Jump to content

Τρυπες σε φυλλα!


Recommended Posts

Παρατηρησα σημερα το πρωι μικρες τρυπουλες σε φυλλα.

Γιατι ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε καινούργια ή παλιά φύλλα? Αν είναι παλιά μπορεί να υπάρχει έλλειψη καλίου ή και σιδήρου. Σαλιγκάρια απ' όσο ξέρω δεν έχεις γιατί ο clown μου κάνει καλά τη δουλειά του :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε παλια φυλλα που πριν απο μερικες μερες δεν υπηρχαν.

Σημερα πηρα τεστ σιδηρου,η μετρηση εδειξε 0,25

Ξαναριξα σιδηρο τωρα θα μετρησω παλι αυριο.

Σαλιγκαρια Γιαννη εχω να δω πολυ καιρο στο ενυδρειο,ο μικρος που μου εδωσες εκανε καλα την δουλεια του,και ο Τεμπελης πρεπει να κανει κατι γιατι τον εχω πετυχει κανα 2 φορες να τα πειραζει.

ΑΑ!Νιτρικα εχω 0.Προσθεσα και καλιο απο αυτο που ειχες πει.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Οπότε βρήκαμε και το λόγο που έχεις άλγη. Για να αναπτυχθούν σωστά τα φυτά και όχι η άλγη τα βασικά που χρειάζονται να υπάρχουν είναι: νιτρικά, φωσφορικά, σίδηρος & κάλιο.

Εννοείται ότι τα υπόλοιπα ιχνοστοιχεία τα παίρνουν από λιπάσματα τύπου floyrish.

Φέρε μπουκαλάκι και θα σε γεμίσω όσα νιτρικά θες! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πως μπορούμε να προσθέσουμε νιτρικά γιατί και εγω στο 0 είμαι. Έψαξα να βρω το Flourish Nitrogen αλλά δεν το βρήκα πουθενά. Τι άλλο μπορούμε να βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να φτιάξουμε και διάλυμα νιτρικού καλίου KNO3 το οποίο μπορούμε να το προμηθευτούμε από μαγαζιά με χημικά και κοστίζει περί τα 3 ευρώ το κιλό η σκόνη ΚΝΟ3. Από αυτήν διαλύουμε σε 0.5 λίτρο περίπου 1-2 κουταλιές και από αυτό το διάλυμα ρίχνουμε περί τα 5-20 ml για να αυξήσουμε τα νιτρικά. Βέβαια υπάρχουν και calculators που υπολογίζουν ακριβώς τις ποσότητες. Εγώ απλά τις αναφέρω ενδεικτικά για να δείτε διαφορά κόστους από τα έτοιμα σκευάσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Γιαννη θα φερω.

Καλα αυτα θα μου τα πεις απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Τρύπες σε καινούργια φύλλα τι μπορεί να σημαίνουν; Χτες παρατήρησα οτι τα νέα φύλλα που βγάζει η Ανούμπια ( φυτεύτηκε εδώ και τρεις εβδομάδες ) έχουν τρύπες. :rockon: Είναι δείγμα έλλειψης κάποιου συστατικού;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι έλλειψη καλίου όπως παραπάνω.

Τι λίπασμα χρησιμοποιείς και με ποια συχνότητα;

Αν κάνεις αλλαγές νερού από τη βρύση, αύξησε τη συχνότητα και το ποσοστό της αλλαγής πριν προχωρήσεις σε αυξηση της λίπανσης.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη,

χρησιμοποιώ το FloraPride της Tetra και σύμφωνα με τις οδηγίες βάζω κάθε 4 εβδομάδες. Αλλαγή νερού κάνω από τη βρύση, τι ρόλο παιζει; Πάντως και το microsorum που πετάει φύλλα έχει μια μικρή τρυπούλα στα καινουργια. Κατα τα άλλα πάντως όλα τα φυτά είναι μιά χαρά και δεν μετάνιωσα που έμπλεξα με την κηπουρική μιας και το ενυδρείο δείχνει πολύ πιο ομορφο άπ' οτι πριν με τα πλαστικά :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Οπότε βρήκαμε και το λόγο που έχεις άλγη.

13663[/snapback]

Αγαπητέ Φίλε istellas

Θα ήθελα να με πληροφορήσεις γιατί η έλλειψη νιτρικών προκαλεί έξαρση άλγης. Εγώ θα περίμενα το αντίθετο.

Σε κοινωνικό ενυδρείο, που έχει φυτά, τι τιμές νιτρικών θα πρότεινες ώστε τα φυτά να διατηρούνται υγιή χωρίς ανάπτυξη άλγης?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με πληροφορήσεις γιατί η έλλειψη νιτρικών προκαλεί έξαρση άλγης. Εγώ θα περίμενα το αντίθετο.

Σε κοινωνικό ενυδρείο, που έχει φυτά, τι τιμές νιτρικών θα πρότεινες ώστε τα φυτά να διατηρούνται υγιή χωρίς ανάπτυξη άλγης?

14026[/snapback]

Οταν υπάρχει έλλειψη Νιτρικών η άλγη που εμφανίζεται είναι η BGA.

Για την ακρίβεια η BGA (μπλέ-πράσινη-άλγη) δεν ειναι ακριβώς άλγη (αν και την κατατάσουν σε αυτό το είδος)

αλλά ειναι κυανοβακτηρίδια.

Ο λόγος ειναι επειδή υπάρχει ανισορροπία μεταξύ Νιτρικών και Φωσφορικών.

Η έλλειψη Νιτρικών μεταφράζεται σε έλλειψη αζώτου που ειναι τροφή για τα φυτά με αποτέλεσμα να μην απορροφούν ΚΑΙ τα φωσφορικά.

Η BGA αρκείτε στο να τρέφεται με φωσφορικά.

Τα φυτά όμως θέλουν και τα δύο και μάλιστα σε ισορροπία μεταξύ τους.

Τα ελάχιστα Νιτρικά που μπορεί να έχει ενα φυτεμένο ενυδρείο ειναι 5 ppm μέχρι και 20 ppm και αυτό για λόγους ασφαλείας για τα ψάρια.

Τα φωσφορικά απο 0,1ppm μέχρι 1ppm και για full planted μέχρι και 2 ppm

Οταν παρατηρείτε έλλειψη Νιτρικών ή πρώτη μας δουλειά ειναι να προσθέσουμε Νιτρικό κάλιο που περιέχει άζωτο και κάλιο.

Αυτά για την ώρα.....

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Νίκο όπως βλέπεις με πρόλαβε ο lasal :rockon:

Όσον αφορά το ενυδρείο του Aquaboy που ήρθε χθες και τα είπαμε από κοντά, είναι τελικά πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να κοιτάξει προκειμένου να φέρει το ενυδρείο σε ισσοροπία και να μην έχει άλγη.

Σίγουρα η έλληψη νιτρικών δεν προκαλεί τρύπες στα φύλλα όπως ξεκίνησε το θέμα, και όπως ίσως κακώς εννοήθηκε από τα λεγόμενά μου.

Στο ενυδρείο αυτό η ύπαρξη άλγης πιστεύω ότι οφείλεται και σε άλλους παράγοντες όπως χαμηλός φωτισμός (0.2 W/lt), έλλειψη και φωσφορικών και δεν ξέρω ακόμα και σε τι άλλο.

Ίσως να έπρεπε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε το θέμα της άλγης στο συγκεκριμένο ενυδρείο αφού πρώτα γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους που επηρεάζουν την ανάπτυξή της, όπως φωτισμό, τιμές PO4, NO3, CO2, Fe...

Νίκο τώρα όσο για τις τιμές που με ρωτάς, εγώ στο δικό μου ενυδρείο ακολουθώ την εξής συνταγή: ΝΟ3 10 μέχρι 20, Fe 0.25 μέχρι 0.5, PO4 0.25 μέχρι 0.5 και CO2 περίπου στα 20 ppm με φωτισμό περίπου στο 0,4-0.5 W/lt. Τα φυτά μου είδες την ανάπτυξη που έχουν και από άλγη έχω απειροελάχιστη spot στα τζάμια την οποία καθαρίζω μια φορά το μήνα, χωρίς καν να έχει φτάσει σε αντιαισθητικά επίπεδα μέσα σε αυτό το διάστημα.

Βέβαια όπως λένε όλοι, όλα είναι θέμα ισορροπίας και πιστεύω ότι με βοήθησαν πάρα πολύ και οι δοκιμές στο μικρό ενυδρείο πριν φτιάξω το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Γιαννη,

Fe=0,25 mg/l Δεν προσθεσα σιδηρο.

PO4=0,1 mg/l Εριξα 5 ml

NO3=0 Εριξα 20 ml

Να πω οτι οι τρυπες παρατηρηθηκαν σε ψηλα φυλλα και οχι σε χαμηλα,και απο τα ψηλα φυλλα οχι σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα,

όπως το περιγράφεις δεν γνωρίζουν οι υπόλοιποι σε πόσο αντιστοιχούν τα 5 και τα 20 ml. Οπότε ξαναπάρε μετρήσεις και πες μας τιμές πριν και μετά. Και κατά προτίμηση αυτό που σου είπα: μην τα ρείχνεις όλα μαζί, ειδικά όχι φωσφορικά με σίδηρο! Καλύτερα ένα κάθε μέρα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ lasal και istellas για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

"Όταν παρατηρείτε έλλειψη Νιτρικών ή πρώτη μας δουλειά είναι να προσθέσουμε Νιτρικό κάλιο που περιέχει άζωτο και κάλιο."

Το Flourish potassium της εταιρείας Seachem με καλύπτει? Αν όχι έχετε κάποιο άλλο σκεύασμα να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

To seachem potassium είναι μόνο Κάλιο σε μορφή K2O (νομίζω). Αυτό που σου χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση είναι συνδυασμός του προηγούμενου και του seachem nitrogen (άζωτο).

Μια εναλλακτική και πιο οικονομική λύση είναι diy ΚΝΟ3 σε αναλογία που θα φτιάξεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Δες και τη σχετική συζήτηση που είναι σε εξέλιξη εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2348

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Μιχάλη. Θα παραγγείλω το Flourish nitrogen της Seachem (αν λέγεται έτσι) το potassium το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Seachem Pottasium επειδή το έχω γράφει ότι είναι Κάλιο σε μορφή Κ2Ο, derived from ΚΝΟ3!

Link to comment
Share on other sites

Χτες λοιπον μετρησα, Fe=0,25 mg/l, PO4=0,1 mg/l, NO3=0.

Σιδηρο δεν εριξα γιατι το 0,25 ειναι μια χαρα.

Με το K2HPO4 που μου εφτιαξε ο Γιαννης 5,2γρ σε 500 ml νερου, εριξα 5 ml,δηλαδη σε 450 λτ τα 5ml περιεχουν 0,065 PO4 & 0,5 K mg/lt.

Με το ΚΝΟ3 που μου εφτιαξε παλι ο Γιαννης 84γρ σε 500ml, εριξα 20ml,δηλαδη σε 450 λτ νερου τα 20 ml περιεχουν 4,6 ΝΟ3 & 2,8 Κ mg/lt.

Μετα απο μια μερα περιπου πηρα τις δευτερες μετρησεις :

Fe=0,25 mg/lt

PO4=0,1 mg/lt δεν ειδα διαφορα στο τεστ γιατι η ποσοτητα που εριξα ηταν ελαχιστη

NO3=5 mg/lt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...