Jump to content

Recommended Posts

Σημερα ειδα μια γκαπινα μου να εχει ελαφρως σκισμενη την ουρα, και σαν να μην μπορει να ισορροπησει το πισω μερος του σωματος της.

Σαν να "πεφτει" το πισω μερος μεχρι την ουρα.

Οχι πολυ, αλλα ελαφρως πιο κατω απο το υπολοιπο κορμι.

Γενικα ειναι "ζωντανη", και την κυνηγανε τα αρσενικα.

Εφαγε κανονικα, αλλα με παραξενεψε η σκισμενη ουρα.

Την εβγαλα απο το κυριως ενυδρειο, την εβαλα σε εναν κουβα με στρωμενο φιλτρο και θερμαντηρα στους 28-29 βαθμους.

Εριξα και 5-6 κουταλακια του γλυκου αλατι.

Δυστηχως σημερα φευγω για τριημερο και δεν μπορω να το ακυρωσω.

Θα γυρισω την Δευτερα βραδυ και περιμενω να δω τις απαντησεις σας.

Στο σπιτι εχω bactopur, melafix και pimafix.

Ειναι καλυτερα να μην την ταισω καθολου αυτες τις μερες? Τα υπολοιπα θα τα ταισει η μητερα μου, συμφωνα με τα ποτηρακια που της εχω ετοιμασει.

post-307-1141465449_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τσεκάρει τις τιμές του ενυδρείου σου γιατι΄όταν έχουμε σκησμένες ουρές κατι δεν πάει καλά.Μετρα και πες μας.

Τώρα για την στάσει αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες όπως το ότι την κυνηγάνε τα αρσενικά ή το χειρότερο να έχει εσωτερική βακτηριακή μόλυνση. Θα σου έλεγα να την ταϊζεις λίγοτερο απ ότι πριν και αν θες βάλτης μελαφιξ με πιμαφιξ για μερικες μέρες και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τσεκάρει τις τιμές του ενυδρείου σου γιατι΄όταν έχουμε σκησμένες ουρές κατι δεν πάει καλά.Μετρα και πες μας.

Τώρα για την στάσει αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες όπως το ότι την κυνηγάνε τα αρσενικά ή το χειρότερο να έχει εσωτερική βακτηριακή μόλυνση. Θα σου έλεγα να την ταϊζεις λίγοτερο απ ότι πριν και αν θες βάλτης μελαφιξ με πιμαφιξ για μερικες μέρες και βλεπουμε

13529[/snapback]

Οι τιμες σε αμμωνια, no2 και no3 ειναι μια χαρα.

Την ειχα βγαλει οπως ειπα και την εβαλα σε εναν κουβα με στρωμενο φιλτρο.

Σημερα που γυρισα, ειναι σκεβρωμενη, και προσπαθει να κολυμπησει στην ευθεια, αλλα παρολα αυτα πολυ ζωντανη!

Την ταισα λιγο (δεν ειχα ταισει 3 μερες τωρα).

Θα ριξω και Melafix - Pimafix.

Τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει πολλές φορες στις θηλυκές και είναι λόγο του ότι γενναν σαν κουνέλια. Γι αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει πολλές φορες στις θηλυκές και είναι λόγο του ότι γενναν σαν κουνέλια. Γι αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

13695[/snapback]

Μαλιστα....

Μακαρι να ειναι αυτο!

Ο φοβος μου ειναι μην τυχον και εχει ξαναπαρουσιαστει τιποτα στο ενυδρειο.

Δεν θα το αντεξω παλι! :rockon:

Να συνεχισω το melafix και pimafix ή να την αφησω στο ελεος του Θεου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστήχως είναι όπως τα λέει η GIN. Λόγω των απανωτών κυοφοριών εξασθενεί ο οργανισμός τους τόσο που αρχίζουν να σκεβρώνουν όπως λες και συ, να στέκονται κατακόρυφα στο νερό και στο τέλος να ψοφάνε.

Έχω χάσει 3, 4 με ακριβώς τα ιδια συμπτώματα αφου πρώτα είχε διαιωνίσει το είδος του αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο σου δεν έχεις βάλει κάποιο καινούργιο ψάρι ούτε έχεις δει τίποτα σπασμωδικές κινήσεις ή κοιλιές πρησμένες;

Και στο πίσω μέρος των ψαριών δεν κρέμεται κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι αναλογία έχεις Βαγγέλη αρσενικά με θηλυκές?

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο σου δεν έχεις βάλει κάποιο καινούργιο ψάρι ούτε έχεις δει τίποτα σπασμωδικές κινήσεις ή κοιλιές πρησμένες;

Και στο πίσω μέρος των ψαριών δεν κρέμεται κάτι;

13736[/snapback]

Ουτε κοιλιες πρησμενες, ουτε σπασπωδικες κινησεις.

Κατα καιρους βλεπω που και που να κρεμετε το σκατο τους απο τα ψαρια, αλλα την αλλη μερα ειναι Ok!

Σου ερχετε κατι στο μυαλο?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτογραφία δε μπορώ να καταλάβω, αλλά αυτό που λέει η Τζίνια είναι και απο τη δική μου πείρα το πιο πιθανό. Αν όντως έχει στραβώσει η σπονδυλική της στήλη απο τις απανωτές γένες δεν υπάρχει κάτι που να μπορείς να κάνεις και αργά ή γρήγορα θα επέλθει το μοιραίο.

Υ.Γ. 5-6 κουταλάκια αλάτι σε πόσα λίτρα νερό; Μη την παστώσεις την κακομοίρα

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το μοιραιο! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι αναλογία έχεις Βαγγέλη αρσενικά με θηλυκές?

13750[/snapback]

5 θηλυκιές 3 αρσενικούς. Τώρα βέβαια που φύγανε οι 4 έχει μείνει μια θηλυκιά με 3 αρσενικούς :rockon:

Link to comment
Share on other sites

θα τη βγάλεις την θηλυκιά ή θα προσθέσεις και άλλες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...