Jump to content

Πρόβλημα με καβούρια


elgrec0

Recommended Posts

Γεια σας παίδες!

Πριν 2 εβδομάδες πρόσθεσα 2 κομμάτια επιπλέον ΖΒ για να φαίνεται πιο όμορφο το aquascape και να δημιουργήσω κρυψώνες και χώρο για κοράλλια…

Με τη ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ που με κυνηγάει , διαπίστωσα ότι αυτά τα 2 κομμάτια βράχου είχαν μέσα 2 καβούρια , το ένα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ , είναι το πιο μεγάλο καβούρι που βρίσκω στο ενυδρείο μου!

Και το άλλο ένα μικρό , δεν είναι τριχωτά , είναι γκρι σκούρο και γυαλιστερά , θέλω με κάποιο τρόπο να τα βγάλω , δοκίμασα με μια παγίδα αυτοσχέδια , ένα ποτηράκι στο ενυδρείο και μέσα τροφή ο κάβουρας απλά μπήκε την άρπαξε και έφυγε με τρελή ταχύτητα…αποτυχία… σήμερα πριν ανάψω τα φωτά εκεί που παρατηρούσα το ενυδρείο είδα το κτήνος κάβουρα να είναι μέσα σε μια τρυπά σε ένα κομμάτι βράχου , χωρίς να χάσω χρόνο έβγαλα ολόκληρο το κομμάτι αυτό και το έβαλα σε μια λεκάνη με νερό από το ενυδρείο για να μην χαλάσει η βιολογία του… Να προσθέσω ότι τις τελευταίες 5 μέρες παρατήρησα ότι από αυτή την τρύπα έβγαινε μια μικροσκοπική ανεμώνη άσπρη , σήμερα δεν υπάρχει πλέον :( ……….

Πείτε μου τώρα που έχω απομονώσει τον βράχο με τον κάβουρα μαζί μέσα στη λεκάνη , πώς να τον βγάλω έξω???? Η τρυπά είναι πολύ βαθιά και με κάθε προσπάθεια μου πάει όλο και πιο μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το βράχο σε καθαρή λεκάνη ψηλότερα από το νερό, ψέκαζέ τον να μην στεγνώσει, έτσι ο κάβουρας όταν χρειαστεί νερό θα αναγκαστεί να βγει και αφού θα ψεκάζεις το βράχο δεν θα χαλάσει.

Υ.Γ. δεν ξέρω από αλμυρό νερό, αλλά είπα μια γνώμη! Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το βραχο εξω αφου σταμπαρεις την τρυπα που κρυβεται και ριχνεις μεσα με μια συριγγα ανθρακουχο νερο.Το εχω δοκιμασει και ο καβουρας εφηγε σαν σιφουνας.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το βραχο εξω αφου σταμπαρεις την τρυπα που κρυβεται και ριχνεις μεσα με μια συριγγα ανθρακουχο νερο.Το εχω δοκιμασει και ο καβουρας εφηγε σαν σιφουνας.

Πολύ καλό ακούγεται και απλό! Θα το έχω υπόψη μου (αχρείαστο να’ναι)

Ευχαριστώ!

Ο άσχημος τρόπος amorealex είναι ότι τον τράβηξα με μια λαβίδα έξω από την τρυπα , αφού πρώτα μου έφαγε :( μια μικροσκοπική ανεμώνη (η κάτι παρόμοιο) το οποίο έβγαινε την τελευταία εβδομάδα από αυτή την τρύπα , με συνέπεια να χάσει 2 πόδια και μια δαγκάνα……… δεν είχα άλλη λύση καθώς σήμερα πρόσθεσα 2 κοράλλια , δεν υπήρχε χρόνος γνωρίζοντας ότι ο συγκεκριμένος κάβουρας ήταν βλαβερός για το reef μου.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το βραχο εξω αφου σταμπαρεις την τρυπα που κρυβεται και ριχνεις μεσα με μια συριγγα ανθρακουχο νερο.Το εχω δοκιμασει και ο καβουρας εφηγε σαν σιφουνας.

Τελικά θα το χρειαστώ βρήκα και άλλον :( !!Πάω να πάρω σόδες!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου δεν έπιασε αυτό με τη σόδα!! Έχω ρίξει 2 κουτάκια των 330ml άλλα τπτ!!

Καμια λυση???

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν του άρεσε η μάρκα; αν ρίξεις έψα;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου δεν έπιασε αυτό με τη σόδα!! Έχω ρίξει 2 κουτάκια των 330ml άλλα τπτ!!

Καμια λυση???

Εάν δεν θέλεις να σπάσεις τον βράχο και να τον βγάλεις, μπορείς από άλλη πλευρά του βράχου με ένα τρυπάνι μικρής διαμέτρου να του ανοίξεις μία στοά διαφυγής

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν του άρεσε η μάρκα; αν ρίξεις έψα;

Δοκίμασα Tuborg ! , Λες να ήθελε Εψα :hysterical: ??

Τελικά δεν έσπασα ακριβώς τον βράχο , πήρα ένα κατσαβίδι και ένα σφυρί και έκανα μια τρύπα στο «θεωρητικό τέλος» του σπιλώματος που είχε ο βράχος και τον τσάκωσα τον κύριο :( ………. Ευτυχώς φαίνεται φυσικό και όχι σπασμένο!

Τώρα έχει μείνει άλλος ένας σε άλλο κομμάτι βράχου το όποιο έχω από εχθες μέσα σε λεκάνη με νερό…Αυτός είναι δύσκολος να βρεθεί καθώς ο συγκεκριμένος βράχος είναι πολύ πορώδης και θα πρέπει αναγκαστικά να σπάσει , θα του δώσω λίγο χρόνο ακόμη όμως γιατί είναι πολύ όμορφο κομμάτι…

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγει ο καβουρας με την συριγγα (κατι που σε εμενα επιασε σε μικρα καβουρια),βουτα το μερος του βραχου που κρυβεται μεσα σε μια λεκανιτσα ή ταπερ με ανθρακουχο νερο.Θα αναγκαστει λογω ελλειψης οξυγονου να το σκασει συντομα.Αυτο για τα μεγαλυτερα καβουρια-mantis κτλ.Το ζωντανο δεν παθαινει τιποτα και το πιανεις ευκολα. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...