Jump to content

Tanganyika Or Malawi...?


Odysseas1986

Recommended Posts

Αναφερομαι στο mbuna labidochromis,το οποιο ειναι περισσοτερο σαρκοφαγο παρα φυτοφαγο,και στο hap cyrtocara moori,το οποιο ειναι περισσοτερο φυτοφαγο παρα σαρκοφαγο.

Κοίτα, πάνω κάτω ίδια πράγματα είναι απλώς τα μεν labido δεν θέλουν υψηλής πρωτεΐνης τροφές γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του bloat και τα δε moori δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο θέμα, αν και είναι γεγονός ότι πολλές φορές τσιμπολογούν άλγη και τους αρέσεις αρκετά η φυτική τροφή.

Tα labido ουσιαστικά είναι πιο ανθεκτικά στο bloat απο άλλα φυτοφάγα είδη.

Βέβαια, προσωπικά δεν θα tάιζα ποτέ μόνο ζωικής πρωτεΐνης τροφές τα labido και μόνο φυτικη τα moori.

Προσωπικα γνωριζω ανθρωπους εντος και εκτος φορουμ,που διατηρουν mbuna και hups μαζι για χρονια,και ταιζοντας με τροφη μετριας περιεκτικοτητας σε πρωτεινη,δεν αντιμετωπισαν προβλημα.

Νομιζω πεσατε ακριβως πανω στον ανθρωπο. Νιωθω και τυχερος μαλιστα καθως ψαχνομαι για το ενυδρειο μου γενικα και ειδικοτερα για τα ειδη που φιλοξενουντε σε αυτο αρα θα χρειαστω τη βοηθεια σας. Βασικα ξεκινησα στραβα οπως δηλωνω και σε αλλο ποστ λογω το οτι μπηκα στο χομπι ανορθοδοξα και οχι κατοπιν καλου διαβασματος το οποιο νομιζω ειναι και ο ποιο σωστος τροπος. Αυτη τη στιγμη για να μη μακρυγορω εχω στο ενυδρειο μου τα εξης ψαρια:

1 melanochromis auratus

8 Labidochromis caeruleus

1 Nimbochromis venustus

1 cyrtocara moori

Πριν αναφερθειτε στα λαθη μου τα οποια και γνωριζω τωρα μετα απο το διαβασμα που εχω ριξει (διαθετω μολις 120 λιτρα ενυδρειο = πολυ πολυ μικρο (το ξερω), τα labido οπως και τα αλλα ειδη πρεπει να ειναι σε χαρεμι (το εμαθα)) θα ηθελα να μου πειτε για τη 'συμβατοτητα' που αναφερεστε παραπανω. Εχω αυτα τα ψαρια κανα χρονο τωρα και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα ακομα. Λιγο μονο με το moori το οποιο δεχεται καποιες επιθεσεις απο το Venustus.

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, έχεις 2 είδη mbuna (Melanochromis, labidochromis) και 2 είδη haps (Nimbochromis, Moori).

Τα auratus είναι ίσως τα πιο επιθετικά mbuna και είναι πιθανό να σου δημιουργήσει σοβαρότατο πρόβλημα στο μέλλον (αν δεν έχει δημιουργήσει ήδη).

Επίσης όλα αυτά τα είδη πάνε σε χαρέμια και συμπεριφέρονται καλύτερα όταν είναι έτσι.

Θεωρητικά ταιριάζουν σαν συνδυασμός τα auratus με τα labido (σε αρκετά μεγάλο ενυδρείο) και τα άλλα 2 μαζί (moori, venustus). Ίσως να μπορούσε να γίνει συγκατοίκηση καί των labido με τα moori (πάντα στο κατάλληλου μεγέθους ενυδρείου) με πλειοψηφία ταίσματος σε φυτική τροφή. Αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα.

Στα δικά σου λίτρα το μόνο που μπορείς κρατήσεις είναι ένα μικρό χαρέμι απο labido (1+2) με έξυπνο aquascaping (μπόλικη πέτρα, έξυπνα στημένη).

Το ότι έχεις τόσο ψάρια σε τόσο λίγα λίτρα για ένα χρόνο, απορώ πως δεν έχεις αντιμετωπίσει προβλήματα. Το μόνο σόγουρο είναι πάντως ότι εκεί ασφυκτιούν και δεν έχεις γνωρίσει καθόλου την πραγματική συμοπεριφορά και χαρακτήρα τους.

Πίστεψε με ότι αν π.χ. κάνει το παραπάνω που σου είπα, θα μείνεις έκλπηκτος απο τις συμπεριφορές που έχανες ένα χρόνο τώρα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eπισης ο Nimbochromis venustus ειναι ενα ψαρι καθαρα θηρευτης και μεγαλωνει και πολυ.Το οτι θα εχεις προβλημα ειναι σιγουρο. http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=942

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να κλεισω το θεμα.

Σας ευχαριστω ολους οσους ενδιαφερθηκαν στην ερωτηση μου και sorry για την παρεξηγηση που δημιουργηθηκε γιατι μπορω να πω πως αισθανομαι και λιγο υπευθυνος!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να πω πως αισθανομαι και λιγο υπευθυνος!

Ουτε να σου περναει απο το μυαλο σου αυτό....

Δεν εχει καμια σχεση με εσένα.....

Απλα ετυχε να γινει σε δικο σου θεμα. Ηταν θεμα χρονου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οποιος θελει να πει την αποψη του στην ερωτηση μου θα χαρω να γινει συζητηση!

Νομιζω πως ειναι πολυ ενδιαφερον.

Για να ακουσω....

Link to comment
Share on other sites

ΞΑνακανε την ερωτηση σου γιατι απο τι βλεπεις με αυτο που εγινε χαθηκε για να μην ψαχνουμε ποια ειναι πεστην ακομη μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση απαντήθηκε στις προηγούμενες σελίδες.

Πρέπει να ψάχνουμε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση απαντήθηκε στις προηγούμενες σελίδες.

Πρέπει να ψάχνουμε παιδιά!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ειναι και στον γενικο πινακα!

Οσοι περισσοτεροι απαντανε τοσο το καλυτερο φιλε μου..

Δεν νομιζω ενα τετοιο θεμα να κλεινει ετσι, ειναι τεραστιο.

Link to comment
Share on other sites

μην με παρεξηγείς Οδυσσέα, εννοούσα ότι τελικά είναι προσωπικό γούστο του καθενός ποια ψάρια θα επιλέξει για το ενυδρείο του, καθώς τις πληροφορίες σχετικά με τις ιδιαιτερότητες του κάθε είδους σου τις έδωσαν ήδη τα παιδιά!

Ο λόγος που δεν παίρνεις άλλες απαντήσεις τόσο καιρό είναι γιατί δεν ρωτάς κάτι πιο συγκεκριμένο. Αν θες περισσότερες απόψεις για να κάνεις την επιλογή σου κοίτα στις παρουσιάσεις ενυδρείων των μελών!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι πιο συγκεκριμενο να ρωτησω?

Το θεμα ειναι τοσο ενδιαφερον που περιμενω και τις δικες σας απαντησεις-ερωτησεις ωστε να αναπτηξουμε την ερωτηση!

Περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

Tanganyika Or Malawi...?

Μελαχροινες ή Ξανθες?

...Οπως ειπε και ο φιλος ακκορντεον πιστευω ειναι καθαρα θεμα γουστου...

Link to comment
Share on other sites

Tanganyika Or Malawi...?

Μελαχροινες ή Ξανθες?

...Οπως ειπε και ο φιλος ακκορντεον πιστευω ειναι καθαρα θεμα γουστου...

Κοντές, χοντρές, καραφλές και με μουστάκι... Θέμα γούστου πάντα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ξανθιες ουτε μελαχρινες..

Καραφλες οπως θελει ο φιλος παραπανω! Αλλα οχι και με μουστακι, θα σε ενωχλει στο γλωσσοφιλο..

Ωραιο γουστο παντως, ιδιαιτερο. Δεν θα εχεις και προβλημα με τους φιλους σου θα ειναι δικια σου για παντα..

Link to comment
Share on other sites

Για το δίλημμα Tanganyika ή Malawi....

....ανάλογα τα λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα! Τα λιτρα μου ειναι 450.

Τι αλλο βασικο χαρακτηριστικο πρεπει να υπολογισω για να ρωτησω Tanganyika ή Malawi..?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα! Τα λιτρα μου ειναι 450.

Τι αλλο βασικο χαρακτηριστικο πρεπει να υπολογισω για να ρωτησω Tanganyika ή Malawi..?

με αυτα τα λιτρα κανεις πολλα και απο τις 2 λιμνες..

αυτο που ρωτας ειναι πλεον καθαρα υποκειμενικο..αν παρεις 8 απαντησεις πχ θα ειναι 8 διαφορετικα ενυδρεια,με βαση το τι θα καναμε οι 8 που απαντησαν.. :rasp:

ΕΣΥ τι θελεις ειναι το θεμα..ψαξε λιγο ψαρια,στημενα ενυδρεια κτλ,και μετα θα μπορει καποιος να σου πει μερικα πιο συγκεκριμενα πραγματα.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σε 450 λίτρα μπορείς να κάνεις πολλούυυυυυυς συνδυασμούς.

Δεν σε περιορίζει τίποτα.

Ίσως να είσαι οριακά για φροντόζες, αλλά απο κει και πέρα.......διαλέγεις και παίρνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...