.

Το ίδιο ελπίζω και σε εσένα.

Ένα καλό κόλπο για να κρατάμε μακριά όσο γίνετε μια ανεμώνη από κάποιο επικίνδυνο σημείο είναι να βάζουμε μια euphyllia εκεί, δεν πρόκειται να πλησίαση κοντά .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε klaz,λυπαμαι πολυ για οτι εγινε,αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν το βαζεις κατω και θα το κανεις ακομα καλυτερο!!!! :chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πολύ για τη δυσάρεστη εξέλιξη Κώστα :chair:

.. κουράγιο για τη συνέχεια !

ευχαριστω τασο μου....

δεχομαι ευχαριστως κανα κλαδεματακι σου για να απαλυνω τον πονο μου.... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Κώστα!!!

Ευχομαι να ναι τα τελευταία ζωντανα που εχασες!!!

Καλή συνχεια και δυνατα!

Link to comment
Share on other sites

Κωστή λυπάμαι απο βάθη καρδιάς.....δεν ξέρω τι να πω...το μόνο ότι είμαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά η μάλλον πολυ καλύτερα απο εδω και εμπρός.Δυστυχώς χρειάστηκε να γίνει αυτό γιά μιά καλύτερη συνέχεια.

Και εγω λατρέυω τις ανεμώνες, αλά πλέον μετά απο αυτό που διαβάζω απο έμπειρο μέλος με κάνει πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω λατρέυω τις ανεμώνες, αλά πλέον μετά απο αυτό που διαβάζω απο έμπειρο μέλος με κάνει πίσω....

σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αλλα δεν ειναι τοσο θεμα εμπειριας,οσο θα ελεγα...ΧΩΡΟΥ.

αν δεν ειχε κυκλοφορητες σε 75 λιτρακια,και αρχισε η κυρια τις τσαρκες τοτε ειναι θεμα χρονου να γινει κατι κακο.πραγμα που θα μπορουσε να αποφευχθει η και να μην γινει ποτε σε ενα ενυδρειο 300-400 λιτρων...

θελω να πω οτι οι εμεπιροτεροι παντα τονιζουν την επικινδυνοτητα του συγκεκριμενου ζωου ιδιαιτερως δε σε λιγα λιτρα....κατι ξερουν.

το παθημα και βεβαια εγινε μαθημα.δεν σκοπευω να ξαναασχοληθω με ανεμωνες,οχι τουλαχιστον στο τωρινο μου υφαλακο...

καλο βραδι σε ολους. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αν και με το θαλασσινο ενυδρειο δεν ειχα ποτε σχεση ,παρα μονο αυτα που ακουω απο φιλους μου και συνχομπιστες,λυπαμαι για οτι σου συνεβη και αλλο κακο να μη σε βρει!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για αυτο που σου συνεβει ελπιζω να ανακαμψει γρηγορα το ενυδρειο σου.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως πιανεται μια ανεμωνη στην αντλια.

Πχ στις Nanostream είναι αδυνατον να τεμαχιστει. Σε μια μεγαλη με ανοικτο στομιο μπροστα η ροη ειναι τοση που δεν θα μπορουσε ποτε να μπει απο μπροστα.

Αντε να βγαλει καποιος ακρει πως το κατεφερνουν. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα… :chair:

Τη ήθελες ρε Κωστάκη και έμπλεξες με το θαλασσινό και σε χάλασε την καρδούλα σου. Γύρνα στα πάτρια εδάφη του γλυκού.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Κριμα.Ευχομαι να μην σου ξαναπαει τιποτα στραβα!καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις ευχες και την συμπαρασταση. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε μου :chair::chair: αλλά δεν πειράζει ....

Θα το κάνεις καλύτερο και δεν θα την ξαναπάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...