Jump to content

Παραγγελεία απο το γερμανικό Seawtec


thalassinos

Recommended Posts

Θέλωντας να εξοπλίσω το ενυδρείο μου reef με ενα νεο skimmer τις Deltec και μια λάμπα Τ5 κατέλειξα στο γερμανικό κατάστημα Seawtec. Έχει παραγγείλει κάποιος απο το γερμανικό κατάστημα sewatec; Απο τις τιμές που έχει και όλο το στίσιμο του site μου φενλοταν σοβαρό. Έστειλα πρίν 2 εβδομάδες μια παραγγελεία, έστειλα έμβασμα με τα χρήματα που έφτασε στην τράπεζα τους και ακόμη η παραγγελεία είναι σε εκρεμότητα. Το αποκαρδιοτικό είναι οτι τους στέλνω μυνήματα και δεν έχουν απαντήσει σε κανένα ακόμη, διαβάζουν άραγε Αγγλικά; Αρχίζω να τα κλαίω...

Έχει κάποιος άλλος εμπειρία στο κατάστημα;

Υπάρχουν κάποιες κινήσεις που πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από εκεί πριν ένα μήνα το φίλτρο μου, ένα Eheim 2327.

Έκανε 1 μήνα να έρθει, μου χρέωσαν 40.60 ευρώ μεταφορικά ενώ ο πίνακας έλεγε 15 και το δέμα έγραφε πάνω μεταφορικά 20 ευρώ. Δεν έλαβα κάποια απόδειξη αγοράς παρα μόνο ένα invoice σε pdf με email την ημέρα που παρείγγειλα και το οποίο είναι αλλα αντ άλλων. πχ. γράφει date:9/1/2006 και αμέσως μετά delivery date 7/1/2006

Στα email δεν απαντούν σχεδόν ποτέ.

Εγώ προσωπικά δεν θα ξανααγοράσω από εκεί, δεν μου αρέσουν. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

To έχω πει και θα το λέω συνέχεια. Προτιμάτε τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ !!!

Οι τιμές που θα βρείτε μπορεί να σας εκπλήξουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε thalassine , πως και επελεξες το sewatec για αγορες ? εγω οταν εψαχνα για σκιμερ deltec ,το γνωστο και αξιοπιστο aquaristic.net ειναι το απολυτως φθηνοτερο στο μοντελο που εψαχνα ...και δεν μιλαμε για διαφορα 4-5 ευρω αλλα για 30 ευρω σε σχεση με sewatec.de ...τωρα να μου πεις δεν ξερω πιο μοντελο πηρες εσυ ... για μενα το aquaristic.net ειναι μακραν το πιο εξυπηρετικο και εφοσον πληρωνεις Cash on Delivery εχεις το κεφαλι σου ησυχο (αφου πρωτα παιρνεις και μετα πληρωνεις)... :rockon:

παντως οτι εγινε εγινε με την επιλογη του online shop ....για να σε παρηγορησω θα σου πω οτι και η δικη μου παραγγελια αργησε 15 μερες να ερθει (εγω πηρα το deltec MCE 600) αφου το aquaristic.net δεν εχει στοκ της deltec και τα παραγγελνει upon order κατευθειαν απο την deltec...ισως να συμβαινει το ιδιο με σενα και το sewatec.de ..η διαφορα ειναι οτι μου το ειπαν οι ανθρωποι απο την πρωτη μερα και εκτοτε μου εστειλαν απο μονοι τους αλλα 2 email : ενα οταν παραλαβαν το σκιμερ απο την deltec και αλλο ενα οταν το εστειλαν σε εμενα.

Παντως μην ανυσηχεις , τα λεφτα σου δεν προκειται να τα χασεις (υπο την εννοια οτι δεν θα σε κλεψουν).Στειλε ενα αυστηρο email , τονισε τους οτι εισαι χρονια μελος σε καμμια δεκαρια fish forums και θα δεις αν θα απαντησουν.

Φιλε JDP , συμφωνω μαζι σου σε αυτο που λες , αρκει αυτο που θες να αγορασεις να υπαρχει στην Ελλαδα ...παντα υποστηριζω τα ελληνικα μαγαζια , οχι γιατι φοβαμαι μην φαλιρει ο μαγαζατορας (εαν ειναι να φαλιρει , θα φαλιρει) αλλα για να δουλεψουν 5 Ελληνες παραπανω...

Φιλικα ,

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ένας απο τους λόγους που αποφάσισα ήταν οτι το aquaristiq δεν έχει τιμές για την Deltec και ο άλλος η άγνοια και της πληρωμής στην παραλαβή και της ασυνέποιας της Sawtec. Εχθές η παραγγελεία μου έβγαλα μύνημα Processing/Dispatched και αισιοδοξώ παρά την αποσία μυνήματος. Για το skimmer APF 600 πλήρωσα 359 και 95 το instalation kit. Έχει κανείς γνώση πόσο κοστίζει στο aquaristiq?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε thalassine..

Η τιμη ειναι αρκετα καλη που το αγορασες.Απο το aquaristik net που προσφατα το αγορασε φιλος κοστιζε 340e το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε thalassine..

Η τιμη ειναι αρκετα καλη που το αγορασες.Απο το aquaristik net που προσφατα το αγορασε φιλος κοστιζε 340e το skimmer.

14438[/snapback]

Φίλε ΤΑΝ ευχαριστώ για το ενδιαφέρων, το καλή τιμή δεν θα το έλεγα. Και ακρυβότερο είναι αλλά και πολύ ποιό αναξιόπιστο. Αλλη φορά θα είμαι ποιό προσεκτικός στις παρορμήσεις μου. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ,

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ

ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΑΠΟ SEAWTEC ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ CHILLER 500 ΕΥΡΩ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΓΕ Ο ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ. ΤΟ CHILLER ΗΡΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. TO AQUARISTIC.NET EINAI TO ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AQUAPRO, ΜΕ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ AQUARISTIC.NET (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ).

ΥΓ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ SEAWTEC MOY ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑ 2-3 EMΑΙL ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΗΜΕΡΕΣ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά σας αναφέρω οτι το δέμα μου ήρθε :rockon::welcome::hysterical:

Φυσικά με δυσκολία θα ξανααποφάσιζα την ίδια εταιρία, και αφού γνωρίζω την ευκολία της αντικαταβολής απο το aquaristic net, ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το προσπεράσω αύτό το θληβερό. Φυσικά ευθύνη ΄ςχω και εγώ με την ανυπομονυσία μου και την άγνοια. Χρέωσαν μεταφορικά για 4,4 κιλά δηλαδή 37 ευρώ ενώ ήταν μονο 1,2 σύμφωνα με την ετοικέτα του Ταχυδρομείου. Φυσικά αυτοί όταν μου έστειλαν το πρώτο μύνημα ήξερα τα μεταφορικά αλλα δεν είχα προσέξει το βάρος του balast που είχα παραγγείλει. Μεγάλη κλεψιά, αλλά φτέω και εγώ. Τέλος πάντων... Προς γνώση και αποφυγή των υπόλοιπων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...