Jump to content

Aπορίες σχετικά με τα φυτά


mog

Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Επειδη εχω διαβάσει πολλά άρθρα στο forum για τα φυτά έχω ακόμα κάποιες απορίες.

Πρώτον, οι ανούμπιες μου σε πολλά φύλλα είχαν εμφανίσει κηλίδες. Ρώτησα στο pet shop και μου είπαν οτι δεν είχαν ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο. Έχω τώρα μια βδομάδα που εχω βάλει CO3 και έχω δει κάποια διαφορά.

Δεύτερον, ποια φυτά θέλουν φύτεμα και ποια όχι. (Έχω 3 ανούμπιες και 2 κρυπτοκορίνες). Οι κρυπτοκορίνες γιατί με το που τις έβαλα πάνε κατά διαόλου και ξεραίνονται?

Και τρίτο και άσχετο με το topic. Κάπου διάβασα στο forum οτι οι φυσαλίδες που βγάινουν (απο το εξωτερικό μπουκαλάκι) πρέπει να ειναι 2-3/sec. Εμένα γιατι ειναι 1/min?

Υ.Γ. Επειδή τώρα είμαι στη δουλειά :( δεν έχω μετρήσεις. Αν είναι αναγκαίες για τα προβλήματα μου θα τις ποστάρω κι αυτές.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην πες μας βασικα πραγματα

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

ποσα watt φωτισμο εχεις?

τι λιπανση χρησιμοποιεις?

οι anubia δεν θελουν φυτεμα.

τα αλλα κανονικα.

τα φυτα που ανεφερες δεν ειναι υψηλων απαιτησεων, αλλα αν μας απαντησεις στα παραπανω ισως βρουμε τι φταιει..

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να ανεβασεις φωτο απο τα φυτα που εχουν προβλημα?

Αυτές είναι οι κηλίδες πάνω στις ανούμπιες που με προβληματίζουν

post-10299-1234282765_thumb.jpg

post-10299-1234282811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κριπτοκορίνες είναι εν μέρει νορμάλ να χάσουν όλα τα φύλα τους και μετά βγάζουν καινούργια, αυτό οφείλετε στο στρες κατά την μεταφορά.

Στην ανουμπιες έχεις άλγη spot είναι μόνο αισθητικά κακό και προμήνυμα ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο σου. Ίσος ο φωτισμός σου είναι λίγος σε σχέση με την λιπανση.

Με τόσο χαμηλό φωτισμό και με φυτά που μεγαλώνουν αργά δεν χρειάζεσαι καν λίπασμα παρά μόνο καμιά ταμπλέτα στην ρίζα από της κριπτοκορίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...