Jump to content

ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ


Recommended Posts

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 32χ26χ20 (ΝΟΜΙΖΩ 16 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΩΝ), ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΖΕΙ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΞΑΠΛΩΘΗΚΑΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ 70% ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΙ ΜΑΥΡΕΣ ΚΟΥΚΙΔΕΣ ΣΤΗ ΡΑΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ. ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΗΤΑΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟ ΠΡΙΝ 3-4 ΗΜΕΡΕΣ. ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ SERA-COSTAPUR ΩΣ ΜΥΚΗΤΟΚΤΟΝΟ. ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ

ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήρθες στο φόρουμ. :D

Απο αυτά που περιγράφεις το ψάρι πάσχει σίγουρα από ICK και καλός σου έδωσαν το Costapur από το μαγαζί καθώτι είναι πολύ καλό παρασητοκτόνο και αντιμετωπίζει καλά το ICK.

Άν μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία από το ψαράκι για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

Θερμοστάτη έχεις?Άν ναι σε τί θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ.

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΛΠΙΖΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ.

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΛΠΙΖΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

12880[/snapback]

Οκ.Ενημέρωσε μας για την εξέληξη της υγείας του μικρού μας φίλου... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πάρεις θερμοστάτη γιατί στη παρούσα φάση θα πρέπει να ανεβάσεις τη θερμοκρασία 1-2 βαθμούς από ότι είναι τώρα λόγω της αγωγής. Ποιό είδος είναι το χρυσόψαράκι σου;

Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ. ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟ, ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 10-12 ΩΡΕΣ (ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΠΝΟΗΣ) ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΣ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ!!!!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ α) ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ,ΧΑΛΙΚΙ κλπ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ? ΚΑΙ ΠΩΣ. β) ΠΡΙΝ ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΘΑΜΠΩΝΗ

ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΜΗΠΩΣ Η ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ? :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι :rockon:

Εγώ θα έπλενα τα πάντα στο ενυδρείο για σιγουριά αφού έβαζα μέσα για 2 μερες bactopur. Θα έβαζα το φίλτρο σε ένα κουβαδάκι με νερό του ενυδρείου και θα το έβαζα να λειτουργεί όση ώρα θα έκανα τη δουλειά. Τι χαλίκι έχεις; μήπως πολύχρωμο γιατί αυτό βγάζει χρώμα και δεν κάνει για ενυδρεία, θα έλεγα ούτε για γυάλα αλλά έτσι το πουλάνε. Αν έχεις τέτοιο εγώ στη θέση σου θα το πετούσα και θα έβαζα το κανονικό ή ακόμη καλύτερα άμμο που θα έπαιρνα απο πετ σοπ είναι και πιο εύκολη στο καθάρισμα. Το χαλίκι το καθάριζες έκανες σκούπα ή όχι;

Θα τα πλύνεις όλα με χλιαρό νερό πολύ καλά (όχι το σφουγγάρι του φίλτρου θα το αφήσεις όπως είναι και θα το καθαρίζεις μόνο με νερό του ενυδρείου σου.

Κάνε αυτά και πες μας

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΕΤΑΞΑ ΗΤΑΝ ΚΟΚΚΙΝΟ. ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΚΟΥΠΑΣ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΟΛΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ (ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ, ΑΠΟΧΛΩΡΙΟΣΗ ΝΕΡΟΥ κλπ.) ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΝΑΙ ΑΝΑ 20-25

ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΕΡΟ. ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΙΘΕΙ ΜΕ ΧΛΙΑΡΟ ΝΕΡΟ (ΚΑΙ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ). ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΝΕΟ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΞΑΝΑΠΛΥΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ (ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ) ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά φάρμακα σου έδωσε :welcome:

Για χαλίκι να πάρεις σαν αυτό που έχουν στη θάλασσα απο πετ σοπ και να το πλύνεις παρα πολλές φορές μέχρι να βγαίνει το νερό καθαρό. Ότι θες ρώτα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...