Jump to content

Ερώττηση πρόληψης


Άγγελος Βλότσος

Recommended Posts

Χαιρετε! Αυτή την περίοδο στρώνω ένα ενυδρειάκι 15-16 λίτρων για να στεγάσω 4-5 corydoras panda, τα οποιά θα είναι και το μόνο είδος που θα υπάρχει στο ενυδρείο. Αυτή η προσπάθειά μου ξεκίνησε όταν σιγα σιγα άρχισα να θαυμάζω την εν λόγω κατηγορία ψαριών και να'μαι λοιπόν προ της υλοποίησης του ονείρου μου! Ακόμη βρίσκομαι στην 1η βδομάδα στρωσίματος του νερού με αμμωνία και θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες για το τι είδους συμπεριφορά να περιμένω από τα συγκεκριμένα ψάρια. Γνωρίζω οτι χρειάζονται θερμοκρασια 22 με 26, PH 7.0-7.6 και GH κάτω από 20. Για αν είμαι ειλικρινής ονειρεύομαι και κάποιο ζευγάρωμα αλλά θα ήθελα να γνωρίζω εαν υπάρχει κάποια ελπίδα ζευγαρώματος στα λίτρα αυτά..το ενυδρειάκι θα φυτευτεί με Anubias, ενώ έχει μπει υπόστρωμα και 2-3 εκατοστά άμμου με λίγο λεπτόκοκο χαλίκι. Επίσης στο κέντρο και πίσω του ενυδρείου δεσπόζει ένα ξύλο mopani που σε συνδυασμό με τα φυτά ελπίζω να δημιουργήσω τις κατάλληλες κρυψώνες για τους μελλοντικούς ένοικους του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Άν και είναι λίγα τα λίτρα για τα ψάρια πιστεύω ότι εύκολα μπορείς να επιτύχεις αναπαραγωγή,άν κρατήσεις σε άριστα επίπεδα την ποιότητα του νερού σε συνδιασμό με αναπαραγωγή των συνθηκών της περιόδου ξηρασίας και των περιόδων των βροχών της Αμαζονίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...