Jump to content

Να λοιπόν το ξεκίνημα..


GC9N

Recommended Posts

200 λίτρα..

Με Δύο Fluval 403

Το γέμισα το Σάββατο , Καθαρά Δευτέρα τελείωσα.. Αλάτι και αντιχλώριο έχουν μπεί.

Ερώτηση: ποιο είναι το επόμενο βήμα? Αμμωνία απο το φαρμακείο ? ή αναμονή γιατί είναι νωρίς ακόμα.?

post-630-1141720377_thumb.jpg

post-630-1141720387_thumb.jpg

post-630-1141720395_thumb.jpg

post-630-1141720406_thumb.jpg

post-630-1141720417_thumb.jpg

post-630-1141720437_thumb.jpg

post-630-1141720465_thumb.jpg

post-630-1141720500_thumb.jpg

post-630-1141720655_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα πρώτα να σε ρωτήσω μερικά πράγματα , έβαλες νερό βρύσης δεν έχεις ρ/ο? βέβαια δεν είναι απαραίτητο στο fish only αλλά κάνει καλό , το αντιχλωριο πόση ώρα το είχες μέσα στο νερό πριν βάλεις αλάτι???. Έχεις βάλει ζωντανό αραγονιτι η μόνο νεκρό?? Τι υλικά φιλτραρίσματος έχεις βάλει στα φίλτρα σου?? Τη σκιμμερ έχεις βάλει?? Και τέλος τη ψάρια έχεις σκοπό να βάλεις μέσα?

Καλό είναι να διαβάσεις το πολλή καλό άρθρο του DISCOS σχετικά με το ξεκινώντας ένα θαλασσινό ενυδρείο και μέσα λέει και για το στρώσιμο διάβασε το θα σου λύση πολλές απορίες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Υ.Σ. ωραίο ενυδρείο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε GC9N

Η κατασκευή σου φαίνεται πολύ καλή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η χρησιμότητα του καμπύλου σωλήνα δίπλα στο skimmer που φτάνει μέχρι την άμμο και μετά ανεβαίνει μέχρι τα μεσόνερα. Αν θέλεις δώσε μου περισσότερες πληροφορίες.

Όσον αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου θα σε βοηθήσουν τα άρθρα του Φίλου μας Discos που υπάρχουν στις ειδικές σελίδες του forum, όπως προαναφέρθηκε και από τον Φίλο reefdaddy.

Εγώ θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα ανθεκτικό ψάρι π.χ. ένα damsel, για έναρξη του βιολογικού κύκλου, το οποίο θα ταΐζεις με λίγη ποσότητα φαγητού παρακολουθώντας ταυτόχρονα την ποιότητα του νερού σου.

Να θυμάσαι όμως ότι όταν το ενυδρείο σου θα κάνει τον βιολογικό κύκλο του δεν συνεπάγεται ότι μπορείς αμέσως να το υπερφορτώσεις με ότι ψάρια επιθυμείς να φιλοξενήσεις. Αυτό θα πρέπει να γίνεται σταδιακά μετρώντας πάντα τις παραμέτρους του νερού και προσθέτοντας ένα είδος, αφού σιγουρευτείς ότι το σύστημά σου έχει αναβαθμιστεί βιολογικά.

Ο καλύτερος τρόπος στρωσίματος του ενυδρείου σου είναι να χρησιμοποιήσεις μια ποσότητα έτοιμο βιολογικό υλικό, που μπορεί να σου προμηθεύσει κάποιος άλλος από το ήδη στρωμένο ενυδρείο του.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο δεν εχω γράψει σχεδον τίποτα και περιμένω και απάντηση..!

Λοιπον..

Το SKimmer ειναι Red Sea Berlin Classic Protein.

Ο Αραγωνίτης ειναι νεκρός...

Η 1 η κοτσάνα που έκανα ειναι ότι αφησα το αλάτι στο νερό γύρω στις 3 ίσως και παραπάνω ώρες και ΥΣΤΕΡΑ πρόσθεσα αντιχλώριο... δεν ξέρω τι συνέπειες θα έχω. :<

Το πρώτο φίλτρο εχει 2 στρώσεις με μακαρόνι και μία με ανθρακα. το δεύτερο εχει και στα τρία στρώματα βιόσφαιρες

Τα φίλτρα συνδέονται μεταξύ τους..

Τέλος το έχω εξοπλίσει και με πλακάκι για extra φιλτραρισμα...

Οσο για τα ψάρια ακόμα δεν το αποφάσισα μάλλον θα ξεκινήσω με αυτο που προτείνει ο ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ.

P.S. Εχω μια εμπειρια απο γλύκο νερό γύρω στα 3 χρόνια .. απλά κάθε αρχή και δύσκολη και γιαύτο ρωτάω τους ειδικούς..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε GC9N

Η κατασκευή σου φαίνεται πολύ καλή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η χρησιμότητα του καμπύλου σωλήνα δίπλα στο skimmer που φτάνει μέχρι την άμμο και μετά ανεβαίνει μέχρι τα μεσόνερα. Αν θέλεις δώσε μου περισσότερες πληροφορίες.

Όσον αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου θα σε βοηθήσουν τα άρθρα του Φίλου μας Discos που υπάρχουν στις ειδικές σελίδες του forum, όπως προαναφέρθηκε και από τον Φίλο reefdaddy.

Εγώ θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα ανθεκτικό ψάρι π.χ. ένα damsel, για έναρξη του βιολογικού κύκλου, το οποίο θα ταΐζεις με λίγη ποσότητα φαγητού παρακολουθώντας ταυτόχρονα την ποιότητα του νερού σου.

Να θυμάσαι όμως ότι όταν το ενυδρείο σου θα κάνει τον βιολογικό κύκλο του δεν συνεπάγεται ότι μπορείς αμέσως να  το υπερφορτώσεις με ότι ψάρια επιθυμείς να φιλοξενήσεις. Αυτό θα πρέπει να γίνεται σταδιακά μετρώντας πάντα τις παραμέτρους του νερού και προσθέτοντας ένα είδος, αφού σιγουρευτείς ότι το σύστημά σου έχει αναβαθμιστεί βιολογικά.

Ο καλύτερος τρόπος στρωσίματος του ενυδρείου σου είναι να χρησιμοποιήσεις μια ποσότητα έτοιμο βιολογικό υλικό, που μπορεί να σου προμηθεύσει κάποιος άλλος από το ήδη στρωμένο ενυδρείο του.

Φιλικά Νίκος

13752[/snapback]

Πράγματι το έτοιμο βιολογικό υλικό θα με ενδιέφερε πολύ.. δεν θέλω να σκοτώνω άδικα ψάρια... Μακάρι κάποιος να μπορέσει σε αυτό το κομμάτι να με βοηθήσει.

Στην ερώτηση του Νικου ο καμπυλωτός σωλήνας είναι μια αναγκαστική προσωρινή λύση εξόδου του φίλτρου. Θα φύγει σύντομα απλός το έκανα να γύρίζει προς τα μπροστά γιατί λόγο της μεγάλης πίεσης το νερό έκανε κύμα!! Και ακούμπαγε το ανεμιστήρακι..

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Το Skimmer ειναι Red Sea Berlin Classic Protein.

Ok θα σε καλύψει στο fish only

Ο Αραγωνίτης είναι νεκρός...

Γνώμη μου είναι να έβαζες και λίγο ζωντανό αν και δεν απαιτείται μόνο και μόνο για να είχες βιολογία πιο γρήγορα

Η 1 η κοτσάνα που έκανα είναι ότι άφησα το αλάτι στο νερό γύρω στις 3 ίσως και παραπάνω ώρες και ΥΣΤΕΡΑ πρόσθεσα αντιχλώριο... δεν ξέρω τι συνέπειες θα έχω. :<

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ωστόσο πρώτα έπρεπε να βάλεις το αντιχλωριο να το αφήσεις να δουλέψει και μετά το αλάτι

Το πρώτο φίλτρο έχει 2 στρώσεις με μακαρόνι και μία με άνθρακα. το δεύτερο έχει και στα τρία στρώματα βιόσφαιρες

Τα φίλτρα συνδέονται μεταξύ τους..

προσωπική μου άποψη να έβαζες eheim substrut pro το οποίο είναι ίσως το καλύτερο βιολογικό υλικό και φυσικά πολλή καλύτερο από τις βιομπάλες μια και έχει πολλή μεγαλυτερη επιφάνεια για βακτηρίδια από κάθε άλλη λύση

Τέλος το έχω εξοπλίσει και με πλακάκι για extra φιλτράρισμα...

Πλακάκι???

Όσο για τα ψάρια ακόμα δεν το αποφάσισα μάλλον θα ξεκινήσω με αυτό που προτείνει ο ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ.

Συμφωνώ και εγώ

P.S. Έχω μια εμπειρία από γλυκό νερό γύρω στα 3 χρόνια .. απλά κάθε αρχή και δύσκολη και γιαύτο ρωτάω τους ειδικούς..

όλα θα πάνε οκ

Link to comment
Share on other sites

Thanks reefdaddy!..

Πλακάκι := under ground Filter με σωλήνα που συνδέετε με power head κυκλοφοριτή για να μην μένουν υπολοιματα στο υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Τα under ground Filter δυστυχώς φίλε GC9N είναι εδώ και αρκετά χρόνια παρωχημένα στο χόμπι μας. Ιδιαίτερα στο Θαλασσινό ενυδρείο όπου και οι απαιτήσεις είναι αρκετά μεγαλύτερες έναντι του γλυκού νερού θα έλεγα ότι δεν έχουν καμιά θέση στο ενυδρείο σου. Εφόσον ακόμα είναι αρχή εύκολα μπορείς να το αφαιρέσεις και πίστεψε με θα γλυτώσεις από αρκετές περιπέτειες που θα σε έβαζε μακροπρόθεσμα.

Πιστεύω να έρθεις στην πρώτη συνάντηση του aquazone(περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις εδώ)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...t=0entry12895 έτσι ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε δίνοντας σου κάποια ποσότητα στρωμένου βιολογικού υλικού. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Thanks reefdaddy!..

Πλακάκι := under ground Filter με σωλήνα που συνδέετε με power head κυκλοφοριτή για να μην μένουν υπολοιματα στο υπόστρωμα

13784[/snapback]

Αυτό πρέπει να το βγάλεις εκτός ενυδρείου τώρα που είναι νωρίς , θα σου δημιουργήσει στο μέλλον προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι στον κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου φίλε GC9N.

:rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν εκτός Αθηνών θα ήθελα να έρθω...

Πείτε μου όμως αναλυτικά γιατί να βγάλω το φίλτρο βυθού?? Τι στυλ προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι φορτώνει αλλά δεν βλέπω κάτι? :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι φορτώνει αλλά δεν βλέπω κάτι? :rockon:

14683[/snapback]

Tan Στην σελίδα αυτη που έστειλα θα δεις ενα μηχανισμό αντιστροφης μετρησης πάνω δεξιά, όταν τελείωσει πατάς Download... ύστερα αφου κατέβει το Video, καλυτερα βάλτω να παίξει σε ενα προγραμμα για DVD ή το Media Player (ενημερωμένο)

το MSN mou ειναι ghatzisavvidis@hotmail.com ας κάνει add οποιος θέλει

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Να τα προβλήματα λοιπον... to P.H βρίσκετε 7.7 (ασχημα) εχω και πρόβλημα με αμμωνία

προφανώς καποια απο τις πέτρες που έβαλα εχει κατι "ΚΑΚΟ" και το επάθα αυτο...

Πηρα Ammovec (BIOSTARTER), Marine Buffer seachem p.h 8.3,και κάτι για την αμμονία

Σημ. ΣΕ Μία απο τις πέτρες τις οποιές τις έφερα απο Καβάλα πρατήρησα ότι μετα απο λίγες μέρες μεσα στο ενυδρείο εμφανίστηκαν κάτι Ινες σαν βαμβάκι.. Τι μπορεί να είναι

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! :rockon:

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Ο μεσογειακός βράχος μπορεί να κρύβει αρκετά δυσάρεστες εκπλήξεις όταν συνδυαστεί σε ενυδρείο με τροπικά ζωντανά. :welcome:

Στην περίπτωση σου λογικά κάποιοι από τους οργανισμούς που κουβάλαγε ο βράχος πρέπει να πέθαναν κατά την μεταφορά είτε από το σοκ προσαρμογής μιας και προέρχονταν από την θάλασσα μας με αλατοτητα 1.029-1.030 και θερμοκρασία το πολύ 15c.

Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις άμεσα είναι να απομακρύνεις το damsel

σου σε κάποιο άλλο ενυδρείο φίλου μέχρι να στρώσεις το ενυδρείο σου. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου όμως αναλυτικά γιατί να βγάλω το φίλτρο βυθού?? Τι στυλ προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν

Από τι ξέρω από το γλυκό νερό και εκεί αυτός ο τύπος φιλτραρίσματος πέρα από τι είναι πεπαλαιωμένος δημιουργεί πρόβλημα στο ενυδρείο αφού αρκετά συχνά μπουκώνει. Κάτι τέτοιο πρέπει να είναι αρκετά επιζήμιο στο Θαλασσινό ενυδρείο. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ο μεσογειακός βράχος μπορεί να κρύβει αρκετά δυσάρεστες εκπλήξεις όταν συνδυαστεί σε ενυδρείο με τροπικά ζωντανά.  :welcome:

Στην περίπτωση σου λογικά κάποιοι από τους οργανισμούς που κουβάλαγε ο βράχος πρέπει να πέθαναν κατά την μεταφορά είτε από το σοκ προσαρμογής μιας και προέρχονταν από την θάλασσα μας με αλατοτητα 1.029-1.030 και θερμοκρασία το πολύ 15c.

Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις άμεσα είναι να απομακρύνεις το damsel

σου σε κάποιο άλλο ενυδρείο φίλου μέχρι να στρώσεις το ενυδρείο σου. :rockon:

14822[/snapback]

Thanks..

Σιγουρα υπήρχε κάτι τέτοιο.. εβγαλα την πέτρα και μυριζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ασχημα ενοειτε πηρε πόδι ... το damsel ειναι μια χαρά στο hospital ενυδρειο...

Πάντος το νερό μετα την αφαίρεση της πετρας και με την κατ'αλληλη βοηθεια των buffer κ.α ειναι καλυτερα...!

Link to comment
Share on other sites

Δοξα Το θεό Ολα καλά... Αμμονια σε πάρα πολυ καλά επίπεδα και ph κολυμένο στα 8.0

Εβαλα και ενα Maroon Clownfish μέσα πανεμορφο... :rockon:

Τωρα σκέφτομαι τι ψάρι θα ειναι το επόμενο... απο ότι έμαθα τα maroon αλάζουν φύλο στην ζωή τους όποτε σκέφτομαι να πάρω αλλο ένα ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρθηκε η ερώτηση στους αρχάριους σαν θέμα.... :rockon:

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...