Jump to content

Αρρωστοι δίσκοι;


leonm

Recommended Posts

Γεια σας

Πριν από 4-5 μέρες ενας δίσκος μου σταμάτησε ξαφνικά να τρώει. Το μόνο που δοκίμαζε λίγο τις πρώτες 2 μέρες ήταν σκουλίκι και μετά το σταμάτησε και αυτό και από χθες είναι συνεχώς κρυμένος.

Οι συνθήκες στο ενυδρείο δεν έχουν αλάξει όπως και το χρώμα του.(Τον έχω 3-4 μήνες και είναι ο δεύετερος στην ιεραρχία στο ενυδρείο)

Από χθες άλλος ένας έχει παρόμοια συμπεριφορά.

Αυτό που πρόσεξα σ αυτόν πριν λίγες μέρες, είναι ότι τα περιτώματα του ενώ είχαν το κανονικο χρώμα κρεμόντουσαν για αρκετή ώρα από πολύ λεπτή ίνα σαν κλωστή.

Από χθες λοιπόν ούτε αυτός τρώει-τσιμπάει την τροφή αλλά τη φτύνει- και από σήμερα έχει αρχίσει να απομονώνετε.

Ούτε αυτός έχει εξωτερικά κάτι άλλο και τον έχω 7-8 μήνες.

Είναι παράσιτα;Θεραπεία;

Nα συμπληρώσω ότι πριν λίγο που ξανατάισα ο 2ος έφαγε λίγο, όμως τώρα έχει περτώματα 4-5 εκατοστα στο κανονικο χρώμα που δεν αποκολούντε από πάνω του.Ο 1ος είναι συνεχώς κρυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι συμπτώματα ενδοπαρασίτων πράγμα συχνό σε δίσκους.

Κάνε μιά θεραπεία με το 'Hexamita' της Escha και παρακολούθησε προσεκτικά το ψάρι.

Επίσης θα μορούσες να τους δίνεις και σκόρδο στην διατροφή τους που τους βοηθάει αρκετά.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,θα ψαξω να το βρω.

Από σκόρδο τους δινω (έδινα γιατί μου έχει τελειώσει) το D allio plus της tropica 1 φορά τη βδομάδα, θα μπορούσα ποιό συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εταιρεία αναφέρει ότι πρέπει να χορηγείται μια φορά την εβδομάδα.

Δεν ξέρω όμως αν εννοεί οτι η δόση αυτή είναι αρκετή χωρίς όμως να διευκρηνίζει αν απαγορεύεται η πιο συχνή χορήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Θα συμφωνησω με το Hasky για το οτι αυτα ειναι συμπτωματα ενδοπαρασιτων!Απο εκει και περα στο θεμα του σκορδου θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις καποιο σκευασμα για να εμπλουτησεις την τροφη σου (ΟΧΙ σκουλικια!!!) με σκορδο οπως το Guarlic Guard της SEAHEM.Γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο.

Βεβαια οντως καλο θα ηταν να συνδειαστει με ενα κυκλο θεραπειας για Hexamita.

Link to comment
Share on other sites

:rockon: Εχω μαλων το ιδιο προβλημα.Θα ηθελα να ρωτησω αν το"HEXAMITA" επυρεαζει την βιολογια του ενυδριου δεν αναφερει για προσθηκη βακτιριδιων μετα την θεραπεια
Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια επιρρεαζεται ελαχιστα!!! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καθώς διαβάζω για να μαθαίνω και εγώ είδα το "ΟΧΙ Σκουλίκια" δηλαδή δεν πρέπει να ταίζουμε τους δίσκους με σκουλίκια?

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια φορα την εβδομαδα και αυτο ως λιχουδια.Τα σκουλικια ειναι συνηθως φορεις παρασιτων τα οποια ευκολα μπορουν να μεταδωθουν στο Δισκο!!!Οσο λοιπον λιγοτερο σκουλικι,τοσο περισσοτερο αποφευγουμε τον κινδυνο παρασιτων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι

Με την ευκαιρία θα ήθελα και εγώ να συμπληρώσω ότι η κατανάλωση ως τροφή του κόκκινου σκουληκιού, εδώ και πολλά χρόνια, έχει ενοχοποιηθεί για την ανάπτυξη ενδοπαρασίτων τόσο στα ψάρια του γλυκού νερού όσο και του θαλασσινού.

Παρ' όλο που σε πολλές συσκευασίες διαβάζουμε ότι το σκουλήκι είναι συστηματικής κλειστής παραγωγής και ότι το προϊόν έχει αποστειρωθεί με ακτίνες Χ για την πλήρη αποστείρωσή του, θα πρέπει πάντα να διατηρούμε μια επιφύλαξη.

Κι αυτό γιατί το κόκκινο σκουλήκι δεν είναι τόσο αυτό καθ' εαυτό φορέας των παρασίτων, όσο η κατανάλωσή του από τα ψάρια δημιουργεί, με άγνωστο μηχανισμό, κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη των ήδη σαπροφυτικών παρασίτων του ενυδρείου.

Έτσι λοιπόν σήμερα η πλειονότητα των ενυδρειιστών αποφεύγει την συστηματική χρήση του κόκκινου σκουληκιού και καταφεύγει στα υποκατάστατα αυτής της τροφής , όπως είναι η μοσχαροκαρδιά, ανάλογης θρεπτικής αξίας.

Αν κάποιοι επιμένουν στη χρήση κόκκινου σκουληκιού θα τους συμβούλευα η συχνότητα ταΐσματος να είναι από "σπανίως" έως "ποτέ".

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Δηλαδή το σκουλίκι για τα ψάρια είναι κάτι σαν τα Mac Donalds' για τους ανθρώπους??? :rockon:

Σοβαρά τώρα έχω ένα μεγάλο αρσενικό που από την στιγμή που τον πήρα δεν έχει φάει καθόλου (3 εβδομάδες) ούτε φαίνεται να έχει όρεξη. Φαίνεται και πιο σκούρος. Άλλοι 4 δίσκοι μέσα, την καρδιά την κάνουν... Καμία πρόταση???

Θ.

Έγινε επεξεργασία - theokyr
Link to comment
Share on other sites

Κάπως μου κάνει να μην έχει φάει καθόλου τρεις εβδομάδες! Μήπως τρώει ελάχιστα και δεν το βλέπεις? Πάντος το πιθανότερο είναι ακόμη να μην έχει εγληματισεί και να μην τον αφήνουν οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν άγριο heckel περίπου ενάμιση μήνα, δεν τον Έχω δει ακόμα να τρώει έχει πάρει φανταστικά χρώματα και δεν έχει αδυνατίσει η κοιλίτσα του φαίνεται μια χαρά, και από χθες που μπήκαν και δυο ακόμα δίσκοι μας κάνει και τσαμπουκάδες. Τώρα από φαΐ πως την βγάζει……. :rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω εναν δισκο 2-3 βδομαδες περιπου,ουτε γω τον εχω δει να τρωει,κατα τα αλλα ολα μια χαρα.

Πιστευω οτι δεν εχει συνιθισει ακομα στο νεο περιβαλλον του.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοίμου theokyr,tkap,aquaboy εφόσον δεν είναι κρυμένοι και έχουν καλά χρώματα δεν υπάρχει πρόβλημα.Θα συνηθήσουν.Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ πριν 1 μήνα,μ΄έσκασε!!!!Εχω παρατηρήσει ότι αυτούς που τους αγοράζω σε μεγάλο μέγεθος φθάνουμε 4-5 βδομάδες για να φάνε,πρώτα σκουλίκι(μη φωνάζεις nidal kai Νικο Ψάλτη)και μετα σιγά σιγά και τις άλλες τροφές.

Πάντως και γω τώρα μετα απο αυτά που άκουσα εδώ μέσα μονο 1 φορά στις 15 μέρες δίνω σκουλίκι. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Το θέμα είναι ότι είναι πιο σκούρος από ότι έπρεπε... Είδομεν. Το ψάρι είναι πάνω από 20εκ.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και έχει περάσει καιρός από τότε που ανηχτηκε το θέμα μόλις σήμερα έχω καλά νέα...

Λοιπόν στα Χανιά όπως πρότεινε ο Husky Jim δεν βρήκα το hexamita αλλα το metronidazole που μου είπαν ότι εχουν την ίδια δρασική ουσία.

Το έβαλα, νομίζω ότι στα άλλα είδα κάποια διαφορα αλλά στον πρώτο καμία...

Μετα επειδή σπάνια που εμφανιζόταν ξυνόταν συνέχεια δοκίμασα αλάτι, νομίζω είδα μικρή διαφορά στο ξύσιμο αλλά κατά τα άλλα τίποτα.

Μετά από αυτά τα παράτησα και τον είχα ξεγράψει μέχρι προχθες που βρήκα το hexamita.

Για να μην πολυλογώ σήμερα το βράδυ (3η μέρα θεραπείας) δεν κρύβετε καθόλου και τρώει κανονικά μετά από 1 μήνα και κάτι μέρες. Ελπίζω τώρα να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στα Χανιά όπως πρότεινε ο Husky Jim δεν βρήκα το hexamita αλλα το metronidazole .

16746[/snapback]

Ρωτοντας απο περιεργεια ποιο φαρμακο ονομαζεις metronidazole(μετρονιδαζολη!)?Σε ρωταω γιατι αυτη ειναι η δραστικη ουσια και οχι ονομασια φαρμακου!

Χαιρομαι που το ψαρακι σου ισιωσε!!!Παμε γι'αλλα τωρα........

Link to comment
Share on other sites

Ρωτοντας απο περιεργεια ποιο φαρμακο ονομαζεις metronidazole(μετρονιδαζολη!)?Σε ρωταω γιατι αυτη ειναι η δραστικη ουσια και οχι ονομασια φαρμακου!

Χαιρομαι που το ψαρακι σου ισιωσε!!!Παμε γι'αλλα τωρα........

17283[/snapback]

Είναι της seachem και νομίζω ότι αυτή είναι και η ονομασία του (όπως και η δραστική ουσία)

Πάντως χρωστάω και εγώ και το δισκάκι ένα μεγάλο ευχαριστώ στο husky jim.

Ακόμη να πω ότι είχες δίκιο nidal στο ότι το hexamita δεν επηρεάζει τα φίλτρα.

Πριν καλά-καλα τελειώσει η θεραπεία είχα και τα πρωτα γενητούρια αλλά αυτά καλύτερα σε άλλο post.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάλι έχω πρόβλημα με τον ίδιο δίσκο. Ενώ είχε επανέλθει εντελώς, εδώ και 2-3 μέρες άρχισε σταδιακά να μειώνει το φαγητο και να κρύβεται όλο και πιο συχνά.Για να μην πολυλογώ ξαναπαρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά με παλιά με τη διαφορά όμως ότι τώρα το χρώμα του σκουραίνει όλο και πιο πολύ.

Τι κανω;

Ξανα θεραπεία με το hexamita;

Υπόψιν ότι πάλι έχω αυγά στο ενυδρείο και ότι ταίζω τροφή με σκόρδο 3 φορές τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη φαση καλο θα ηταν να αφησεις τα αυγα να περασουν σε δευτερη μοιρα.Εκτος βεβαια αν υπαρχει η δυνατοτητα να απομονωσεις το αρρωστο δισκακι σε ενα ξεχωριστο ενυδρειο.Αποψη μου ειναι να κανεις ξανα ενα κυκλο θεραπειας με το hexamita αυτη τη φορα ομως στη διπλη δοση ουτως ωστε να εξαλειψεις και τον παραμικρο κινδυνο επιβιωσης καποιου στελεχους του παρασιτου.Καλο θα ηταν να τσιμπησεις και τη θερμοκρασια στους 30-31 βαθμους!!!Αναμενουμε τα νεα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...