Jump to content

και επειδη πρεπει να μαθαινουμε απο τα λαθη μας...


klaz

Recommended Posts

Κρίμα ρε klaz . Λυπήθηκα για την ανεμώνη σου και φυσικά για την ζημιά που σου προξένησε.

Πράγματι κάποια είδη ανεμώνης, κυρίως αυτή που βεντουζάρει στην άμμο, μόλις κάτι δεν της αρέσει (κυκλοφορία ή φωτισμός) φουσκώνει και αφήνεται να παρασυρθεί από το ρεύμα προς αναζήτηση καλύτερης θέσης. Το έχω δει το έργο πολλές φορές. Είναι πολύ εύκολο τότε να κολλήσει σε κάποιο κυκλοφορητή. Αν ο κυκλοφορητής είναι δυνατός και δεν την πάρουμε χαμπάρι έγκαιρα να τον κλείσουμε, την ρουφάει ξεκινώντας από τα πλοκάμια της, δηλαδή από τις οπές που ρουφάει και το νερό και της προξενεί ανεπανόρθωτη ζημιά ή ολική καταστροφή. Τα πλοκάμια είναι η αχίλλειος πτέρνα της. Το κυρίως σώμα της καθότι φουσκωμένο είναι δύσκολο να περάσει από κάποιο φίλτρο ή κυκλοφορητή. Βέβαια αν λείπουμε μέρες από το σπίτι η ανεμώνη όσο δυνατή και υγιείς να είναι υποθέτω ότι θα υποκύψει στην πίεση.

Φίλε klaz θα σου πρότεινα την επόμενη φορά που θα αγοράσεις μία ανεμώνη προτίμησε μία bubble που «γαντζώνεται» σε βράχο και η μετακίνηση της είναι μεταξύ του βράχου. Έτσι θα έχεις πολύ λιγότερες πιθανότητες να την ξαναπατήσεις. Φυσικά 100% σίγουρος δε θα είσαι ποτέ, γιατί ακόμα και μία bubble ανεμώνη έχει μακριά πλοκάμια και καθώς περιφέρεται γύρο από το βράχο μπορεί να πάει σε κάποιο σημείο του που είναι κοντά σε κυκλοφορητή και να μπλεχτούν τα πλοκάμια της, προσωπικά το έχω πάθει.

Θα έλεγα όταν βάζουμε μία ανεμώνη στο ενυδρείο μας να την παρακολουθούμε στενά τις πρώτες δέκα μέρες έτσι ώστε να σιγουρευτούμε ότι η θέση που τη βάλαμε της αρέσει, ή βρήκε αυτή μία καλύτερη και μένει εκεί. Η ιδανική θέση για μία ανεμώνη, κρίνοντας από τη μικρή εμπειρία μου με το θαυμαστό αυτό ζωντανό, είναι κάτι σε τυφλή σπηλιά-κύλωμα των βράχων και σε τέτοιο σημείο που να της επιτρέπει να είναι εντός αυτής αλλά κι εκτός όποτε αυτή το θελήσει. Όταν είναι εκτός της σπηλιάς θα πρέπει να έχει άμεση επαφή με το φως (τουλάχιστον Τ5 λάμπες) και χαμηλή προς μέτρια κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...