Jump to content

μετα την ανακαινση σε Juwel Aquarium 180 L


pariss

Recommended Posts

Όγκος: 40 λιτρα

Κατηγορία: χρυσοψαρα

Ψάρια / Άλλα είδη: 3 red cup 3oranda 1 riykin 1koi 3apple snail

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι φυσικο βοτσαλα ναυαγιο

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Φωτισμός: 2*25 watt day light sera

Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Φιλτράρισμα: εξωτερικο φιλτρο 1000l/h dolphin c-1000

φυτα 4 ανουμπιες

αεραντλια resun 100-800l

για το ναυαγιο ξερω τη θα μου πειτε αλλα ξυλο που ηθελα δεν κανει με τα χρυσοψαρα απο τι μου ειπαν

post-10333-1234199891_thumb.jpg

post-10333-1234199924_thumb.jpg

post-10333-1234199957_thumb.jpg

post-10333-1234200004_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε δεν θα μεινω στο ναυαγιο που εχεις,αλλα στη συνθεση των ψαριων σου.

το κοι που εχεις μεσα ειναι ακαταλληλο για ενυδρεια,ειναι ψαρι φτιαγμενο ΜΟΝΟ για λιμνη,και μπορει στην πορεια να γινει αρκετα επιθετικο για τα υπολοιπα ψαρια σου.

θα προτεινα να το βγαλεις,και ΝΑ ΜΗΝ βαλεις αλλο χρυσοψαρο.εισαι ηδη πολυ πολυ οριακα. :(

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο για το κοι αλλα ειναι δωρο και οσο να ναι δεν μπορω να προσβαλω αυτο που νου το χαρισε το σιγουρο ειναι οτι αν θα μεγαλωση κι αλλο αναγκστικα θα το δωσω σε καποιο μαγαζι προς το παρον ο κυριος κοι ειναι πολυ κυριος στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

απλα μονο να μην ειναι αργα οταν το δωσεις και εχεις μαδημενα πτερυγια η και θανατο σε καποιο απο τα υπολοιπα....

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο δεν νομιζω να φενεται για 40αρακη ειναι JUWEL AQUARIUM 180L

Link to comment
Share on other sites

παιδια χιλια συγνωμη εχω κανει λαθος στην παρουσιαση εχω γραψει 40 λιτρα ενω ειναι 180

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είναι πολύ λίγα τα λίτρα για τόσα ψάρια, καλά για το koi ενοείται οτι πάει σε λίμνη αφού γίνεται θηρίο.

Μήπως να το σκεφτείς να δώσεις κάποια και να κρατήσεις 3-4 χρυσόψαρα μόνο?

Αργότερα θα δεθείς και θα είναι δύσκολο και πίστεψέ με έχω δει ενυδρείο 180 με 6 χρυσόψαρα ίδιου τύπου και δεν είναι καθόλου εύκολη η διατήρηση της καλής υγείας τους.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα εξωτερικο φιλτρο γιατη το εσωτερικο πιστευω δεν εφτανε για τοσα ψαρια αυτη τη στιγμη το νερο ειναι εντελως διαφανο κανω αλλαγη μια φορα την εβδομαδα 30% τα ψαρια ειναι υγιεστατα δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν θα μείνουν μικρά, μπορείς πάλι να περιμένεις να δεις πόσο θα μεγαλώσουν και πράττεις στη ανάλογα. :(

Link to comment
Share on other sites

για το ναυαγιο ξερω τη θα μου πειτε αλλα ξυλο που ηθελα δεν κανει με τα χρυσοψαρα απο τι μου ειπαν

Και πως το αιτολογησαν? :(

Link to comment
Share on other sites

Και πως το αιτολογησαν? :(

απο το μαγαζι που ψωνιζο εως τωρα ολες οι συμβουλες του μου εχουν βγει σε καλο σε σχση με αλλα που πηγαινα στην αρχη.ο ιδιοκτητης μου ειπε πως τα ξυλα μαλακονουν πολυ το νερο για τα χρυσοψαρα και δεν πρεπει εκτος και αν κανω αλλαγες καθε βδομαδα.τωρα τελευταια ομως το ενυδρειο τα παει περιφημα με το εξωτερικο φιλτρο και δεν υπαρχει λογος για αλλαγες του νερου!εσεις τι λετε ειναι σωστο να βαλω ξυλα στα χρυσοψαρα??

Link to comment
Share on other sites

απο το μαγαζι που ψωνιζο εως τωρα ολες οι συμβουλες του μου εχουν βγει σε καλο σε σχση με αλλα που πηγαινα στην αρχη.ο ιδιοκτητης μου ειπε πως τα ξυλα μαλακονουν πολυ το νερο για τα χρυσοψαρα και δεν πρεπει εκτος και αν κανω αλλαγες καθε βδομαδα.τωρα τελευταια ομως το ενυδρειο τα παει περιφημα με το εξωτερικο φιλτρο και δεν υπαρχει λογος για αλλαγες του νερου!εσεις τι λετε ειναι σωστο να βαλω ξυλα στα χρυσοψαρα??

Παιζουν πολλα πραγματα ρολο στην σχεση ξυλο(ποσοτητα)-νερου(λιτρα)!

Για παραδειγμα αν το νερο της βρυσης σου ειναι θεοσκληρο (οπως το δικο μου) ενα ξυλαρακι δεν θα κανει και πολλα...

Τι PH εχεις και τι GH - KH ?

Πρεπει να δωσεις καποια ψαρια που εχεις γιατι οπως σου ειπαν και τα παιδια σε λιγο καιρο θα αρχισουν τα προβληματα...

Οι αλλαγες νερου ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο...και παιζουν και εδω πολλοι παραμετροι ρολο, σαν μπουσουλα εχουμε ολοι οσοι ξεκιναμε τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου της ταξεως 20-30%, απο εκει και περα αναλογα με τις μετρησεις, φυτα, ψαρια, εμπειρια καθοριζεις τις αλλαγες σου... καλο θα ηταν στην αρχη να κανεις τις αλλαγες σου...

Ξεκινα να ξεζουμιζεις το φορουμ και σιγα-σιγα θα σου λυνονται οι αποριες...

:(

Link to comment
Share on other sites

εχω καιρο περιπου 2 βδομαδες να κανο μετρισει γιατη μου εχουν τελειωση τα στικ παντως ολες οιμετρισεις που ειχα κανει με τα στικ ηταν στα ανωτερα φυσιολογικα πχ ph 7

Link to comment
Share on other sites

εχω καιρο περιπου 2 βδομαδες να κανο μετρισει γιατη μου εχουν τελειωση τα στικ παντως ολες οιμετρισεις που ειχα κανει με τα στικ ηταν στα ανωτερα φυσιολογικα πχ ph 7

Ισως να αγοραζες υγρα τεστς... με τα στικακια ειμαστε στο περιπου...και αν!

Το "ανωτερα φυσιολογικα πχ ph 7" δεν καταλαβα... :(

Link to comment
Share on other sites

Ισως να αγοραζες υγρα τεστς... με τα στικακια ειμαστε στο περιπου...και αν!

Το "ανωτερα φυσιολογικα πχ ph 7" δεν καταλαβα... :(

ειναι στο προγραμμα να αγορασο και υγρα τεστ.για πες μου μετρεισεις πρεπει να κανω και οταν διχνουν ολα καλα η οταν παρατηρουμε κατι στο ενυδρειο?με βαση τα εικονηδια του τεστ ημουν μεσα στις φυσιολογικες παραμετρους αλλα στις ανωτερες

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι αρκετά βρωμιάρικα ψάρια... Αυτό για μένα σημαίνει αλλαγές νερού ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εβδομαδιαίος, πολύ περισσότερο με την ιχθυοφόρτωση που έχεις.

Αν σου λειτουργούν όλα καλά, αν δεν κάνεις αλλαγές νερού εβσδομαδιαίως λογικά θα έχεις αρκετά έωςπολύ υψηλά ΝΟ3....

Πάρε υγρά τεστάκια όπως σου πρότειναν. Αρχικά πάρε για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3. Τα υπόλοιπα τα βλέπεις στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

κριμα χαραμισα 180λ για χρυσοψαρα οχι πως δεν μαρεσουν απλα πρεπει να εχω λιγα ψαρια για λογπυς ιχθυοφορτησεις

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσουν οπως λες, γιατι δεν κρατας 3?

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

Αν και η λιμνη θα αρμοζε καλυτερα σε τετοια ψαρια...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσουν οπως λες, γιατι δεν κρατας 3?

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

Αν και η λιμνη θα αρμοζε καλυτερα σε τετοια ψαρια...

σαυτο το φοβερο ενυδρειο σου καθε ποτε κανεις αλλαγες και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε κανεις αλλαγες και ποσο?

Απο οτι εχουμε συζητησει με τα παιδια εδω στην παρουσα φαση, μιας και τα ψαρια ειναι μικρα ακομα, θα κανω αλλαγες καθε 15 μερες ενα 20% περιπου, εννοειται με τακτικες μετρησεις...

...αλλα το θεμα βρε δεν ειμαι εγω αλλα το τι θα κανεις με το δικο σου ενυδρειο! :(

Link to comment
Share on other sites

το πηρα αποφαση σκεφτομαι να να δωσω τα χρυσοψαρα και να παω για το μεγαλο βημα τις κηχλιδες!!!!!!!στα 180 λ με καλο φιλτρο ποσσες κηχλιδες μπορουν να χωρεσουν?υπαρχουν τετοιο ειδος που να φτανουν τελικο μεγεθος 10-15 εκ??η κιχληδες τι συμπεριφορα εχουν στο ενυδρειο ενοω τσακονωνται ασχημα?πρεπει να ναι το ιδιο ειδος?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... πρεπει πρωτα απο ολα να βρεις τι θελεις να κανεις...

Τι εννοω... Θελεις βιοτοπικο ενυδρειο? π.χ Malawi , Tanganyika κτλ ?

Μετα να βρεις ποια ψαρια σου αρεσουν απο αυτες τις λιμνες... και αφου βρεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θελεις να φιλοξενησεις συνεχιζουμε...

Δες λιγο αυτα:

http://www.aquahobby.com/e_african_cichlids.php

http://www.cichlid-forum.com/profiles/index.php

γνωμη μου :(

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... πρεπει πρωτα απο ολα να βρεις τι θελεις να κανεις...

Τι εννοω... Θελεις βιοτοπικο ενυδρειο? π.χ Malawi , Tanganyika κτλ ?

Μετα να βρεις ποια ψαρια σου αρεσουν απο αυτες τις λιμνες... και αφου βρεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θελεις να φιλοξενησεις συνεχιζουμε...

Δες λιγο αυτα:

http://www.aquahobby.com/e_african_cichlids.php

http://www.cichlid-forum.com/profiles/index.php

γνωμη μου :(

φιλε μου σευχαριστω για το χρονο και τις συμβουλες στο μελλον σιγουρα θα τις χρειαστω!!!το θεμα ειναι οτι η οικογενεια ψιφησε τροπικα φυτεμενο και αργοτερα κηχλιδες.σε λιγες μερες θα ανεβασω φωτο με το πως εγηνε το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...