Jump to content

Tanganyika Or Malawi...?


Odysseas1986

Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειχα να γραψω καιρο στο forum και ειπα να ρωτησω τη γνωμη σας σε κατι..

Tanganyika or Malawι?

Σε ποια λιμνη εχω περισσοτερες επιλογες οσο αφορα τα ψαρια και τι προτιματε εσεις;

Tanganyika & Malawι μαζι; Μπα εεεε....?

Παντως εαν ξερει κανεις τις διαφορες αναμεσα στις δυο λιμνες θα ηθελα να τις μαθω και εγω!

Και γενικα οτι πληροφωριες εχει, μηπως και αναπτηξουμε το θεμα!

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια απο Tanganyika θελουν σκληροτερο νερο και υψηλοτερο ph απο τα ψαρια της Malawi.Επιλογες,αναλογα βεβαια και με τα λιτρα σου,εχεις αρκετες και απο τις δυο λιμνες.

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα,

δές εδώ και εδώ. Θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.

Βασική διαφορά στην θεωρία είναι αυτή που αναφέρει ο Dias.

Στην πράξη όμως και με το δεδομένο ότι μιλάμε για ψάρια αναπαραγωγής, οι τίμες που διατηρούνται οι πάνω-κάτω οι ίδιες. Οπότε στην πράξη, αυτό δεν παίζει ρόλο.

Επίσης, για όλα μάζι θα έλεγα ΟΧΙ.

...και πιστέυω ότι όλοι θα συμφωνήσουν μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα,

δές εδώ και εδώ. Θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.

Βασική διαφορά στην θεωρία είναι αυτή που αναφέρει ο Dias.

Στην πράξη όμως και με το δεδομένο ότι μιλάμε για ψάρια αναπαραγωγής, οι τίμες που διατηρούνται οι πάνω-κάτω οι ίδιες. Οπότε στην πράξη, αυτό δεν παίζει ρόλο.

Επίσης, για όλα μάζι θα έλεγα ΟΧΙ.

...και πιστέυω ότι όλοι θα συμφωνήσουν μαζί μου.

Αν και νεος εδω οφειλω να πω οτι εχει αναφερθει πολλες φορες εδω να μη μπερδευονται οι λιμνες γιο πολλους λογους τους οποιους ομως θα με ενδιεφερε να ακουσω σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα,

δές εδώ και εδώ. Θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.

Βασική διαφορά στην θεωρία είναι αυτή που αναφέρει ο Dias.

Στην πράξη όμως και με το δεδομένο ότι μιλάμε για ψάρια αναπαραγωγής, οι τίμες που διατηρούνται οι πάνω-κάτω οι ίδιες. Οπότε στην πράξη, αυτό δεν παίζει ρόλο.

Επίσης, για όλα μάζι θα έλεγα ΟΧΙ.

...και πιστέυω ότι όλοι θα συμφωνήσουν μαζί μου.

Φίλε βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ που διάφορα μέλη ζητούν βοήθεια αν θέλεις να βοηθήσεις κάντο. Το να στέλνεις όμως λινκ από άλλα φόρουμ (αυτό μεν δεν απαγορεύετε) δεν αρμόζει και δεν στέκι στον δεοντολογικό άγραφτο κανόνα να στέλνουμε λινκ σε μέλη τα οποία παραπέμπουν σε άλλα φόρουμ. Υποτιμά τα μέλη του φόρουμ στέλνοντας το μήνυμα ότι δεν μπορούν να βοηθήσουν ( φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει) αλλά περισσότερο υποτιμά το άλλο φόρουμ δίνοντας την εντύπωση του ψαρέματος μελών. Νομίζω ο αλληλοσεβασμός ανάμεσα στα φόρουμ πρέπει να είναι δεδομένο.

Με τα παραπάνω σαφώς δεν αφαιρείτε το δικαίωμα σου να στέλνεις λινκ μπορείς αν επιθυμείς να συνεχίσεις με της παραπομπές σου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας μην τρελαινομαστε χωρις λογο... :)

υπαρχουν απειρα λινκ απο αλλα φορουμ και απο πολλες ιστοσελιδες,αναρτημενα σε ολα τα φορουμ..

καποιος μπορει να συμπληρωνει τον αλλο και το αντιστροφο και καποια ιστοσελιδα να εχει πληροφοριες συγκεντρωμενες που καποιος θα ετρωγε ωρες διαβαζοντας και φιλτραρωντας ενα φορουμ.. :bowdown:

ας μην βλεπουμε τα πραγματα σαν "εμεις" και οι "αλλοι" τουλαχιστον οταν δεν γινεται κατι ασχημο ή προκλητικο.. :bowdown:

ολη την τρελα μας κανουμε και την ιδια αγαπη εχουμε και οι πιο πολλοι γνωριζομαστε και απο κοντα,και συμμετεχουμε σχεδον παντου.. :(:blink:

Χρηστο παντα φιλικα,και ξερεις οτι σε εκτιμω ιδιαιτερα..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. για τα παραπανω..

και θα χαρω πολυ να το συζητησουμε και απο κοντα την Κυριακη.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο φόρουμ αυτά έχουν κοινούς στόχους ;

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον οταν δεν γινεται κατι ασχημο ή προκλητικο.

Δηλαδη οταν βαζει διαφημιστικο banner στην υπογραφη του και μαλιστα μονο στο aquazone και οχι στα αλλα forum που συμμετεχει δεν ειναι προκλητικό???

Το ιδιο βεβαια γινεται και με τον ιδιοκτητη του αλλου forum...

Δηλαδη αν εγω βαλω το banner του aquazone στα αλλα forum που ειμαι γραμμενος θα ειναι ωραίο???

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο φόρουμ αυτά έχουν κοινούς στόχους ;

αγαπητε Σταματη τι στοχους εχει το ΑΖ δεν μπορω να γνωριζω..απο θεματολογια διαφερουν σιγουρα διοτι το ΑΖ τα περιεχει ολα ενω το αλλο ειναι πιο εξειδικευμενο αν θες..Ασχολειται με συγκεκριμενα ειδη και θεματα..

προσωπικα να με ρωτας και με βαση τους λογους που συμμετεχω οπου συμμετεχω,ναι εχουν τους ιδιους στοχους..ανθρωπους ενημερωμενους με υγιη ψαρια και σωστα ενυδρεια που θα τα χαιρονται χρονια.. :bowdown:

η αποψη μου βεβαια ειναι μονο..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν βαζει διαφημιστικο banner στην υπογραφη του και μαλιστα μονο στο aquazone και οχι στα αλλα forum που συμμετεχει δεν ειναι προκλητικό???

Το ιδιο βεβαια γινεται και με τον ιδιοκτητη του αλλου forum...

Δηλαδη αν εγω βαλω το banner του aquazone στα αλλα forum που ειμαι γραμμενος θα ειναι ωραίο???

Γιωργο το που θα βαλει ο καθενας την υπογραφη του ειναι προσωπικο του θεμα οποτε δεν μπορω να απαντησω εγω..

Αν ενοχλει κατι την συντονιστικη ομαδα του ΑΖ ας γινει prive κουβεντα με τα μελη που θεωρειται οτι πρεπει να γινει..

προσωπικα και το εχω πει και αλλου,απο την στιγμη που δεν απαγορευεται (και για μενα σωστα επιτρεπεται) καλα θα κανεις να βαλεις στην υπογραφη σου banner απο οπου επιθυμεις..ξαναλεω οτι για μενα δεν υπαρχουν στρατοπεδα..

θελω να μου απαντησετε και εσεις σε κατι (σαν απλα μελη..)

γιατι παντα υπαρχει αυτη η καχυποψια για ψαρεμα μελων??θα μου πειτε το banner με το λινκ καπου σε παει..και αμα σε παει μπορει να γραφτεις..αλλα ποιος ο λογος για καποιον να μπει σε αυτη τη λογικη??Δλδ τι θα καταλαβει ο καθενας αν με τον τροπο αυτο γραφτει καποιος σε καποιο φορουμ..??

αν ειναι να το βρει και να μεινει θα το βρει και απο μονος του..Αν οχι θα διαβασει και θα φυγει..

και πιο το κερδος να εχεις χιλιαδες μελη γραμμενα και να συμμετεχουν 50πχ ή να εχεις 500μελη και να συμμετεχουν παλι τα 50??

οι αριθμοι ειναι απλα για να υπαρχουν.. :bowdown: δεν λενε παντα την αληθεια,και γι'αυτο θεωρω οτι δεν θα πρεπει παντα να τα βλεπουμε ολα καχυποπτα..

και επαναλαμβανω θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα διοτι ετσι φαινονται και πραγματα που δεν γινονται αντιληπτα απο μια οθονη.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλα έρχομαι και εγω απο "οικογένεια" κατακερματισμένων φορουμ και μπορω να πω οτι ειναι λιγο αστειο να βλεπεις τα ιδια ατομα σε διαφορετικα φορουμ, ενω κάλλιστα θα μπορούσαν ΟΛΟΙ μαζι να συμμετέχουν καπου ενωμενοι... σαν παρεα!!!

Μη παρεξηγήσετε αυτο που λεω, δεν τα λεω απο κακια ουτε η λεξη "αστειο" υπονοεί κατι αλλα δυστυχώς ετσι ειναι...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ελάτε ρε παιδιά μην κοροϊδευόμαστε νοήμον πλάσματα είμαστε όλοι, βάζεις διαφημιστικό κάπου γιατί θέλεις να σε δουν θέλεις να σε βρουν και το επιδιώκεις αυτό. Ο λόγος προφανής 1+1 κάνουν 2.

Κακό δεν είναι αυτό αλλά να στέλνεις και λινκ είναι προκλητικό και δεν με άρεσε, για αυτό εξέφρασα την γνώμη μου τίποτε παραπάνω. Τελειώνω εδώ γιατί κυμβαλίζεται το αρχικό θέμα.

Αν θέλετε να συζητήσουμε το φαινόμενο φόρουμ ας ανοίξουμε νέο θέμα να το συζητήσουμε κοσμια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ ότι έγινε πολύ θέμα για το τίποτα να πω κάποια πράγματα.

Αγαπητέ Χρήστο, προσωπικά δεν γνωρίζω να υπάρχει στο εν λόγω φόρουμ κάτι σαν σε αυτό που παρέθεσα στα links. Έκρινα ότι αυτό χρειάζεται ο φίλος προκειμένου να αποφασίσει. Απο όσο ξέρω δεν απαγορεύεται.

Δηλαδή αν έδινα κάποια links απο κάποιο forum του εξωτερικου,π.χ., δεν θα υπήρχε πρόβλημα;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να 2 ή 3 φόρουμς να είναι "αντίπαλα". Γιατί αυτό βγαίνει απο τα συνφραζόμενα. Δεν νομίζω το ένα φόρουμ να έχει ανάγκη να ψαρέψει μέλη απο το άλλο. Ούτε διαγωνισμό κάνουμε, ούτε λ7 παίρνουμε απο κανέναν.

Όσον αφορά την υπογραφή μου, επίσης δεν νομίζω να απαγορεύεται κάτι τέτοιο. Ό λόγος που την έχω μόνο στο aquazone είναι διότι στα έταιρα φόρουμς που συμμετέχω, απλά δεν επιτρέπεται αυτό. Τόσο απλά.

Αγαπητέ Γιώργο, το τί θα βάλεις στην υπογραφή σου εξαρτάται απο εσένα και απο τους κανόνες στο φόρουμ.

Στο "Κιχλίδες για πάντα" π.χ. κάτι τέτοιο δεν απαγορεύεται και κανείς δεν θα σου πει κάτι αν βάλεις σαν υπογραφή το logo του aquazone (κατι που έκανες και είναι αποδεκτό-θεμιτό).

Επίσης,μιας και θέλω να σέβομαι τις απόψεις και την γραμμή που θέλει να ακολουθήσει κάποιο φόρουμ (και το οποίο εκφράζεται μέσα απο τις απόψεις των διαχειριστών του) θα αλλάξω την υπογραφή μου και δεν θα ξανα βάλω link απο το "Κιχλίδες για πάντα", επειδή προφανώς ενοχλεί, ασχέτως αν δεν απαγορεύεται. Θα αισθάνομαι εγώ καλύτερα.

Πάντως πιστεύω ότι ένα pm απο κάποιον διαχειριστή θα αρκούσε και όχι δημόσια μηνύματα, μιας και έτσι βγαίνουν άσχημα και πολλές φορές λανθασμένα συμπεράσματα με τρόπο (έτσι όπως αποτυπώθηκαν) που κάλλιστα μπορεί να προσβάλλει και να θεωρωθεί ερειστικός. Ξεκαθαρίζω ότι προσωπικά δεν προσβλήθηκα μιας και υποστηρίζω ακράδαντα την άποψη περί παρεξηγήσεως του γραπτού λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και νεος εδω οφειλω να πω οτι εχει αναφερθει πολλες φορες εδω να μη μπερδευονται οι λιμνες γιο πολλους λογους τους οποιους ομως θα με ενδιεφερε να ακουσω σας παρακαλω

Ένας βασικός λόγος είναι ο χαρακτήρας, η συμπεριφορά και η συμβατότητα των ψαριών. Και δεν αναφέρεται μόνο για μίξη κιχλίδων malawi και tanganyika αλλά και σε κιχλίδες mbuna την λίμνης malawi με haps επίσης της λίμνης malawi.

Στην 2η περίπτωση ένας βασικότατος λόγος που αποφεύγεται η συγκατοίκηση είναι διατροφικός. Ta mbuna είναι φυτοφάγα ενώ τα haps παμφάγα. Οπότε αν π.χ. τα mbuna τρέφονται για μεγάλο χρονικό διάστημα με τροφή που δεν έχει φυτική βάση δημιουργείται πρόβλημα (στο έντερο) στα ψάρια.

Στην 1η περίπτωση υπάρχει θέμα που αφορά ασυμβατότητα των ειδών λόγω διαφορετικού "τρόπου ζωής", διαφορετικού aquascape και διαφορετικής συμπεριφοράς (ακόμα και αν το aquascape είναι κοινό). αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να μην βλέπουμε απο τα ψάρια μας την συμπεριφορά ή τον χαρακτήρα που πρέπει μιας και δεν ταυτίζεται με την συμπεριφορά ενός "ασύμβατου" είδους.

Και ξανατονίζω ότι δεν συμβαίνει μόνο με συνδυασμό ειδών απο Malawi-Tanganyika αλλά και σε συνδυασμούς διαφορετικών ειδών απο malawi π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα,

δές εδώ και εδώ. Θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.

Βασική διαφορά στην θεωρία είναι αυτή που αναφέρει ο Dias.

Στην πράξη όμως και με το δεδομένο ότι μιλάμε για ψάρια αναπαραγωγής, οι τίμες που διατηρούνται οι πάνω-κάτω οι ίδιες. Οπότε στην πράξη, αυτό δεν παίζει ρόλο.

Επίσης, για όλα μάζι θα έλεγα ΟΧΙ.

...και πιστέυω ότι όλοι θα συμφωνήσουν μαζί μου.

Φιλε Moutralewn θα συμφωνησω κι εγω με το Χρηστο.Δν ειναι σωστο να μπαινεις σε ενα φορουμ,να απαντας σε καποιο ποστ και να βαζεις λινκ απο αλλο φορουμ.Δεν ειναι καθολου δεοντολογικο,και οι εντυπωσεις που αφηνει ειναι ποικιλες για τον καθενα.Πιστευω δεν θα σου αρεσε κι'εσενα να γινοταν κατι αντιστοιχο απο μενα πχ .Προσπαθουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο,και οχι να διαφημιστουμε.Εξ'αλλου το aquazone δεν υστερει(απεναντιας) ουτε σε αρθρα ουτε σε μελη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Moutralewn θα συμφωνησω κι εγω με το Χρηστο.Δν ειναι σωστο να μπαινεις σε ενα φορουμ,να απαντας σε καποιο ποστ και να βαζεις λινκ απο αλλο φορουμ.Δεν ειναι καθολου δεοντολογικο,και οι εντυπωσεις που αφηνει ειναι ποικιλες για τον καθενα.Πιστευω δεν θα σου αρεσε κι'εσενα να γινοταν κατι αντιστοιχο απο μενα πχ .Προσπαθουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο,και οχι να διαφημιστουμε.Εξ'αλλου το aquazone δεν υστερει(απεναντιας) ουτε σε αρθρα ουτε σε μελη.

Φίλε Dias, λόγω του εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί και το βρίσκω θεμιτό, θεώρησα ότι δεν θα ενοχλήσει κι εδώ. Στην πραγματικότητα δεν το σκέφτηκα καν.

Δεν μπήκα χθες στο φόρουμ και άρχισα να απαντώ μόνο στο posts που θα μπορούσα να ψαρέψω μέλη. Δεν το σκέφτηκα έτσι. Τα links τα οποία παρέθεσα αναφέρονται σε κάποιους "οδηγούς" που όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν έτσι εδώ στο φόρουμ, σκεφτόμενος ότι το ζητούμενο είναι την αληλεπίδραση και την "βοήθεια" σε κάποιους νέους χομπύστες και όχι την δημιουργία εντυπώσεων.

Τέλος, δεν είναι θέμα διαφήμισης. Το "Κιχλίδες για πάντα" δεν είναι καινούργιο φόρουμ. Υπάρχει έδω και περίπου 1 χρόνο και αν γινόταν προσπάθεια διαφήμισης δεν θα γινόταν τώρα. Αναφέρεται σε συγκεκριμένη μερίδα του "ψαροκόσμου" μας και όποιος ψάχνει το βρίσκει.

Τέλος πάντων, δεν νομίζω ότι πρέπει να δοθεί συνέχεια στο θέμα. Τουλάχιστον όχι απο δω. Συμερρίζομαι και σέβομαι την γνώμη των πολλών που είναι αντίθετη μεν αλλά παράλληλη δε με την δική μου.

Την Κυριακή θα προσπαθήσω να έρθω στην "κοπή τη πίττα" να τα πούμε και απο κόντα.

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά κι όλα ωραία.....αλλά δώστε τα φώτα σας στο παιδί που άνοιξε το θέμα καθότι τελικά μόνο ο moutralewn τον καθοδήγησε.....και παραυτα τα άκουσε κι απο πάνω καλώς...η...κακώς!!(πάλι κακός θα γίνω..)

Link to comment
Share on other sites

Ένας βασικός λόγος είναι ο χαρακτήρας, η συμπεριφορά και η συμβατότητα των ψαριών. Και δεν αναφέρεται μόνο για μίξη κιχλίδων malawi και tanganyika αλλά και σε κιχλίδες mbuna την λίμνης malawi με haps επίσης της λίμνης malawi.

Στην 2η περίπτωση ένας βασικότατος λόγος που αποφεύγεται η συγκατοίκηση είναι διατροφικός. Ta mbuna είναι φυτοφάγα ενώ τα haps παμφάγα. Οπότε αν π.χ. τα mbuna τρέφονται για μεγάλο χρονικό διάστημα με τροφή που δεν έχει φυτική βάση δημιουργείται πρόβλημα (στο έντερο) στα ψάρια.

Και ομως υπαρχουν και καποια ειδη μεσα σ'αυτες τις δυο κατηγοριες που πανε κοντρα στον κανονα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, Dias.

Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν και δεν είναι και λίγες.

Συγκριτικά μιλάω.

Μιλάς για Malawi με Malawi ή για κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στο mbuna labidochromis,το οποιο ειναι περισσοτερο σαρκοφαγο παρα φυτοφαγο,και στο hap cyrtocara moori,το οποιο ειναι περισσοτερο φυτοφαγο παρα σαρκοφαγο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στο mbuna labidochromis,το οποιο ειναι περισσοτερο σαρκοφαγο παρα φυτοφαγο,και στο hap cyrtocara moori,το οποιο ειναι περισσοτερο φυτοφαγο παρα σαρκοφαγο.

Κοίτα, πάνω κάτω ίδια πράγματα είναι απλώς τα μεν labido δεν θέλουν υψηλής πρωτεΐνης τροφές γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του bloat και τα δε moori δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο θέμα, αν και είναι γεγονός ότι πολλές φορές τσιμπολογούν άλγη και τους αρέσεις αρκετά η φυτική τροφή.

Tα labido ουσιαστικά είναι πιο ανθεκτικά στο bloat απο άλλα φυτοφάγα είδη.

Βέβαια, προσωπικά δεν θα tάιζα ποτέ μόνο ζωικής πρωτεΐνης τροφές τα labido και μόνο φυτικη τα moori.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γνωριζω ανθρωπους εντος και εκτος φορουμ,που διατηρουν mbuna και hups μαζι για χρονια,και ταιζοντας με τροφη μετριας περιεκτικοτητας σε πρωτεινη,δεν αντιμετωπισαν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γνωριζω ανθρωπους εντος και εκτος φορουμ,που διατηρουν mbuna και hups μαζι για χρονια,και ταιζοντας με τροφη μετριας περιεκτικοτητας σε πρωτεινη,δεν αντιμετωπισαν προβλημα.

Όντως, κι εγώ έχω ακούσει (ιδιαίτερα σε ξένα φόρουμς) αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα.

Σε species ενυδρείο με labido σίγουρα θα τάιζα συχνότερα κάποια μέτρια πρωτεινούχα αλλά σε ενυδρείο με κάποιο mbuna, πολύ σπανιότερα (1 φορά κάθε 7-10 μέρες και απο λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...