Jump to content

πιρανχας σε 120lt?


tolis_1234

Recommended Posts

καλησπερα φιλε τολη.χαιρομαι ως προς τον ενθουσιασμο σου για το συγκεκριμενο ειδος..λοιπον στο θεμα μας τωρα...δυστυχωςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς αν και θα ηθελα παρα πολυ εναν ακομα συνχομπιστα λατρη των θηρευτων..λοιπον μιλαμε για τα pygocentrus naterreri ετσι;πρεπει να μπαινουν σε ενυδρειο σε κοπαδακι 5-6 το μινιμουμ.το ενυδρειο σου ειναι μικρο ωστε να τα ενηλικιωσεις..βεβαια αν εισαι αποφασισμενος μπορεις να τα φιλοξενησεις για λιγο εαν εχεις σκοπο για ενα 400λιτρο λεεω εγω...καθε ψαρακι απο αυτα χρειαζεται 70λ.οποτε καταλαβαινεις..οτι θες εδω ειμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

τολη καλά σου λέει ο φίλος Πέτρος.κι εγώ σαν κι εσένα ξεκίνησα με 6 nattereri σε 100λίτρα αλλα τελικα τα λυπήθηκα τα καημένα και τα έφτιαξα ενα των 400 λίτρων. Σκέψου το λοιπόν. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι υπέροχα ψάρια με μοναδική συμπεριφορά.:D

Αν στα μελλοντικά σου σχέδια υπολογίζεις για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο τότε ναι μπορείς να τα φιλοξενήσεις για κάμποσο καιρό στα 120 λίτρα. :D

Link to comment
Share on other sites

θαναση και οχι μονο συμπεριφορα ετσι;εσυ ξερεις καλυτερα.καποτε μου ειχε πει ενας συνχομπιστα οτι δεν θα ξοδευε ουτε 30λ και με δεν θα εκανε τοσους συμβιβασμους για αυτα τα ψαρια..βλεπω απιστευτη συμπεριφορα απο τα δικα μου και εφοσον εχουν μεγαλωσει κατα 4 μηνες εχουν ενα απιστευτο κατακοκκινο χρωμα απο κατω....δεν περιγραφω αλλοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

διλαδι με τιποτα 2 ψαρια σε 120λτ ε? :D  δεν εχο χορο για μεγαλιτερο ενυδρειο και μου αρεσουν πολι αυτα τα ψαρια.....

12733[/snapback]

Τόλη τα Pygocentrus Nattereri (Red Belly) είναι κοπαδόψαρα με συνέπεια να γίνονται νευρικά και νωχελικά όταν κρατιούνται μόνα τους στο ενυδρείο.Απο την άλλη το νούμερο ’2’ είναι απαγορευμένο για πιράνια γιατί συχνά καταλήγει στο θάνατο του ενός από τα δύο.

Ένας καλός αριθμός είναι τα 5+ που αποτελεί μιά καλή ομάδα που θα μπορέσεις να δείς πλήρως των χαρακτήρα τους,εφόσον βέβαια τους δώσεις και τον απαραίτητο χώρο.

Βεβαίως μπορείς να επιλέξεις και κάποιο είδος από την οικογένεια Serrasalmus τα οποία μένουν στην πληοψηφία τους σαν μοναδικό είδος στο ενυδρείο και σχεδόν πάντα μονα τους.

Άν ενδιαφέρεσαι υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη που μπορούν να ζήσουν στα 120 λίτρα για αρκετά χρόννια πρίν χρειαστούν αλλαγή ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

σωστότατος ο μαστερ..

δημητρη ποσταρε μια bonus φωτο απο το 600λιτρο με τα pygocentrus

please :D:D

Link to comment
Share on other sites

σωστότατος ο μαστερ..

δημητρη ποσταρε μια bonus φωτο απο το 600λιτρο με τα pygocentrus

please :D  :D

12744[/snapback]

Επηδεί το 2μετρο είναι ακόμη άδειο (λόγο χρόνου) βάζω κάποιες φωτό από το προηγούμενο ενυδρείο 450 λίτρα με τα ίδια ψάρια....

1075Reds_06072004_c.jpg

1075Reds_10112004_a-med.jpg

1075Reds_10112004_b-med.jpg

Ελπίζω να σας αρέσουν και να πάρετε ιδέες για το σχεδιασμό του ενυδρείου! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, εχεις να μου προτινεις κατι σε παρομιο ειδος για αυτα τα λιτρα? κατι που να μπορο να βρω βεβεα στη ελλαδα....

ευχαριστω για τις απαντισεις σας παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, εχεις να μου προτινεις κατι σε παρομιο ειδος για αυτα τα λιτρα? κατι που να μπορο να βρω βεβεα στη ελλαδα....

ευχαριστω για τις απαντισεις σας παιδια....

12785[/snapback]

Παρόμιο δέν υπάρχει αλλά έχω στο μυαλό ου ένα Serrasalmus σε κάποιο μαγαζί της Αθήνας..... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρόμιο δέν υπάρχει αλλά έχω στο μυαλό ου ένα Serrasalmus σε κάποιο μαγαζί της Αθήνας..... :rockon:

12811[/snapback]

που που δημητρη για το 100λ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θελω rhombeus! Που θα βρώ?

Link to comment
Share on other sites

πάρε κι από μενα φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...