Jump to content

Σκάκι!


Recommended Posts

τι παίζεις βρε μαζέτα ?

άλλη πατάτα δεν βρήκες ?

έχει ξεπεραστεί αυτή η απάντηση μετά τον αγώνα μου :thumbup::D με τoν Fisher το 1964 στο Βερολίνο

διάβασε και λίγο θεωρία .. :thumbup:

:thumbup::blink::blink::blink:

Άργησα αλλά το είδα το ποστ σου!!!

α) Τί σημαίνει "μαζέτα"????

β) Fischer :thumbup:

γ) Η θεωρία είναι για τους επαγγελματίες. Εγώ παίζω street chess :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άσπρος: Βα4+

Μαύρος: Βδ7

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Βδ7

Άσπρος : Βxδ7

Link to comment
Share on other sites

Άργησα αλλά το είδα το ποστ σου!!!

α) Τί σημαίνει "μαζέτα"???? παίχτης που αν και προσπαθεί δεν έχει πρόοδο στο σκάκι η <πατάτα> είναι επίσημος ορισμός της κακής κίνησης

β) Fischer :thumbup:

γ) Η θεωρία είναι για τους επαγγελματίες. Εγώ παίζω street chess :thumbup:

αυτό λέγετε <σκάκι καφενείου >

μπαι δε γουει υπάρχει ένα φοβερό καφενείο με τρελούς σκακιστές κάπου στο κέντρο … το ξέρει κανείς ? είναι χαρακτηριστικό .. αν το ξέρεις δεν έχεις αμφιβολία για ποιο μιλάω

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

αυτό λέγετε <σκάκι καφενείου >

Αυτό σημαίνει πόλεμο!!!!

Είσαι διατεθημένος να με κοντράρεις σε μία παρτίδα???

ΥΓ: Ξέρω τί σημαίνει πατάτα και κυριολεκτικά και μεταφορίκα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτή η νεολαία . :thumbup::thumbup: .

δεν μπορώ παιδάκι μου μετά το δεύτερο εγκεφαλικό που έπαθα πέρσι ..

η να βάλω έναν υπολογιστή να παίζει αντί για μένα .. εε ?? :D

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος : Βxδ7

Μαύρος: Ιβxδ7

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Ιβxδ7

Άσπρος: Ιε5

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Ιε5

Μαύρος: γ4

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: γ4

Άσπρος: α3

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: α3

Μαύρος: Ιxε5

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Ιxε5

Άσπρος: δxε5

Αν και η παρτίδα μοιάζει χαμένη.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: δxε5

Αν και η παρτίδα μοιάζει χαμένη.... :thumbup:

Μαύρος: Ιδ7

Ποτέ μην θεωρείς μια παρτίδα χαμένη έτσι εύκολα και κυρίως όταν είναι στη μέση της...Το λάθος δεν αργεί να γίνει :thumbup: Πίστεψέ με, έχω δει αρκετές παρτίδες να γυρίζουν στο φινάλε...Πάντως εάν θέλεις στο τέλος της παρτίδας - όποια κι αν είναι η έκβαση - μπορούμε να κάνουμε και μια ψιλο-ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Ιδ7

Ποτέ μην θεωρείς μια παρτίδα χαμένη έτσι εύκολα και κυρίως όταν είναι στη μέση της...Το λάθος δεν αργεί να γίνει :thumbup: Πίστεψέ με, έχω δει αρκετές παρτίδες να γυρίζουν στο φινάλε...Πάντως εάν θέλεις στο τέλος της παρτίδας - όποια κι αν είναι η έκβαση - μπορούμε να κάνουμε και μια ψιλο-ανάλυση...

Άσπρος: Αη2

Ανάλυση θα γίνει ούτως ή άλλως! Δεν απελπίζομαι! Απλά περιμένω να δω πότε θα "ξυπνήσω"... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Αη2

Ανάλυση θα γίνει ούτως ή άλλως! Δεν απελπίζομαι! Απλά περιμένω να δω πότε θα "ξυπνήσω"... :thumbup:

Μαύρος: Ιxε5

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Ιxε5

Άσπρος: 0-0

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: 0-0

Μαύρος: Πβ8

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Πβ8

Άσπρος: β4

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: β4

Μαύρος: γxβ3 (ε.δ.) , το γνωστό "εν διελεύσει" ή "en passant"

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: γxβ3 (ε.δ.) , το γνωστό "εν διελεύσει" ή "en passant"

Άσπρος: Αβ2

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Αβ2

Μαύρος: Ιγ4

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή .. δεν <κλέβετε > με τη βοήθεια υπολογιστή?

κρατάτε χαρακτήρα ?!

μπράβο !

Καταρχήν αν είναι να κλέψει κάποιος είναι αυτός που παίζει 2ος δηλαδή αυτός που έχει τα μαύρα... Από την άλλη ποιο το νόημα? Δηλαδή τί... όποιος κερδίσει είναι ο μουράτος και ο ωραίος ενώ ο χαμμένος είναι βλάκας και γελοίος.... Απλά παίζουμε για να παίζουμε και για brain training (τουλάχιστον εγώ)!

Δεν δίνω ακόμα απάντηση γιατί είμαι στη δουλειά και ξέχασα να φέρω το αρχείο μαζί μου :thumbup:

Το βραδάκι θα κάνω ακόμα ένα βήμα προς την συντριβή μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή .. δεν <κλέβετε > με τη βοήθεια υπολογιστή?

κρατάτε χαρακτήρα ?!

μπράβο !

Φίλε, ??? Τάσο ??? - εάν μαντεύω σωστά από το ψευδώνυμο - μας "πληγώνεις" αν κι έχουμε πολλά κοινά.

Καταρχήν - εάν όντως σε λένε Τάσο - είμαστε συνονόματοι, έχεις την ηλικία του αδελφού μου, έχεις γεννηθεί μία μέρα μετά τον πατέρα μου και είσαι από το Ρέθυμνο ενώ η μητέρα μου από τα Χανιά.

Γιατί είσαι δύσπιστος ? Το αν χρησιμοποιούμε υπολογιστή φαίνεται κι από τις κινήσεις μας...και θα φανεί κι από την ανάλυση στο τέλος της παρτίδας. Όλοι θέλουμε να κερδίζουμε αλλά όχι με τέτοιο τρόπο...Εξάλλου δεν θα κερδίσουμε και κανένα έπαθλο...

Φιλικά, ένας demi-σύντεκνος !!! που απλά του αρέσει πολύ το σκάκι και τα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αν είναι να κλέψει κάποιος είναι αυτός που παίζει 2ος δηλαδή αυτός που έχει τα μαύρα...

Αυτό που λες ισχύει μόνο στην 1η κίνηση του παιχνιδιού αν θέλει ο Μαύρος να αποφασίσει τι άμυνα θα παίξει (αλλά σκέψου να διαλέξει ο υπολογιστής καμιά άμυνα που δεν τη γνωρίζει καλά... :thumbup: ). Από τη 2η κίνηση και μετά και οι δύο παίκτες - θεωρητικά - μπορούν να συμβουλεύονται τον υπολογιστή τους...Αν είναι όμως να παίζω με υπολογιστή (είτε ως αντίπαλο είτε ως σύμβουλο) δεν χρειάζεται να περιμένω την απάντηση κάποιου παίκτη μέσω internet...Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και sites στα οποία μπορείς να παίξεις online παρτίδες με άλλους παίκτες με βαθμολογία κλπ...Εκεί η νίκη όντως έχει ιδιαίτερη αξία, αλλά μεταξύ μας - και με όποιον άλλο ενυδρειόφιλο θέλει - σημασία έχει η ευχαρίστηση που μένει μετά από μία παρτίδα... :thumbup:

Νομίζω - και φαίνεται από την απάντησή σου στον salTasos - ότι συμφωνούμε οι παρτίδες να είναι "τίμιες" :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...