Jump to content

Κλάδεμα.


ERMIS

Recommended Posts

Παρατηρω οτι τα φυτά ενδιάμεσα...στο κορμό τους πετάνε ριζες!?.. Επίσης η ανούμπια μου βγάζει όλο και μεγαλύτερες ρίζες και φαντάζομαι θέλουν κλάδεμα. Με ποιό τρόπο τα κλαδεύω? Τα βγάζω απο το ενυδρείο και μετά τα ξαναφυτεύω? Βάζω μέσα....το χέρι μου με ψαλιδάκι? Η δεν εχει σημασία ο τρόπος?

Επίσης τα κερατόφυλλα που δε φυτεύονται, και είναι στην επιφάνεια μεγαλώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι τα φυτά ενδιάμεσα...στο κορμό τους πετάνε ριζες!?.. Επίσης η ανούμπια μου βγάζει όλο και μεγαλύτερες ρίζες και φαντάζομαι θέλουν κλάδεμα. Με ποιό τρόπο τα κλαδεύω? Τα βγάζω απο το ενυδρείο και μετά τα ξαναφυτεύω? Βάζω μέσα....το χέρι μου με ψαλιδάκι? Η δεν εχει σημασία ο τρόπος?

Επίσης τα κερατόφυλλα που δε φυτεύονται, και είναι στην επιφάνεια μεγαλώνουν?

Ανάλογα με το είδος του φυτού, υπάρχει και ο αντίστοιχος τρόπος κλαδέματος. π.χ. στις ανούμπιες δεν συνηθίζεται να κόβουμε τις ρίζες. Απλά κόβουμε τα μαραμμένα και κιτρινισμένα φυλαράκια τους τραβόντας απαλά με το χέρι. Κάποια άλλα φυτά κλαδεύονται με ψαλίδι. Τώρα το αν θα κάνει την διαδικασία μέσα ή έξω από το ενυδρείο είναι δικό σου θέμα. Αν βάλεις ψαλίδι μέσα στο ενυδρείο φρόντισε να είναι ανοξείδωτο και καθαρό στις κλειδώσεις του.

Τα κερατόφυλλα δεν μεγαλώνουν... ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ σαν μικρόβια :thumbup: Αν το ενυδρείο λειτουργεί σωστά και υπάρχει η σωστή ποσότητα ΝΟ3 στο ενυδρείο σου, κάθε εβδομάδα θα δίνεις το μισό σου κερατόφυλλο σε άλλους... ή θα το κάνεις σαλάτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πώς...πολλαπλασιάζονται? χωρίς να μεγαλώνουν?

Ναι κανονικά μεγαλώνουν, απλά το είπε χαριτωμένα ο stormtrooper... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...