Jump to content

reef και οικονομία


salTasos

Recommended Posts

στο πολύ ενδιαφέρον άρθρο <<reef και οικονομία γίνεται?>> ο Discos αναφέρει υλικά και τρόπους για να καλύπτουμε τις ανάγκες του ενυδρείου μας σε ασβέστιο , μαγνήσιο και alkalinity οικονομικά..

έχω μεγάλο ενυδρείο και δεν έχω αποκτήσει ακόμα calcium reactor και ενδιαφέρομαι να μάθω αν υπάρχουν χομπίστες που τα χρησιμοποιούν και αν θα μπορούσε να είναι μια λύση στο πρόβλημα μου

ευχαριστώ :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε salTasos

Αν κατάλαβα καλά αναζητάς τρόπους ώστε τα πρόσθετα που χρειάζεται το ενυδρείο σου να είναι όσο το δυνατό πιο οικονομικά.

Εκτός απο τις λύσεις που προτείνει ο Φίλος Discos , σίγουρα μια καλή λύση είναι και ο Ca reactor. Η λειτουργία μιας τέτοιας συσκευής , εκτός του ότι εξασφαλίζει στο ενυδρείο σου την συνεχή παροχή των στοιχείων και ιχνοστοιχείων (εφόσον το υλικό του είναι επεξεργασμένος αραγωνίτης) , σταθεροποιεί και τις τιμές της Alkalinity, του Ca και του ΡΗ (αφού πρώτα ρυθμιστεί σωστά).

Σίγουρα είναι μια πολύ καλή λύση για να διατηρούνται σταθεροί οι παράμετροι του νερού ενός συστήματος, κάτι που είναι πολύ βασικό όταν διατηρούμε απαιτητικά σκληρά κοράλλια και ταυτόχρονα μειώνονται κατά πολύ οι ανάγκες του σε πρόσθετα.

Θα έλεγα λοιπόν ότι ο Ca reactor είναι κάτι αναγκαίο όταν θέλουμε να αναβαθμίσουμε ένα ενυδρείο reef. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι αποφέρει οικονομία όσον αφορά την αγορά πολλών πρόσθετων προϊόντων και ακόμα μας προφυλάσσει από τον κίνδυνο υπερδοσολογίας όταν χρησιμοποιούμε αλόγιστα διάφορα προϊόντα.

Αν το βλέπεις όμως μόνο από την άποψη της οικονομίας , υπολόγισε πότε θα κάνεις απόσβεση αφού μια τέτοια συσκευή στοιχίζει αρκετά χρήματα.

Προσωπικά χρησιμοποιώ Ca reactor στο ενυδρείο μου τα τρία τελευταία χρόνια, αλλά το είδα σαν αναγκαιότητα της εξέλιξης του ενυδρείου μου και όχι σαν μέσο μείωσης των λειτουργικών του εξόδων.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου έχει κλείσει ένα χρόνο ζωής αλλά δεν έχω βρει ακόμα την ρουτίνα συντήρησης για το ασβέστιο ,alkalinity , ph και διαβάζω , ρωτάω οτιδήποτε σχετικά..

έχω πάρει την απόφαση να αγοράσω το calcium reactor γιατί βλέπω ότι είναι απαραίτητο , όλα τα ενυδρεία σαν το δικό μου και μικρότερα έχουν

προσπάθησα να το αποφύγω γιατί δεν έχω σάμπ και με το CR προσθέτω έναν κίνδυνο πλημμύρας και με προβληματίζει η ρύθμιση του..

και με το άρθρο του Discos έκανα για τελευταία φορά την απατηλή σκέψη ότι μπορεί και να λουφάρω :

ευχαριστώ :rockon:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου έχει κλείσει ένα χρόνο ζωής αλλά δεν έχω βρει ακόμα την ρουτίνα συντήρησης για το ασβέστιο ,alkalinity , ph και διαβάζω , ρωτάω οτιδήποτε σχετικά..

έχω πάρει την απόφαση να αγοράσω το calcium reactor γιατί βλέπω ότι είναι απαραίτητο , όλα τα ενυδρεία σαν το δικό μου και μικρότερα έχουν

προσπάθησα να το αποφύγω γιατί δεν έχω σάμπ και με το CR προσθέτω έναν κίνδυνο πλημμύρας και με προβληματίζει η ρύθμιση του..

και με το άρθρο του Discos έκανα για τελευταία φορά την απατηλή σκέψη ότι μπορεί και να λουφάρω :

ευχαριστώ  :rockon:

13330[/snapback]

Ολα ειναι σχετικα με το τι απαιτησεις εχεις στο ενυδρειο σου. Σιγουρα ο Νικος τα λεει μια πολυ σωστα. Αντικειμενικα οπως και ειναι τα πραγματα. Στα καινουργια αρθρα θα δεις ενα αρθρο για τον Calcium reactor. Θα σου δειξει πως δουλευει μια τετοια συσκευη και θα σου λυσει αρκετες αποροιες και φοβους για αυτον.

Σιγουρα ομως θα μπορεσεις να συντηρησες ενα ενυδρειο με αυτα τα χημικα που αναφερονται στο αρθρο. Εχει τυχη για καποιο διαστημα που εχει τελειωσει η μπουκαλα του CO2 και η αναπληρωματικη και πνιγομαι στις υποχρεωσεις να το αφησω μεχρι και 1 μηνα χωρις τον calcium reactor και να το συντηρω απλα με αυτα τα χημικα. Κανενα προβλημα. Ετσι και αλλιως μαγνησιο το διορθωνω καθε 3 με 6 μηνες. Οι αλλες τιμες θελουν τακτικες μετρησεις.

Αυτο ειναι αναλογως με την καταναλωση που εχεις, τι στοκαρισμα, τι ακριβως ζωντανα. Εαν εχεις την εννοι ασου για τα χημικα αυτα εαν κανουν θα σου πω μονο αυτο. Τα περισσοτερα προσθετα στην αγορα ειναι βασισμενα σε αυτα τα χημικα σε συντριπτικο ποσοστο τους, αν οχι μονο αυτα. :welcome:

Εαν μπορεις να μας πεις ακριβως πως ειναι το ενυδρειο σου, τι ζωντανα εχει και τι απαιτησεις εως τωρα θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισοτερο. Βεβαια η καλυτερη λυση ειναι μακραν ο calcium reactor, αλλα εαν δεν μπορεις ακομα να επωμιστεις το κοστος του, τοτε τα χημικα αυτα θα κανουν την δουλεια τους μια χαρα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

tην εναλλακτική λύση την φαντάζομαι ως εξής

δοχεία με περισταλτικές αντλίες και χρονοδιακόπτες που θα στέλνουν τα πρόσθετα αυτόματα μέσα στο ενυδρείο

αλλά όσο μαθαίνω σχετικά τόσο απομακρύνεται αυτή η ιδέα..

το ενυδρείο μου είναι ακόμα σχετικά άδειο ..τις τελευταίες μέρες έχουν προστεθεί δυο ακροπόρες μια εφύλια και κάτι μανιτάρια από ασπόνδυλα και ένας μεγάλος λευκόστερνος , αυτά δεν θα τα δείτε στις φωτογραφίες από τα πρωτα του <<γενέθλια >>που επισυνάπτω

περιληπτικά ο εξοπλισμός

2260

φίλτρο άμμου μεγάλο

δυο phos reactror με phos ban

chiller

2 remora

3x250w MH

post-434-1141390712_thumb.jpg

post-434-1141390786_thumb.jpg

post-434-1141390848_thumb.jpg

post-434-1141390912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ή κάπως έτσι σε μονοκόματη φωτό :rockon:

post-190-1141392645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:welcome:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

:hysterical:  :hysterical:  :blink:

13425[/snapback]

:hysterical:

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου. Εχει προδιαγραφες για "καλο" φορτιο. Αλλα οπως το βλεπω δεν το εχεις ακομα πολυ γεματο. Οπωτε πιστευω πως με τα χημικα θα κανεις πολυ καλα τη δουλεια σου. Εαν ομως ειναι να μπεις σε κοστος για περιστατικες και χρονοδιακοπτες μαλλον θα ειναι καλυτερα να πας σε καποιο μοντελο calcium reactor.

Εαν τωρα θελεις να το κρατησεις ετσι, η προταση μου ειναι ανα 2 η 3 ημερες να διορθωνεις και μια τιμη. Ειτε ασβεστιο είτε αλκαλικοτητα. Π.χ. μετρας δευτερα ΚΗ και το βρισκεις 7 ενω το θες στο 10. Το διωρθωνεις. Την τεταρτη μετρας το ασβεστιο και ειναι στο 380 ενω το θες 430. Το διωρθωνεις εξισου και μετα μετρας παλι την παρασκευη την αλλη τιμη.

Με αυτο το τροπο και παντα κρατωντας σημειωσεις, θα δεις και περιπου τι καταναλωση εχεις απο καθε τιμη μεσα σε 15 με 20 ημερες με απολυτη επιτυχια.

Δεν ειναι κατι υπερβολικο να κανεις και θα κρατησεις το ενυδρειο σωστα και ανετα. Απλα να κρατας την ρουτινα. :welcome::hysterical:

Υστ. 1 Δεν θα ηταν καλυτερα σιγα σιγα να βγαλεις την εξωτερικη βιολογια? Εχεις πολυ καλη ροη και αρκετο βραχο. Ωποτε δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα. Το αντιθετο μαλιστα θα μειωθουν σιγα σιγα και τα νιτρικα σου! Σκεψου το.

Υστ.2 Με το remora εισαι ικανοποιημενος?

Φιλικα παντα. Πιστευω να ημουν χρησιμος. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις και τα σχόλια είναι πάντα χρήσιμα ειδικά αν προέρχονται από έμπειρους και διαβασμένους χομπίστες

από τοτε που έβαλα <<σκληρά>>προσπαθώ κάθε μέρα να κρατάω τις τιμές σε ca , kh ,ph μέσα στα <<σωστά >>όρια αυτό με έχει κουράσει και συχνά οι αντλίες <<κολλάνε >>από τις επικαθίσεις όπως επίσης συχνά βλέπω το νερό μου λίγο θολό όταν το κοιτάζω από το πλαϊνό τζάμι ..

είμαι έτοιμος να παραγγείλω τον ratz με κάδο 3 κιλών και 500αρα αντλία , ποιον συνθετικό αραγονίτη θα πρότεινες?

Αυτό που λες για την εξωτερική βιολογία το έχω υπ όψη μου αλλά δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι να βγάλω εκτός το φίλτρο άμμου και ένας λόγος είναι ότι δεν έχω σαμπ που θα μου έδινε λίτρα και χώρο για βράχο κλπ..

Το 2260 έχει μέσα υλικά για μηχανικό καθάρισμα , περίπου 3 λίτρα ενεργό άνθρακα , 3 κουτιά green x , phosguard 250ml X3

Όπως πιστεύω καταλαβαίνεις ξεκάθαρη απάντηση για το remora δεν έχω να σου δώσω , πάει με τις μέρες του , μπορεί να περάσουν 48 ώρες και να μην βγάλει τίποτα , μπορεί σε 24 ώρες να γεμίσει με όχι σκούρα απόβλητα , μπορεί να γεμίσει με πραγματικό << υπέροχο >> μαύρο ζουμί που ζέχνει << φανταστικά>>

Εδώ παίζουν ρόλο και τα 3 λίτρα ενεργού άνθρακα..

οι τιμές μου σε NO3 και φωσφορικά είναι μη μετρήσιμες , ταΐζω 2-3 φορές τη μέρα. .λίγη τροφή , 1 φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη

με τις αλγες είχα ανοιχτούς λογαριασμούς για ένα χρόνο περίπου τώρα και ενάμιση μήνα το ενυδρείο λάμπει.. :hysterical:

ευχαριστώ πολύ !! :rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

- γιατί δεν έχω σάμπ και με το CR προσθέτω έναν κίνδυνο πλημμύρας και με προβληματίζει η ρύθμιση του..

-έκανα για τελευταία φορά την απατηλή σκέψη ότι μπορεί και να λουφάρω

13330[/snapback]

Να σε ενημερώσω ότι ο Ca reactor μπορεί να τοποθετηθεί και στο κυρίως ενυδρείο. Η τροφοδότησή του γίνεται ή με by pass από έναν κυκλοφορητή που ήδη υπάρχει ή από έναν άλλο αποκλειστικά για τον C/R χωρίς κανέναν απολύτως κίνδυνο για πλημμύρα.

Όπως βλέπεις η παραλλαγή στο χόμπι επιτρέπεται, η λούφα όμως ποτέ!

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου Τάσο,δείχνει πολλά υποσχόμενο.

Η επένδυση σε έναν καλό calcium reactor στο προσεχές μέλλον ναι μεν δεν είναι μονόδρομος αλλά υπερτερεί σε όλα τα επίπεδα μιας και το ενυδρείο σου θα αποκτήσει σταθερότητα στις τιμές του και γρήγορα θα αποσβέσει τα έξοδα σου σε ζουμιά.. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ..

.. το έχω πάρει απόφαση.. θα παραγγείλω.. έχω βρει ένα σε καλή τιμή και δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια ,ελπίζω να μου πάει καλά..

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε salTasos

Παρατηρώντας το ενυδρείο σου θέλω να σου πω ότι θα ήταν καλύτερα να ανεβάσεις το ύψος του βράχου. Αν όχι σε όλη την επιφάνειά του, τουλάχιστον σε κάποια σημεία, ώστε να τοποθετείς κοράλλια που έχουν περισσότερες απαιτήσεις σε φως. Με αυτόν τον τρόπο οι ακροπόρες σου θα μπορούσαν να βρίσκονται πιο κοντά στην επιφάνεια, απ' ότι στα μεσόνερα που βρίσκονται τώρα, όπου οι απώλειες σε φως είναι μεγάλες..

Επίσης ανέφερες ότι οι κυκλοφορητές κολλάνε τακτικά. Οι κυκλοφορητές Turbelle της Tunze δυστυχώς έχουν αυτή την δυσλειτουργία λόγω της ιδιομορφίας της κατασκευής της φτερωτής τους.

Το ενυδρείο σου έχει πολύ καλές προδιαγραφές και υπόσχεται πολλά. Έχει την δυνατότητα να δεχθεί περισσότερο ζωντανό βράχο , ώστε να ξεπεράσεις τις φοβίες σου σχετικά με τη βιολογική ικανότητα του συστήματός σου και να εγκαταλείψεις σιγά σιγά την εξωτερική τεχνική υποστήριξη, όπως πολύ σωστά παρατήρησαν και οι προηγούμενοι γράψαντες.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο άμμου είναι εκτός λειτουργίας από τη μια το μεσημέρι .. όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά.. αν κάτι αλλάξει νομίζω ότι ο λευκόστερνος θα μου το πει..

ο βράχος μου είναι 110 κιλά 60-40% ζωντανός -<<νεκρός >>

ξέρω ότι θα μπορούσα άνετα να βάλω 150-170 κιλά..

.. αλλά λέω να μην αφαιρέσω άλλο νερό προσθέτοντας βράχο ..

.. και να μην περιορίσω τα ρεύματα νερού από τα turbelle ..

.. δέχομαι άλλες γνώμες ευχαρίστως

η βάση των κοραλλιών στις φωτογραφίες είναι σε βάθος 35 εκ και οι 250 ΜΗ 25 εκ πάνω από το νερό

είναι τα πρώτα μου sps δεν έχω εμπειρία για τους ρυθμούς ανάπτυξης που πρέπει να έχουν

πείτε μου την γνώμη σας

post-434-1141594555_thumb.jpg

post-434-1141594602_thumb.jpg

post-434-1141594641_thumb.jpg

post-434-1141594672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα κοράλλια σου φαίνονται μια χαρά.

Δεν πρόσεξα κάπου να αναφέρεις τα λίτρα του ενυδρείου σου. Μπορείς να επαναλάβεις?

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις είναι 200Χ70Χ70

υπολογίζω ότι έχει 780 με 800 λίτρα νερό

δεν έχω σκοπό να το φορτώσω με ψάρια.. θα βάλω ακόμα 2-3 μικρά και τέλος :rockon:

.. κοράλλια θέλω .. αλλά δεν βρίσκω. :welcome: .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις λίγα κιλά ακόμα ζωντανό βράχο. Έτσι δεν θα χρειάζεται να περιμένεις πολύ μέχρι να ζωντανέψει ο νεκρός βράχος για να αποκτήσεις καλύτερη βιολογία και με μια καλύτερη διάταξη θα δημιουργήσεις περισσότερες θέσεις για τα κοράλλια σου.

Αν μένεις στην Αθήνα οι εισαγωγές κοραλλιών είναι πολύ συχνές και η ποικιλία μεγάλη. Επίσης μπορείς να προμηθευτείς κλαδέματα από Φίλους στο forum ή και να ανταλλάξεις με δικά σου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ..

.. τον <<νεκρό >> τον έχω από τον Σεπτέμβριο και στην όψη μοιάζει ζωντανός ,δεν ξέρω πότε ζωντανεύει ουσιαστικά..

λέω να προσθέσω βράχο σε επόμενη φάση και αφού τελειώσουν τα βασικά έξοδα εξοπλισμού.. παράγγειλα calcium reactor :rockon:

δυστυχώς Νίκο οι εισαγωγείς και οι έμποροι της Αθήνας κατά κανόνα αδιαφορούν για την επαρχία η την βλέπουν σαν μια καλή ευκαιρία να ξεφορτωθούν την σαβούρα . :welcome:

.. ακόμα και άλλοι χομπίστες αθηναίοι λειτουργούν με το σκεπτικό < πρώτα εμείς και μετά οι υπόλοιποι > .. πικρή ιστορία . :hysterical: . για να φτάσουν αυτά τα sps στα χέρια μου έπρεπε να πάρω τηλέφωνο στο βουλευτή να βάλω <<μέσον>>

Link to comment
Share on other sites

.. κοράλλια θέλω ..  αλλά δεν βρίσκω. :rockon: .

13645[/snapback]

Κοράλλια φίλε μου λίγο δύσκολο στην Κρήτη μας αλλά άμα θες μπορούμε από Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Οι acro σου δείχνουν υγιέστατες .

Μπράβο Τάσο… :welcome:

Η άμεση κίνηση σου να απαγκιστρώσεις το σύστημα σου από την extra μηχανικά υποστηριζόμενη βιολογία θα σε ανακουφίσει μελλοντικά όταν θα έχεις stockκάρει με αυτά που θες το ενυδρείο σου από τα ενοχλητικά extra νιτρικά και θα δώσει την ευκαιρία στα skimmer σου να αποδώσουν καλυτερα..

Μιας και είπα skimmer προσωπικά με το aqua-c remora δεν είχα και την καλύτερη εμπειρία καθώς ήταν και το πρώτο μου skimmer.Σκέφτεσαι για κάτι πιο δυνατό μην σε βάλω και άσκοπα στην πρίζα.. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

έχω δυο remora .. έχω γράψει τις εντυπώσεις μου λίγο πιο πάνω..

.. τα νιτρικά και τα φωσφορικά είναι μη μετρήσιμα ..

..γιατί να αλλάξω κάτι που μου δίνει καλό αποτέλεσμα ?

έτσι το σκέφτομαι .. λάθος?

.. το φίλτρο άμμου είναι εκτός λειτουργίας ..

το 2260 το καθαρίζω κάθε 15 μέρες και αλλάζω υλικά κάθε μήνα ..

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου Τάσο.. :rockon:

Παιδιά για το remora έχω ακούσει καλά λόγια. Δεν ισχύουν? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...