Jump to content

Νεο Aggressive Fish only


reefdaddy

Recommended Posts

Από αυτό εδώ θα σας λέω την εξέλιξη του fish only moy :D .

Το ενυδρείο είναι 100χ60χ60 =360 λίτρα και το sump 131 λίτρα

Όπως θα δείτε ίσα ίσα χώρεσε στο φωταγωγό και ήδη το γεμίζω με σχέδιο να δεκτή τα πρώτα trigger στο τέλος τις άλλης εβδομάδας :D .το ενυδρείο θα είναι μόνο με trigger και puffer :D .το όλο θέμα είναι ότι μάλλον χλωμό βλέπω το μεσογειακό μια και δεν ξέρω πως να το χωρέσω εκεί μέσα :hysterical: βλέπετε ο χώρος ήταν για το μεσογειακό μέχρι που κάποιος μου έβαλε φιτίλια :D (για ποιον χτυπάει η καμπάνα άραγε?? :D )

post-236-1140874597_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Κώστα βλέπω η καταστροφή συνεχίζεται!! Εις βάρος του μεσογειακού βέβαια...και της τσέπης σου! :D

Για πες μας τα σχέδια σου για τον εξοπλισμό και το όλο στήσιμο;

Καλή αρχή και σύντομα να δούμε ζωηρά ψαράκια να κολυμπούν μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Μια και το ενυδρείο πρέπει να πάρει προς γρήγορα θα μπούνε 20 κιλά ζωντανός αραγονιτης και στη μια μερια του ενυδρείου θα κάνω ένα νησάκι όπως στο reef μου ώστε να έχουν κρυψώνες τα ψάρια και για να μην μειωθεί πολύ ο χώρος τώρα από hardware ένα θερμοστάτη 300 w στο sump μια hydor 3000lt αντλία επιστροφής

Γύρω στα 6 λίτρα substrat pro καθώς και καμία 30αρια βιοαστερια που έχω για βιολογία και φυσικά ενεργό άνθρακα .όσο για σκιμμερ δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά μάλλον πιο μετά από aquaristic .αυτά για τώρα

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Καλό γέμισμα Κώστα. :D

Είδη ψάχνω για αυτά που θες… :D

Τελικά πρέπει να είμαι κακία επιρροή.. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη..καλη συνεχεια.... Ο θανασης πραγματι επηρρεαζει τον κοσμο ιδιαιτερα :D :D :D

Αλλα....please...βρε ενα τροπο για το Μεσογειακο...ειναι κριμα..ειδικα εκει που εισαι να μην το κανεις !!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μάνο θα προσπαθήσω ο μόνος τρόπος είναι να μπει κάτω από τι 400 αρι αλλά μετά που θα βάλω το sump του 400αριου και του μεσογειακού?? :D

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το νέο σου ενυδρείο Κώστα. :D

Εύχομαι να προχωρήσεις και το μεσογειακό μιας και πολλοί νομίζω περιμένουν τις διάφορες ενδιαφέρουσες εμπειρίες που θα αποκτήσεις από αυτό. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη να πω μια και βλέπω και υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για ένα σωστά στημένο ενυδρείο μεσογειακού υφάλου θα κάνω ότι είναι δυνατόν να το στήσω θα σας πω νέα το βράδυ :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα το φτιάξω και το μεσογειακό :D αλλά θα γίνουν κάποιες απαραίτητες αλλαγές :D

Το μεσογειακό θα μπει κάτω από το fish only αλλά αυτό σημαίνει ότι sump καπουτ :D μια και δεν υπάρχει χώρος έτσι και στα 2 ενυδρεία θα στηρίξω βιολογία από εξωτερικά φίλτρα 2 στο καθένα ένα χημικό και ένα wet-dry τις enhaim με άφθονο siporax .υπάρχουν και άλλα προβλήματα όπως η δυσκολία συντήρησης του κάτω ενυδρείου που θα μπει το skimmer του κτλ , αλλά θα σκεφτώ λύσεις σήμερα το βράδυ :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα το φτιάξω και το μεσογειακό :D  αλλά θα γίνουν κάποιες απαραίτητες αλλαγές  :hysterical:

Το μεσογειακό θα μπει κάτω από το fish only αλλά αυτό σημαίνει ότι sump καπουτ  :D  μια και δεν υπάρχει χώρος έτσι και στα 2 ενυδρεία θα στηρίξω βιολογία από εξωτερικά φίλτρα  2 στο καθένα ένα χημικό και ένα wet-dry τις enhaim με άφθονο siporax .υπάρχουν και άλλα προβλήματα όπως η δυσκολία συντήρησης του κάτω ενυδρείου που θα μπει το skimmer του κτλ , αλλά  θα σκεφτώ λύσεις σήμερα το βράδυ :hysterical:

12893[/snapback]

Ναι! ΝΑΙ! ΝΑΙ! ναι! Ετσιιιι....ετσιιιιιι.... αμα θελεις εσυ ολα τα κανεις !!!! :D :D :D

Πραγματικα περιμενω με αγωνια το Μεσογειακο εγχειρημα σου μιας και η Κρητη προσφερει πολλες δυνατοτητες για κατι τετοιο και θα ηθελα να παρακολουθησω βημα βημα την εξελιξη του....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λύσεις υπάρχουν για όλα φτάνει να υπάρχει θέληση.

Μπορείς να φτιάξεις ανάστροφο sump.Δηλαδή το sump να βρίσκεται σε μια βάση πάνω απο τα ενυδρεία. Ο εφοδιασμός του με νερό θα γίνεται με μία αντλία βυθισμένη στο κυρίως ενυδρείο και η επιστροφή θα γίνεται απο τρύπα στον πάτο του sump (με κολώνα ή διάφραγμα ώστε να μην ξεχυλίζει το κυρίως ενυδρείο σε περίπτωση διακοπής ηλ. ρεύματος) και μια βάνα για να ρυθμίζεται η στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα το φτιάξω και το μεσογειακό  αλλά θα γίνουν κάποιες απαραίτητες αλλαγές ...

Χαίρομαι για αυτή σου την απόφαση. Θα βοηθήσεις πολύ κόσμο με τις εμπειρίες που θα αποκτήσεις. :rockon:

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάει για τα απαραίτητα ψώνια ξεκίνησα σήμερα το στήσιμο τον ενυδρείων.

Έφυγε το sump και τη θέσει του πήρε το 230λιτρο για να φτιαχτεί το μεσογειακό :hysterical: στήθηκαν σωλήνες φίλτρο και σκιμμερ και αύριο πάω να φέρω νερό για γέμισμα καθώς και άμμο και βράχο .το φίλτρο στο μεσογειακό είναι ένα serafill 900 και χρησιμοποιείτε μόνο ως μηχανικό χημικό μια και βιολογία θα κρατά από το βράχο και την αμμο :hysterical: .και πάμε τώρα στο fish only . αφού γέμισε με νερό από r/o μπήκε μέσα ο θεός τον αλατιών ονόματι tropic marin pro reef :rockon::welcome: 3 συσκευασίες και κάτι μέχρι που οι αλατοτιτα έδειξε 1024 μετά μπήκαν 20 κιλά αραγονιτις ψόφιος και 20 ζωντανός μετά έβαλα ένα μηχανικό να πάρει την όπια θολούρα και μετά πήραν μπροστά τα φίλτρα ένα serafill 900 ως μηχανικό χημικό με άνθρακα και ένα τέρας resun 1200 lt με 4 lt substrut pro και 2lt bioballs μια και τα triger βγάζουν τα άντερα τους σε απόβλητα :hysterical: , θερμοκρασία είναι στους 26.5 , αύριο έχοντος καλός τον πραγμάτων μπαίνει και ο βράχος και μετά ψαριαααααααααααααααααααααααα. :hysterical::hysterical::hysterical:

post-236-1141287184_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα πει Fish Room.... Κολαση θα γινει...περιμενουμε νεα...step by step :rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε reefdaddy θα σου πρότεινα κάτι πολύ πιο πρακτικό.

Μπορείς να στεγανοποιήσεις τον φωταγωγό,να το γεμίσεις με νερό και να τοποθετήσεις τζάμια σε κάθε τοίχο. Έτσι θα απολαμβάνεις το ενυδρείο σου απο τέσσερα διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού σου.

Πως σου φαίνεται η ιδέα μου? Εσυ είσαι ικανός για όλα!

Link to comment
Share on other sites

:rockon::welcome::hysterical:

Ναι τέτοια να του λες Νίκο !

Δε θέλει και πολύ αυτός !

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε reefdaddy θα σου πρότεινα κάτι πολύ πιο πρακτικό.

Μπορείς να στεγανοποιήσεις τον φωταγωγό,να το γεμίσεις με νερό και να τοποθετήσεις τζάμια σε κάθε τοίχο. Έτσι θα απολαμβάνεις το ενυδρείο σου απο τέσσερα διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού σου.

Πως σου φαίνεται η ιδέα μου? Εσυ είσαι ικανός για όλα!

13266[/snapback]

:welcome::hysterical::hysterical::hysterical::rockon:

Μη του βαζεις ιδεες του τρελοκρητικου γιατι οπως ειπες ειναι ικανος για ολα !!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμ λες?? :hysterical: Θα το σκεφτώ :hysterical::hysterical::hysterical: Το θέμα είναι πως θα το δικαιολογήσω τις γυναίκας μου γιατί ξέρω από τώρα τι θα κάνει σε μένα όταν το ακούσει :blink::welcome::rockon: μουαχαχαχαχα :thumbup::hysterical::hysterical::rasp::rasp::hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμ λες??  :hysterical: Θα το σκεφτώ Το θέμα είναι πως θα το δικαιολογήσω τις γυναίκας μου γιατί ξέρω από τώρα τι θα κάνει  σε μένα όταν το ακούσει :hysterical:  :welcome:  :rockon:  μουαχαχαχαχα :

13274[/snapback]

XAXAXAXA.......καλο............ :hysterical::hysterical:

Ειμαι περεργος να δω πως θα τα βολεψεις παντως...αλλα εχεις τον τροπο σου. Με το ψυχτικο για το μεσογειακο τι σκεφτεσαι? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το στήσιμο του fish only τελείωσε (μένει μόνο μια αφίσα από πίσω) ο βράχος έχει μαζευτεί από της γούβες ενώ έχουν μπει και δύο βραχάκια με αλγες για να τρώει ο japonicus και ο λευκοστερνος που θα μπούνε μέσα αρχικά , μετά θα μπούνε 3 trigger και τέλος

post-236-1141373282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι πέρα από το stock list που έχεις στο μυαλό σου σε περιμένει σύντομα bonus έκπληξη που αρχίζει από P....... :welcome::rockon::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

P????????? :hysterical: τη είναι τη είναι τη είναι ??????? :rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ reefdaddy

Θα σου πρότεινα να συμπεριλάβεις στον εξοπλισμό του fish only ενυδρείου σου και μια συσκευή denitrator ,ώστε να μην έχεις πρόβλημα νιτρικών και να μπορέσεις να φιλοξενήσεις ικανοποιητικό αριθμό ψαριών.

Όσον αφορά τις συσκευές θα σου πρότεινα sulphurdenitrator που είναι πολύ καλύτερες , αποτελεσματικές, δεν χρειάζονται τάισμα και είναι οικονομικές.

Επειδή κατά καιρούς έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα είδη των συσκευών αυτών, θα σου πρότεινα την φύσιγγα του Rutz η οποία λειτουργεί άψογα, είναι εύκολη στη σύνδεση και πολύ οικονομική (60 ΕΥΡΩ).

Έχει επίσης το πλεονέκτημα ότι όταν τα νιτρικά πέσουν, να την κλείσεις και όποτε κρίνεις να την επαναλειτουργείς, χωρίς να χρειάζεται να κάνει νέο κύκλο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο να υποθέσω ότι εννοείς αυτό?? Ratz Sulphur nitrate filter .το παράγγειλα σήμερα από aquaristic :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τοποθετήθηκαν στο φίλτρο του fish only 4 λίτρα substrut pro που τα είχα στο reef μου κάνα 3μηνο (και αφαίρεσα τα 2 λίτρα από το άστρωτο substrut pto και 2 lt βιομπαλες που είχα βάλει),σύνολο λοιπόν 6 λίτρα substrut pro και από αυτά τα 4 είναι στρωμένα :hysterical: και σε συνεργασία με τα 20 κιλά ζωντανό αραγωνιτη πιστεύω ότι είμαι έτοιμος σε καμιά εβδομάδα για τα ψάρια τα οποία έχουν ήδη έρθει και με περιμένουν :rockon: Nidal ακουςςςςςςςςς :welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...