Jump to content

ανορεξια σε δισκο


Recommended Posts

Σταματη με συγχωρεις που διαφωνω μαζι σου αλλα το τρεμαζολ στην περιπτωση αυτη δεν νομιζω οτι θα κανει κατι και ιδιαιτερα με το μπανιο που προτεινεις. Εγω θεωρω οτι πρεπει να ανεβασει θερμοκρασια στους 35 βαθμους για 8 ημερες και να ριξει καποιο φαρμακο για δευτερογενεις λοιμωξεις (π.χ. eSHa 2000).-

Link to comment
Share on other sites

Το να ανεβασει τη θερμοκρασια σαφως και θα βοηθησει .

Προσπαθω ομως να αποφυγω να βαλουμε φαρμακο στο ενυδρειο .

Μπορει η φιλη μας να επιλέξει ότι νομίζει οτι θα τι βολέψει ετσι κι αλλως δεν γνωρίζουμε ακριβως τι συμβαινει με το ψαρι , δεν ξερουμε δηλαδη και απο τι αλλο μπορει να εχει προσβληθει .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο γιατι και εγω ειμαι κατα της φαρμακευτικης αγωγης (και το ξερεις). Το Τρεμαζολ που προτεινες απ' τις παρατηρησεις μου κανει δουλεια μονο αν μπει για 6 ωρες στο ενυδρειο αλλα μετα θελει 80% αλλαγη νερου, οποτε ..............αστα να πανε. Με την αυξηση θα φανει βελτιωση στο ψαρι σιγουρα, αφου η θερμασκρασια θα αλλαξει το μεταβολισμο του (κατα τη γνωμη μου).-

Link to comment
Share on other sites

Το δισκακι επιδυνωθηκε.

Τον εκανα μπανιο με tremazol οπως ειπαμε .

Σημερα το βραδι ομως παρατηρησα οτι τα ματια του σαν να φουσκωσαν

και ειναι καπως θολα, σαν να εχουν μια ασπρη μεβρανη.

Αν μπορει καποιος ας βοηθησει...

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουμε θεραπεία . Flagellol http://www.sera.de/index.php?id=698&L=14

Πάλι με μορφή μπάνιου .

Τη θερμοκρασια την ανεβασες ;

Link to comment
Share on other sites

μμ.κριμα .τουλαχιστον το κερδος σου ειναι οτι μαζευεις εμπειριες και θα ξερεις τι να κανεις(αχρειαστα να ειναι) για καποια αλλη φορα...

δυστυχως αν και ειναι οι βασιλοιαδες του γλυκου νερου,ειναι λιγουλακι φιλασθενοι... :bowdown:

το παν ειναι η σταθεροτητα στις συνθηκες σου και πεντακαθαρο και ζεστο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι 32-33 βαθμους εδω και μερες.

Δυστυχως το ψαρακι δεν τα καταφερε.

Κριμα γιατι το ειχα καιρο.

Πάντως θα πρέπει να εντοπίσουμε από τι έφυγε , πιστεύω οτι κάποια λεπτομέρεια μας ξέφυγε .

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που δυστηχως αντιμετωπισα hexamita εκανα θεραπεια σε ενυδρειο καραντινα με general cure.το αποτελεσμα απο τους 2 δισκους επιβιωσε ο ενας αλλα το παλεψα για 20 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη με συγχωρεις που διαφωνω μαζι σου αλλα το τρεμαζολ στην περιπτωση αυτη δεν νομιζω οτι θα κανει κατι και ιδιαιτερα με το μπανιο που προτεινεις.

Εγω θεωρω οτι πρεπει να ανεβασει θερμοκρασια στους 35 βαθμους για 8 ημερες και να ριξει καποιο φαρμακο για δευτερογενεις λοιμωξεις (π.χ. eSHa 2000).-

Αυτο εδω το προσεξες; Λυπαμαι πολυ για το ψαρι σου.-

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που δυστηχως αντιμετωπισα hexamita εκανα θεραπεια σε ενυδρειο καραντινα με general cure.το αποτελεσμα απο τους 2 δισκους επιβιωσε ο ενας αλλα το παλεψα για 20 μερες περιπου.

Τσαμπα ταλαιπωρια για σενα και τα ψαρια με αποτελεσμα δυστυχως απωλεια. Η Hexamita θεραπευεται με τον τροπο που περιγραφω πιο πανω.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...