Jump to content

Discos reef


Discos

Recommended Posts

Μετα απο αρκετο καιρο αποφασισα να βαλω το ριφακι μου στο aquazone. Επειδη μετραει το συγκεκριμενο ενυδρειο οχι παραπανω απο 14 μηνες, και λογο του μεγεθους του. Εαν εμπαινε νωριτερα δεν θα ειχε ακομα επαρκη αριθμο κοραλιων για να φαινετε γεματο. Ενω πριν απο περιπου τρεις μηνες και ενω ειχε ελθει εκει που το ηθελα, μια ατυχια με μια αρκετα επιθετικη ασθενεια αναγκαστικα να βγαλω ολα τα κοραλια και το βραχο για να βγαλω τα ψαρια για να τα κανω θεραπεια. Εαν τα αφηνα, ναι μεν το στησιμο θα ηταν πολυ καλυτρεο αλλα θα αναγκαζομουν να αφηνα τα ψαρακια να βρουν μαρτυρικο θανατο...

Ευχαριστω παντως τη Ναταλια και το Νινταλ που χαρη στην αμεριστη βοηθεια τους καταφερα και ειχα τις ελαχιστες απωλειες και στα ψαρια αλλα και στα κοραλια που αναποφευκτα καποια κοματια (acroporas) ηταν αναμεσα στις απωλειες λογο του μεγαλου στρεςς απο την μεταφορα και την αλλαγη συνθηκων.

Η αλλαγη συνθηκων ειναι αναποφευκτη αφου οταν βγαζεις 100 κιλα βραχο σε ποιο μικρα ενυδρεια και αλλα 3 ενυδρεια γεματα κοραλια, ειναι ουσιαστικα αδυνατο να τα ξαναβαλεις στο ιδιο σημειο... Ετσι υπηρχαν στα ποιο "απολυτα" σε συνθηκες κοραλια ενα εντονο στρες.

Για την διαρκεια της ολης προσπαθειας χρειαστηκαν γυρω στις 10 ωρες συνεχομενες. Εαν ημουν μονος θα ειχα κανει πολυ περισοτερο και οι απωλειες θα ηταν πολυ περισσοτερες...

Ο λογος της ασθενειας ηταν η ελλειψη καραντινας. Εως τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα αλλα ενω ηταν στα σχεδια η καραντινα ολο το αφηνα και ποιο πισω. Τελικα μετα απο αυτο δεν εχω καραντινα μονο για τα ψαρια αλλα και για τα κοραλια. Ακομα και εκει εχει χρηση, και η βοηθεια της ειναι ανεκτιμητη. Ενα μεγαλο ευχαριστω ξανα στο Νινταλ και στη Ναταλια για την αμεριστη βοηθεια τους.

Ηδου μερικες φωτογραφιες απο το ενυδρειο. Συντομα στα σχεδια υπαρχει η καλυτερη διευθετιση του χωρου, δηλαδη του βραχου και των κοραλιων. Αν οχι κατι περισσοτερο.

Το ενυδρειο. 800λιτρα νερο στο κυριο ενυδρειο. Διαστασης 205*65*65 εξωτερικες διαστασεις.

gallery_5_6_16136.jpg

Καρδιναλιος.

gallery_5_21_214539.jpg

Lefkoxanthus wrasse και periderium clown.

gallery_5_21_29754.jpg

Μια γωνια του ενυδρειου με lps, clams & sps.

gallery_5_6_286815.jpg

Μια αλλη γωνια του ενυδρειου με συνδιασμο sps & clams.

gallery_5_6_203147.jpg

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Discos

Το νεοστημένο ενυδρείο σου έχει άριστες προδιαγραφές για σωστή και θεαματική ανάπτυξη.

Εύχομαι να μην χρειαστεί να το ξεστήσεις ποτέ ξανά.

Ήθελα όμως να σε ρωτήσω γιατί κατέφυγες στο ξέστημα του βράχου και δεν προσπάθησες να συλλάβεις τα ψάρια με παγίδα. Κάποια πιθανά να μην κατάφερνες να τα πιάσεις (όπως είναι τα πολύ δειλά ψάρια),αλλά στα περισσότερα θα είχες επιτυχία

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μάριε βάλε τις φωτό στην γκάλερυ γιατί το geocities τις έκοψε....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Μάριε τι μας έκανες... :D

Καλή συνέχεια! Αναμένεται συναρπαστική :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Discos

Το νεοστημένο ενυδρείο σου έχει άριστες προδιαγραφές για σωστή και θεαματική ανάπτυξη.

Εύχομαι να μην χρειαστεί να το ξεστήσεις ποτέ ξανά.

Ήθελα όμως να σε ρωτήσω γιατί κατέφυγες στο ξέστημα του βράχου και δεν προσπάθησες να συλλάβεις τα ψάρια με παγίδα. Κάποια πιθανά να μην κατάφερνες να τα πιάσεις (όπως είναι τα πολύ δειλά ψάρια),αλλά στα περισσότερα θα είχες επιτυχία

Φιλικά Νίκος

12284[/snapback]

Νικο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ηταν μια πολυ δυσκολη αποφαση να βγαλω ολο το βραχο και τα κοραλια και δεν σου κρυβω οτι για 2-3 ημερες ταλαντευομουν παρα πολυ ως προς το τι πρεπει να κανω... Τελικα αφου δοκιμασα καποιες θεραπειες Reef friendly, και ειδα την πληρη απογοητευση απο αυτες σαν τελευταια προσπαθεια προσπαθησα με την παγιδα να τα πιασω. Εχω μια παγιδα που την ειχα εδω και καιρο απο Γερμανια για ενυδρειακη χρηση αλλα ουτε ενα ψαρι δεν μας εκανε την χαρη!

Ετσι δεν υπηρχε αλλη option. Κριμα αλλα ετσι ειναι. Και μετα την ταλαιπωρια που ειχα απο το αδειασμα του ενυδρειου δεν προκειται ουτε σαλιγκαρακι (που λεει ο λογος..) να μπει χωρις καραντινα. Δυστηχως ειχα καποιες απωλειες αλλα ηταν οι ελαχιστες δυνατες. ενα 10% δεν την εβγαλε. Ειτε λογο της ευαισθησιας στο χαλκο ειτε λογο τις ευαισθησιας τους στις ασθενειες. Τρανο παραδειγμα ενα Blue tang ου το ειχα 3 χρονια. Και ειχε φτασει σε ενα αρκετα καλο μεγεθος και μεχρι τοτε ηταν υγιεστατο....Καραντινα παιδια. Μεγαλη υποθεση.

Εβαλα τις φωτογραφιες κανονικα.Λογο μεγεθους τις ειχα βαλει στο Geocities αλλα δεν τις δινει συνεχεια σωστα οποτε καποιοι τις βλεπουν και καποιοι οχι. Μετα απο συνεννοηση με το Δημητρη (Husky), μπηκαν στην gallery και ολα ειναι οκ! :D

Link to comment
Share on other sites

Super και το ενυδρειο και οι Photo...ειναι πραγματικα δυσκολο να φανει η ομορφια ενος μεγαλου ενυδρειου μεσα απο φωτογραφιες...Η Photo για τον διαγωνισμο του μηνα το αδικει... πολυ καλη δουλεια και αναμενουμε τη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Discos συνχαρητηρια για το πολη ωραιο ενυδρειο σου.

Τι ακριβως εβαλες στο ενυδρειο και τι ακριβος ηταν το προβλημα που δημιουργηθηκε?

Ηταν κοραλια που εβαλες χωρις καραντινα? Ειχανε τιποτα red bugs?

Μπορεις αν θες να δωσεις λιγο παραπανο πληροφοριες?

Αν υπαρχει καπου αλλο ανοιχτο θεμα απο πριν για το τι εγινε στο ενυδρειο σου δωσε μου το λινκ.

Discos το wrasse στην φωτογραφια μιαζει με Moon Wrasse - Thalassoma lunare.

Ειναι Moon Wrasse ει η φωτογραφια με ξεγελαει?

Ευχαριστο

Αργυρης

Έγινε επεξεργασία - Astoria
Link to comment
Share on other sites

Discos συνχαρητηρια για το πολη ωραιο ενυδρειο σου.

Τι ακριβως εβαλες στο ενυδρειο και τι ακριβος ηταν το προβλημα που δημιουργηθηκε?

Ηταν κοραλια που εβαλες χωρις καραντινα? Ειχανε τιποτα red bugs?

Μπορεις αν θες να δωσεις λιγο παραπανο πληροφοριες?

Αν υπαρχει καπου αλλο ανοιχτο θεμα απο πριν για το τι εγινε στο ενυδρειο σου δωσε μου το λινκ.

Discos το wrasse στην φωτογραφια μιαζει με  Moon Wrasse - Thalassoma lunare.

Ειναι Moon Wrasse ει η φωτογραφια με ξεγελαει?

Ευχαριστο

Αργυρης

12396[/snapback]

Σας ευχαριστω ολους παιδια για τα καλα σας λογια. Το προβλημα με το ενυδρειο μου ηταν το amylodinioum. Ενα ψαρακι που μου αρεσε πολυ, οταν το πηρα ειχε κατι περιεργο πανω του αλλα μετα την διαβεβαιωση του μαγαζατορα οτι ειχε ελενχθει, το εχει καιρο και οτι ηταν απλα δερματικα, ετσι το πηρα. Λογο του οτι δεν ειχα καραντινα το εβαλα στο ενυδρειο και τις επομενες ημερες αρχισε να γινεται το ψαρι σαν πασπαλισμενο με ζαχαρη και πολυ συντομα ακολουθησαν τα αλλα. Ετσι πηρα την αποφαση αφου δεν βρηκα αλλο τροπο να τα βγαλω να αδειασω το ενυδρειο. Απιστευτη ταλαιπωρια...

Στα κοραλια ευτηχως δεν ειχα καποια ασθενεια, απλα μια και εκανα το χωρο και τα ενυδρεια για καραντινα εκανα και για αυτα για ποιο σωστη προσαρμογη στο αρκετα δυνατο φωτισμο που εχω. Συν οτι και να υπαρχει κατι, οι πιθανοτητες να περασει το κυριως ενυδρειο ειναι πολυ λιγοτερες ετσι.

Το ψαρακι που λες ειναι αυτο.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=405

Halichoeres Leucoxanthus

Πολυ ομορφο ψαρι, ποτε δεν μου εχει πειραξει καποιο αλλο και ειναι απολυτα reef safe. :D

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικες αλλες φωτογραφιες απο το ενυδρειο. Καποιες αλλες πλευρες του. :D

Clam & lps

gallery_5_6_135601.jpg

Bubble coral

gallery_5_6_62916.jpg

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Επειδη φιλοι μου το ενυδρειο το εχω δει απο κοντα,οφειλω να ομολογησω οτι οι φωτο το αδικουν απιστευτα!!!Πολυ καλο στησιμο,υγειεστατα ψαρια και κοραλλια και τρομερη αγαπη και φροντιδα απο μεριας του Μαριου!!!!

Μπραβο Δασκαλε!!!!!! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...