Jump to content

Diy Λίπασμα


Recommended Posts

Εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε ο γλουκονικός σίδηρος αλλά δεν μπορώ να βρω.

Όσο για τα άλλα που ρωτάς δεν γνωρίζω πια η διαφορά μεταξύ του καθαρού χημικού και του απλού.

Υποθέτω ότι αν είναι σε υγρή μορφή το μη καθαρό θα περιέχει αποσταγμένο νερό, σε μορφή σκόνης δεν ξέρω.

Πάντως εγώ αγοράζω λίπασμα σε μορφή σκόνης και το ανακατεύω με αποσταγμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου χημικού που ξέρει τις υπόλοιπες ουσίες οι οποίες είναι συγκεκριμένες αφού κάθε χημικό απομονώνεται με κάποια αντιδραστήρια από κάποια άλλη χημική ένωση, η ποσότητα υποπροϊόντων που μένει καθορίζει την καθαρότητα της τελικής χημικής ουσίας..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου χημικού που ξέρει τις υπόλοιπες ουσίες οι οποίες είναι συγκεκριμένες αφού κάθε χημικό απομονώνεται με κάποια αντιδραστήρια από κάποια άλλη χημική ένωση, η ποσότητα υποπροϊόντων που μένει καθορίζει την καθαρότητα της τελικής χημικής ουσίας..

Για να παρασκευαστει ενα χημικο χρησιμοποιουνται διαφοροι τροποι.

Το προβλημα ειναι η απομονωση που μεχρι και σε αυτην παρεμβαλλονται χημικα...

Για αυτο και η τιμη.

Καθε εταιρια μπορει να φτιαχνει και να τα καθαριζει με τον δικο της τροπο, ο οποιος σε καθε χημικο διαφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καιρος να φρεσκαρω το συγκεκριμενο ποστ με new calculator πανω στα diy λιπασματα.....

καλες μετρησεις.... :buttrock:

dosing calculator

Link to comment
Share on other sites

καιρος να φρεσκαρω το συγκεκριμενο ποστ με new calculator πανω στα diy λιπασματα.....

καλες μετρησεις.... :D

dosing calculator

Με γύρισες 6 χρόνια πίσω κλαζούλη, τι μου θύμησες!!

(Να σημειώσω πως είναι πλέον old) Όμως αρκετά καλός

Αντε να προσθέσω και γω έναν Fertilator για τα ψαχτήρια

-_-

ΥΓ.

Μόνον αν κάνεις login φαίνεται

-_-

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ....Σε ξενογλωσσο site διαβασα οτι 1 γρ mgso4+7h2o αντιστοιχει σε 0,48 γρ του MGSO4...

Αν ισχυει αυτο εγω επειδη δεν βρηκα ενυδρο αλλα καθαρο mgso4 αντι της μιας κουταλιας της σουπας που λεει η συνταγη του φτωχου σε 500 ml νερου θα πρεπει να βαλω μιση...ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ κατι αλλο αυτη την κλασική συνταγή

500 ml απεσταγμένο νερό ή και όσμωσης

1 κουταλιά της σούπας power4 ή Greenzit

1 κουταλιά της σούπας MgSO4+7H2O (Θειικό Μαγνήσιο) (epsom salt) επειδη ειχα mgso4 σκονη εβαλα 1/2 κουταλια της σουπας αφου οπως εγραψα και πιο πανω διαβασα οτι 1γρ MgSO4+7H2O αντιστοιχει σε 0,48 γρ MGSO4

2 κουταλιές τη σούπας K2SO4 (Θειικό κάλιο)

1 κουταλιά της σούπας Νιτρικό κάλιο (Και η προσθήκη γίνεται ανάλογα την ποσότητα των Νιτρικών ΝΟ3 που έχουμε στο ενυδρείο μας).

Παρακαλω ποσα ml ριχνουμε στο ενυδρειο και καθε ποτε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά απο τόσα χρόνια καιρός να το θυμηθούμε !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ΚΑΙ κατι αλλο αυτη την κλασική συνταγή

500 ml απεσταγμένο νερό ή και όσμωσης

1 κουταλιά της σούπας power4 ή Greenzit

1 κουταλιά της σούπας MgSO4+7H2O (Θειικό Μαγνήσιο) (epsom salt) επειδη ειχα mgso4 σκονη εβαλα 1/2 κουταλια της σουπας αφου οπως εγραψα και πιο πανω διαβασα οτι 1γρ MgSO4+7H2O αντιστοιχει σε 0,48 γρ MGSO4

2 κουταλιές τη σούπας K2SO4 (Θειικό κάλιο)

1 κουταλιά της σούπας Νιτρικό κάλιο (Και η προσθήκη γίνεται ανάλογα την ποσότητα των Νιτρικών ΝΟ3 που έχουμε στο ενυδρείο μας).

Παρακαλω ποσα ml ριχνουμε στο ενυδρειο και καθε ποτε??

 

Με ενδιαφέρει, παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει. Σε μαγαζί με γεωργικά να ρωτήσω για power4 και τα υπόλοιπα σε φαρμακείο?Πόσο έχουν περίπου?

 

Link to comment
Share on other sites

Απο φαρμακειο δεν θα βρεις λιπασματα σε σκονες,απο μαγαζι με χημικα θα βρεις, αν βρεις και ισως και σε μαγαζι με γεωργικα λιπασματα αλλα εκει ειναι αμφιβολου καθαροτητας.

Το θεμα που βρηκες εδω,ειναι πριν 4 χρονια,μην περιμενεις να παρεις απαντηση απο τα μελη που εχουν γραψει εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται πουθενά στο φόρουμ άλλο ποστ για DIY λίπασμα για να ενημερωθώ?Σήμερα πήρα από φαρμακείο το fleet enema (για κύσμπα προορίζεται...) και είμαι στο ψάξιμο για Power 4 :sword: :sword:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...