Jump to content

Φυτεμένο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω την πρώτη απόπειρα για συστηματική και οργανωμένη διατήρηση φυτεμένου ενυδρείου με σχετικά υψηλές – τουλάχιστον για την δική μου εμπειρία – απαιτήσεις. Οι πληροφορίες που βρήκα στο forum ήταν πολύτιμες :hysterical: καθώς και η προσωπική βοήθεια από κάποια μέλη (Thanks ThDam :rockon:).

Το ενυδρείο είναι το γνωστό πια 120λτ του carrefur και ξαναστήθηκε προκειμένου να μπει ο θερμοστάτης βυθού και το υπόστρωμα περίπου πριν 2 μήνες. Το σύστημα φαίνεται να έχει ισορροπήσει και ελπίζω και σε καλύτερες μέρες. Την τελευταία εβδομάδα πρόσθεσα και τη riccia για την οποία είχα κάποιους ενδοιασμούς γνωρίζοντας τις υψηλές απαιτήσεις της. Δεν γνώριζα όμως την αδυναμία που έχουν τα ramirezi στο συγκεκριμένο φυτό :welcome: . Και από εκεί που φοβόμουνα ότι δεν θα αντέξει λόγω συνθηκών, δεν θα την αφήσουν να στεριώσει τα ramirezi . Παρ’ όλα αυτά φαίνεται να πηγαίνει καλά.

Στη συνέχεια παραθέτω Φωτός και τη σύνθεση του ενυδρείου.

post-194-1141827255_thumb.jpg

post-194-1141827131_thumb.jpg

post-194-1141827361_thumb.jpg

post-194-1141827202_thumb.jpg

Φυτά

Hygrophila difformis

Egeria densa

Anubias barteri var. barteri

Microsorum pteropus ''Narrow''

Eusteralis stellata (Pogostemon stellata)

Ludwigia repens ''Rubin''

Rotala macrandra

Bacopa caroliniana

Hygrophila corymbosa ''Siamensis''

Hygrophila corymbosa ''Compact''

Limnophilla aromatica

Riccia Fluitans

Φιλοξενούμενοι

2 Betta splendens 1m+1f

4 Crossocheilus siamensis 2 5cm +2 3cm

15 (Paracheirodon innesi) Neon Tetra

4 Mikrogeophagus ramirezi 1m+3f

4 Corydoras panda

1 Glyptoperichthys joselimaianus (L001/L22) (θα μετακομίσει σε μεγαλύτερο σπίτι)

1 Gyrinocheilus aymonieri

2 Apple Snails

4 Ammano Shrimps

Φίλτρανση

1 EHEIM 2215 (Substrat Pro + Μακαρόνι + Σφουγγάρια )

Μπουκάλα 2λτ Co2

PH Controller

DIY PH Diffuser

Φωτισμός

1 Τ5 39W OSRAM Daylight 09:00 – 21:00

1 Τ5 39W SYLVANIA Grolux 10:00 – 20:00

1 Τ5 24W PHILIPS 4500K 11:00 – 19:00

Θερμοστάτης 100W + 120W Θερμοστάτης Υποστρώματος

Λίπανση

Υπόστρωμα SERA Floredepot + Basic Layer JBL

Seachem Flourish 1 φορά/Εβδομάδα

Seachem Flourish Iron 3 φορές/Εβδομάδα

DIY Θειικό Κάλιο 2 φορές/Εβδομάδα

DIY Νιτρικό Κάλιο 2 φορές/Εβδομάδα

Συνθήκες Νερού

PH 6.7

KH 5-5.5

GH 5

NH3/NH4 0

NO2 0

Fe 0, 5

NO3 ~ 10-20

PO4 ~ 0, 2

Θερμοκρασία 27c-29c

Όλες οι γνώμες και οι προτάσεις ευπρόσδεκτες ιδικά από τους έμπειρους παραδοσιακούς μποστανάδες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, μπραβο! :rockon: Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!Αν και δεν ειμαι εμπειρος το θεαμα ειναι πραγματικα πολυ ομορφο!Ευχομαι να το χαρεις για καιρο!Τις προτασεις τις αφηνω για τους πιο εμπειρους!Τους αρχαριους τους κερδιζεις, παντως!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιαο, ΜΠΡΑΒΟ!! :rockon:

Οταν ψηλωσουν και τα φυτα στην μεση που εχεις θα δειχνει ακομα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η πρωτη αποπειρα;;;;;

μπραβο πολυ ομορφοοοοοο.

να καλυψεις και λιγο το αριστερο μερος

και εισαι :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε Κώστα πως είσαι σε καλό δρόμο. Τα φυτά σου είναι υγιέστατα, οι άλγες ανύπαρκτες και το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ όμορφο φυτεμένο ενυδρείο. Πολύ σύντομα βλέπω να μοιράζεις πολλά κλαδέματα. :welcome:

Η αλήθεια είναι πως έχεις τον εξοπλισμό και όπως φαίνεται και το μεράκι για να μπεις σε πιο δύσκολα μονοπάτια.

Η riccia αυτό που θέλει είναι συχνό κλάδεμα για να φτάνει χαμηλά το φως. Τα ραμ δεν πολυασχολούνται ειδικά όταν είναι ζευγάρι :hysterical:

Σου προτείνω επίσης τη δεξιά πανέμορφη ρίζα να την γεμίσεις με java fern ή windelov και να βγάλεις την elodea.

Καλή συνέχεια!

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Πολύ καλή προσπάθεια! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συνχομπίστες ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :rockon:.

Η riccia αυτό που θέλει είναι συχνό κλάδεμα για να φτάνει χαμηλά το φως. Τα ραμ δεν πολυασχολούνται ειδικά όταν είναι ζευγάρι  :welcome:

Μιχάλη,

Δυστυχώς από τη riccia έχει μείνει ένα μικρό μέρος. Η υπόλοιπη (όση δεν έχω μαζέψει) είναι στην επιφάνεια , και τα ραμιρέζι είναι 1m + 3f.

Σου προτείνω επίσης τη δεξιά πανέμορφη ρίζα να την γεμίσεις με java fern ή windelov και να βγάλεις την elodea.

Όσων αφορά στη ρίζα, σκέφτομαι να τη μεταφέρω στο 370λτ για να μου αφήσει περισσότερο χώρο για φύτεμα. Εάν τελικά την αφήσω εκεί κάτι θα τις βάλω επάνω.

Τι από τα δύο θα μου πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Άρα 2 ραμ περισσεύουν και την σκαλίζουν γενικώς... (και έψαχνα για θυληκό :welcome: )

Τη ρίζα θα έλεγα να την κρατήσεις και να την πας τέρμα αριστερά για να καλύψει όλον τον εξοπλισμό που έχεις εκεί, "ντύνοντας" την με τα φυτά που σου είπα παραπάνω. Τη δεξιά πλευρά θα την άφηνα ελεύθερη με κάποιο grass plant και κανένα θαμνάκι.

Δεν λέω τελευταία κάτι έχω πάθει με το τριγωνικό στυλ... :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Τη ρίζα θα έλεγα να την κρατήσεις και να την πας τέρμα αριστερά για να καλύψει όλον τον εξοπλισμό που έχεις εκεί, "ντύνοντας" την με τα φυτά που σου είπα παραπάνω. Τη δεξιά πλευρά θα την άφηνα ελεύθερη με κάποιο grass plant και κανένα θαμνάκι.

Μιχάλη,

Η ρίζα έχει πλάτος ~40cm. Θα πρέπει να μεταφυτεύσω αρκετά φυτά για να κάνω χώρο. Επίσης φοβάμαι ότι το σχήμα του δεν βοηθάει στο να κρύψω τον εξοπλισμό από πίσω. Πάντως μου αρέσει σαν ιδέα και θα δω τη μπορώ να κάνω.

Άρα 2 ραμ περισσεύουν και την σκαλίζουν γενικώς... (και έψαχνα για θυληκό  :welcome:  )

Δεν λέω τελευταία κάτι έχω πάθει με το τριγωνικό στυλ...  :rockon:

Σχετικά με το.... τριγωνικό στυλ, θέλεις να σου φέρω μία θηλύκια εάν μπορέσω αύριο :hysterical: ; Γενικά θα είμαι έξω. Εάν προλάβω να περάσω από το σπίτι πρώτα θα μπορούσα να σου φέρω μία.

Link to comment
Share on other sites

:rockon::hysterical:

...μάλλον δεν έγινα πλήρως κατανοητός αλλά όταν λέω τριγωνικό εννοώ κάτι τέτοιο:

post-23-1142030600_thumb.jpg

:hysterical:

Τα υπόλοιπα αύριο από κοντά...

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...