Jump to content

Σκάκι!


Recommended Posts

προς θεού , δεν ήθελα να σας προσβάλω ..

με την ευκαιρία να σας πω ότι δεν είμαι αντίθετος στη χρήση τέτοιων <κόλπων> , φτάνει να είναι γνωστό και να ακολουθεί ανάλυση που ωφελεί πραγματικά ειδικά τους νέους παίχτες , σκάκι έπαιζα μικρός , καφενείου και στο τοπικό σύλλογο για πολύ λίγο , έχω αντιμετωπίσει παίχτες επιπέδου και ξέρω τη διαφορά από έναν αρχάριο , πίστεψε με , το σωστό σκάκι είναι ανατριχιαστικά συναρπαστικό και σωστό σκάκι θα αρχίζεις να παίζεις μελετώντας και μόνο , το άσχημο με αυτό το παιχνίδι είναι ότι γυμνάζει μόνο το μυαλό ..

αμφιβάλεις ότι με λένε Τάσο ? :D:thumbup: θα το πω στο νονό μου να σε μαλώσει :thumbup: ..

καλή συνέχεια :blink: ..

καλά …εδώ μας έχεις στείλει .. :D:thumbup:

έχεις την ηλικία του αδελφού μου, έχεις γεννηθεί μία μέρα μετά τον πατέρα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προς θεού , δεν ήθελα να σας προσβάλω ..

Ήμουν σίγουρος ότι δεν είχες τέτοια πρόθεση :thumbup:

το σωστό σκάκι είναι ανατριχιαστικά συναρπαστικό και σωστό σκάκι θα αρχίζεις να παίζεις μελετώντας και μόνο...

Θα συμφωνήσω απόλυτα...Το σκάκι μου άρεσε από μικρό παιδί κι όταν μου δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ επαγγελματικά - έγινε εντελώς τυχαία όταν ήμουν 14 ετών - τότε γοητεύτηκα τόσο που όταν μετά από 6 χρόνια καλής πορείας στο χώρο χρειάστηκε να το εγκαταλείψω στεναχωρέθηκα αφάνταστα...Τώρα πια - μετά από 20 χρόνια - παίζω με καλούς φίλους όταν μου δίνεται η ευκαιρία και αναπολώ εκείνη την εποχή με τους αγώνες, τις προπονήσεις, την αγωνία για τη νίκη της ομάδας, τις "μαζετιές", κλπ.

Ε, λοιπόν ο νέος φίλος stormtrooper μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω μια ακόμη παρτίδα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν ο νέος φίλος stormtrooper μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω μια ακόμη παρτίδα... :thumbup:

Άσε τα γλυψίματα... δεν πρόκειται να σε λυπηθώ!!! :D

Για να πω κι εγώ την ιστορία μου...

Το σκάκι πάντα με γοήτευε! Αλλά δυστυχώς ποτέ δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ παραπάνω από το καθαρά ερασιτεχνικό! Για ένα διάστημα είχα ρίξει τρελή μελέτη στα βασικά και στα προχωρημένα στάδια, μαζί με κάτι φίλους μου όπου και κάναμε μεταξύ μας μερικές ονειρικές παρτίδες, που πραγματικά μετάνιωσα που δεν τις γράφαμε!

Από 'κει και πέρα είχα παίξει με διάφορους "περαστικούς" κυρίως στο το beach bar που συχνάζω τα καλοκαίρια στο εξοχικό μου στη Λούτσα, αλλά ποτέ δεν συνάντησα έναν παίχτη να με συγκινήσει... εκτός βέβαια από τους φίλους μου όπου διαβάζαμε και εξελισσόμασταν μαζί! Βλέπετε, ανήκω στους ξενέρωτους που απαξιώνουν το τάβλι και ψάχνουν για έναν συμπαίχτη στο σκάκι με θέα την καλοκαιρινή θάλασσα :thumbup:

Ένα τεράστιο πρόβλημα για μένα, λοιπόν, είναι οι διαφορετικές παραστάσεις που ΔΕΝ έχω αντιμετωπίσει με διάφορετικούς παίχτες και διαφορετικά στυλ παιξίματος! Το βασικό μου μειονέκτημα όμως είναι πως ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ δεν μπόρεσα να συγκεντρωθώ σε παρτίδα που δεν θα έχω μπροστά μου την σκακιέρα και τα πιόνια!

Από το παιχνίδι που γίνεται έως τώρα φάνηκαν κάποιες βασικές αδυναμίες μου που στην πράξη δεν ισχύουν... Γι' αυτό και στο 2ο παιχνίδι, φίλε ankap, (αν καταδέχεσαι και 2η παρτίδα) υπόσχομαι να σε ζορίσω πολύ περισσότερο!

Προηγείται όμως το φινάλε αυτής της παρτίδας και η ανάλυσή της :D

Οπότε...

Άσπρος: θ3

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και στο 2ο παιχνίδι, φίλε ankap, (αν καταδέχεσαι και 2η παρτίδα) υπόσχομαι να σε ζορίσω πολύ περισσότερο!

Μετά χαράς !!! Κι ελπίζω κάποια στιγμή να παίξουμε κι από κοντά...

Άσπρος: θ3

Μαύρος: Αxθ3

Εάν δεν καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε άλλη φορά μέσα στην ημέρα εύχομαι ολόψυχα Καλή Χρονιά με Υγεία και Χαρά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετά χαράς !!! Κι ελπίζω κάποια στιγμή να παίξουμε κι από κοντά...

Μαύρος: Αxθ3

Εάν δεν καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε άλλη φορά μέσα στην ημέρα εύχομαι ολόψυχα Καλή Χρονιά με Υγεία και Χαρά :thumbup:

Καλή χρονία με υγεία, αγάπη και ευτυχία :thumbup:

Άσπρος: Αxθ3

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Αxθ3

Μαύρος: Ιxβ2

Καλές παρτίδες για το 2009 !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλές παρτίδες για το 2009 !!! :thumbup:

:thumbup:

Άσπρος: Ιδ2

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Άσπρος: Ιδ2

Μαύρος: Ιγ4

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Ιγ4

Άσπρος: Ιζ3

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Ιζ3

Αν και είμαι στο γραφείο (άσε !!! πρώτη μέρα μετά από 2 εβδομάδες χαλάρωσης) και δεν πήρα μαζί μου το αρχείο (καλή ώρα όπως την έπαθες κι εσύ τις προάλλες) θα παίξω από μνήμης...

Μαύρος: β2

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι στο γραφείο (άσε !!! πρώτη μέρα μετά από 2 εβδομάδες χαλάρωσης) και δεν πήρα μαζί μου το αρχείο (καλή ώρα όπως την έπαθες κι εσύ τις προάλλες) θα παίξω από μνήμης...

Μαύρος: β2

2 εβδομάδες κάθομαι συνολικά τον χρόνο :thumbup: , οπότε μην παραπονιέσαι καθόλου! Αν και τώρα που θα κερδίσω το τζόκερ θα αλλάξουν όλα αυτά :thumbup:

Άσπρος: Πβ1

Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες κάθομαι συνολικά τον χρόνο :bowdown: , οπότε μην παραπονιέσαι καθόλου! Αν και τώρα που θα κερδίσω το τζόκερ θα αλλάξουν όλα αυτά :huh:

Εάν επιτρέπεται με τι ασχολείσαι και είσαι μπλεγμένος έτσι ; Μη νομίζεις ότι τα πράγματα είναι καλύτερα και για μένα. Σκέψου ότι έχω υπόλοιπα αδειών από το 2003 (~50 ημέρες συνολικά με τις φετινές του 2009) :thumbup::thumbup::thumbup:

Άσπρος: Πβ1

Μαύρος: Ιxα3

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσείς παίζεται σκάκι ή το ρίξαμε στη κουβεντούλα ; :huh:

Δεν το ξέρετε οτι δεν επιτρέπεται η κουβέντα την ώρα του παιχνιδιού ;

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εάν επιτρέπεται με τι ασχολείσαι και είσαι μπλεγμένος έτσι ; Μη νομίζεις ότι τα πράγματα είναι καλύτερα και για μένα. Σκέψου ότι έχω υπόλοιπα αδειών από το 2003 (~50 ημέρες συνολικά με τις φετινές του 2009) :huh::thumbup::thumbup:

Είμαι σε μία εταιρεία, όχι ως υπάλληλος αλλά ως ελ.επαγγελματίας, η οποία κατασκευάζει και εμπορεύεται σκάλες εσ.χώρου, κουφώματα και δάπεδα! Είμαι στο τμήμα πωλήσεων και σχεδιασμού! Τώρα θα μου πεις γιατί τόσες λίγες μέρες καθησιό τον χρόνο.... Απλά πνίγομαι στη δουλειά και μία μέρα να λείψω μπορεί να με πάει πίσω μία εβδομάδα! Φυσικά δεν συζητάω για 8ωρα.... Η εργάσιμες ώρες ξεκινάνε από 10 και έχουν φτάσει ουκ ολίγες φορές στις 32!!! Δεν παραπονιέμαι όμως (πολύ) αφού αν δεν δουλέψω τώρα στα 27 (προς 28) πότε θα δουλέψω?

Μαύρος: Ιxα3

Η παρτίδα νομίζω πως έχει μπει σε διαδικαστική τροχιά!

Άσπρος: Ιδ2

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Ιδ2

Μαύρος: Ιxβ1

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Ιxβ1

Άσπρος: Ixβ1

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Ixβ1

Μαύρος: Αβ4

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Αβ4

Άσπρος: Πδ1

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Πδ1

Μαύρος: Ρε7

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Ρε7

Άσπρος: Αζ1

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: Αζ1

Μαύρος: γ5

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: γ5

Εδώ και αρκετές κινήσεις δεν μπορώ να βρω κίνηση να κάνω. Είμαι αποκλεισμένος από παντού! Είναι πλήρως κουφό το ότι δεν σου έχω φάει ούτε ένα πιόνι!!! Αν το δέχεσαι κι εσύ μπορούμε να προχωρήσουμε στην ανάλυση (που δεν σηκώνει και πολύ) και σε νέα παρτίδα! Θεωρώ πως το βασικό μου λάθος ξεκίνησε από τις πρώτες κινήσεις. Άρχισα με ένα ανοιγμα το οποίο μέσα σε 5 κινήσεις το πολύ θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και εγώ το τράβηξα... Είχα τον σκοπό μου βέβαια, αλλά δυστυχώς υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο!

Άσπρος: ζ4

Επισυνάπτω και το αρχείο με την μέχρι τώρα κατάσταση για να καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι (αν μας παρακολουθεί κανείς) σε τί κατάσταση είμαστε!

CHESS_TABLE.xls

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές κινήσεις δεν μπορώ να βρω κίνηση να κάνω. Είμαι αποκλεισμένος από παντού! Είναι πλήρως κουφό το ότι δεν σου έχω φάει ούτε ένα πιόνι!!! Αν το δέχεσαι κι εσύ μπορούμε να προχωρήσουμε στην ανάλυση (που δεν σηκώνει και πολύ) και σε νέα παρτίδα! Θεωρώ πως το βασικό μου λάθος ξεκίνησε από τις πρώτες κινήσεις. Άρχισα με ένα ανοιγμα το οποίο μέσα σε 5 κινήσεις το πολύ θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και εγώ το τράβηξα... Είχα τον σκοπό μου βέβαια, αλλά δυστυχώς υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο!

Ανάλυση λοιπόν !!!!!

Θα συμφωνήσω ότι το πρόβλημα της ανάπτυξής σου οφειλόταν σε κακή στρατηγική στο άνοιγμα. Διάλεξες ένα άνοιγμα που δεν συνηθίζεται ιδιαίτερα μεν αλλά μπορεί να δώσει στον Λευκό αρκετά καλές θέσεις. Δεν είναι άνοιγμα επιθετικό αλλά στρατηγικής γι' αυτό και θέλει υπομονή και σταθερά σχέδια...

Όταν λοιπόν είδα το <1. η3> θεώρησα ότι ο σκοπός σου ήταν να κάνεις 0-0 έχοντας τον Α(ξιωματικό) σου στο η2 και τον Ι(ππο) σου στο ζ3 και μετά να οργανώσεις το παιχνίδι σου στο κέντρο.

Η κίνηση του Μαύρου <2. -- β6> είχε στόχο να αφήσει ένα περιθώριο για ανάπτυξη του λευκού μου Α είτε από την πλευρά της Βασίλισσας είτε από την πλευρά του Βασιλιά, ανάλογα με το σχέδιο του Λευκού και να ενισχύσει αργότερα την προώθηση του πιονιού γ7 στο γ5.

Μέχρι και την τρίτη κίνηση φαίνεται ότι όλα εξελίσσονται βάσει σχεδίου και για τον Λευκό και για τον Μαύρο. Η πρώτη αμφίβολη κίνηση ήταν για τον Λευκό η <4. ε3> για 2 λόγους: α) κλείνει τον μαύρο αξιωματικό ο οποίος δεν μπορεί πλέον να αναπτυχθεί από την πλευρά του Μαύρου Βασιλιά και β) δείχνει ότι ο Λευκός δεν έχει ξεκάθαρο σχέδιο για ανάπτυξη του λευκού του Α από το τετράγωνο η2, δηλ. ενδέχεται και να τον αναπτύξει από την πλευρά της Βασίλισσας. Αυτό καθιστά στην ουσία "περιττή" την πρώτη κίνηση του Λευκού <η3> και δίνει έτσι στον Μαύρο το πλεονέκτημα να προηγηθεί στα σχέδια του Λευκού (ίσως να έχεις ακούσει σε παρτίδα ότι ο Μαύρος πήρε το tempo), είναι δηλαδή σα να βρέθηκε ο Λευκός μια κίνηση πιο πίσω από τον Μαύρο.

Γι'αυτό κι ο Μαύρος για να υποχρεώσει τον Λευκό να αναπτύξει τον λευκό του Α από τη διαγώνιο ζ1-α6 "καρφώνει" τον Ι στο ζ3, αναμένοντας την κίνηση <Αε2>.

Το ουσιαστικό όμως λάθος του Λευκού είναι η θυσία του πιονιού στην κίνηση <6. γ5> η οποία δεν του δίνει κάποιο στρατηγικό πλεονέκτημα και τον βάζει ένα πιόνι πίσω (να σκέφτεσαι πάντοτε ότι και ένα πιόνι διαφορά μπορεί να κερδίσει μια παρτίδα στο φινάλε όταν τα "μεγάλα" κομάτια θα έχουν φύγει από τη σκακιέρα).

Στη συνέχεια το σάχ με τη Βασίλισσα <7. Βα4+> δεν εξυπηρετούσε κάποιο σκοπό του Λευκού, αντιθέτως δίνει στον Μαύρο τη δυνατότητα να ξεκινήσει να αλλάξει τα μεγάλα κομάτια για να αξιοποιήσει το πλεονέκτημα που απέκτησε.

Στη θέση σου αντί για <9. Ιε5> θα έτρωγα το πιόνι στο γ5 για να το φάει στη συνέχεια ο μαύρος Α αλλά έτσι η θέση στο κέντρο θα ήταν αρκετά "ανοικτή" ώστε να έχουν ευελιξία τα κομάτια του Λευκού. Αυτό άλλωστε ήθελα να μην σου επιτρέψω όταν έσπρωξα το πιόνι γ5->γ4 (ο λευκός σου Α έχει μπλοκαριστεί, ο μαύρος σου επίσης από το άνοιγμα με το <ε3>, παίζεις σχεδόν χωρίς τους αξιωματικούς σου).

Φαντάζομαι επίσης ότι με το <10. α3> φοβήθηκες μήπως δώσω το σάχ με τον Α στο β4, το οποίο φυσικά δεν θα το έκανα γιατί θα άλλαζα [αν απαντούσες Αδ2] το δικό μου καλό Α (αφού κινείται χωρίς εμπόδια από τα πιόνια μου) με το δικό σου κακό Α που είναι ακίνδυνος. Έτσι ο Λευκός "χάνει" ένα ακόμη tempo για να αναπτύξει τα κομάτια του, οπότε μοιραία - όπως περίπου λες κι εσύ - από κάποιο σημείο κι έπειτα ο Λευκός έπαιζε ότι "ήθελε" ο Μαύρος.

Μια επίσης κρίσιμη κίνηση ήταν η <12. Αη2>, γιατί ο Λευκός αφήνει τον Μαύρο να φάει και 2ο πιόνι, ενώ θα μπορούσε με <ζ4> να το υποστηρίξει και να δημιουργήσει με τα πιόνια μια "μπλοκαρισμένη" θέση που θα του δώσει περισσότερες πιθανότητες για ανατροπή, αφού ήδη υστερεί σε υλικό. Απλά νομίζω ότι εκείνη τη στιγμή αποφάσισες να κάνεις 0-0 για να "ασφαλίσεις" το Βασιλιά σου και δεν εξέτασες καθόλου την υπόλοιπη σκακιέρα όπου τα πράγματα είναι ακόμη ευμετάβλητα.

Έτσι δόθηκε στο Μαύρο αρκετά σημαντικό πλεονέκτημα (ήδη έχει διαφορά 2 πιόνια) αφού η παρτίδα πολύ νωρίς πηγαίνει σε φινάλε (χωρίς τις Βασίλισσες μέσα στο παιχνίδι δύσκολα ανατρέπονται καταστάσεις).

Τέλος το <13. -- Πβ8> δίνει στο Μαύρο την "κυριαρχία" στη στήλη β που ο Λευκός εμφανίζει την αδυναμία με το πιόνι που δεν μπορεί εύκολα να το προωθήσει και αρχίζει η πίεση για να δημιουργήσει "ρήγμα". Το <14. β4> φυσικά είναι επίσης λάθος αφού με το φάγωμα <13. -- γxβ3 (ε.δ.)> ο Μαύρος πετυχαίνει το στόχο του και εδώ φαίνεται ουσιαστικά ότι η παρτίδα είναι πλέον χαμένη για τον Λευκό.

Πάντως ήταν μια καλή αρχή :huh: κι ελπίζω η ανάλυση να μας βοηθήσει στην επόμενη παρτίδα...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση λοιπόν !!!!!

Θα συμφωνήσω ότι το πρόβλημα της ανάπτυξής σου οφειλόταν σε κακή στρατηγική στο άνοιγμα. Διάλεξες ένα άνοιγμα που δεν συνηθίζεται ιδιαίτερα μεν αλλά μπορεί να δώσει στον Λευκό αρκετά καλές θέσεις. Δεν είναι άνοιγμα επιθετικό αλλά στρατηγικής γι' αυτό και θέλει υπομονή και σταθερά σχέδια...

Όταν λοιπόν είδα το <1. η3> θεώρησα ότι ο σκοπός σου ήταν να κάνεις 0-0 έχοντας τον Α(ξιωματικό) σου στο η2 και τον Ι(ππο) σου στο ζ3 και μετά να οργανώσεις το παιχνίδι σου στο κέντρο.

Η κίνηση του Μαύρου <2. -- β6> είχε στόχο να αφήσει ένα περιθώριο για ανάπτυξη του λευκού μου Α είτε από την πλευρά της Βασίλισσας είτε από την πλευρά του Βασιλιά, ανάλογα με το σχέδιο του Λευκού και να ενισχύσει αργότερα την προώθηση του πιονιού γ7 στο γ5.

Μέχρι και την τρίτη κίνηση φαίνεται ότι όλα εξελίσσονται βάσει σχεδίου και για τον Λευκό και για τον Μαύρο. Η πρώτη αμφίβολη κίνηση ήταν για τον Λευκό η <4. ε3> για 2 λόγους: α) κλείνει τον μαύρο αξιωματικό ο οποίος δεν μπορεί πλέον να αναπτυχθεί από την πλευρά του Μαύρου Βασιλιά και β) δείχνει ότι ο Λευκός δεν έχει ξεκάθαρο σχέδιο για ανάπτυξη του λευκού του Α από το τετράγωνο η2, δηλ. ενδέχεται και να τον αναπτύξει από την πλευρά της Βασίλισσας. Αυτό καθιστά στην ουσία "περιττή" την πρώτη κίνηση του Λευκού <η3> και δίνει έτσι στον Μαύρο το πλεονέκτημα να προηγηθεί στα σχέδια του Λευκού (ίσως να έχεις ακούσει σε παρτίδα ότι ο Μαύρος πήρε το tempo), είναι δηλαδή σα να βρέθηκε ο Λευκός μια κίνηση πιο πίσω από τον Μαύρο.

Γι'αυτό κι ο Μαύρος για να υποχρεώσει τον Λευκό να αναπτύξει τον λευκό του Α από τη διαγώνιο ζ1-α6 "καρφώνει" τον Ι στο ζ3, αναμένοντας την κίνηση <Αε2>.

Το ουσιαστικό όμως λάθος του Λευκού είναι η θυσία του πιονιού στην κίνηση <6. γ5> η οποία δεν του δίνει κάποιο στρατηγικό πλεονέκτημα και τον βάζει ένα πιόνι πίσω (να σκέφτεσαι πάντοτε ότι και ένα πιόνι διαφορά μπορεί να κερδίσει μια παρτίδα στο φινάλε όταν τα "μεγάλα" κομάτια θα έχουν φύγει από τη σκακιέρα).

Στη συνέχεια το σάχ με τη Βασίλισσα <7. Βα4+> δεν εξυπηρετούσε κάποιο σκοπό του Λευκού, αντιθέτως δίνει στον Μαύρο τη δυνατότητα να ξεκινήσει να αλλάξει τα μεγάλα κομάτια για να αξιοποιήσει το πλεονέκτημα που απέκτησε.

Στη θέση σου αντί για <9. Ιε5> θα έτρωγα το πιόνι στο γ5 για να το φάει στη συνέχεια ο μαύρος Α αλλά έτσι η θέση στο κέντρο θα ήταν αρκετά "ανοικτή" ώστε να έχουν ευελιξία τα κομάτια του Λευκού. Αυτό άλλωστε ήθελα να μην σου επιτρέψω όταν έσπρωξα το πιόνι γ5->γ4 (ο λευκός σου Α έχει μπλοκαριστεί, ο μαύρος σου επίσης από το άνοιγμα με το <ε3>, παίζεις σχεδόν χωρίς τους αξιωματικούς σου).

Φαντάζομαι επίσης ότι με το <10. α3> φοβήθηκες μήπως δώσω το σάχ με τον Α στο β4, το οποίο φυσικά δεν θα το έκανα γιατί θα άλλαζα [αν απαντούσες Αδ2] το δικό μου καλό Α (αφού κινείται χωρίς εμπόδια από τα πιόνια μου) με το δικό σου κακό Α που είναι ακίνδυνος. Έτσι ο Λευκός "χάνει" ένα ακόμη tempo για να αναπτύξει τα κομάτια του, οπότε μοιραία - όπως περίπου λες κι εσύ - από κάποιο σημείο κι έπειτα ο Λευκός έπαιζε ότι "ήθελε" ο Μαύρος.

Μια επίσης κρίσιμη κίνηση ήταν η <12. Αη2>, γιατί ο Λευκός αφήνει τον Μαύρο να φάει και 2ο πιόνι, ενώ θα μπορούσε με <ζ4> να το υποστηρίξει και να δημιουργήσει με τα πιόνια μια "μπλοκαρισμένη" θέση που θα του δώσει περισσότερες πιθανότητες για ανατροπή, αφού ήδη υστερεί σε υλικό. Απλά νομίζω ότι εκείνη τη στιγμή αποφάσισες να κάνεις 0-0 για να "ασφαλίσεις" το Βασιλιά σου και δεν εξέτασες καθόλου την υπόλοιπη σκακιέρα όπου τα πράγματα είναι ακόμη ευμετάβλητα.

Έτσι δόθηκε στο Μαύρο αρκετά σημαντικό πλεονέκτημα (ήδη έχει διαφορά 2 πιόνια) αφού η παρτίδα πολύ νωρίς πηγαίνει σε φινάλε (χωρίς τις Βασίλισσες μέσα στο παιχνίδι δύσκολα ανατρέπονται καταστάσεις).

Τέλος το <13. -- Πβ8> δίνει στο Μαύρο την "κυριαρχία" στη στήλη β που ο Λευκός εμφανίζει την αδυναμία με το πιόνι που δεν μπορεί εύκολα να το προωθήσει και αρχίζει η πίεση για να δημιουργήσει "ρήγμα". Το <14. β4> φυσικά είναι επίσης λάθος αφού με το φάγωμα <13. -- γxβ3 (ε.δ.)> ο Μαύρος πετυχαίνει το στόχο του και εδώ φαίνεται ουσιαστικά ότι η παρτίδα είναι πλέον χαμένη για τον Λευκό.

Πάντως ήταν μια καλή αρχή :thumbup: κι ελπίζω η ανάλυση να μας βοηθήσει στην επόμενη παρτίδα...

:thumbup: Τι λές ρε παιδί μου...

Αστειεύμαι φυσικά έτσι για να μην παρεξηγηθώ :huh:

Μπράβο ρε παιδιά θέλει τρομερή εξάσκηση το μυαλό για να ανταπεξέλθει...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα παιδιά είναι καινούριος στο σκάκι να ρωτήσω θέλω κάτι ο βασιλιάς μπορεί να  κάτσει σαν σε Όλα τα πιόνια?

On 25/12/2008 at 12:54 ΠΜ, το μέλος stormtrooper έγραψε:

Δηλαδή αν φτιάξουμε μία φόρμα σε word ή excel και μέσω του τόπικ αναφέρουμε τα σημειά κίνησης των πιονιών είσαι μέσα? Κάτι σαν το σκάκι "δια αλληλογραφίας". Θέμα χρόνου δεν τίθεται... έχουμε ζωή μπροστά μας.... :thumbup: Αρκεί να μπαίνουμε και να μην αφήσουμε παρτίδα στη μέση! Θα επιχειρήσω να φτιάξω την φόρμα με ένα ταμπλώ και να μετακινούμε τα πιόνια βάση αυτών που γράφουμε θα γράφουμε?

Καλησπέρα τώρα μαθαίνω σκάκι μπορείς να μ απαντήσεις αν ο βασιλιάς μπορεί να βγάλει εκτός όλα τα πιόνια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...