Jump to content

A/o NeΡΟ


HAWAI

Recommended Posts

Μετα απο διαβασμα σε βιβλια,λογω του προβληματος μου με τους δισκους μου στα καλα καθουμενα,ανακαλυψα οτι αποσυνθεση πτερυγιων μπορει να την δημιουργει το απιονισμενο νερο!

Επειδη ολο μου το νερο και οι αλλαγες γινονται με οσμοτικο και φτιαχνω τις συνθηκες με υγρα και τα σχετικα,θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει ποιος μπορει να ειναι ο λογος που θα μπορουσε να δημιουργησει μια τετοια κατασταση στα ψαρια!

Τις συνθηκες τις μετραω με salifert tests και το ph ηλεκτρνικα!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

βαζεις τα αναλογα ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες..?

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες της rowa και ανεβαζω με αυτον τον τροπο και την kh στο 2,5!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες της rowa και ανεβαζω με αυτον τον τροπο και την kh στο 2,5!

και καλυτερα να την πας προς το 5 για...σιγουρια. :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω κι αυτο φιλε μου klaz και ελπιζω να πετυχει!Θα επηρεασει μηπως το οτι κανω θεραπεια για βακτηριδιακες μολυνσεις?

Link to comment
Share on other sites

και καλυτερα να την πας προς το 5 για...σιγουρια. :thumbup:

Ωρε Κωστα ....δισκους λεει οτι εχει!!!! :thumbup::thumbup: HAWAI μηπως εχεις διαβασει και καταλαβει λαθος; Μηπως ελεγε για ΡΗ shock και μπερδευτικες; Αν ειναι οπως το λες τα πτερυγια στα δικα μου (και οχι μονο) θα ηταν"ξεφτια" σε ΡΗ 4, 26.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Κωστα ....δισκους λεει οτι εχει!!!! :thumbup::thumbup: HAWAI μηπως εχεις διαβασει και καταλαβει λαθος; Μηπως ελεγε για ΡΗ shock και μπερδευτικες; Αν ειναι οπως το λες τα πτερυγια στα δικα μου (και οχι μονο) θα ηταν"ξεφτια" σε ΡΗ 4, 26.- :thumbup:

Νάτος ο υπαίτιος γα την εξαφάνιση της τύρφης από τον πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Κωστα ....δισκους λεει οτι εχει!!!! :(:thumbup: HAWAI μηπως εχεις διαβασει και καταλαβει λαθος; Μηπως ελεγε για ΡΗ shock και μπερδευτικες; Αν ειναι οπως το λες τα πτερυγια στα δικα μου (και οχι μονο) θα ηταν"ξεφτια" σε ΡΗ 4, 26.- :hysterical:

Το ph ειναι 6,8,η kh ηταν 2,5!

Τι θα προτεινες σε αυτες τις τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Να ψαξεις λιγο περισσοτερο την αιτια. :hysterical: Μηπως πεφτει ξυλο στο ενυδρειο; Τι αλλα υγρα χρησιμοποιεις (ετσι γραφεις στην αρχη νομιζω); :(

Link to comment
Share on other sites

Να ψαξεις λιγο περισσοτερο την αιτια. :hysterical: Μηπως πεφτει ξυλο στο ενυδρειο; Τι αλλα υγρα χρησιμοποιεις (ετσι γραφεις στην αρχη νομιζω); :(

H αληθεια ειναι οτι οι ΔΙσκοι μου ειναι λιγο επιτακτικοι και λιγο περισσοτερο ο ενας αρσενικος που εκτος απο την δικια του που εχουν ζευγος,τους αλλους τους κυνηγανε και τους clown ακομη!

Απο υγρα:

black water kent

rowa ηλεκτρολυτες με ιχνοστοιχεια

υγρο λιπασμα για τα φυτα kent

kent υγρο για προστασια της βλενογοννου στο σωμα

και απο κει και περα τυρφη για να κατεβει και να σταθεροποιηθει το ph στο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι οι ΔΙσκοι μου ειναι λιγο επιτακτικοι και λιγο περισσοτερο ο ενας αρσενικος που εκτος απο την δικια του που εχουν ζευγος,τους αλλους τους κυνηγανε και τους clown ακομη!

Απο υγρα:

black water kent

rowa ηλεκτρολυτες με ιχνοστοιχεια

υγρο λιπασμα για τα φυτα kent

kent υγρο για προστασια της βλενογοννου στο σωμα

και απο κει και περα τυρφη για να κατεβει και να σταθεροποιηθει το ph στο φιλτρο!

:thumbup: Σου αρεσει να πετας χρημα; :(Δεν πρεπει να εχεις τετοια ψαρια μεσα οσο μεγαλο και αν ειναι το ενυδρειο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν ειναι δηλαδη απαραιτητα για το νερο τους?Και απο ψαρια περα απο τους clown να βγαλω τον Δισκο που κυνηγαει?

:(

Link to comment
Share on other sites

Μου κανεις ερωτηση που αν το ψαξεις θα βρεις την απαντηση μονος σου. Αυτη ειναι και η προθεση μου. Δεν ειναι απαραιτητο να τα κανουμε ολα "κρεμα" για να γινουν αντιληπτα. Ριχνεις μεσα αυτο το ζουμι που ειναι τι; Εκχυλισματα χουμικων. Βαζεις τυρφη για να φιαξεις το νερο, που βγαζει τι; Χουμικα!!! Γιατι λοιπον πρεπει ενω εχεις "φρεσκα", να πληρωνεις για να βαζεις και την "κονσερβα"; :hysterical:

Η επιθετικοτητα "σπαει" οσο μεγαλωνει το κοπαδι και το καθε ψαρι βρισκει τη θεση του ιεραρχικα στην ομαδα. Ποσα λιτρα εχεις; Ποσα ψαρια χωρανε; Βγαινει συμπερασμα; :(

Link to comment
Share on other sites

Μου κανεις ερωτηση που αν το ψαξεις θα βρεις την απαντηση μονος σου. Αυτη ειναι και η προθεση μου. Δεν ειναι απαραιτητο να τα κανουμε ολα "κρεμα" για να γινουν αντιληπτα. Ριχνεις μεσα αυτο το ζουμι που ειναι τι; Εκχυλισματα χουμικων. Βαζεις τυρφη για να φιαξεις το νερο, που βγαζει τι; Χουμικα!!! Γιατι λοιπον πρεπει ενω εχεις "φρεσκα", να πληρωνεις για να βαζεις και την "κονσερβα"; :hysterical:

Η επιθετικοτητα "σπαει" οσο μεγαλωνει το κοπαδι και το καθε ψαρι βρισκει τη θεση του ιεραρχικα στην ομαδα. Ποσα λιτρα εχεις; Ποσα ψαρια χωρανε; Βγαινει συμπερασμα; :(

Δηλαδη,αυτο που καταλαβαινω,ειναι να καταφευγω σε φυσικα προσθετα παρα σε χημικα!Οσο για το κοπαδι,να βαλω κι αλλους Δισκους μπας και κοπουν τα κυνηγητα?

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα 320 λιτρα και εχω τους 5 Δισκους και τα συναφη[φυτεμενο]!

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα 320 λιτρα και εχω τους 5 Δισκους και τα συναφη[φυτεμενο]!

παραπανω δισκους σεαυτα τα λιτρα δυσκολο.η παρουσια ενος καινουργιου δισκου θα προκαλεσει νεες αψημαχιες (προσωπικη εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites

Δεκτον!!! :(

Μονο αν εχω απωλεια θα συμπληρωσω!Το αγχος μου ηταν και ειναι απεριγραπτο γι αυτο και το παλευω αλλα δεν βλεπω φως!

Link to comment
Share on other sites

Δεκτον!!! :(

Μονο αν εχω απωλεια θα συμπληρωσω!Το αγχος μου ηταν και ειναι απεριγραπτο γι αυτο και το παλευω αλλα δεν βλεπω φως!

αυτο το καταλαβαινω.καλυτερα θα ειναι μια φωτο του ψαριου.παρατηρησε επισης αν δεις ενδειξεις π.χ. ανορεξια,κοπρανα(χρωμα),αυτο το ψαρι το κυνηγανε περισσοτερο απο τα αλλα?

Link to comment
Share on other sites

post-8507-1234364439_thumb.jpgΑυτος ειναι!!!! :(
Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρει απαντησεις για το θεμα και το ξερεις. Ενας δισκος δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη "αστερι" και το αντιστροφο. Αν θελεις κι'αλλες γραψε αναλυτικα οσα περισσοτερα στοιχεια μπορεις για το ενυδρειο.- :(

Link to comment
Share on other sites

οκ με την φωτο αλλα δεν απαντησες .κυνηγιεται ποιο πολυ απο τους αλλους?τρωει?μου φαινεται οτι εχει χασει το χρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φωτογραφία ποιο καθαρή και περισσότερο ιστορικό .

Νιώθω οτι καποιο στοιχειο μας λείπει .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συνχομπστες!Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες και συμβουλες σας!Ο Δισκος μου απεβιωσε σημερα το μεσημερι και εν τουτης το θεμα μπορει να κλεισει εδω!

Πιστευω οτι με την βοηθεια σας,ασχετα με το αποτελεσμα,και την μικρη ή μεγαλη εμπειρια που διαθετω το παλεψα οσο μπορουσα και πιστευω οτι του εδωσα οτι το καλυτερο!

Παντως ευχαριστω και παλι! :(

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εντόπισες τα αίτια ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...