Jump to content

Χαιρετώ όλα τα μέλη!Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα..


Δημήτρης

Recommended Posts

Μόλις πριν από 4 ημέρες πήγα στο νέο καταστημα στη ν.κηφισια WATERINN και τους ζήτησα μελέτη για τη κατασκευή ενυδρείου fish only θαλλασινού νερού.Μου είπαν θα μου απαντήσουν σε 15 ημέρες.

Βασικά είμαι αρχάριος στα ενυδρεία παρα το ότι είχε ο πατερας μου ενυδρείο γλυκού νερού πολλα χρόνια και έχω κληρονομήσει τη τρέλα.

Θέλω να φτίαξω ενα πολύ καλό ενυδρείο για το νέο μου σπίτι (...ναι,ναι,παντρεύομαι!!! ) αλλα να πω την αλήθεια σκέφτομαι αν αξιζει το υψηλό κοστος(ποσο περιπου στοιχιζουν???) ή να παρω ένα γλυκού νερου?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Δημήτρη, καλώς ήρθες στο Aquazone.

Τίποτα δεν είναι δύσκολο αρκεί να έχεις όρεξη να ασχοληθείς και να μάθεις.

Σαφώς το θαλασσινό έχει μεγαλύτερο κόστος και λίγο περισσότερη φροντίδα. Δεν είναι όμως απαγορευτικό.

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καλό και άσχημο ενυδρείο. Όλα έχουν την δική τους ομορφιά τους.

Αν με ρώταγες προσωπικά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με γλυκό νερό, και αν τελικά πιστέυεις ότι είναι κάτι που σε εκφράζει τότε με μεγάλη χαρά να φτιάξεις ένα θαλασσινό.

ότι και αν αποφασίσεις τα μέλη και η ομάδα του Aquazone είναι εδω για να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα !!!

και πάλι καλώς ήρθες στο Hobby και στο Aquazone

:D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα φιλε μου.

και γω θα σου προτεινω γλυκου νερου,αλλα δεν θα ελεγα οχι και στο θαλλασινο..εσυ αποφασιζεις ομως.σκεψου το και οτι θες

εδω ειμαστε :D

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη :D και από εμένα και η ώρα η καλή.

Εμείς θα είμαστε εδώ για κάθε σου απορία να σε βοηθήσουμε όπου και όπως μπορούμε.

To Θαλασσινό ενυδρείο fish only είναι μία πολύ καλή επιλογή. Αν και είναι αρκετά δύσκολο για να αρχίσεις με αυτό την ενασχόληση σου με το χόμπυ είναι όμως και ενδιαφέρον να μπείς από την αρχή στα βαθειά. Απλά πρέπει να φροντίσεις να έχεις αρκετή υπομονή και να ξέρεις ότι το κόστος θα είναι σαφώς ανώτερο από αυτό ενός αντίστοιχου ενυδρείου γλυκού νερού.

Για δώσε μας όμως περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο που σκεφτεσε να κάνεις? Πές μας διαστάσεις και εξοπλισμό που σκέφτεσε να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Welcome στο AquaZone !!

Ολα τα ενυδρεια ειναι υπεροχα... αλλα αν εχεις την τρελα του αλμυρου στο τελος εκει θα καταληξεις :D

Link to comment
Share on other sites

Welcome στο AquaZone !!

Ολα τα ενυδρεια ειναι υπεροχα... αλλα αν εχεις την τρελα του αλμυρου στο τελος εκει θα καταληξεις :D

12990[/snapback]

πες το ψέματα Μάνο :D .καλός ήρθες στο aquazone σίγουρα ότι info θες είτε για θαλασσινό είτε για γλυκό εδώ θα τις βρεις και φυσικά θα βρεις και την πιο τρελή παρέα :D για να μιλάμε και να λέμε τις εμπειρίες μας :D

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλώς ήρθες κι από μένα :welcome:

Σίγουρα ένα θαλασσινό ενυδρείο έχει περισσότερο χρώμα από ότι ένα γλυκού νερού. Βέβαια όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το καθένα έχει τη δική του ομορφιά. Ανάλογα με το μεράκι, το χρόνο που διαθέτεις και σαφώς και το οικονομικό, πιστεύω ότι είναι καθαρά στο χέρι σου να αποφασίσεις πιο είναι αυτό που σε εκφράζει περισσότερο

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα Φίλε Δημήτρη.

Θα σου πρότεινα και εγώ, αν βέβαια θεωρείς τον εαυτό σου ότι υπολείπεται από τη σχετική εμπειρία, να ξεκινήσεις από γλυκό νερό.

Αυτό όμως που θα σε συμβούλευα είναι ότι κατασκευές κάνεις και ότι εξαρτήματα προμηθευτείς να είναι συμβατά και για θαλασσινό έτσι ώστε όταν έρθει εκείνη η μέρα (που δεν θα αργήσει) να μην έχεις να πουλάς και να αγοράζεις ξανά.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καταρχήν Δημήτρη, καλώς ήρθες στο Aquazone.

Τίποτα δεν είναι δύσκολο αρκεί να έχεις όρεξη να ασχοληθείς και να μάθεις.

Σαφώς το θαλασσινό έχει μεγαλύτερο κόστος και λίγο περισσότερη φροντίδα. Δεν είναι όμως απαγορευτικό.

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καλό και άσχημο ενυδρείο. Όλα έχουν την δική τους ομορφιά τους.

Αν με ρώταγες προσωπικά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με γλυκό νερό, και αν τελικά πιστέυεις ότι είναι κάτι που σε εκφράζει τότε με μεγάλη χαρά να φτιάξεις ένα θαλασσινό.

ότι και αν αποφασίσεις τα μέλη και η ομάδα του Aquazone είναι εδω για να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα !!!

και πάλι καλώς ήρθες στο Hobby και στο Aquazone

:rockon:

12983[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Δημήτρη, καλώς ήρθες στο Aquazone.

Τίποτα δεν είναι δύσκολο αρκεί να έχεις όρεξη να ασχοληθείς και να μάθεις.

Σαφώς το θαλασσινό έχει μεγαλύτερο κόστος και λίγο περισσότερη φροντίδα. Δεν είναι όμως απαγορευτικό.

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καλό και άσχημο ενυδρείο. Όλα έχουν την δική τους ομορφιά τους.

Αν με ρώταγες προσωπικά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με γλυκό νερό, και αν τελικά πιστέυεις ότι είναι κάτι που σε εκφράζει τότε με μεγάλη χαρά να φτιάξεις ένα θαλασσινό.

ότι και αν αποφασίσεις τα μέλη και η ομάδα του Aquazone είναι εδω για να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα !!!

και πάλι καλώς ήρθες στο Hobby και στο Aquazone

:rockon:

12983[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ.Και εγώ καταλήγω στο γλυκού νερού για αρχή. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα φιλε μου.

και γω θα σου προτεινω γλυκου νερου,αλλα δεν θα ελεγα οχι και στο θαλλασινο..εσυ αποφασιζεις ομως.σκεψου το και οτι θες

εδω ειμαστε :rockon:

12984[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ.Και εγώ καταλήγω στου γλυκού νερού για αρχή. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη :rockon: και από εμένα και η ώρα η καλή.

Εμείς θα είμαστε εδώ για κάθε σου απορία να σε βοηθήσουμε όπου και όπως μπορούμε.

To Θαλασσινό ενυδρείο fish only είναι μία πολύ καλή επιλογή. Αν και είναι αρκετά δύσκολο για να αρχίσεις με αυτό την ενασχόληση σου με το χόμπυ είναι όμως και ενδιαφέρον να μπείς από την αρχή στα βαθειά. Απλά πρέπει να φροντίσεις να έχεις αρκετή υπομονή και να ξέρεις ότι το κόστος θα είναι σαφώς ανώτερο από αυτό ενός αντίστοιχου ενυδρείου γλυκού νερού.

Για δώσε μας όμως περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο που σκεφτεσε να κάνεις? Πές μας διαστάσεις και εξοπλισμό που σκέφτεσε να έχεις.

12986[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ.Σκέφτομαι για γλυκού νερού αλλα σε διασταση (2.40χ1.00χ0,75)μ!!!Είναι τεράστιο,ξέρω...!Αλλά μου ζητάνε γύρω στα 2000ευρω και ένα έτοιμο στο 1,50μ κοστίζει γύρω στα 700ευρω!Το σκέφτομαι.... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Welcome στο AquaZone !!

Ολα τα ενυδρεια ειναι υπεροχα... αλλα αν εχεις την τρελα του αλμυρου στο τελος εκει θα καταληξεις :rockon:

12990[/snapback]

Συμφωνώ ότι είναι τρέλα το θαλασσινό ... αλλά στις διαστάσεις που θέλω βγαίνει πανάκριβο!!!Για (2,40χ1χ0,75)μ στα 4000ευρω!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

πες το ψέματα Μάνο :rockon:  .καλός ήρθες στο aquazone  σίγουρα ότι info θες είτε για θαλασσινό είτε για γλυκό εδώ θα τις βρεις και φυσικά θα βρεις και την πιο τρελή παρέα  :welcome:  για να μιλάμε  και να λέμε τις εμπειρίες μας :hysterical:

13004[/snapback]

Ευχαριστώ παιδιά.Θα ρωτάω να μαθαίνω... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλώς ήρθες κι από μένα :welcome:

Σίγουρα ένα θαλασσινό ενυδρείο έχει περισσότερο χρώμα από ότι ένα γλυκού νερού. Βέβαια όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το καθένα έχει τη δική του ομορφιά. Ανάλογα με το μεράκι, το χρόνο που διαθέτεις και σαφώς και το οικονομικό, πιστεύω ότι είναι καθαρά στο χέρι σου να αποφασίσεις πιο είναι αυτό που σε εκφράζει περισσότερο

:rockon:

13008[/snapback]

Συμφωνώ με όλα,αλλά έχει και πολύ αυξημένο κόστος! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα Φίλε Δημήτρη.

Θα σου πρότεινα και εγώ, αν βέβαια θεωρείς τον εαυτό σου ότι υπολείπεται από τη σχετική εμπειρία, να ξεκινήσεις από γλυκό νερό.

Αυτό όμως που θα σε συμβούλευα είναι ότι κατασκευές κάνεις και ότι εξαρτήματα προμηθευτείς να είναι συμβατά και για θαλασσινό έτσι ώστε όταν έρθει εκείνη η μέρα (που δεν θα αργήσει) να μην έχεις να πουλάς και να αγοράζεις ξανά.

Φιλικά Νίκος

13030[/snapback]

Φίλε Νίκο,έπεσες δίανα.Αυτό σκέφτομαι και δεν έχω πάρει ήδη γλυκού νερού.Οτι θα ξαναπληρώνω μετά!Είδωμεν :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι τρέλα το θαλασσινό ... αλλά στις διαστάσεις που θέλω βγαίνει πανάκριβο!!!Για (2,40χ1χ0,75)μ στα 4000ευρω!!! :welcome:

14077[/snapback]

Καλως ηλθες!! Σου ευχομαι το καλυτερο με το νεο σπιτικο που θα ανοιξεις και ολα να σου πανε οπως τα θες.

Τωρα για το θεμα τις τιμης...Μονο 4000ευρω? Δυστηχως αυτα δεν κανουν ουτε για πρωινο αμα δεις τι πραγματικα θες περα απο το επιπλο, το ενυδρειο και 3-4 μηχανηματα... Σορρυ που σε απογοητευω αλλα ετσι ειναι. Για ενα θαλλασινο με κοραλια απαιτητικα το κοστος μπορει και να φτασει τα 30 ευρω ανα λιτρο σε ενα χρονο. Βεβαια μετα ειναι πολυ ποιο φθηνα αφου εχεις τα περισοτερα αλλα για αρχη δεν ειναι και λιγα...

Για ψαρι αμονο ειναι αισθητα φθηνοτερο αλλα με ολο το σωστο εξοπλισμο μαζι με το ενυδρειο και τα ζωντανα με 4000 δεν υπαρχει περιπτωση.

Οκ, μην τρελενεσαι, και ενα γλυκο ειναι απιστευτο αμα ξερεις τι θες και παρεις αυτα που σου αρεσουν. Εσυ κατεληξε τι σου αρεσει και για ολα τα αλλα εδω ειμαστε!! :hysterical:

Υστ. Θα..προτεινα αφρικανες :rockon: . Μου αρεσουν και ειναι και σχετικα ευκολα ψαρακια για αρχαριους αμα ξερεις τα βασικα!

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Σκέφτομαι για γλυκού νερού αλλα σε διασταση (2.40χ1.00χ0,75).

14075[/snapback]

θα ηθελα να σου προτεινω να αλλαξεις

τις διαστασεις σου σε 2.40μηκος,0.50πλατος και 0.60υψος.

αυτο το λεω γιατι..και οπτικα θα ειναι πιο ωραιο και

πρακτικα (οντας αρχαριος)θα ειναι καλυτερα τα πραγματα

και το κοστος θα πεσει κατα πολυ..

αν θελεις παλι μεγαλυτερες διαστασεις,μεγαλωνε μηκος

και μεγαλωνε με μετρο πλατος και υψος. :rockon:

αααα...και να ξερεις οτι πριν ησουν γυρω στους 2τονους

και θα χρειαστεις γνωμη μηχανικου για να το τοποθετησεις

στο σπιτι :welcome: .

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες!! Σου ευχομαι το καλυτερο με το νεο σπιτικο που θα ανοιξεις και ολα να σου πανε οπως τα θες.

Τωρα για το θεμα τις τιμης...Μονο 4000ευρω? Δυστηχως αυτα δεν κανουν ουτε για πρωινο αμα δεις τι πραγματικα θες περα απο το επιπλο, το ενυδρειο και 3-4 μηχανηματα... Σορρυ που σε απογοητευω αλλα ετσι ειναι. Για ενα θαλλασινο με κοραλια απαιτητικα το κοστος μπορει και να φτασει τα 30 ευρω ανα λιτρο σε ενα χρονο. Βεβαια μετα ειναι πολυ ποιο φθηνα αφου εχεις τα περισοτερα αλλα για αρχη δεν ειναι και λιγα...

Για ψαρι αμονο ειναι αισθητα φθηνοτερο αλλα με ολο το σωστο εξοπλισμο μαζι με το ενυδρειο και τα ζωντανα με 4000 δεν υπαρχει περιπτωση.

Οκ, μην τρελενεσαι, και ενα γλυκο ειναι απιστευτο αμα ξερεις τι θες και παρεις αυτα που σου αρεσουν. Εσυ κατεληξε τι σου αρεσει και για ολα τα αλλα εδω ειμαστε!! :hysterical:

Υστ. Θα..προτεινα αφρικανες :welcome: . Μου αρεσουν και ειναι και σχετικα ευκολα ψαρακια για αρχαριους αμα ξερεις τα βασικα!

14083[/snapback]

:rockon: Σωστός πέρα για πέρα.Κατέληξα για αρχή σε ένα ωραίο της jewel 1,50m σε απόλυτα λογική τιμή 700ευρω κομπλε και ... θα βάλω και τις αραπίνες που μου προτείνεις! :hysterical: Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σου προτεινω να αλλαξεις

τις διαστασεις σου σε 2.40μηκος,0.50πλατος και 0.60υψος.

αυτο το λεω γιατι..και οπτικα θα ειναι πιο ωραιο και

πρακτικα (οντας αρχαριος)θα ειναι καλυτερα τα πραγματα

και το κοστος  θα πεσει κατα πολυ..

αν θελεις παλι μεγαλυτερες διαστασεις,μεγαλωνε μηκος

και μεγαλωνε με μετρο πλατος και υψος. :welcome:

αααα...και να ξερεις οτι πριν ησουν γυρω στους 2τονους

και θα χρειαστεις γνωμη μηχανικου για να το τοποθετησεις

στο σπιτι :hysterical: .

14118[/snapback]

:rockon: Ναι φίλε μου,έχεις δίκιο (1500λτ εβγαινε!περίπου)!Κατέληξε σε ένα καλό 1,5μ της jewel γλυκού νερού για αρχή και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

αντε και καλη αρχη :rockon:

αναμενουμε παρουσιαση στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...