Jump to content

Καινούριο σπίτι του Κούκα


RAIN

Recommended Posts

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΚΑ

Αυτός είναι ο Κούκα

post-90-1141479926_thumb.jpg

Στην αρχή ονομαζόταν Κούζια, που προέρχεται απο το Κοσμάς, αλλά η μικρή μας είχε διαφορετική άποψη για το πως προφέρεται. Η άποψη της κυριάρχησε...και έτσι παραμένει Κούκα.

Πρίν τρείς εβδομάδες επιτέλους μετακόμισε στο καινούριο του σπίτι.

Σε αυτό το θέμα θα περιγράψω το καινούριο μου ενυδρείο που φτιάχτηκε για τις ανάγκες των boxfish.

Αλλά λίγα ακόμα για τον Κούκα. Τον αγοράσαμε αρχές του περασμένου Φθινόπωρου, χωρίς να ξέρουμε για τον αν θα επιζήσει μιας και τα boxfish προσαρμόζονται στα ενυδρεία δύσκολα και συχνά αρωσταίνουν.

Όταν ήρθε στο σπίτι μας δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση και χρειαζόταν να μπεί σε καραντίνα αλλά τον βάλαμε σε από καιρό στρωμένο ενυδρειο για να περάσει το στρές και να αρχίσει να τρώει καλά πριν. Σε μερικές μέρες όταν συνήλθε αρχίσαμε τη διαδικασία της θεραπείας. Πέρασε 14 μέρες θεραπεία με χαλκό και μετά μια εβδομάδα με Mελafix.

Ξεπέρασε το ich και αρχίσαν να γιατρεύονται τα μικρά τραύματα που είχε στην ουρά του.

Στο ενυδρείο που μπήκε μετά την καραντίνα δούλευε επί 24 ωρες δυνατό UV.

Στη διάρκεια της καραντίνας και τους πρώτους 2 μήνες έτρωγε 5 φορές την ημέρα, επειδή τα boxfish όταν είναι μικρα έχουν ανάγκη για να τρώνε 5 φορές και όταν μεγαλώνουν τρώνε το λιγότερο 2-3 φορές την ημέρα.

Το διαιτολόγιο του Κούκα είναι αρκετά πλούσιο. Από τα αγαπημένα του φαγητά είναι οι γαρίδες, γυαλιστερά και κυδώνια. Από φρούτα σταφύλια μάγκο και μπανάνες.

Υ.Σ. Μόλις βγάλω φωτογραφίες του ενυδρείου θα συνεχίσω αυτό το θέμα δίνοντας πλήρη περιγραφή του και του εξοπλισμού του.

Τη φωτογράφηση του Κούκα έκανε ο Μάριος-Discos και τον ευχαριστούμε πολύ!

Επίσης ευχαριστώ τους Μάριο, Νυντάλ και Θανάση (Tan) για τις ιδέες και λύσεις που βοήθησαν στην ολοκλήρωση του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΚΑ

Αυτός είναι ο Κούκα

post-90-1141479926_thumb.jpg 

Υ.Σ. Μόλις βγάλω φωτογραφίες του ενυδρείου θα συνεχίσω αυτό το θέμα δίνοντας πλήρη περιγραφή του και του εξοπλισμού του.

13515[/snapback]

Περιμένουμε με αγωνία . :welcome:

Υ.σ πολλή ωραίο το lactoria cornuta σου :hysterical::rockon:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον η περιπετειώδες ιστορία του Κούκα Ναταλία.

Τα cowfish πραγματικά είναι μοναδικά ψάρια με καταπληκτική συμπεριφορά απέναντι στους ιδιοκτήτες τους. Ανυπομονώ να δω photo του ενυδρείου σου και του sump φυσικά.. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ψαράκι RAIN.

Μου αρέσει πολύ αυτό το είδος αλλά επειδή είχα άσχημη εμπειρία στο παρελθόν, δεν τολμάω να το επιχειρήσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτό το είδος αλλά επειδή είχα άσχημη εμπειρία στο παρελθόν, δεν τολμάω να το επιχειρήσω ξανά.

13578[/snapback]

Εγώ Νίκο περνάω τώρα την άσχημη εμπειρία με αυτό το είδος :rockon::welcome::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι νε αυτά ;

Ακούω για 'φτερά' 'έξη πόδια' βλέπω κατι σχήματα μυστήρια.

Με το συμπάθειο αλλά σα να ξεπηδήσανε απο την ταινία Allien είναι αυτά τα πλασματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μοιαζουν με allien αλλα ειναι πανεμορφα.

Οταν λετε ασχημες εμπειριες τι εννοειτε?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε ασχημες εμπειριες τι εννοειτε?

13590[/snapback]

Τα boxfish είναι πολύ δύσκολα ψάρια και θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή.

Εκτός από το οτι αρρωσταίνουν συχνά και εύκολα, άμα στρεσάρονται βγάζουν δηλητήριο το οποίο μπορεί σε μερικά λεπτά να σκωτώσει όλα τα ζωντανά του ενυδρείου.

Είχα προσωπική εμπειρία όταν ένα boxfish έβγαλε δηλητήριο πρόλαβα να σώσω μόνο αυτό το ίδιο καθώς το μετέφερα αμέσως σε άλλο ενυδρείο με πολύ οξυγόνο. Μέχρι να κάνω αυτό τα υπόλοιπα στο ενυδρείο με το δηλητήριο είχαν σχεδόν πεθάνει. Παρότι το είδα τη στιγμή που συνέβη δεν πρόλαβα να σώσω τα υπόλοιπα γιατί σε λιγότερο από 3 λεπτά είχαν δεχθεί το δηλητήριο.

Με τις αρρώστιες πρέπει να προσέχεις συνέχεια τι μπαίνει στο ενυδρείο σου μην τυχόν και μπεί κάποιο παράσιτο. Αν αγοράσεις καινούρια ψάρια ή κοράλλια πρέπει να περάσουν ένα μήνα σε ξεχωριστό ενυδρείο για να σιγουρευτείς οτι δεν έχουν κάποια αρρώστεια.

Το τρίτο πρόβλημα είναι στο τάισμα αυτών των ψαριών. Επειδή τρώνε συχνά και πολύ γίνονται βαρύ φορτίο για κάθε ενυδρείο. Δηλαδή, πρέπει να έχεις ένα ικανό βιολογικό μηχανικό και χημικό καθαρισμό αλλιώς θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με τα νιτρικά και λόγω αυτού δεν μπορούν να αντέξουν σε αυτές τις συνθήκες τα κοράλλια.

Όταν είχα τον Κούκα σε ένα ενυδρείο 130 λτ, με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 80 λτ, εαν τα νιτρικά στο ενυδρείο ήταν 20 ήμουν χαρούμενη.

Και μη ξεχνάμε οτι τα boxfish δεν είναι reef-safe και μερικά κοράλλια είναι στις προτιμήσεις τους.

Ο Κούκα που ταϊζεται καλά έφαγε μόνο δύο πράσινες φούγκιες άλλα όχι και δύο κίτρινες. Ποτέ δεν ξέρεις τι να σου φάει.

Κατα τα άλλα είναι καταπληκτικά ψάρια! :rockon:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Το δηλητηριο που βγαζει δεν πιστευω να ειναι επικινδυνο στον ανθρωπο.

Παντος δεν φαινεται για δηλητηριωδες ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Το δηλητηριο που βγαζει δεν ειναι επικινδυνο στον ανθρωπο

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η σειρά να γράψω και για το ενυδρείο μου.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 1,80 Χ 60 Χ 75 με τη στάθμη νερού στα 65 εκ. που βγαίνει περίπου 700 λίτρα.

Κάτω από το ενυδρείο υπάρχει sump με refugeum με διαστάσεις 1,76 Χ 45 Χ 45. Ο όγκος του sump είναι 356 λτ.

Υπάρχει χώρος πίσω από το ενυδρείο στον οποίο βρίσκονται όλα τα μηχανήματα, πρίζες και τα ballast για το φωτισμό.

Επίσης ο τοίχος στο πλάι του ενυδρείου έχει 2 τρύπες από τις οποίες συνδέεται με το μπαλκόνι που θα είναι (ακόμη δεν έχει έρθει) το chiller.

Και ένα ωραίο κόλπο ότι οι σωλήνες της αντλίες του skimmer που παίρνουν αέρα τις έχω βγάλει στο μπαλκόνι με αποτέλεσμα ότι έρχεται περισσότερο οξυγόνο αλλά και δεν ακούμε τόσο θόρυβο.

Το sump είναι χωρισμένο σε 4 διαμερίσματα.

Στο πρώτο τμήμα αριστερά κατεβαίνει νερό από τη μια υπερχείλιση και εκεί σύντομα θα μπει ειδική λάσπη για refugeum miracle mud.

Μετά το νερό πέφτει στο refugeum με τη ζωντανή άμμο (30 kg)

Δύο άλλες υπερχειλίσεις κατεβάζουν το νερό στο δεξιά μέρος του sump όπου βρίσκεται και το skimmer.

Μετα το νερό ξεπερνάει το χημικό φιλτράρισμα και περνάει στο μεσαίο τμήμα του sump στο οποίο βρίσκονται αντλίες οι οποίες ανεβάζουν το νερό πάνω.

Η κυκλοφορία στο ενυδρείο είναι πάρα πολύ μικρή για να μπορεί να νιώθει άνετα τα boxfish επειδή δεν αντέχουν μεγάλη κυκλοφορία.

Για το χημικό φιλτράρισμα χρισιμοποιήται άνθρακας matrix carbon,

αντιφωσφορο τρειων ειδών: elimi-phos της tropic marin, της seechem, και longlife της tunze σε Fe (που έχει σκούρο χρώμα).

Το φώς του ενυδρείου είναι 16 Τ5 x 39W, 6 ακτινικές και 10 λευκές (2-9500Κ και 8-14000Κ). Το φως στο ενυδρείο ακόμα δεν το ανέβω εκτός από δύο λάμπες για 3-4 ώρες την ημέρα.

Υπάρχουν και τρεις λάμπες Τ5 πάνω από το refugeum των 24W, 2 λευκές και 1 ακτινική τις οποίες ανάβω κανονικα.

Αλατι Τropic Marin pro Reef.

Φωτογραφίες σε λίγο.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το σύστημά σου Rain.

Απ' ότι κατάλαβα είναι νεοσεταρισμένο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχει καλή ανάπτυξη.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον βρίσκω και το refugium mud. Ευκαιρία να το δούμε κι αυτό από πρώτο χέρι μιας και δεν είναι διαδεδομένο στους Έλληνες χομπίστες. Θα ήθελα να σου πω μήπως δεν θα έπρεπε η υπερχείλιση που ανέφερες, να μπαίνει απευθείας στο mud για να μη προκαλεί έντονη ανάδευση.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις φωτογραφίες σου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ναταλια!! Επιτελους ειναι ετοιμο :welcome: και τωρα μπορεις να ασχοληθεις με αυτο που κανεις τελεια...την φροντιδα των ζωντανων σου!!

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

. Θα ήθελα να σου πω μήπως δεν θα έπρεπε η υπερχείλιση που ανέφερες, να μπαίνει απευθείας στο mud για να μη προκαλεί έντονη ανάδευση.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις φωτογραφίες σου.

Φιλικά Νίκος

13624[/snapback]

Το είχα σκεφτεί και εγώ και ίσως να μπει ένα χώρισμα.

Και εγώ περιμένω τις φωτογραφίες, μόνο που δεν έχω φωτογραφική μηχανή...

Αν κάποιος θέλει να προσφέρει βοήθεια κερνάω και καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το σύστημά σου Rain.

Απ' ότι κατάλαβα είναι νεοσεταρισμένο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχει καλή ανάπτυξη.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον βρίσκω και το refugium mud. Ευκαιρία να το δούμε κι αυτό από πρώτο χέρι μιας και δεν είναι διαδεδομένο στους Έλληνες χομπίστες. Θα ήθελα να σου πω μήπως δεν θα έπρεπε η υπερχείλιση που ανέφερες, να μπαίνει απευθείας στο mud για να μη προκαλεί έντονη ανάδευση.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις φωτογραφίες σου.

Φιλικά Νίκος

13624[/snapback]

To συστημα σου Ναταλια ειναι πολυ ωραιο, με καλες προδιαγραφες αλλα με τοσο που τρωει η Λακτορια... θα πρεπει να βρουμε τροπο να κρατησουμε τα νιτρικα χαμηλα. Ισως η αλγη στο refugium να κανει την διαφορα... :rockon: Αντε και γεματο με κοραλια!!

Ναταλια κουκλος ο Κιουζα, αλλα για τις φωτο βιαζεσε!! Το βραδυ θα στις στειλω. :hysterical::hysterical:

Νικο εχω χρησιμοποιηση miracle mud στο πρωτο μου ενυδρειο πριν απο 2 περιπου χρονια. Αλλαξα το refugium που ειχα με βραχο και αμμο και πηγα εκει. Οπως ολοι ξερουμε η αλγη δεν πιανει στην αμμο αλλα μονο στο βραχο, αυτο ξεχαστε το με τη miracle mud. Γεμιζει αλγη ολο το refugium και η αναπτυξη της με σωστο φωτισμο ειναι κατι που πρεπει να το δεις για να το πιστεψεις. Δυστηχως ειναι λιγο ακριβη ενω και η μεταφορα της ειναι επισης λιγο τσιμπιμενη αφου ειναι απο Αμερικη αλλα για refugium ειναι σαφως οτι καλυτερο υπαρχει.

Θα εβαζα και στο καινουργιο ενυδρειο που εχω miracle mud. Αλλα αποφασισα να το κανω χωρις refugium. Οχι πως μου βγηκε σε κακο, απλα δοκιμασα μια αλλη προσεγγιση η οποια με εχει εως τωρα διακαιωση. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...