Jump to content

Τα νεύρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυυ


reefdaddy

Recommended Posts

Το πρωί που ξύπνησα όπως κάνω κάθε μέρα πρώτη μου δουλεία είναι να τσεκάρω το reef μου ,παρόλο που τα Φώτα ήταν ακόμα κλειστά και τα ψάρια ήταν κρυμμένα δεν έβλεπα τον λευκοστερνο που συνήθως βολτάρει εκείνη την ώρα ,λέω και εγώ μάλλον σε καμία σπηλιά είναι χωσμένος ,όταν άνοιξα τα Φώτα και ενώ όλα τα άλλα ψάρια βγήκαν δεν έβλεπα τον λευκοστερνο οπότε έχοντας το νου μου στο κακό :hysterical: άρχισα να τον ψάχνω .και τι ανακαλύπτω έξαλλος :D .το ψάρι είχε μπει το βράδυ για ξάπλα σε μια από τις σπηλιές που κάνουν οι βράχοι αλλά ο αχινός μου είχε τη φαεινή και μοιραία γιαυτον ιδέα (το γιατί θα το δείτε) να μπει και αυτός μέσα στη σπηλιά σφηνώνοντας τον λευκοστερνο μέσα ο οποίος είχε διπλώσει μια και τα αγκάθια του αχινού τον ακουμπουσαν :hysterical: .αφου αναγκάστηκα να βγάλω το μισό βράχο από το ένα νησάκι μια και δεν έφτανα βρήκα και έβγαλα τον αχινό και τιμωρήθηκε όπως έπρεπε :D:D και μετά από λίγο δειλά δειλά βγήκε και ο λευκοστερνος ο οποίος είναι πολύ στρεσαρισμένος και πολύ φοβισμένος :hysterical: .ελπίζω να μην ενφανισι τίποτα γιατί θα λυσσάξω από το κακό μου βλέπετε είναι το αστέρι του reef μου :D:D

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο σκηνικο !! :D Ελπιζω ολα να πανε καλα !!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα επανέλθει σύντομα στα φυσιολογικά του.

Τον αχινό καλά έκανες και τον απομακρηνες από το σύστημα μιας και δεν κόλλαγε σε καμιά περίπτωση. :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΕΝΑ ΤΕΕΕΕΡΑΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΟΡΦΗ -ΚΑΒΟΥΡΑ-.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΑΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΤΕΡΙΕΣ, ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑΖΕΙ ΜΙΛΑΜΕ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΩ.. :D:D:hysterical:

Υ.Γ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΜΑΥΡΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύλληψη του κάβουρα υπάρχει η παγίδα του ποτηριού, αλλά θέλει και λίγη τύχη.Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι το βράδυ στο απολυτο σκοτάδι με φακό.

Καλά ξενύχτια.

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύλληψη του κάβουρα υπάρχει η παγίδα  του ποτηριού, αλλά θέλει και λίγη τύχη.Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι το βράδυ στο απολυτο σκοτάδι με φακό.

Καλά ξενύχτια.

12781[/snapback]

Τωρα εμπλεξες...Δεν εχεις αλλη επιλογη. Αυτη ειναι η μονη λυση. Θελει υπομονη βεβαια αλλα τουλαχιστον θα σου δωσει καρπους χωρις να αναγκαστεις να ξεστησεις το ενυδρειο σου(βαρβαρο πραγμα... :D ).

Link to comment
Share on other sites

έχω βγάλει έξω τρία καβούρια βράδυ με το φακό..

τώρα θέλω να πετάξω έξω ένα sohal γιατί μου έχει κάνει το ενυδρείο άνω κάτω . :D . κυνηγάει τους πάντες .. τον μισώ

καμία καλή ιδέα

.. συγγνώμη φίλε που αλλάζω λίγο την κουβέντα αλλά τα έχω πάρει με αυτό το κ…ψαρο :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά Τάσο όσο πανέμορφο είναι το sohal τόσο παλιοχαρακτήρας γίνεται σταδιακά. Από τους acanthurus θεωρείτε ως ο πιο επιθετικός.

Μήπως όμως αυτό θα ήταν και μια ευκαιρία να ξεκινήσεις ένα επιθετικό fish only με ανάλογα ψάρια?? :D

Τώρα στο πρόβλημα σου προσωπικά έχω απομακρίνει έναν Λευκοστερνο στο παρελθόν με τον εξής τροπο.1 ώρα εφόσον είχαν κλείσει τα φώτα του ενυδρείου περίμενα μέχρι να βγει από τον βράχο με έναν φακό. Την ώρα που βγεικε φώτισα πάνω του και με συνοπτικές διαδικασίες τον έπιασα(Δεν πρόβαλε καμιά αντίσταση). :D

Υπάρχει και η μέθοδος της fish trap που σε αρκετούς έχει αποδώσει αλλά χρειάζεται αρκετή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

δεν τους μπορώ τους τσακωμούς και τα κυνηγητά :D

θέλω να βλέπω το ενυδρείο και να χαλαρώνω όχι να εκνευρίζομαι

.. από το στρες έρχονται εύκολα οι αρρώστιες

.. θα του τη πέσω το βράδυ με το φακό :D ..

ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

TAN,28/02/2006, 00:25:38

Τώρα στο πρόβλημα σου προσωπικά έχω απομακρίνει έναν Λευκοστερνο στο παρελθόν με τον εξής τροπο.1 ώρα εφόσον είχαν κλείσει τα φώτα του ενυδρείου περίμενα μέχρι να βγει από τον βράχο με έναν φακό. Την ώρα που βγεικε φώτισα πάνω του και με συνοπτικές διαδικασίες τον έπιασα(Δεν πρόβαλε καμιά αντίσταση). :D

Tον επιασες....στον υπνο! :D

Υπάρχει και η μέθοδος της fish trap που σε αρκετούς έχει αποδώσει αλλά χρειάζεται αρκετή υπομονή.

Δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος. Θελει απειρη υπομονη. Εγω ποτε δεν εχω καταφερει να κανω πραγματικα δουλεια. Ολο και κατι αλλο θα μπει στη παγιδα αντι για αυτο που θελω πραγματικα. Συν οτι αρκετες φορες θα ελεγα οτι....βλεπουν την παγιδα...και την αποφευγουν. Ειδικοτητα σε αυτο εχουν τα Tangs. Tωρα εαν καποιος εχει καλη εμπειρια με αυτο το τροπο ευχαριστως θα ηθελα να τον ακουσω. Ειναι κατι που με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα εαν καποιος εχει καλη εμπειρια με αυτο το τροπο ευχαριστως θα ηθελα να τον ακουσω. Ειναι κατι που με ενδιαφερει.[/color]

12999[/snapback]

δεν τα κατάφερα βράδυ , τα κατάφερα τη μέρα .. πως?

έκλεισα με τούλι όλες στις διόδους που μου ξεφεύγει , και ήταν εύκολο να τον ξυλοφορτώσω άγρια , τα άλλα ψάρια λες και είχαν καταλάβει τι παιζόταν και ήταν ήρεμα

Από τότε ο λευκόστερνος του πήρε τον αέρα και το ενυδρείο έχει ηρεμήσει αρκετά..

Δεν είμαι περήφανος για ότι έκανα αλλά όπως είπα και πιο πάνω , θέλω η θέα του ενυδρείου να με ηρεμεί και όχι να με εκνευρίζει και από την άλλη τα υπόλοιπα ψάρια έχουν καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης χωρίς κυνηγητά

ορίστε το χάλι του έχει και μια τρύπα κάτω από την κοιλιά

post-434-1141408166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...