Jump to content

φυτα κ αλγη;


ktiniatros

Recommended Posts

χαιρετω την παρεα.θα φτιαξω ενα ενυδρειο για αφρικανες 1030 λιτρα κ θα βαλω κ λιγα φυτα.σκεφτομουν επειδη εκει που θα μπει το ενυδρειο ειναι ηλιολουστο σημειο να εβαζα στο σαμπ δεσμευτικο του φωσφορου για να μην αναπτυχθει αλγη αλλα θα εχω προβλημα με τα φυτα.υπαρχει καποια λυση να συνδιασω καποια φυτα(κυριως anubia spp.) κ να μην εχω αλγη;η μηπως αν τελικα εχω να φροντισω με καλο φωτισμο να εχω πρασινη αλγη για να τσιμπολογουν τα mbuna;παντως επειδη το ενυδρειο θα ειναι διαμπερες θα προτιμουσα να μην εχει αλγη.καθε προταση καλοδεχουμενη. :D

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνεις το ενυδρείο σίγουρα θα γεμίσει άλγη αν δεν ελέγξεις το θέμα του φυσικού φωτισμού. Αν ήταν φυτεμένο το ενυδρείο πιθανά με ακραίες επιλογές να μπορούσες να το αντιμετωπίσεις. Με τις αφρικάνες όμως ξέρεις ότι γενικώς τα φυτά δεν...Με απευθείας φωτισμό θα έχεις πολλά προβλήματα νομίζω.

Οι anubias ή κάποιες java fern προστίθενται απλά για να σπάσουν το βραχώδες τοπίο όχι για να αντιμετωπίσουμε την άλγη. Αντίθετα, στο sump ορισμένοι βάζουν κερατόφυλλο με φωτισμό για να τραβάει μέρος των οργανικών που προκαλούν άλγη.

Link to comment
Share on other sites

ηλιόλουστο σημείο + διαμπερές ενυδρείο = full άλγη 100% και όχι υποχρεωτικά μόνο πράσινη

ξεκινάς με ένα σίγουρο πρόβλημα δεδομένο ...

1030 λίτρα ?

τι αφρικάνες έχεις επιλέξει να βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

ηλιόλουστο σημείο + διαμπερές ενυδρείο = full άλγη 100% και όχι υποχρεωτικά μόνο πράσινη

ξεκινάς με ένα σίγουρο πρόβλημα δεδομένο ...

1030 λίτρα ?

τι αφρικάνες έχεις επιλέξει να βάλεις ?

12807[/snapback]

δυστυχως απο οτι καταλαβαινω δεν γλιτωνω την αλγη.θα βαλω μαζι mbuna k non mbuna απο αυτα που ηδη εχω,απλα θελω να κανω καποια ζευγαρια π.χ. dimidiochromis compressiseps,cyrtocara moorii,pseudotropheus zebra,ps. flavus κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνεις το ενυδρείο σίγουρα θα γεμίσει άλγη αν δεν ελέγξεις το θέμα του φυσικού φωτισμού. Αν ήταν φυτεμένο το ενυδρείο πιθανά με ακραίες επιλογές να μπορούσες να το αντιμετωπίσεις. Με τις αφρικάνες όμως ξέρεις ότι γενικώς τα φυτά δεν...Με απευθείας φωτισμό θα έχεις πολλά προβλήματα νομίζω.

Οι anubias ή κάποιες java fern προστίθενται απλά για να σπάσουν το βραχώδες τοπίο όχι για να αντιμετωπίσουμε την άλγη. Αντίθετα, στο sump ορισμένοι βάζουν κερατόφυλλο με φωτισμό για να τραβάει μέρος των οργανικών που προκαλούν άλγη.

12800[/snapback]

δεν ειπα οτι τα φυτα αντιμετωπιζουν την αλγη,αντιθετως οτι αν εχω φυτα δεν μπορω να την αντιμετωπισω με δεσμευτικο του φωσφορου.αν αντι για κερατοφυλλο εβαζα σκιμερ θα γινοταν κατι;αν ομως αφαιρεσω νιτρικα κ οργανικα στοιχεια δεν θα τρεφονται τα φυτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο και ξαναδιάβασε τα προηγούμενα ποστ. Μιλάμε καταρχήν για όχι απευθείας φυσικό φωτισμό και για μια πρόταση με sump με φυτά που θα βοηθήσει πολύ. Τα φυτά σου ξαναλέω ότι στο ενυδρείο που ετοιμάζεις (αφρικάνες) είναι καθαρά για διακοσμητικούς-αισθητικούς λόγους και συνήθως μιλάμε για φυτά με πολύ περιορισμένες ανάγκες απορρόφησης νιτροφωσφορικών καθώς είναι πολύ αργής ανάπτυξης.

To skimmer για γλυκό νερό (που μπαίνει σε λίμνες π.χ.) δεν νομίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι θα εβαζα φυτα για την αλγη.εννοειται πως θα τα εβαζα για ομορφια.απλα λεω οτι με εμπδιζουν να δεσμευσω το φωσφορο καθως ειναι στοιχειο απαραιτητο για την αναπτυξη τους.πιστευεις οτι με το κερατοφυλλο θα ειχα αποτελεσμα;σε αυτο τι φωτισμο θα εβαζα;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά γιατί σε εμποδίζουν να δεσμεύσεις το φώσφορο; Μπορείς να το αιτιολογήσεις; Τα φυτά απορροφούν τα φωσφορικά και το χημικό αντιφώσφορο το ίδιο.

Όσο για το φωτισμό στο sump μπορείς να βάλεις μία μικρή λάμπα στη διαγώνιο, αν είναι μικρό. Αν είναι μεγάλο παράλληλα, αλλά θες λίγα watt π.χ. 1 λάμπα 25w για 100 λίτρα είναι αρκετή. το κερατόφυλλο π.χ. αν βάλεις, θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά με τόσο φως.

Link to comment
Share on other sites

Λεω πως αν βαλω τοσο χημικο αντιφωσφορο ωστε να μην βγαινει αλγη,θα δημιουργησω παραλληλα προβλημα στα φυτα καθως δεν θα παιρνουν φωσφορο.Γι'αυτο ρωτησα εξ'αρχης,ισως δεν εξηγησα καλα,τι αλλο μπορω να κανω.Απο προσωπικη εμπειρια ο αντιφωσφορος απετρεψε την εμφανιση αλγης σε ενυδρειο που το χτυπαγε απ'ευθειας ο ηλιος πολλες ωρες.Αν βαλω αντιφωσφορο δεν θα εχουν προβλημα τα φυτα;Ο φωσφορος τους ειναι απαραιτητος!!Αν με το κερατοφυλλο περιοριζεται αρκετα η αλγη τοτε δεν υπαρχει προβλημα.Αν δεν την περιορισω μπορω με καποιο τροπο να εχω μονο πρασινη αλγη;Με καλο φωτισμο ας πουμε;Εχει σημασια ο εντονος φυσικος φωτισμος στην δημιουργια καφε-μαυρης αλγης αν εχω αρκετα καλο τεχνητο φωτισμο;Μπορω να κανω κατι αλλο για να μην γινει ολο το ενυδρειο καφε,καθως θα ειναι διαμπερες κ θα φαινεται πολυ ασχημο;Ο ηλιος δεν θα το χτυπαει τοσο εντονα οσο ανεφερα,ισως υπερβαλλω λιγο.Δεν θα ειναι σε παραθυρο,αλλα σε σαλονι με απλετο φως.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κτηνιατρε καλημερα.

γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει τροπος αντιμετωπισης

της αλγης 100%,εφοσον οι ακτινες του ηλιου θα παιζουν

πρωτευοντα ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και παραπάνω ότι το ενυδρείο αφού προορίζεται για κιχλίδες τα φυτά που μπορούν να μπουν θα είναι σκληρά φυτά και χωρίς μεγάλες απαιτήσεις. Π.χ. είναι πολύ δύσκολο για μια anubia να μην τα βγάλει πέρα από έλλειψη φωσφόρου, αν υποθέσουμε ότι το αντιφώσφορο που θα βάλεις θα δεσμεύει ότι παράγεται. Επίσης ο τεχνητός φωτισμός μας δίνει τη δυνατότητα να τον ρυθμίζουμε ανάλογα με τις ανάγκες και να τον περιορίζουμε όταν παρουσιάζεται έξαρση άλγης. Με το φυσικό φωτισμό θα δυσκολευτείς να κρατήσεις την ισορροπία, γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (έντονη ηλιοφάνεια,, συννεφιά κλπ) που σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να ελέγξουμε την ένταση του.

Τα φίλτρα απονιτροποίησης έχουν κάποιο αποτέλεσμα όμως νομίζω ότι η λύση του sump όπως την περιέγραψα παραπάνω και η καλή συντήρηση με αλλαγές νερού θα σου λύσουν πολλά προβλήματα. Ειδικά για την καφέ άλγη που παρουσιάζεται τον πρώτο καιρό κάποια γατόψαρα μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Μαλλον θα βαλω αντιφωσφορο κ ελπιζω τα φυτα να μην εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...