Jump to content

σηψη ή σταδιακη αποσυνθεση ουραιου πτερυγιου


Recommended Posts

λοιπονεδω και 2 μερες που μετακομησα το οσκαρ μου παρουσιαζει αποσυνθεση στην ακρη του πτερυγιου ουρας. σημερα το πρωι ομως εμφανησε αποσυνθεση στην βαση της ουρας. Λετε να ειναι βακτηρια ή μολυνση των εντερων? λετε να ειναι οσμοτικο σοκ? το ΡΗ βαρια να διεφερε 0.5.

μετρησεις χτες βραδυ

ΝΗ4: 0.8

ΝΟ2: 0

GH: 8

KH : 15

PH :6.8

NO3 : 75

Link to comment
Share on other sites

εχω θολωση στο ενυδρειο. ασχετα με τις φωτο που παει το μυαλο σου?

αν την κατεβασεις ισως την δεις πιο καθαρα.ισως...

Έγινε επεξεργασία - complex
Link to comment
Share on other sites

Από τις τιμές που μας έγραψες φαίνεται ότι το ενυδρείο σου δέν έχει βιολογική ισορροπία.

Άμεσα κάνε συνεχόμενες αλλαγές νερού για να πέσει η αμμωνία και τα νιτρικά και για το ψάρι θα σου έλεγα να βάλεις κάτι συντηρητικό και όχι αμέσως θεραπεία...π.χ. Melafix-Pimafix :(

υστ.Άν μπορείς βάλε καλύτερες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Από τις τιμές που μας έγραψες φαίνεται ότι το ενυδρείο σου δέν έχει βιολογική ισορροπία.

Άμεσα κάνε συνεχόμενες αλλαγές νερού για να πέσει η αμμωνία και τα νιτρικά και για το ψάρι θα σου έλεγα να βάλεις κάτι συντηρητικό και όχι αμέσως θεραπεία...π.χ. Melafix-Pimafix :(

υστ.Άν μπορείς βάλε καλύτερες φωτό.

αυτο ειναι οντως το 2ο προβλημα που αντιμετοπιζω, μαλλον λογω της μετακομισης και ηδη το αντιμετοπιζω, αλλα δεν μπορω να το συνδεσω με την ασθενια του ουραιου του οσκαρ, κατι αλλο φταιει για το πτερυγιο νομιζω

φωτο θα προσπαθησω αλλα απιθανο να βγουν καθαρες, εχω θωλοση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι οντως το 2ο προβλημα που αντιμετοπιζω, μαλλον λογω της μετακομισης και ηδη το αντιμετοπιζω, αλλα δεν μπορω να το συνδεσω με την ασθενια του ουραιου του οσκαρ, κατι αλλο φταιει για το πτερυγιο νομιζω

φωτο θα προσπαθησω αλλα απιθανο να βγουν καθαρες, εχω θωλοση.

Ακολούθησε τις οδηγίες μου για αλλαγές νερού + Melafix+Pimafix ΑΜΕΣΑ και κατά πάσα πιθανότητα το ψαράκι σου θα είναι ΟΚ.

Καθαρότερες φωτό χρειάζονται όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες μου για αλλαγές νερού + Melafix+Pimafix ΑΜΕΣΑ και κατά πάσα πιθανότητα το ψαράκι σου θα είναι ΟΚ.

Καθαρότερες φωτό χρειάζονται όμως.

ευχαριστω, ηδη κανω εδω και 2 μερες χρηση μελαφιχ και αλλαγες νερου, πριμαφιχ δεν εχω θα αγορασω.

αν εμβαθυνουμε λιγο τι λετε να φταιει για τη σηψη?

Link to comment
Share on other sites

Από τις τιμές που μας έγραψες φαίνεται ότι το ενυδρείο σου δέν έχει βιολογική ισορροπία.

αν οντως συμβαινει αυτο που μαλλον συμβαινει θα βοηθησει το μπολι?

προσεξτε την πληγη στην βαση της ουρας

Έγινε επεξεργασία - complex
Link to comment
Share on other sites

το εβαλα καραντινα σε κουβα με οξυγονο και θερμοστατη,ειναι νηστθκος 2 μερες τωρα, εβαλα και mycopur kai ectopur, γιατι δεν ειχα bactopur, προχωραει πολυ γρηγορα η σηψη, εχει κανεις να πρωτεινει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα καραντινα σε κουβα με οξυγονο και θερμοστατη,ειναι νηστθκος 2 μερες τωρα, εβαλα και mycopur kai ectopur, γιατι δεν ειχα bactopur, προχωραει πολυ γρηγορα η σηψη, εχει κανεις να πρωτεινει κατι αλλο?

Να το βγαλεις απο τον κουβα!!! Καραντινα/νοσοκομειο ειναι ενυδρειο που χωραει το ψαρι. Εκει με το στρες που θα εχει θα μεγαλωσει το προβλημα δεν θα λυθει.-

Link to comment
Share on other sites

Να το βγαλεις απο τον κουβα!!! Καραντινα/νοσοκομειο ειναι ενυδρειο που χωραει το ψαρι. Εκει με το στρες που θα εχει θα μεγαλωσει το προβλημα δεν θα λυθει.-

το εβγαλα απο χθες ειναι τωρα στο κανονικο και ειναι σε εξελιξη θεραπια με sera bactopur kai ectopur.

οι οδηγιες δε λενε τιποτα για προβλημα στο βιολογικο φιλτραρισμα, λετε να το αποδυναμοσει?

Link to comment
Share on other sites

το εβγαλα απο χθες ειναι τωρα στο κανονικο και ειναι σε εξελιξη θεραπια με sera bactopur kai ectopur.

οι οδηγιες δε λενε τιποτα για προβλημα στο βιολογικο φιλτραρισμα, λετε να το αποδυναμοσει?

Από αποδυνάμωση έως και πλήρη καταστροφή!

Link to comment
Share on other sites

Από αποδυνάμωση έως και πλήρη καταστροφή!

Σωστα !

Ανάλογα τη δοσολογια που θα βάλεις .

Αν ακολουθησεις την αναγραφωμενη δοσολογια και δεν την υπερβεις δεν υπαρχει περιπτωση για πληρη καταστροφη .

Αν δεν δεις την ασθένεια να σταμάτα η εξέλιξή της σε ενα 24ωρο αλλάζεις θεραπεία .

Αντιχλωριο σε διπλή δόση . Ποιο χρησιμοποιείς ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα !

Ανάλογα τη δοσολογια που θα βάλεις .

Αν ακολουθησεις την αναγραφωμενη δοσολογια και δεν την υπερβεις δεν υπαρχει περιπτωση για πληρη καταστροφη .

Αν δεν δεις την ασθένεια να σταμάτα η εξέλιξή της σε ενα 24ωρο αλλάζεις θεραπεία .

Αντιχλωριο σε διπλή δόση . Ποιο χρησιμοποιείς ;

χρησιμοποιω τετρα με αλοε βερα, να το βαζω ταυτοχρονα με τη θεραπεια?

η δοσολογια της θεραπειας κανονικη

σημερα δευτερη μερα θεραπειας.... τα συμπτωματα σαφως εχουν σταματησει... πριν σε μια μερα εχασε μισο ουραιο πτερυγιο και τωρα παραμενει εκει με σχεδον ανεπαισθητη εξελιξη

αυριο με την τελευταια δοση πιστευω να τελοιωνω με τα κολο-βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Αρα το φάρμακο που έβαλες δούλεψε .

Οταν ολοκληρωσεις το κυκλο που σου λενε οι οδηγιες , αλλαγη νερου καρβουνο αντιχλωριο ζωντανα βακτήρια Εκτοζον .

Την επομενη μερα αντιχλωριο ζωντανα βακτήρια Εκτοζον πάλι .

Και μετα απο δυο ημέρες αντιχλωριο μόνο .

Στη πορεία δες για βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των ψαριών σου .

Link to comment
Share on other sites

Αρα το φάρμακο που έβαλες δούλεψε .

Οταν ολοκληρωσεις το κυκλο που σου λενε οι οδηγιες , αλλαγη νερου καρβουνο αντιχλωριο ζωντανα βακτήρια Εκτοζον .

Την επομενη μερα αντιχλωριο ζωντανα βακτήρια Εκτοζον πάλι .

Και μετα απο δυο ημέρες αντιχλωριο μόνο .

Στη πορεία δες για βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των ψαριών σου .

εκτοζον ειναι μαρκα παρασκευασματος με βακτηρια? δεν το εχω ξανακουσει

αντιθετα εχω καποιες αμπουλες συμπυκνωμενης αποικιας βακτηριδιων για κατευθειαν στο φιλτρο. Ειχα σκοπο να βαλω αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Το Εκτοζον ειναι φάρμακο αλλα επειδη δεν επηρεάζει το βιολογικό του ενυδρείου μας μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε προληπτικά .

Της αμπούλες να τις βάλεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...