Jump to content

Επιλογή και θέσεις φυτών


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Recommended Posts

Εγώ την τελευταία φορά που έψαχνα χαλίκι πάντως είχα το aquaforte μαζί. Τα καλά μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη το δοκιμάζουν επιτόπου μαζί σου. Διαφορετικά θα το κάνεις βόλτες από το μαγαζί στο σπίτι και πίσω. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως φαίνεται το ξήλωνε - ράβε είναι υποχρεωτικό, έτσι; Και το έχω και στα δύο ενυδρεία :welcome:

Και για να αγοράσω άλλο χαλίκι πρέπει να κυκλοφορώ με το aquaforte μαζί μου; Πως γίνεται;

14761[/snapback]

πρεπει δυστυχως να το αλλαξεις........

και τωρα στην αγορα του επομενου ξερεις

ακουα φορτε,δοκιμη και μετα αγορα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιστρέφω δρυμίτερος και ανανεωμένος.

Άλλαξα το χαλίκι και έβαλα χαλαζιακό, πρόσθεσα μία πέτρα με Riccia, και έχω τα εξής φυτά:

Bacopa caroliniana, Ludwigia repens Rubin, Cryptocoryne wendtii brown, Microsorum pteropus, Java moss, Anubias barteri & nana, Eleochariw parvula, Cuba, Limnophilla aquatica.

Έβαλα και μπουκάλα CO2, με 1 φυσ/sec σε σκάλα Hagen, και συγχρόνως δουλεύω ελαφρώς την αεραντλία (από φόβο που δεν έχω ph controller).

Δυστυχώς δεν άλλαξα ακόμη τις λάμπες (παρ' ότι τις έχω) και παρέμεινα στις 2x18W T8, μία daylaight και μία Plant.

Οι τελευταίες μετρήσεις που έκανα την επομένη της αλλαγής νερού (περί το 30%):

ph:6.65, Kh:6, Gh:10, NO2:>0.3, NO3:12.5, NH4:0, PO4:0, Fe:1

Αυτό που με απασχολεί είναι το PO4 που είναι μηδενικό. Δεν θα έπρεπε να έχει κάποια θετική τιμή, ιδιαίτερα τώρα που το υπόστρωμα είναι καινούριο και ελαφρώς δουλεμένο (περίπου 2 εβδομάδες);

Επίσης, η Ludwigia κατσαρώνει και χάνει τα χαμηλά φύλλα. Για το χάσιμο των φύλλων απ' ό,τι διάβασα φταίει ο φωτισμός, και για το κατσάρωμα κάτι του λείπει, σωστά; Μήπως να βάζω και λίγο flourish;

Επίσης, σύμφωνα με τις μετρήσεις τα επίπεδα CO2 είναι υψηλά, 48mg/lt, οπότε μειώνω το CO2 ή βάζω πιο πολύ αέρα, ποιό είναι προτιμότερο; Η αλήθεια είναι ότι είναι οριακή η μέτρηση του ph γιατί το phmeter δεν σταθεροποιήθηκε στο 6.65 αλλά το πέρναγε και λίγο.

Και κάτι τεχνικής φύσεως: πώς ρυθμίζω τη ροή του CO2: ανοίγω στο τέρμα τα μανόμετρα, συμπεριλαμβανομένου και του μικρού που φτάνει στις 2 bar και ρυθμίζω με βελονοειδή;

Επί τη ευκαιρία, Γιάννη (istellas) αν και πρώτη επαφή, η βελονοειδής είναι πολύ καλή και ακριβείας.

Αυτά για τώρα :thumbup:

Ευχαριστώ για την ανοχή ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να ρυθμίσεις τη ροή του CO2 το μόνο που κάνεις είναι να ρυθμίσεις από τη βελονοειδή τη ροή. Τις βάνες δεν τις πειράζεις, αλλά τις αφήνεις εκεί που τις έχεις ρυθμίσει.

Επίσης μάλλον εννοείς ΝΟ2<0.3 και όχι >0.3. Το γεγονός ότι σου κατσαρώνουν τα φύλλα μπορεί να είναι θέμα φωτισμού ή έλλειψη καλίου. Πρόσθεσε λίγο κάλιο αν έχεις πρόχειρο, όπως επίσης και λίγα φωσφορικά. Επίσης σταμάτα να προσθέτεις σίδηρο, γιατί είσαι σχετικά ψηλά και δεν έχεις φωσφορικά ;)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε λίγο κάλιο αν έχεις πρόχειρο, όπως επίσης και λίγα φωσφορικά. Επίσης σταμάτα να προσθέτεις σίδηρο, γιατί είσαι σχετικά ψηλά και δεν έχεις φωσφορικά ;)

17646[/snapback]

Αγοράζω κάποιο συγκεκριμένο προϊόν, κάποιας μάρκας, ή από ιδιοσκεύασμα (και πώς); Πρέπει να κοιτάζω σιγά - σιγά για Λίπασμα του Φτωχού;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις το Seachem potassium(5 ml/125L).

Το μπουκαλακι των 100ml κοστιζει περιπου στα 6-7 ΕΥΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν παρακολουθουσα το θεμα και τωρα το ειδα.στις πρωτες απαντησεις λες οτι θα χρησιμοποιησεις eleocharis για το μπροστα.δεν νομιζω ομςς οτι ο φωτισμος που εχεις ειναι αρκετος για αυτο το φυτο.και μεγαλωνει και λιγο πυκνο και ψηλο για να το βαλεις στο μπροστα μερος του ενυδρειου.(αυτο στο λεω γιατι το ενυδρειο σου ειναι λιγο μικρο).θα ελεγα να ανεβασεις to ph 7.0 7.2 μιας και ειναι αυτο που προτιμανε τα φυτα.και ισως με το co2 να μην κανεις καλο στα φυτα σου γιατι εχεισ περιπου 2wpg οποτε το co2 δεν ειναι απαραιτητο με αυτο τον φωτισμο.

φιλικα nature83

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις το Seachem potassium(5 ml/125L).

Το μπουκαλακι των 100ml κοστιζει περιπου στα 6-7 ΕΥΡΟ.

17650[/snapback]

Θα με καλύψει και από κάλιο, έχει κάποια στοιχεία μέσα ή πέρνω ξεχωριστά;

Δοσολογία μία και έξω ή σε δόσεις;

ο φωτισμος που εχεις ειναι αρκετος για αυτο το φυτο.και μεγαλωνει και λιγο πυκνο και ψηλο για να το βαλεις στο μπροστα μερος του ενυδρειου

Η parvula χρησιμοποιείται και ως τάπητας, οπότε την κλαδεύεις κοντή άν θέλεις, και απ' ό,τι έχω καταλάβει, όποιο φυτό είναι για τάπητα χρειάζεται πολύ φωτισμό.

Έγινε επεξεργασία - ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

σορρυ εννοουσα οτι ΔΕν ειναι αρκετος ο φωτισμος.γιαυτο και θα ειναι δυσκολο να δημιουργησεις ταπητα.και ειναι και φυτο που χρειαζεται co2 το οποιο εχεις αλλα με αυτο ο φωτισμος δεν ειναι συμβατος κατα την προσωπικη μου γνωμη αφου το co2 χρειαζεται απο 3 wpg.θα ελεγα να βγαλεις το co2 και να κανεις απλα πιο συχνες αλλαγες νερου.

φιλικα nature83.

Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε,

μπορείς να ρυθμίσεις το διοξείδιο ώστε να βγάζει λιγότερο (μισή φυσ/δευτερ.) οπότε και οικονομία στη μπουκάλα σου θα κάνεις, αλλά και θα έρθουν πιο επιθυμητές τιμές. Τα φώτα όπως λες άλλαξέ τα σιγά σιγά, θα κάνει καλό...

Όσο αφορά το φωτισμό έισαι στα 0.6 W/lt. Αν το πας για πυκνοφυτεμένο μπορείς να αυξήσεις λίγο τα Watt, ΑΛΛΑ θα πρέπει να έχεις και από τα υπόλοιπα συστατικά. Άρα προτείνω να κρατήσεις το φωτισμό εκεί που είσαι και σιγά σιγά να παίξεις με τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ εννοουσα οτι ΔΕν ειναι αρκετος ο φωτισμος.γιαυτο και θα ειναι δυσκολο να δημιουργησεις ταπητα.και ειναι και φυτο που χρειαζεται co2 το οποιο εχεις αλλα με αυτο ο φωτισμος δεν ειναι συμβατος κατα την προσωπικη μου γνωμη αφου το co2 χρειαζεται απο 3 wpg.θα ελεγα να βγαλεις το co2  και να κανεις απλα πιο συχνες αλλαγες νερου.

φιλικα nature83.

17675[/snapback]

Φίλε nature πιστεύω ότι το διοξείδιο δεν θα έπρεπε να βγει τελείως από το ενυδρείο. Απλά θα πρέπει να μειώσει την ποσότητα που παρέχει σε αυτό. Και αυτό γιατί με την άνοδο που θα έχει το pH του λόγω οξυγόνωσης στο περίπου 7-7.2, τότε βάση του υπολογισμού του CO2 με τον γνωστό τύπο, το CO2 θα πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα (11-18 ppm). Θέλοντας ο Νεκτάριος να κρατήσει αυτά τα φυτά που έχει θα μπορούσε να έχει μια τιμή CO2 γύρω στο 20-22 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Το ότι ο φωτισμός του είναι στο 0.6 W/lt και όχι στο 0.8 (που είναι τα 3W/gal), δεν πιστεύω ότι συνεπάγεται ασυμβατότητα με το CO2.

Βέβαια όλα αυτά τα λέω βάση προσωπικής μου εμπειρίας στο φυτεμένο και ο καθένας μπορεί να ακολουθήσει όποια μέθοδο δουλεύει σε αυτόν καλύτερα και πιστεύει ότι είναι η καταληλότερη για το ενυδρείο του...

Φιλικά,

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

κοιτα και εγω απο προσωπικη εμπειρια μιλαω.και επειδη εχω δοκιμασει να δημιουργησω ταπητα με λιγοτερο 3wpg δεν το καταφερα μιας και το eleocharis δεν ειναι απο τα πιο ευκολα φυτα.και απλα μου φενεται λιγο μικρο το ενυδρειο για χρηση co2.δεν πιστευω οτι εχει ph controller για μπορει να ελεγψει το ph του.οποτε το βλεπω λιγο ασκοπο και θα γλιτωσει και απο κοπο κατα την γνωμη μου.γιατι να μην χρησιμοποιησει το excel της seachem αν θελει να βοηθησει τα φυτα και το οποιο βοηθα κατα της αλγης.

φιλικα nature83.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι η eleocharis accicularis είναι από τα δύσκολα φυτά, η parvula ίσως ναι.

μόλις το φυτό ξεκινήσει την ανάπτυξη, μπορείς να επιτύχεις τάπητα.

Link to comment
Share on other sites

eleocharis parvula εχει αν δεν κανω λαθος.οπως και να εχει απο εμενα καλη τυχη Νεκταριε.

Link to comment
Share on other sites

eleocharis parvula εχει αν δεν κανω λαθος.οπως και να εχει απο εμενα καλη τυχη Νεκταριε.

17723[/snapback]

Eleocharis parvula έχω, και ήδη έχει βγάλει runners και έχει ψηλώσει γύρω στους 8 πόντους ;) και δεν έχω σκοπό να το κλαδέψω ακόμη για να δώσω λιγο άγρια μορφή στο χώρο.

Προς το παρόν μείωσα τη ροή του CO2 στο μισό, και βλέπουμε.

Και επειδή με τρώει λίγο, πρόταση για ph controller;

Γιάννη, αυτός της Hanna είναι καλός; Γιατί απ' ό,τι είδα είναι και ο πιό φθηνός :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα νεα.Μεσα σε δυο μερες ειδες runners και ψηλωσε 8 ποντους??δεν ειναι ειρωνικη ερωτηση για να μην παρεξηγηθουμε αλλα πρωτη φορα το εχω δει αυτο.εκτος αν το φυτεμα εχει γινει εδω και 5-6 μερες.

Καλη θα ηταν μια photo αμα ειχες.

φιλικα nature83

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα νεα.Μεσα σε δυο μερες ειδες runners και ψηλωσε 8 ποντους??δεν ειναι ειρωνικη ερωτηση για να μην παρεξηγηθουμε αλλα πρωτη φορα το εχω δει αυτο.εκτος αν το φυτεμα εχει γινει εδω και 5-6 μερες.

Καλη θα ηταν μια photo αμα ειχες.

φιλικα nature83

17920[/snapback]

Τα έχω φυτέψει εδώ και 2 εβδομάδες, και πριν 1 εβδομάδα έβαλα την μπουκάλα CO2.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα νεα.Μεσα σε δυο μερες ειδες runners και ψηλωσε 8 ποντους??δεν ειναι ειρωνικη ερωτηση για να μην παρεξηγηθουμε αλλα πρωτη φορα το εχω δει αυτο.εκτος αν το φυτεμα εχει γινει εδω και 5-6 μερες.

Καλη θα ηταν μια photo αμα ειχες.

φιλικα nature83

17920[/snapback]

Τα έχω φυτέψει εδώ και 2 εβδομάδες, και πριν 1 εβδομάδα έβαλα την μπουκάλα CO2.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα νεα.Μεσα σε δυο μερες ειδες runners και ψηλωσε 8 ποντους??δεν ειναι ειρωνικη ερωτηση για να μην παρεξηγηθουμε αλλα πρωτη φορα το εχω δει αυτο.εκτος αν το φυτεμα εχει γινει εδω και 5-6 μερες.

Καλη θα ηταν μια photo αμα ειχες.

φιλικα nature83

17920[/snapback]

Τα έχω φυτέψει εδώ και 2 εβδομάδες, και πριν 1 εβδομάδα έβαλα την μπουκάλα CO2.

post-536-1144423222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eleocharis parvula έχω, και ήδη έχει βγάλει runners και έχει ψηλώσει γύρω στους 8 πόντους ;)  και δεν έχω σκοπό να το κλαδέψω ακόμη για να δώσω λιγο άγρια μορφή στο χώρο.

Προς το παρόν μείωσα τη ροή του CO2 στο μισό, και βλέπουμε.

Και επειδή με τρώει λίγο, πρόταση για ph controller;

Γιάννη, αυτός της Hanna είναι καλός; Γιατί απ' ό,τι είδα είναι και ο πιό φθηνός :thumbup:

17837[/snapback]

Σίγουρα θα εννοείς το συνολικό ύψος και οχι απο την ώρα που το φύτεψες :thumbup:

Με την hanna θα εννοείς pHμετρο και οχι controler

Αν πάλι εννοεις controler για τον ελεγχο του CO2, τοτε δες τον παρακάτω που εχει δοκιμαστεί ευρέως

http://www.automatedaquariums.com/mw_s122.htm

Link to comment
Share on other sites

οκ απλα ειδα το ποστ που εστειλες οταν ξαναστησες το ενυδρειο.καλο θα ηταν να το διασπασεις σε περισοτερα απο τρια ωστε να καλυψεις πιο γρηγορα περισσοτερο χωρο.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Mε την hanna θα εννοείς pHμετρο και οχι controler

Αν πάλι εννοεις controler για τον ελεγχο του CO2, τοτε δες τον παρακάτω που εχει δοκιμαστεί ευρέως

http://www.automatedaquariums.com/mw_s122.htm

17960[/snapback]

Ο Γιάννης (istellas) έχει "pH controller της Hanna (ΗΙ981402)" και είδα ότι ήταν φθηνός, αλλά και της Milwaukee είναι πάλι φθηνό και όπως λες δοκιμασμένο, αλλά έχω απορία: αν το παραγγείλω απ' ευθείας από το παραπάνω link αποστέλλεται με αντάπτορα ρεύματος ή πρέπει να αγοράσω εγώ; Κοινώς είναι συμβατή με τα ελληνικά δεδομένα ρεύματος;

Όσον αφορά την parvula έχει ψηλώσει σίγουρα 10εκ. όχι όλη αλλά σε πολλά σημεία που ίσως να μην φαίνεται στην φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, αυτός της Hanna είναι καλός; Γιατί απ' ό,τι είδα είναι και ο πιό φθηνός ;)

17837[/snapback]

Kαλός είναι, αλλά δεν είναι ίσως τόσο ευαίσθητος όσο θα ήθελα :thumbup: Εγώ θα ήθελα τελικά μετρήσεις με 2 δεκαδικά ψηφία. Της Hanna είναι μόνο με ένα. Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα χρήματα παραπάνω, θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάνα PinPoint.

Link to comment
Share on other sites

Kαλός είναι, αλλά δεν είναι ίσως τόσο ευαίσθητος όσο θα ήθελα  :thumbup:  Εγώ θα ήθελα τελικά μετρήσεις με 2 δεκαδικά ψηφία. Της Hanna είναι μόνο με ένα. Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα χρήματα παραπάνω, θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάνα PinPoint.

18422[/snapback]

Αν και ο δικός σου γράφει Aquadose το ίδιο της Hanna με ίδιο κωδικό γράφει Pronto :thumbup: Μάλλον είναι το ίδιο.

Δε νομίζω πως θα πάω για πιο ακριβό. Μου τα τρώνε οι γυναίκες μου ;)

Αν ξέρεις όμως, θα έχω πρόβλημα συμβατότητας με το ρεύμα; Θα πρέπει να κάνω και άλλες κινήσεις (adaptor);

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βαλε μια συνολικη φωτο του ενυδρειου σου !!! ;)

Φιλικα , Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...