Jump to content

Γεννήσαμε!!!


subandsoda

Recommended Posts

Σας είχα ρωτήσει για το πόσο πλήσιαζει στη γέννα το guppy μου το οποίο είχα τότε ήδη μια εβδομαδα στη γεννήστρα(20 μέρες πριν) και τελικά γέννησε σήμερα...

Και ευτυχώς με όσα μου είπατε τότε το έβαλα μόλις προχθες...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

έβγαλα τη μητέρα και τώρα είναι μόνο τα μικράστη γεννήστρα...

1)Δεν βρήκα στα μαγαζιά του ρεθύμνου τροφή για νεογνά και μου έδωσαν αρτέμια για να την τρίβω. είναι σωστόή πρέπει να πάρω κάτι άλλο?

2)Σε πόσες μέρες μπορώ να τα βγάλω στο ενυδρείο με τα υπόλοιπα ψαράκια?

3)Τα υπολείματα τροφής στην γεννήστρα πώς να τα απομακρύνω χωρίς να βλάψω τα μικρά?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

τριψε τα flakes που ταιζεις και τα μεγάλα και εισαι ΟΚ.

ταιζε λίγο και μην σε ανησυχει η ανάπτυξή τους. Σε λίγο δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις τόσα που θα γίνουν.

άσε τα καμια δυό βδομάδες μ΄ςσα και μετά free.

και καλές γέννες απο εδώ και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ιωνά...

Μιά ακόμα ερωτησούλα το ενυδρείο μου είναι σχετικά φυτεμένο(οχι πολυ πυκνα) με βελισνερια γιγαντεα βελισνέρα σπιράλις και ανουμπια μπορώ να τα αφήνω να γεννάνε μέσα στο ενυδρείο γιατι ή γεννήστρα μου την στρέσσαρε αρκετά...?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;

Αν ειναι πολλα μπορεις ανετα να τις αφηνεις να γεννανε μεσα αλλα γιατ μενα το καλυτερο ειναι να τους παρεις ενα μικρο ενυδρειο και να τις βαζεις εκει να γεννανε γιατι στη γεννηστρα και αργουν και στρεσαρονται και υπραχει και περιπτωση να μην σου γεννησουν και να πεθανουν

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου είναι 360 λίτρα αλλα φιλοξενεί και άλλα είδη φιλήσυχα φυσικά και μικρά... Διάφορα μικρά τέτρα( τα guppy προεκυψαν, μου τα έφεραν δώρο αλλά δε δείχνουν να ενοχλούν ή να ενοχλούνται από το ουδέτερο νερο και τα υπολοιπα ψαράκια οπότε σκέφτομαι να τα κρατήσω)...

Το στρεσσάρισμα της γεννήστρας ηταν όντως εμφανές γιαυτό θέλω να βρώ τρόπο να το αποφύγω...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερεις πως δεν ειναι συμβατα και καλο θα ηταν να αποφασισεις ποια θα κρατησεις για να μην εχεις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις gin οτι μερικές φορές ο χώρος ο χρόνος και οι λογαριασμοί είναι περιοριστικοί παράγοντεςγια τη δημιουργία επιπλέον ενυδρείου για να στεγάσεις κάτι που ''προέκυψε''(μη με παρεξηγήσετε είλικρινα προσπαθώ πάντα να κάνω το καλύτερο για τα ψαράκια μου)...

Είναι απόλυτα αναγκαίο να ξεχωρίσουν τα guppy?

Αν χρειαστεί θα ψάξω να βρώ μια λύση (μάλλον να τα δώσω κάπου, αν και στην επαρχία δεν είναι και τόσο εύκολο και οσο για τα πετσοπ όσες φορές το έκανα το μετάνιωσα) απλά δεν είναι και τοσο ασύμβατα με τις τιμές που έχω σταντάρει για τα τέτρα μου...

Παρακαλώ να μου απαντήσετε όχι μόνο πιο είναι το απόλυτα σωστό αλλά και αν η κατασταση που έχει δημιουργηθεί είναι βιώσιμη(λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω) ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις τι τιμες νερου εχεις;

Link to comment
Share on other sites

7-7,5pH 9-10 gH θερμοκρασία 26 και πολύ μεγαλυτερο των προδιαγραφών εξωτερικό φιλτρο.

Πραγματικά πάντως αν κρίνεις οτι κάτι πρέπει να αλλάξει ή να απομακρυνθουν τα guppy θα το κάνω...

Δεν είμαι ξεροκέφαλος (σε ότι έχει να κανει με τα ψαράκια μου τουλάχιστον), απλά διαισθητικά πες το από τις μεχρι τώρα ενδείξεις πες το δεν βρίσκω λόγο να μετακινηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κατι δεν μου αρεσει να βαζω το μαχαιρι στο λαιμου αν καποιος θελει να κρατησει τα ψαρια του και δεν εχει προβλημα δεν το κανω απ τη στιγμη που οι συνθηκες σου ειναι οκ και δεν εχεις προβλημα κανε αυτο που νομιζεις .

Τα τετρα σου πως τα πανε μ αυτες τις συνθηκες νερους;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα τα τέτρα καθώς και τα άλλα μου ψαράκια δεν έχουν (θεωρώ) κανένα πρόβλημα...

Πραγματικά θέλω να μου πείς την γνώμη σου...

Γιαυτό άλλωστε το συζητάω και μοιράζομαι τα προβληματα -προβληματισμούς μου. Σιγουρα και ξέρετε και έχετε διαβάσει πολλά περισσότερα απόσα εχω προλάβει εγώ...

Το φόρουμ από τότε που το ανακάλυψα(όχι πολύς καιρός με έχει βοηθήσει αρκετά σε πάρα πολλά θέματα και έχω ανκαλύψει ατελείωτα λάθη που έκανα...

Ελπιζω να μη σου ακούστηκε πολύ έντονη η απάντηση-σκεπτικισμός μου.Απλά μερικές φορές (πέρα από το οτι δε θέλω να αποχωριστώ τα guppy μου) καταλαβαίνεις λίγο διαισθητικά πότε μια εικόνα-μικροπεριβάλλον είναι υγιες και αν έχει προβλήματα...

Πέριμένω απάντηση και δεν νιώθω κανένα μαχαίρι στο λαιμό μου...

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες που εχεις για τα γκαπακι ειναι οκ ενω για τα τετρα οχι θελουν ποιο μαλακο νερο και καλο θα ηταν να αποφασισεις ποια σου αρεσουν και θες να κρατησεις και να πραξεις αναλογα

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να σε ρωτησω κατι sub με ποια ειδη αλλα ψαρακια εχεις τα γκαπακια σου?δηλ οπως ειπες πανω τετρα αλλα ποια ψαρακια?

χρησιμοποιεις τυρφη στο φιλτρο σου καθολου?.η οι τιμες ειναι της βρυσης σου ετσι ακριβως.

παραπανω διαβασα οτι στο φιλτρο σου εχεις πρωτο υλικο το μακαρονι τι εννοεις δηλ απο εκει που τραβαει το νερο εσυ εχεις μακαρονι/?αν συμβαινει αυτο νομιζω οτι ειναι λαθος.κατα την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να σε ρωτησω κατι sub με ποια ειδη αλλα ψαρακια εχεις τα γκαπακια σου?δηλ οπως ειπες πανω τετρα αλλα ποια ψαρακια?

χρησιμοποιεις τυρφη στο φιλτρο σου καθολου?.η οι τιμες ειναι της βρυσης σου ετσι ακριβως.

παραπανω διαβασα οτι στο φιλτρο σου εχεις πρωτο υλικο το μακαρονι τι εννοεις δηλ απο εκει που τραβαει το νερο εσυ εχεις μακαρονι/?αν συμβαινει αυτο νομιζω οτι ειναι λαθος.κατα την αποψη μου.

*******xatzideca,αν δεν εισαι σιγουρος για κατι σε παρακαλω πολυ ΜΗΝ ποσταρεις.ετσι μπερδευεις περισσοτερο τους νεους χομπιστες.!! :(:hysterical:
Link to comment
Share on other sites

γιατι κλαζ που εκανα λαθος συγνωμη αν το εκανα η αν μπερδεψα καποιον αλλα απο τι θυμαμαι ετσι ειναι για το φιλτρο το ιχα συζητησει και εδω μεσα και το ειχα διαβασει.μηπως εγινε καποια παρεξγηση?απλα ρωτησα κατι στο sub gia τα ψαρακια και επειδη διαβασα κατι για το φιλτρο του οτι εχει πρωτα μακαρονι μου φανηκε παραξενοο και τον ξαναρωτησα.

διορθωσε με αν κανω κατι στραβα.

συγνωμη που μιλαω στο θεμα σου sub alla προσπαθω να βοηθησω και απλα ρωτησα την συνθεση των ψαριων σου.και κατι ακομη..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς gin... κάτι θα κάνω με πιθανότερο να κατεβάσω το gH(Τα guppy δεν έχουν πρόβλημα και με μαλακό νερό) και να τα κρατήσω ως έχουν... θα σας ενημερώσω πάντως ότι και να κάνω και για τυχόν εξελίξεις...

Μια ερώτηση τελευταία είναι για να κατεβάσω τη σκληρότητα πρέπει να το κάνω σταδιακά? Ας πουμε από το 9 στο 4-5 τι διαδικασία πρεπει να ακολουθήσω?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

εχω α/ο εγω ρωτάω για τη διαδικασία...

εννοώ π.χ. όταν άλλαξα τη φωτοπερίοδο από 12 σε 10,5 ώρες την κατέβαζα μισή ώρα κάθε 2 μέρες...

Μήπως πρέπει να ακολουθήσω παρόμοια διαδικασία και με το gH?

Link to comment
Share on other sites

παντα ειναι καλο οι οποιες αλλαγες να γινονται σιγα για ευνοητους λογους...

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι οτι πρέπει να γίνει σταδιακά... απλά δεν ξέρω πόσο σταδιακά, αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος...

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις τις τιμες σου θα πρεπει να βγαλεις τα γκαπι σου που θελουν σκληρο νερο σκεψου το και σκεψου ποια ψαρακια σου αρεσεις πιο πολυ για να τα κρατησεις

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...