Jump to content

Νεα ψαρια


Recommended Posts

Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για τα νεα ψαρια που θελω να μου προτεινεται και να βαλω....

Βασικα ενδιαφερομαι για αγγελοψαρα και 1 - 2 ειδη καρχαρια...(για προτεινεται...)

Καταρχην ζουνε μαζι ή θα δω τα καρχαριακια να περνουν αποτομα μποι????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για τα νεα ψαρια που θελω να μου προτεινεται και να βαλω....

Βασικα ενδιαφερομαι για αγγελοψαρα και 1 - 2 ειδη καρχαρια...(για προτεινεται...)

Καταρχην ζουνε μαζι ή θα δω τα καρχαριακια να περνουν αποτομα μποι????

Μιλάμε για 350L που βλέπω στο προφίλ σου?

Link to comment
Share on other sites

Καρχαριάκια, όποιου είδους κι αν εννοείς, θα σου πρότεινα να αποφύγεις! Συνήθως αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο ΔΕΝ κάνουν για ενυδρεία,ΟΤΙ κι αν σου πούνε. Μπορείς να φτιάξεις ένα υπέροχο σκαλαροενυδρείο με 4-5 από αυτά τα ψάρια + κάποια είδη μικρόσωμων γατόψαρων + 1 κοπαδάκι μεγαλόσωνων tetras....

Ξυλα, φυτά, λευκή άμμος και το ενυδρείο σου θα δείξει σούπερ!

Παρατηρήσεις:

- Τα σκαλάρια θέλουν ειδική προετοιμασία νερού.

- Δεν κάνουν όλα τα είδη tetras μαζί με τα σκαλάρια.

- Πρέπει να μας πεις και το φίλτρο σου με τα υλικά που έχει μήπως χρειαστεί κάποια διόρθωση ή αλλαγή.

Βέβαια, σε 350L μπορείς να "παίξεις" και με άλλα είδη ψαριών....

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 εσωτερικα FLUVAL 4plus με επιπλεον βιολογικο υλικο φιλτρου sera siporax mini.

Αμμος, χαλικι δεν μπαινει διοτι ειναι εμφανες και απο κατω το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 εσωτερικα FLUVAL 4plus με επιπλεον βιολογικο υλικο φιλτρου sera siporax mini.

Αμμος, χαλικι δεν μπαινει διοτι ειναι εμφανες και απο κατω το ενυδρειο...

Τί εννοείε εμφανές από κάτω???? Δεν το έχω καταλάβει αυτό??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείε εμφανές από κάτω???? Δεν το έχω καταλάβει αυτό??? :thumbup:

Οριστε....

p2030073xe1.jpgp2030074ib6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οριστε....

p2030073xe1.jpgp2030074ib6.jpg

Ok... τώρα κατάλαβα :thumbup: Αργώ αλλά τα πιάνω.... αν μου τα δώσουν μασημένα :thumbup:

Πολύ ωραία και ιδιαίτερη κατασκευή, αλλά δεν γνωρίζω την λειτουργικότητα όσον αφορά τα ψάρια...!!!

Ας πούνε και οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα...

Οτι πρεπει να φτιαξω εναν "ανοιχτο" στο ματι βυθο.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν μπορείς να βάλλεις pleco, ή άλλα ψάρια που προτιμούν να κρύβονται αφού θα είναι εκτεθειμένα. Τώρα με πιάνεις και απροετοίμαστο. Γενικά είμαι πολύ δύσπιστος σε ενυδρεία-καινοτομίες.. δεν ξέρω κατά πόσο περνάνε καλά τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην βαλεις αμμο ¨η χαλικι θα βλεπεις το ενυδρειο απο κατω;

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ λυση ισως σου δωσει ενα video στο youtube της tropica που με βεντουζες κολλαει κοματια δικοσμητικων , ξυλων , φυτων ,στο πλαινο τζαμι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν μπορείς να βάλλεις pleco, ή άλλα ψάρια που προτιμούν να κρύβονται αφού θα είναι εκτεθειμένα. Τώρα με πιάνεις και απροετοίμαστο. Γενικά είμαι πολύ δύσπιστος σε ενυδρεία-καινοτομίες.. δεν ξέρω κατά πόσο περνάνε καλά τα ψάρια.

Το αν περνανε καλα τα ψαρια δεν μπορει να το ξερει κανεις.

Ειναι οπως μαθουν.Αν τα παρεις μωρα (π.χ τα pleco) και δεν τους εχεις βραχους στο ενυδρειο δεν θα μαθουν ποτε οτι υπαρχουν καν βραχοι στο κοσμο....

Πιστευω οτι οπως συνηθισουν ζουν. Ακομη και με τους θορυβους...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην βαλεις αμμο ¨η χαλικι θα βλεπεις το ενυδρειο απο κατω;

Το εκανα που το εκανα ετσι θα το προσπαθησω να το ολοκληρωσω χωρις χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ λυση ισως σου δωσει ενα video στο youtube της tropica που με βεντουζες κολλαει κοματια δικοσμητικων , ξυλων , φυτων ,στο πλαινο τζαμι. :thumbup:

Κοιτα δεν ειπα οτι το θελω τελειως αδειο...Απλα το χαλικι με ενοχλει διοτι θα κλεισει τελειως τον πατο...

Αληθινο ξυλο ή κανενα βραχο ηφαιστειου θα το γουσταρα...

Διοτι το αληθινο ξυλο θα βοηθουσε κιολας πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Το αν περνανε καλα τα ψαρια δεν μπορει να το ξερει κανεις.

Ειναι οπως μαθουν.Αν τα παρεις μωρα (π.χ τα pleco) και δεν τους εχεις βραχους στο ενυδρειο δεν θα μαθουν ποτε οτι υπαρχουν καν βραχοι στο κοσμο....

Πιστευω οτι οπως συνηθισουν ζουν. Ακομη και με τους θορυβους...

Φανταζομαι θα σου πηρε χροοοοοονια εμπειριας για να καταληξεις σε μια τοσο εμπεριστατωμενη αποψη!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι θα σου πηρε χροοοοοονια εμπειριας για να καταληξεις σε μια τοσο εμπεριστατωμενη αποψη!!!!! :thumbup:

Ενταξει.... Μην φανταστεις πολλα.... :thumbup:

4 με 5 μονο...

Λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Το αν περνανε καλα τα ψαρια δεν μπορει να το ξερει κανεις.

Ειναι οπως μαθουν.Αν τα παρεις μωρα (π.χ τα pleco) και δεν τους εχεις βραχους στο ενυδρειο δεν θα μαθουν ποτε οτι υπαρχουν καν βραχοι στο κοσμο....

Πιστευω οτι οπως συνηθισουν ζουν. Ακομη και με τους θορυβους...

Με αυτή τη λογική, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για γέννες ανώδυνου τοκετου σε πισίνα, τα μωρα θα μπορούσαν να συνεχισούν για πάντα τη ζώη τους μέσα στο νερό αφού κανείς δεν τους έχει δώσει ποτέ οξυγόνο.

Τα ψάρια είναι ζωάκια μην τα βασανίζετε

Έγινε επεξεργασία - panormitis76
Link to comment
Share on other sites

Το αν περνανε καλα τα ψαρια δεν μπορει να το ξερει κανεις.

Ειναι οπως μαθουν.Αν τα παρεις μωρα (π.χ τα pleco) και δεν τους εχεις βραχους στο ενυδρειο δεν θα μαθουν ποτε οτι υπαρχουν καν βραχοι στο κοσμο....

Πιστευω οτι οπως συνηθισουν ζουν. Ακομη και με τους θορυβους...

Γιατι ομως αν τους βαλεις μια πλεκοσπηλια τρεχουν να την κανουν σπιτι τους?

Κατι δεν σημενει αυτο..??

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για γέννες ανώδυνου τοκετου σε πισίνα, τα μωρα θα μπορούσαν να συνεχισούν για πάντα τη ζώη τους μέσα στο νερό αφού κανείς δεν τους έχει δώσει ποτέ οξυγόνο.

Τα ψάρια είναι ζωάκια μην τα βασανίζετε

Σωστος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...