Jump to content

γεια σας


Recommended Posts

γεια σας και απο μενα μετα απο καιρο αποφασισα να ανοιξω το πρωτο μου θεμα σαν νεος κι εγω.ας κανω μια συντομη περιγραφη του ενυδρειου μου.120 λιτρα με 2 λαμπες τ8 η καθε μια 18 watt αρα=36watt.φιλτρο εσωτερικο της resun 700l/h και θερμοστατη resun 100 watt.το φιλτρο τρααει απο κατω και πεταει απο πανω αρα εχω κατω προς τα πανω υαλοβαμβακα σφουγκαρι και λιγο βιολογικο υλικο μακαρονι 3-4 οσα χωρουσανε.τι λετε ολα καλα μεχρι εδω?εχω χαλαζιακο χαλικακι ψιλο το οποιο βαθος 5 εκατοστα σιγουρα απο τι ξερω ειναι οκ.λοιπον τωρα ξεκινησα πριν λιγες μερες με μπολι και ρριχνω λιγο τροφουλα για να κρατησω την βιολογια σε λιγο θα μπουν και οι πρωτοι κατοικοι.εχω και 4-5 φυτα ευκολα χωρις απαιτισεις.1))θα χρειαστω καποιο λιπασμα τωρα στην αρχη?ποιο και καθε ποτε να ριχνω?ο πετσοπας μου εδωσε κατι χαπακια ααλλα δεν τον ακουσα δεν τα εριξα ακομη εδω και 3-4 μερες.εσεις τι λετε?νομιζω οτι ειναι αρχη ακομη σωστα? θα θελα να ρωτισω αν μπορω τον υαλοβαβμακα μπορω να τον αντικαταστησω με σφουγκαρι γτι λερωνει πολυ και με νευριαζει.επισης εχω λιγα ευκολα ζωντανα φυτα .2 ερωτηση τι ψαρια θα μου προτεινατε σαν εμπειροι.ειμαι πολυ διαβασμνεος παντος να ξερετε γτι ξερω οτι θα πειτε ζωοτοκα που ειναι ευκολα αλλα ειμαι σιγουρος πως μπορω να ασχοληθω και με κατι πιο απαιτητικο.και αυτο κυριως γιατι τα γκαπυ παιθαινουν σε 2 χρονια το πολυ .θα θελα να εχουν πιο μεγαλο χρονο ζωης δεν μου αρεσει να φευγουν τοσο γρηγορα και ας αφηνουν πολλους απογονους. :thumbup: αφηστε που δεν θα ξερω που να τα δωσω..τεσπα.επισης 3 ξερω η αεραντλια δεν ειναι χρησιμη ισα ισα κακο κανει παρα καλο αλλα επειδη αρεσει στον πατερα μου θα ειχα προβλημα ακομη και σε αυτα τα φυτα που εχω που ειναι μονο 4-5.ευκολα αργης αναπτυξης.4)ποτε να βαλω την πρωτη σκουπα βυθου?ακομη και τωρα την πρωτη εβδομαδα?αλλαγη μπρω να κανω κανονικα ε την εβδομαδιαια που πρεπει 30 % περιπου σωστα?και κατι ακομ αν ασχοοληθω με ψαρακια μαλακου νερου την τυρφη μπορω να την βαλω και ελευθερη μεσα σε μια καλτσα ενυδρειακη μεσα στο ενυδρειο η μονο μπορω μεσα στο φιλτρο παλι σε καλτσα? και τωρα στο στρωσιμο χρειαζεται?μπα ε οχι.ετσι μονο χωρος που θα μεινει θα εχει λιγο υαλοβαμβακα σφουγκαρι και τυρφη ?η τυρφη πανω πανω θα μπει δεν ξερω???σας ευχαριστω παρα πολυ για οποιαδηποτε απαντηση παρατηρηση ακομη και για τον χρονο σας και συγνωμη για την ενοχληση και αν σας ζαλισα.ευχαριστω.α συγνωμη μπορει καποιος να μου πει 3-4 σειρες το πολυ λιγα πραγματα για το απιονισμενο νερο.θα χρειαστω ?το διαβασα αλλα δεν εβγαλα και παρα πολλα μπερδευτικα λιγο.σε τι ακριβως ρησιμευει δεν ειμαι σιγουρος για αυτα που ξερω για το απιονισμενο νερο για υτο ρωταω.θα σας παρακαλουσα αν μπορουν και αν γινετε να απαντουσατε σε ολες τις αποριες μου ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε φιλε μου να διαβασω το ποστ σου αλλα πραγματικα χαθηκα!!!

βαλε σε μια σειρα τα ερωτηματα σου και ολα θα απαντηθουν καθως θα ειναι πιο ευκολο να διαβαστουν!

Γαι αρχη στο μονο που μπορεσα να διαβασω οσον αφορα στο φιλτρο σου, το Resun ειναι πολυ λιγο για 120 λιτρα! Θα χρειαστεις σιγουρα ενα εξωτερικο.

Οσο για τα υπολοιπα κανε οπως σου ειπα πιο πανω :thumbup:

Καλως ηρθες φιλε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε φιλε μου να διαβασω το ποστ σου αλλα πραγματικα χαθηκα!!!

βαλε σε μια σειρα τα ερωτηματα σου και ολα θα απαντηθουν καθως θα ειναι πιο ευκολο να διαβαστουν!

Γαι αρχη στο μονο που μπορεσα να διαβασω οσον αφορα στο φιλτρο σου, το Resun ειναι πολυ λιγο για 120 λιτρα! Θα χρειαστεις σιγουρα ενα εξωτερικο.

Οσο για τα υπολοιπα κανε οπως σου ειπα πιο πανω :thumbup:

Καλως ηρθες φιλε :thumbup:

μα γιατι ειναι τοσο ξεκαθαρο και δεν ρωταω πολλα πραγματα.δεν γινετε να μου βαζεις να το ξαναγραψω γιατι λογικο να περιμενα να δω απαντησεις σημερα που μπηκα αλλα εσεις τωρα μου λετε να το ξαναγραψω.τεσπα θα περιμενω απο καποιον ποιο ορεξατο απο σας.ευχαριστω παντος.

Link to comment
Share on other sites

οσο για την απαντηση σου φιλε μου μηπως θα μπορουσες να μου αιτιολογησεις κιολας γτι δεν ειναι καλο το φιλτρο μου ?δεν συμφωνω μαζι σου.αλλα το συζηταμε αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι ειναι τοσο ξεκαθαρο και δεν ρωταω πολλα πραγματα.δεν γινετε να μου βαζεις να το ξαναγραψω γιατι λογικο να περιμενα να δω απαντησεις σημερα που μπηκα αλλα εσεις τωρα μου λετε να το ξαναγραψω.τεσπα θα περιμενω απο καποιον ποιο ορεξατο απο σας.ευχαριστω παντος.

Φιλε μου δεν ειναι αυτο. οτι δεν εχουμε ορεξη,

Επαναλαμβάνεσαι συνεχεια.

Στην αρχη την λαμπα, μετα το φιλτρο, μετα φυτα, αεραντλια, ξανα φυτα..

Μπερδευτικα..

Το φιλτρο δεν εχει αρκετα χωρο για βιολογια του ενυδρειο..

Οσο περισσοτερο χωρο για βιολογικα υλικα εχεις τοσο καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΥΔΡΕΙΟ:120 LT

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 2 λαμπες τ8

ΦΙΛΤΡΟ: resun 700l/h

θΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: resun 100 watt.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΟΥ:το φιλτρο τρααει απο κατω και πεταει απο πανω αρα εχω κατω προς τα πανω υαλοβαμβακα σφουγκαρι και λιγο βιολογικο υλικο μακαρονι 3-4 οσα χωρουσανε.

χαλαζιακο χαλικακι ψιλο βαθος 5 εκ σιγουρα απο τι ξερω ειναι οκ

.λοιπον τωρα ξεκινησα πριν λιγες μερες με μπολι και ρριχνω λιγο τροφουλα για να κρατησω την βιολογια σε λιγο θα μπουν και οι πρωτοι κατοικοι.εχω και 4-5 φυτα ευκολα χωρις απαιτισεις.

1η ΕΡΩΤΗΣΗ :θα χρειαστω καποιο λιπασμα τωρα στην αρχη?

2η ΕΡΩΤΗΣΗ :ποιο και καθε ποτε να ριχνω?

3η ΕΡΩΤΗΣΗ :ο πετσοπας μου εδωσε κατι χαπακια ααλλα δεν τον ακουσα δεν τα εριξα ακομη εδω και 3-4 μερες.εσεις τι λετε?νομιζω οτι ειναι αρχη ακομη σωστα?

4η ΕΡΩΤΗΣΗ : θα θελα να ρωτισω αν μπορω τον υαλοβαβμακα μπορω να τον αντικαταστησω με σφουγκαρι γτι λερωνει πολυ και με νευριαζει.επισης εχω λιγα ευκολα ζωντανα φυτα .

5η ΕΡΩΤΗΣΗ : ερωτηση τι ψαρια θα μου προτεινατε σαν εμπειροι.ειμαι πολυ διαβασμνεος παντος να ξερετε γτι ξερω οτι θα πειτε ζωοτοκα που ειναι ευκολα αλλα ειμαι σιγουρος πως μπορω να ασχοληθω και με κατι πιο απαιτητικο.και αυτο κυριως γιατι τα γκαπυ παιθαινουν σε 2 χρονια το πολυ .θα θελα να εχουν πιο μεγαλο χρονο ζωης δεν μου αρεσει να φευγουν τοσο γρηγορα και ας αφηνουν πολλους απογονους. :thumbup: αφηστε που δεν θα ξερω που να τα δωσω..τεσπα

6η ΕΡΩΤΗΣΗ : (οχι ακριβως ερωτηση)ξερω η αεραντλια δεν ειναι χρησιμη ισα ισα κακο κανει παρα καλο αλλα επειδη αρεσει στον πατερα μου θα ειχα προβλημα ακομη και σε αυτα τα φυτα που εχω που ειναι μονο 4-5.ευκολα αργης αναπτυξης.

7η ΕΡΩΤΗΣΗ :ποτε να βαλω την πρωτη σκουπα βυθου?ακομη και τωρα την πρωτη εβδομαδα?

8η ΕΡΩΤΗΣΗ :αλλαγη μπρω να κανω κανονικα ε την εβδομαδιαια που πρεπει 30 % περιπου σωστα?

9η ΕΡΩΤΗΣΗ :και κατι ακομ αν ασχοοληθω με ψαρακια μαλακου νερου την τυρφη μπορω να την βαλω και ελευθερη μεσα σε μια καλτσα ενυδρειακη μεσα στο ενυδρειο η μονο μπορω μεσα στο φιλτρο παλι σε καλτσα? και τωρα στο στρωσιμο χρειαζεται?

μπα ε οχι.ετσι μονο χωρος που θα μεινει θα εχει λιγο υαλοβαμβακα σφουγκαρι και τυρφη ?

10η ΕΡΩΤΗΣΗ :η τυρφη πανω πανω θα μπει δεν ξερω???

11η ΕΡΩΤΗΣΗ :α συγνωμη μπορει καποιος να μου πει 3-4 σειρες το πολυ λιγα πραγματα για το απιονισμενο νερο.θα χρειαστω ?το διαβασα αλλα δεν εβγαλα και παρα πολλα μπερδευτικα λιγο.σε τι ακριβως ρησιμευει δεν ειμαι σιγουρος για αυτα που ξερω για το απιονισμενο νερο για υτο ρωταω.θα σας παρακαλουσα αν μπορουν και αν γινετε να απαντουσατε σε ολες τις αποριες μου ευχαριστω.

σας ευχαριστω παρα πολυ για οποιαδηποτε απαντηση παρατηρηση ακομη και για τον χρονο σας και συγνωμη για την ενοχληση και αν σας ζαλισα.ευχαριστω.

οΥΦ ΚΟυραΣτικα ! ! !Μην παρεξηγησει κανεις την διορθωση Τον εφΑγα!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΥΔΡΕΙΟ:120 LT

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 2 λαμπες τ8

ΦΙΛΤΡΟ: resun 700l/h

θΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: resun 100 watt.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΟΥ:το φιλτρο τρααει απο κατω και πεταει απο πανω αρα εχω κατω προς τα πανω υαλοβαμβακα σφουγκαρι και λιγο βιολογικο υλικο μακαρονι 3-4 οσα χωρουσανε.

Η βιολογια που ελεγα

χαλαζιακο χαλικακι ψιλο βαθος 5 εκ σιγουρα απο τι ξερω ειναι οκ-

Ειναι οκ

.λοιπον τωρα ξεκινησα πριν λιγες μερες με μπολι και ρριχνω λιγο τροφουλα για να κρατησω την βιολογια σε λιγο θα μπουν και οι πρωτοι κατοικοι.εχω και 4-5 φυτα ευκολα χωρις απαιτισεις.

1η ΕΡΩΤΗΣΗ :θα χρειαστω καποιο λιπασμα τωρα στην αρχη?

Οχι

2η ΕΡΩΤΗΣΗ :ποιο και καθε ποτε να ριχνω?

Δικια σου συνταγη, οποτε βλεπεις οτι χρειαζεται. Μην ακολουθησεις τις οδηγειες ειναι για πληρως φυτεμενα αν μιλαμε την σειρα Seachem.

3η ΕΡΩΤΗΣΗ :ο πετσοπας μου εδωσε κατι χαπακια ααλλα δεν τον ακουσα δεν τα εριξα ακομη εδω και 3-4 μερες.εσεις τι λετε?νομιζω οτι ειναι αρχη ακομη σωστα?

Λιπασμα?

4η ΕΡΩΤΗΣΗ : θα θελα να ρωτισω αν μπορω τον υαλοβαβμακα μπορω να τον αντικαταστησω με σφουγκαρι γτι λερωνει πολυ και με νευριαζει.επισης εχω λιγα ευκολα ζωντανα φυτα.

Ο "υαλοβαμβακας" μαζευει οτι αιωρουμενο σωματιδιο υπαρχει... Καλο ειναι να υπαρχει και να αλλαζεται οταν βρομιζει αρκετα

5η ΕΡΩΤΗΣΗ : ερωτηση τι ψαρια θα μου προτεινατε σαν εμπειροι.ειμαι πολυ διαβασμνεος παντος να ξερετε γτι ξερω οτι θα πειτε ζωοτοκα που ειναι ευκολα αλλα ειμαι σιγουρος πως μπορω να ασχοληθω και με κατι πιο απαιτητικο.και αυτο κυριως γιατι τα γκαπυ παιθαινουν σε 2 χρονια το πολυ .θα θελα να εχουν πιο μεγαλο χρονο ζωης δεν μου αρεσει να φευγουν τοσο γρηγορα και ας αφηνουν πολλους απογονους. αφηστε που δεν θα ξερω που να τα δωσω..τεσπα

Πολλες επιλογες... Ψαξε στις παρουσιασεις ενυδρειων μελων, ολο και κατι θα βρεις..

6η ΕΡΩΤΗΣΗ : (οχι ακριβως ερωτηση)ξερω η αεραντλια δεν ειναι χρησιμη ισα ισα κακο κανει παρα καλο αλλα επειδη αρεσει στον πατερα μου θα ειχα προβλημα ακομη και σε αυτα τα φυτα που εχω που ειναι μονο 4-5.ευκολα αργης αναπτυξης.

Αφερει το CO2 απο το νερο, κακο δεν θα σου κανει επειδη ειναι ευκολα τα φυτα, αλλα καλυτερα ειναι να μην υπαρχει, και απλως να αναταρασεται η επιφανεια με καποιο τροπο.

7η ΕΡΩΤΗΣΗ :ποτε να βαλω την πρωτη σκουπα βυθου?ακομη και τωρα την πρωτη εβδομαδα?

Εγω δεν εχω βαλει ποτε, λιπασμα για τα φυτα οτι μενει κατω.

8η ΕΡΩΤΗΣΗ :αλλαγη μπρω να κανω κανονικα ε την εβδομαδιαια που πρεπει 30 % περιπου σωστα?

Ναι

9η ΕΡΩΤΗΣΗ :και κατι ακομ αν ασχοοληθω με ψαρακια μαλακου νερου την τυρφη μπορω να την βαλω και ελευθερη μεσα σε μια καλτσα ενυδρειακη μεσα στο ενυδρειο η μονο μπορω μεσα στο φιλτρο παλι σε καλτσα? και τωρα στο στρωσιμο χρειαζεται?

Μεσα σε καλτσα και μεσα στο φιλτρο

μπα ε οχι.ετσι μονο χωρος που θα μεινει θα εχει λιγο υαλοβαμβακα σφουγκαρι και τυρφη ? Εξωτερικο φιλτρο, και εσωτερικο με την τυρφη και υαλοβαμβακα

10η ΕΡΩΤΗΣΗ :η τυρφη πανω πανω θα μπει δεν ξερω???

Εγω την εχω βαλει πριν την εξοδο του νερου, για να μην βρομιζεται.

11η ΕΡΩΤΗΣΗ :α συγνωμη μπορει καποιος να μου πει 3-4 σειρες το πολυ λιγα πραγματα για το απιονισμενο νερο.θα χρειαστω ?το διαβασα αλλα δεν εβγαλα και παρα πολλα μπερδευτικα λιγο.σε τι ακριβως ρησιμευει δεν ειμαι σιγουρος για αυτα που ξερω για το απιονισμενο νερο για υτο ρωταω.θα σας παρακαλουσα αν μπορουν και αν γινετε να απαντουσατε σε ολες τις αποριες μου ευχαριστω.

Δεν ξερω, ποτε δεν ειχα..

Να σε καλα φιλε μου, γιατι απο αυτο το πραγμα αλλιως δεν εβγενε νοημα...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παλικαρε αλλα δεν ηταν ειλικρινα αναγκη ειλικρινα συγνωμη δεν επρεπε θα ηταν καλυτερο να απαντησεις αφου εβγαλες μονος σου ολες τις ερωτισεις.εξαλλου οποιος θελει και καταλαβαινει αν θελει απανταει .σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν ηταν αναγκη.συγνωμη παντος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παλικαρε αλλα δεν ηταν ειλικρινα αναγκη ειλικρινα συγνωμη δεν επρεπε θα ηταν καλυτερο να απαντησεις αφου εβγαλες μονος σου ολες τις ερωτισεις.εξαλλου οποιος θελει και καταλαβαινει αν θελει απανταει .σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν ηταν αναγκη.συγνωμη παντος.

Κοιτα και γω αρχαριος ειμαι και δεν ειχα ποτε φυτα ουτε εβαλα τυρφη αλλα δεν μπορουσα να σου απαντησω

απλα .Εαν γραφεις συντομα τις ερωτησεις και δινεις στοιχεια που θα βοηθανε τους εμπειροτερους θα εχεις απαντησεις γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

σας υπερευχαριστω παιδια θα περιμενω και αλλες απαντησεις και απο αλλα παιδια.ναι ενδιαφερομαι πολυ για την συναντηση παλικαρε αρκει να με βολειει δεν εχω προβλημα να ερθω θεσνικη αρκει να μπορω ειμαι απο δραμα και σπουδαζω κομοτηνη γι αυτο. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια να στε καλα.

παλικαρε αφου τραβαει το co 2 η αεραντλια και τα φυτα μου αν και λιγα ειναι αργης αναπτυξης ομως δεν θα εχω προβλημα μπορεις να μου πεις 2-3 κουβεντες σε παρακαλω?και κατι αλλο βλεπω πολοι χομπιστες και ειδικα στα πετ σοπ απλα το ρωταω γιατι θα θελα να ξερω ετσι ενημερωτικα βαζουν την αεροπετρα δηλ τον πορολιθο κατω απο το χαλικι οταν αυτη ομως δουλευει πεταει λιγες πετρουλες με καταλαβες αυτο δεν ειναι προβλημα ειναι σααν να ανακατευει τον βυθ το οποιο δεν ειναι καλο γιατι απο τι ξερω και εχω διαβασει ο βθθος μεσα εχει νιτρωδη βλαβερες ουσιες για τα ψαρια αρα κανει περισοοτερο κακκο οταν τον θαβουμε τον πορολιθο??και καλα για την ομορφια.γι αυτο θαβεται.εγω θα εχω προβλημα αν βαλω εστω στα 3-4 φυτα μου??αλλαγη μπορω να κανω τωρα πανω στο στρωσιμο που κλεινει εβδομαδα 30 % κανενα προβλημα σιγουρα??στρωνω με μπολι.

ισα ισα ο υαλοβαμβακας συμφωνω πολυ καλος αλλα λερωνει και βγαζει κατι τριχουλες ομως που λερωνει και το ενυδρειο μου.μολις εριξα το μπολι αυτος κατευθειαν βρομισε πολυ ποτε να τον αλλαξω?την τυρφη καθε ποτε την αλλαζω τωρα στο στρωσιμο δεν χρειαζεται ε.θα βαλω τωρα 2-3 ψαρακια.σωστα.ετσι μου ειπαν και νομιζω οτι ειναι σωστο.ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη χρειαζεται αν θες να εχεις μαλακο και οξινο νερο..

Αυτην την χημεια νερου την θελουν συγκεκριμενα ψαρια..

Αν εστρωσες με μπολι το φιλτρο σου ειναι οκ.

Μετρησεις κανεις?? Τι ψαρακια θες να βαλεις?

Η αεραντλια δεν χρειαζεται.. Τωρα τι να σου πω..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ roussask .se υπερευχαριστω δεν θα ξαναγινει θα γραφω πιο αναλυτικα και καλα τις αποριες μου.να σαι καλα. κοιτα τυρφη βαζουμε για να μαλακωσουμε το νερο και τα περισσσοτερα ψαρια που μου αρεσουν ειναι μαλακου νερου σχεδον οολα τα πιο ωραια ψαρια ειναι μαλακου αρα ειναι μονοδρομος εκτος αν ασχοληθεις με κιχλιδες.η ζωοτοκα.αυτο που μου ειπε ο φιλος πιο πανω για συνδιασμο ψαριων τι επιλογη να κανω που ειναι κατι παρουσιασεις ενυδρειων μου ειπε αλλα που ειναι?μου αρεσουν πολλα ψαρα αυτο ειναι το προβλημα αλλα θα θελα να κανω την καλυτερη δυνατη επιλογη.ξερω οτι δεν χωραει και πολλα ψαρακια το 120 αρι μου.αλλα κατι που να μου αρεσει πολυ....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ roussask .se υπερευχαριστω δεν θα ξαναγινει θα γραφω πιο αναλυτικα και καλα τις αποριες μου.να σαι καλα. κοιτα τυρφη βαζουμε για να μαλακωσουμε το νερο και τα περισσσοτερα ψαρια που μου αρεσουν ειναι μαλακου νερου σχεδον οολα τα πιο ωραια ψαρια ειναι μαλακου αρα ειναι μονοδρομος εκτος αν ασχοληθεις με κιχλιδες.η ζωοτοκα.αυτο που μου ειπε ο φιλος πιο πανω για συνδιασμο ψαριων τι επιλογη να κανω που ειναι κατι παρουσιασεις ενυδρειων μου ειπε αλλα που ειναι?μου αρεσουν πολλα ψαρα αυτο ειναι το προβλημα αλλα θα θελα να κανω την καλυτερη δυνατη επιλογη.ξερω οτι δεν χωραει και πολλα ψαρακια το 120 αρι μου.αλλα κατι που να μου αρεσει πολυ....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Kαι το δικο μου :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=23104&st=0

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη χρειαζεται αν θες να εχεις μαλακο και οξινο νερο..

Αυτην την χημεια νερου την θελουν συγκεκριμενα ψαρια..

Αν εστρωσες με μπολι το φιλτρο σου ειναι οκ.

Μετρησεις κανεις?? Τι ψαρακια θες να βαλεις?

Η αεραντλια δεν χρειαζεται.. Τωρα τι να σου πω..

αρα ειναι ετοιμο το φιλτρο σχεδον και θα βαλω μεσα 2-3 ψαρακια ναι κανω μετρισεις ολα οκ.σου ειπα ειμαι διαβασμενος αρκετα αλλα οταν διαβαζεις πολυ καιρο και πολλα μπερδευεις καποια πραγματα καποιοι σου λενε και λαθος πραγματα και εκει ειναι που λες θα ξεχασουμε και αυτα που ξεραμε.μου αρεσουν πολλα ψαρακια φιλε μου αλλα δεν ξερω με τι να ασχοληθω ξερω τι κανει η τυρφη.στο εγραψα και πιο πανω.ισως μπορεσει καποιος να με βοηθησει..

μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να αντικαταστησω τον υαλοβαμβακα με 2ο σφουγκαρι ωστε να εχω μεσα μονο 2 σφουγκαρια και λιγα μακαρονακια.?η να εχω μεσα υαλοβαμβακα λιγο ενα σφουγκαρι και πανω λιγο τυρφη.??

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ roussask .se υπερευχαριστω δεν θα ξαναγινει θα γραφω πιο αναλυτικα και καλα τις αποριες μου.να σαι καλα. κοιτα τυρφη βαζουμε για να μαλακωσουμε το νερο και τα περισσσοτερα ψαρια που μου αρεσουν ειναι μαλακου νερου σχεδον οολα τα πιο ωραια ψαρια ειναι μαλακου αρα ειναι μονοδρομος εκτος αν ασχοληθεις με κιχλιδες.η ζωοτοκα.αυτο που μου ειπε ο φιλος πιο πανω για συνδιασμο ψαριων τι επιλογη να κανω που ειναι κατι παρουσιασεις ενυδρειων μου ειπε αλλα που ειναι?μου αρεσουν πολλα ψαρα αυτο ειναι το προβλημα αλλα θα θελα να κανω την καλυτερη δυνατη επιλογη.ξερω οτι δεν χωραει και πολλα ψαρακια το 120 αρι μου.αλλα κατι που να μου αρεσει πολυ....

Eδω ειναι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255 προσεχε μην παρασυρθεις (σαν εμενα!!! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: ) και βαλεις ψαρια τερατακια.Δικη μου προταση ψαξε για ενυδρειο σαν το δικο σου

π.χ 120 λιτρα φυτεμενο κοινωνικο κ.τ.λ.π και θα παρεις μια γευση τι?πως? και θα αποφευγεις τυχων λαθη

Link to comment
Share on other sites

Ασχολεισαι μηπως με το δεκαθλο;

Link to comment
Share on other sites

Ασχολεισαι μηπως με το δεκαθλο;

ναι παλικαρε που το καταλαβες?μαλλον γνωριζεις τοτε. :thumbup:

καποιος να μου απαντησει στις αποριες μου αν μπορει σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλυτερο φιλτρο, κατω απο που περνει νερο, υαλοβαμβακα, μετα σφουγκαρι, μετα βιολογικο υλικο τελος ενα σφουγκαρι για να τα κραταει στην θεση τους

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι αγχωθηκα διαβαζοντας ολο το θεμα? :thumbup:

Αγαπητε φιλε μια μια τις ερωτησεις, με επιασε ενας... πανικος! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 125 Juwel, εχω στο εσωτερικο τυρφη και μερικα σφουγκαρακια+ υαλοβαμβακα για να μαζευει την βρομια.

Επισης ενα εξωτερικο 2213 με σφουγκαρια μονο και πανω πανω μια στρωση υαλοβαμβακα, και στην σειρα ενα 2215 τιγκα στο siporax & substrat pro.

Μαντευω ξερεισ οτι μπορεις να συνδεσεις σε σειρα τα εξωτερικα με βανακια..

Αυτο ειναι φιλτρανση.....

Και να κατουρησω στο ενυδρειο ολα οκ θα ειναι :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλυτερο φιλτρο, κατω απο που περνει νερο, υαλοβαμβακα, μετα σφουγκαρι, μετα βιολογικο υλικο τελος ενα σφουγκαρι για να τα κραταει στην θεση τους

δεν σε καταλαβα φιλος πανος τι θες να πεις οτι πρεπει να παρω και αλλοο φιλτρο?τραβαει απο κατω και εχω απο κατω προς τα πανω.θαλοβαμβακα σφουγκαρι και 3-4 μακρονακια .δεν ειναι οκ?βασικα αλλη ηταν η απορια μου για το φιλτρο αν θελεις διαβαζεις πιο πανω και θα καταλαβεις.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου εγω εχω μονο ενα εσωτερικο 700 λιτρα ανα ωρα και δεν σκευτομαι να κανω κατι σαν το δικο σου τουλαχιστον τωρα για αρχη.με καταλαβαινεις.αλλη ηταν η απορια μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι αγχωθηκα διαβαζοντας ολο το θεμα? :thumbup:

Αγαπητε φιλε μια μια τις ερωτησεις, με επιασε ενας... πανικος! :thumbup:

σε παρακαλω αν μπορεις να με βοηθησεις απαντσε μου και λυσε μου τις αποριες και συγνωμη αν σε πανικοεβαλα.ευχαριστω.απλα αν διαβασεις την πρωτη μου σελιδα το πρωτο ποστ δεν εχω πολλες αποριες αλλα μεχρι στιγμης κανενας δεν μου απαντησε ολοκληρωμενα.απλα περιμενω.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...