Jump to content

Νεος σε αφρικανες με πολλες απορροιες !!!!!!!!!!!!!


rOUSSAkS

Recommended Posts

Kαλημερα!!! Λοιπον ετοιμαζομαι να κανω την μεγαλη αλλαγη (απο αμερικανες σε αφρικανες aCei kai labidos) το ενυδρειο μου ειναι 240 λιτρα με το εσωτερικο της Juwel

Οι απορριες μου:

1) ο common pleco που εχω ηδη κανει με της αφρικανες ;

2) Ξερω οτι θελουν πετρες για κρυψωνες , πρεπει να βαλω φενιζολ απο κατω στον πυθμενα του ενυδρειου(μεσα);

3)Δεν θυμαμαι ακριβως το PH αλλα θυμαμαι οτι μου ειχαν πει οτι κανει για δισκου(σημειωσει: στο πετ σοπ που εκανα της μετρησεις δεν ειχε δισκους )

4)Εχω 2 hemicromis liffali (Τζουελ) αφρικανακια και αυτα κανουν μαζι με τα υπολοιπα ;

5)Μια καλη σειρα υγρων τεστ ;

6)Απο φιλτρανση αρκει το ηδη υπαρχων ; αν οχι θα ψαχνω για εξωτερικο 5Χ240 ή μικροτερο ;

7)Εναν γρηγορο τροπο να φυγει η κιτρινιλα απο το ξυλο χωρις να χασω την βιολογια;

Αυτα ΖαΛιΣτΙκΑ!!!! :thumbup::rasp::rasp:

Ευχαριστωωωωωωω :thumbup::thumbup::thumbup:

α! η πετρες τι να ειναι ασβεστολιθικες ή οχι ;

και αν ξερει κανεις κανα καλο νταμαρι στην Κρητη;;;;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!! Λοιπον ετοιμαζομαι να κανω την μεγαλη αλλαγη (απο αμερικανες σε αφρικανες aCei kai labidos) το ενυδρειο μου ειναι 240 λιτρα με το εσωτερικο της Juwel

Οι απορριες μου:

1) ο common pleco που εχω ηδη κανει με της αφρικανες ;

2) Ξερω οτι θελουν πετρες για κρυψωνες , πρεπει να βαλω φενιζολ απο κατω στον πυθμενα του ενυδρειου(μεσα);

3)Δεν θυμαμαι ακριβως το PH αλλα θυμαμαι οτι μου ειχαν πει οτι κανει για δισκου(σημειωσει: στο πετ σοπ που εκανα της μετρησεις δεν ειχε δισκους )

4)Εχω 2 hemicromis liffali (Τζουελ) αφρικανακια και αυτα κανουν μαζι με τα υπολοιπα ;

5)Μια καλη σειρα υγρων τεστ ;

6)Απο φιλτρανση αρκει το ηδη υπαρχων ; αν οχι θα ψαχνω για εξωτερικο 5Χ240 ή μικροτερο ;

7)Εναν γρηγορο τροπο να φυγει η κιτρινιλα απο το ξυλο χωρις να χασω την βιολογια;

Αυτα ΖαΛιΣτΙκΑ!!!! :thumbup::rasp::rasp:

Ευχαριστωωωωωωω :thumbup::thumbup::thumbup:

α! η πετρες τι να ειναι ασβεστολιθικες ή οχι ;

και αν ξερει κανεις κανα καλο νταμαρι στην Κρητη;;;;;; :thumbup:

Επισης το ψιλοκοκο χαλικι πειραζει ή να βαλω αμμο ????

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!! Λοιπον ετοιμαζομαι να κανω την μεγαλη αλλαγη (απο αμερικανες σε αφρικανες aCei kai labidos) το ενυδρειο μου ειναι 240 λιτρα με το εσωτερικο της Juwel

Οι απορριες μου:

1) ο common pleco που εχω ηδη κανει με της αφρικανες ;

Οχι, θελει μαλακο νερο και οι αφρικανες σκληρο ασε που θα τον χτυπησουν.

2) Ξερω οτι θελουν πετρες για κρυψωνες , πρεπει να βαλω φενιζολ απο κατω στον πυθμενα του ενυδρειου(μεσα);

Ναι για να μην σπασει κανενα τζαμι.

3)Δεν θυμαμαι ακριβως το PH αλλα θυμαμαι οτι μου ειχαν πει οτι κανει για δισκου(σημειωσει: στο πετ σοπ που εκανα της μετρησεις δεν ειχε δισκους )

Λαθος. Οι αφρικανες θελουν ph γυρω στο 8,3 αν ειναι απο malawi και πιο πανω αν ειναι απο τανγκανικα. Οι δισκοι θελουν χαμηλο ph, 5,5-6,5 και ειναι αναλογα με την κατηγορια..

4)Εχω 2 hemicromis liffali (Τζουελ) αφρικανακια και αυτα κανουν μαζι με τα υπολοιπα ;

Ποια ειναι τα υπολοιπα? Παντως με αφρικανες απο malawi ή χειροτερα τανγκανικα δεν κανει. Θελει χαμηλοτερο ph (6,5-7,5). Δες εδω: http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSum...esname=lifalili

5)Μια καλη σειρα υγρων τεστ ;

API υγρα. (Aquarium Pharmaceutical) ειναι τα πιο αξιοπιστα

6)Απο φιλτρανση αρκει το ηδη υπαρχων ; αν οχι θα ψαχνω για εξωτερικο 5Χ240 ή μικροτερο ;

Οχι θελεις και εξωτερικο. Τι εννοεις 5x240? Για εξωτερικο θα σου προτεινα τις eheim ενα απο τα: 2217, 2026, 2028 (τα δυο πρωτα σε συνδιασμο με το εσωτερικο).

7)Εναν γρηγορο τροπο να φυγει η κιτρινιλα απο το ξυλο χωρις να χασω την βιολογια;

Κανονικα δεν πρεπει να εχεις ξυλα μεσα γιατι μαλακωνουν το νερο και εσυ θελεις να ειναι σκληρο εφοσον βαλεις αφρικανες (και βγαλεις τα lifalili).

Πρεπει να βαλεις αμμο στον πυθμενα, το χαλικι δεν κανει. Οι αφρικανες θελουν αμμο (καλυτερα αραγωνιτη για να σου σκληραινει το νερο) γιατι σκαβουν και κανουν φωλιες. Επισης με την αμμο καθαριζουν τα βραγχια τους.

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!! Λοιπον ετοιμαζομαι να κανω την μεγαλη αλλαγη (απο αμερικανες σε αφρικανες aCei kai labidos) το ενυδρειο μου ειναι 240 λιτρα με το εσωτερικο της Juwel

Οι απορριες μου:

1) ο common pleco που εχω ηδη κανει με της αφρικανες ;

Οι Pleco δεν είναι για αφρικάνους.

2) Ξερω οτι θελουν πετρες για κρυψωνες , πρεπει να βαλω φενιζολ απο κατω στον πυθμενα του ενυδρειου(μεσα);

Συνήθως βάζουμε για να αποφύγουμε κανένα ατύχημα με δυσάρεστα αποτελέσματα.

3)Δεν θυμαμαι ακριβως το PH αλλα θυμαμαι οτι μου ειχαν πει οτι κανει για δισκου(σημειωσει: στο πετ σοπ που εκανα της μετρησεις δεν ειχε δισκους )

Στο Ph τα όρια είναι 7,5 - 8,2 περίπου , εγώ απο την πείρα μου προτιμώ να το έχω στο 8,0 - 8,2.

4)Εχω 2 hemicromis liffali (Τζουελ) αφρικανακια και αυτα κανουν μαζι με τα υπολοιπα ;

Τα ψάρια αυτά είναι δυτικής αφρικής ,οχι ανατολικής ,συνήθως δεν τα βάζουμε μαζί.

5)Μια καλη σειρα υγρων τεστ ;

Μια αξιοπρεπής σειρά είναι της sera.

6)Απο φιλτρανση αρκει το ηδη υπαρχων ; αν οχι θα ψαχνω για εξωτερικο 5Χ240 ή μικροτερο ;

Θα έλεγα οτι στη περίπτωση σου ένα 2217 μαζί και με το εσωτερικό είναι μια χαρά.

7)Εναν γρηγορο τροπο να φυγει η κιτρινιλα απο το ξυλο χωρις να χασω την βιολογια;

Δεν συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε ξύλα στην ανατολική Αφρική, αν θέλεις όμως βράσε τα σε καμμιά κατσαρόλα να φύγουν οι τανίνες ώστε να μην επηρεαστεί η σκληρότητα του νερού.

Καλώς ήλθες , μπορείς να διαβάσεις πολλά θέματα για αφρικάνικα στο forum καθώς επίσης και εδώ

http://www.cichlid-forum.com/

Η χρήση άμμου είναι καλύτερη.Οι πέτρες είναι καλά να είναι ασβεστολιθικές γιατί και αυτές βοηθούν στη διατήρηση της σκληρότητας.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Αυτα ΖαΛιΣτΙκΑ!!!! :rasp::rasp::rasp:

Ευχαριστωωωωωωω :thumbup::thumbup::thumbup:

α! η πετρες τι να ειναι ασβεστολιθικες ή οχι ;

και αν ξερει κανεις κανα καλο νταμαρι στην Κρητη;;;;;; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Aρα βγαζω ψιλοκοκο χαλικι βαζω φενιζολ , αραγωνιτη (νεκρο λογικα:thumbup: ! τα τζουελ παντως εσκαβαν μια χαρα οταν τα ειχα εκει ! Φιλτρο το fluval 305 τι λεει; δεν εχω τοσα λεφτα να τα σκασω μονομιας.(eheim) To ξυλο το βγαζω αλλα λογικα για να κανω την ανακαταταξη πρεπει να βγαλω ολο το νερο αρα θα φυγει η κιτρινιλα (θα χαθει η βιολογια:thumbup:

Μαλαουι θα βαλω μεσα

Ευχαριστω φιλε Stelios_Rjk

Link to comment
Share on other sites

Aρα βγαζω ψιλοκοκο χαλικι βαζω φενιζολ , αραγωνιτη (νεκρο λογικα:thumbup: ! τα τζουελ παντως εσκαβαν μια χαρα οταν τα ειχα εκει ! Φιλτρο το fluval 305 τι λεει; δεν εχω τοσα λεφτα να τα σκασω μονομιας.(eheim) To ξυλο το βγαζω αλλα λογικα για να κανω την ανακαταταξη πρεπει να βγαλω ολο το νερο αρα θα φυγει η κιτρινιλα (θα χαθει η βιολογια:thumbup:

Μαλαουι θα βαλω μεσα

Ευχαριστω φιλε Stelios_Rjk

:thumbup: Συμπληρωση: στο φιλτρο μεσα εχω και ριτινες , να της βγαλω?

Το γενος ΣΙΝΟΔΟΝΤΙΣ δεν κανει με τα μαλαουι?

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Mr.Σωκρατη!

Το μεγαλυτερο ποσοστο βιολογιας ειναι μεσα στο φιλτρο και οχι στο νερο. Αρα με καποιον τροπο πρεπει να κρατησεις τα υλικα με ροη. Σε εξωτερικο φιλτρο ειναι ευκολο, το βαζεις σε ενα κουβα και δουλευει ενω εσυ κανεις τις δουλειες σου. Αν σου παρει μερες θα πρεπει να ριχνεις μερικες σταγονες αμμωνιας μεσα στον κουβα για να τρεφεται η βιολογια. Στην δικη σου περιπρωση ισως εαν βαλεις τα υλικα μεσα σε ενα κουβα με μια αεραντλια να σωσεις την βιολογια σου. Ειδανικα εαν μπορεσεις να βαλεις τα υλικα σε ενα κομμενο μπουκαλι και απο κατω την αεραντλια να σπρωχνει αερα προς τα πανω και διαμεσου των υλικων, ισως ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος για την επιτυχια γιατι δεν το εχω δοκιμασει.

Τα fluval δεν τα ξερω αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα. Μπορεις να παρεις απο εδω: http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/881...vid/manufac.420

το 2217 αλλα θα πρεπει να περιμενεις. Γινεται ομως. Αν βαλεις στο ενυδρειο σου για αρχη ενα χαρεμι απο ενα ειδος, 4-5 ψαρακια το εσωτερικο σου φιλτρο θα μπορεσει να ανταποκριθει στις αναγκες μεχρι να ερθει το νεο. Φυσικα με μετρησεις προσεχεις τις τιμες του νερου. Και οταν ερθει το νεο φιλτρο το μπολιασεις και το βαλεις σε λειτουργια τοτε προσθετεις ψαρια.

Παρατηρηση: Οτι κι αν κανεις με τα φιλτρα σου και τα υλικα τους (συντηρηση βιολογιας, καθαρισμα) το κανεις ΠΑΝΤΑ με αποχλωριομενο νερο ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Συμπληρωση: στο φιλτρο μεσα εχω και ριτινες , να της βγαλω?

Το γενος ΣΙΝΟΔΟΝΤΙΣ δεν κανει με τα μαλαουι?

Ναι οι ριτινες μαλακωνουν το νερο, να τις βγαλεις. Καποια ειδη συνοδοντη που ειναι απο τη λιμνη τανγκανικα κανουν αλλα πιθανον να σου τρωνε τα μικρα. Πες ποιο ειδος βρισκεις ή βγαλε το φωτο να σου πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικα ποσο πανε συνηθως ??? Το θεμα ειναι οτι αν το παρεις απο μαγαζι και εστω απο αθηνα θα ξερεις που ειναι και πως τον λενε αμα σου χαλασει!

Σκεφτηκα αν δεν κανει ο πλεκο να τον ανταλαξω σε κανενα πετ σοπ με αραγωνιτη που θα μου χρειαστει!

αληθεια νεκρος ή ζωντανος και καπου ειδα μια αναλογια 1 κg αραγωνιτης ανα 40 λιτρα νερου ισχυει ?

και το υπολοιπο αμμο απο θαλασσα με πολυ καλο ξεπλυμμα .Διωρθωστε με αν κανω λαθος ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι ριτινες μαλακωνουν το νερο, να τις βγαλεις. Καποια ειδη συνοδοντη που ειναι απο τη λιμνη τανγκανικα κανουν αλλα πιθανον να σου τρωνε τα μικρα. Πες ποιο ειδος βρισκεις ή βγαλε το φωτο να σου πουμε.

Σιγουρα θα τρωει τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα υπολοιπα σε καλυψε πιστευω ο φιλος Stelios_Rjk.Η απαντηση του ηταν ακρως διαφωτιστικη.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα τρωει τα μικρα.

Να συμφωνήσω με τον Dias.Εγώ είχα ενα συνοδόντη αν θυμάμαι καλά ήταν ο Decorus.Εγινε αρκετά μεγάλος και βέβαια για ενα εξάμηνο δεν έβλεπα καθόλου μικρά παρότι οι μάνες ήταν μπουκωμένες , όσπου τον έδωσα και γλύτωσα , παρότι μου άρεσε πολύ.

Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο το fluval 305 τι λεει; δεν εχω τοσα λεφτα να τα σκασω μονομιας.(eheim)

Φίλε μου έχω χρησιμοποιώ μόνο Fluval στα Αφρικάνικά μου (και στο Νοτιοαμερικάνικο) και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. :thumbup:

Με τα eheim, προσωπικά, είχα πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω χρησιμοποιώ μόνο Fluval στα Αφρικάνικά μου (και στο Νοτιοαμερικάνικο) και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. :thumbup:

Με τα eheim, προσωπικά, είχα πολλά προβλήματα.

Δε λεει κατι αυτο.Εγω και στα 5 αφρικανικα,χρησιμοποιουσα και Eheim και fluval.Κανενα προβλημα και με τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικα ποσο πανε συνηθως ??? Το θεμα ειναι οτι αν το παρεις απο μαγαζι και εστω απο αθηνα θα ξερεις που ειναι και πως τον λενε αμα σου χαλασει!

Σκεφτηκα αν δεν κανει ο πλεκο να τον ανταλαξω σε κανενα πετ σοπ με αραγωνιτη που θα μου χρειαστει!

αληθεια νεκρος ή ζωντανος και καπου ειδα μια αναλογια 1 κg αραγωνιτης ανα 40 λιτρα νερου ισχυει ?

και το υπολοιπο αμμο απο θαλασσα με πολυ καλο ξεπλυμμα .Διωρθωστε με αν κανω λαθος ! :thumbup:

Σχετικα με την αναλογια που λες δεν εχω ακουσει κατι. Επισης ζωντανος αραγωνιτης υφισταται μονο στα θαλασσινα ενυδρεια οποτε εσυ θα παρεις μονο νεκρο. Απο θαλασσα εγω δεν θα εμπιστευομουν αναμιξη, εχουν ακουστει διαφορα. Αν δεν θες να παρεις μονο αραγωνιτη αλλα και καποια αλλη αμμο λογο κοστους παρε μιση ποσοτητα αραγωνιτη και μιση ποσοτητα χαλαζιακη αμμο απο τον Ερμη (www.votsalo.net). Κοιτα μονο να ειναι και σε οψη και σε κοκκομετρια κοντα για το αισθητικο του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις μετρησα ΡΗ και ειναι στο 7.5 με τεστ της τροπικαλ υγρο!Αλλα δεν χρειαζεται να αλλαξω πολλα για το μαλουι?Και κατι αλλο αν δεν βαλω πολλες κρυψωνες για μεχρι το Μαιη θα εχω προβλημα(λογω μετακομισης στο σπιτι μας ) για τι θα ειναι ασυκοτο μετα!

Link to comment
Share on other sites

Δε λεει κατι αυτο.Εγω και στα 5 αφρικανικα,χρησιμοποιουσα και Eheim και fluval.Κανενα προβλημα και με τα δυο.

Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ.

Είναι τί θα σου τύχει γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις μετρησα ΡΗ και ειναι στο 7.5 με τεστ της τροπικαλ υγρο!Αλλα δεν χρειαζεται να αλλαξω πολλα για το μαλουι?Και κατι αλλο αν δεν βαλω πολλες κρυψωνες για μεχρι το Μαιη θα εχω προβλημα(λογω μετακομισης στο σπιτι μας ) για τι θα ειναι ασυκοτο μετα!

Ούτως ή άλλως θα είναι ασήκωτο και θα χρειαστεί να το ξεστήσεις για να το μεταφέρεις. Οπότε κάνε κανονικά το στήσιμο που πρέπει.

Εκτός αυτού, ένα ενυδρείο "νταμάρι", ποτέ δεν το μεταφέρουμε με τις πέτρες μέσα για λόγους ασφαλείας.

Με μικρή μετακίνηση κάποιον πετρών υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σπάσει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως θα είναι ασήκωτο και θα χρειαστεί να το ξεστήσεις για να το μεταφέρεις. Οπότε κάνε κανονικά το στήσιμο που πρέπει.

Εκτός αυτού, ένα ενυδρείο "νταμάρι", ποτέ δεν το μεταφέρουμε με τις πέτρες μέσα για λόγους ασφαλείας.

Με μικρή μετακίνηση κάποιον πετρών υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σπάσει το ενυδρείο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ενυδρειο το μεταφερεις αδειο, χωρις νερο, πετρες ή αμμο μεσα. Σε διαφορετικη περιπτωση παιζει κορονα γραμματα να γινει ζημια να μην την δεις και να το καταλαβεις στο γεμισμα. Εχει συμβει σε φιλο και μαζευαν νερα 6 η ωρα το πρωι. 7 μου εφερε τα ψαρια και ευτυχως που ειχα το δικο μου αδειο και ετοιμαζομουν να το στησω τις επομενες μερες..!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ενυδρειο το μεταφερεις αδειο, χωρις νερο, πετρες ή αμμο μεσα. Σε διαφορετικη περιπτωση παιζει κορονα γραμματα να γινει ζημια να μην την δεις και να το καταλαβεις στο γεμισμα. Εχει συμβει σε φιλο και μαζευαν νερα 6 η ωρα το πρωι. 7 μου εφερε τα ψαρια και ευτυχως που ειχα το δικο μου αδειο και ετοιμαζομουν να το στησω τις επομενες μερες..!

οχι ρε παιδια θα το αδειαζα στην μετακομιση απλα για να μην της κολλαω τωρα πανω στο φενιζολ και να βαζω και φενιζολ! πολυ βαβουρα κ σε 3-4 μηνες παλι τα ιδια !

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θελουν κολλημα οι πετρες πανω στο αφρολεξ.Κολλημα θελουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις υπομονη τοτε να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω που ειχα κολλησει καποιες πετρες με σιλικονη μονο ψυχολογικο ηταν το κολλημα.. Σε μια ανακατανομη που εκανα οι κολλημενες σηκωνοντουσαν με την ιδια ευκολια που σηκωνοντουσαν και οι υπολοιπες. Ειχα χρησιμοποιησει ενυδρειακη σιλικονη.

Αν χρησιμοποιησεις αυτο που κολλανε τα κοραλλια προφανως θα εχεις αποτελεσμα αλλα αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να το αφησεις υστερα το ενυδρειο να τρεξει με ανθρακα για καποιο διαστημα γιατι η κολλα για τα κοραλλια αφηνει διαφορα. Ειναι ενυδρειακο προϊον αλλα λενε οτι πρεπει να εφαρμοστει χωρις ψαρια και μετα να ακολουθησει ενα διαστημα με ανθρακα.

Η δικη μου προταση ειναι να μην τις κολλησεις. Να κανεις μονο πολυ σταθερους σχηματισμους. Σκεψου οτι ισως θες να κανεις καποια ανακατανομη ή να μετακινησεις καποιες πετρες για να πιασεις καποιο ψαρι. Ειδικα το τελευταιο στα πετρατα να εχεις υποψην σου οτι ειναι μεγαλο πακετο γιατι κρυβοντα στις σπηλιες τα ψαρια και τρεχα γυρευε αν βαλεις κατι που δεν ταιριαζει μεσα ή γενικα που θα θες να το βγαλεις καποια στιγμη.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...